Šta je novo?

Mehanicke Tastature

planiram da uzmem CK550 deluje mi kao najbolji izbor za cenu do 10k.do sad sam koristio jeftine tastature od 1000,2000 din, tako da cu sigurno da budem prezadovoljan.
 
ja sam bas resio da probam kineza. svi ovde samo o tome pricaju vec godinama. drzao sam se cherry-ja, gomilu cherry tastatura sam probao, e sad je dosao red na chajniza.

izbor je pao na gamesir gk300. ttc blue switch-evi (zna li neko sta je ovo :d ). uzeo sam je zbog toga sto podrzava i bluetooth i wireless 2.4ghz. ima prekidac na njoj, lako se prebacas izmedju dva kompa. meni je situacija gajbi takva da mi je desktop u jednoj sobi povezan na projektor, a laptop u drugoj sobi na tv. skoro se nikad ne koriste u isto vreme, tako da obicnim prekidacem mogu da se prebacim sa jednog kompa na drugi. upareno sa logitech misem koji ima istu takvu funkciju, efektivno sam resio problem i misa i tastature jednim udarcem. ako neko ima slican zahtev, mozda mu pomogne ovo kako sam ja resio. zapravo ovo je jedina full size 104 key tastatura koja ima ovu opciju, tako da izbor i nije neki :D barem ja nisam nasao nista drugo. ima onaj logitech ali on ne dolazi u obzir zbog keycapsova, na ovoj cu da stavim blank pbt keycapsove cim stigne.

Jesi nasao negde review u kom neko zapravo igra neku igru na njoj u wireless modu? Ovi slepci koje sam ja nasao da su radili review-ove samo kuckaju... Ili je GameSir produkcija...
 
Poslednja izmena:
Jesi nasao negde review u kom neko zapravo igra neku igru na njoj u wireless modu? Ovi slepci koje sam ja nasao da su radili review-ove samo kuckaju... Ili je GameSir produkcija...
paaaa vidis, svi ti review-si su placeni i sponzorisani, tako da bih ja sve uzeo sa dozom rezerve. siguran sam da ne moze da bude brza kao zicane. e sad.... ova tastatura moze da radi i kao zicana ako ti je bitna brzina. ali moja predpostavka je zica> wifi > bt

nesto su se pros.r.a.li kako imaju kontroler u receiver-u koji povecava brzinu, bla bla... ali verovatno je sve to marketing. ja ne igram kompetitivno, tako da sam siguran da necu imati problema.
 
Ekipo, treba mi savet. Genijalni brat je prosuo zero kolu po tastaturi (HyperX Alloy Elite) i ista je pocela da divlja (da otvara/zatvara tabove, da kuca sama, da blinkuje osvetljenje, itd) a ja jos genijalniji sam procitao na netu da je spill resistant i odlucih da je operem pod slabim mlazom vode. Osusim fenom, naravno tastatura vise ne radi. Elem, nju sam vec prezalio, ali posto ne bih opet da dajem 20k na tastaturu jer iskreno mislim da ne vredi toliko (ovu sam koristio nekih 20m), odlucio sam da kupim mehanicku ali od nekog slabijeg proizvodjaca tipa Bloody, Reddragon, do nekih 8-9 hiljada.

Sta preporucujete? Za sada mi je za oko zapala Bloody B810R. HyperX je imala Cherry MX Red switcheve i sto se tice glasnoce to mi je odgovaralo.

P.S. Za HyperX pretpostavljam da nema pomoci?
 
Poslednja izmena:
Narucio sam Trust Cada gxt980 pa bacim utisak od nedelje. Za 60 i kusur evra ne deluje lose. Mnogo mi je za tipa Hyper Alloy Elite i te zvucnije da dajem preko 120e , mislim da ce i ovo biti dobro
 
Meni sutra stize ovaj Bloody B810R sa crvenim LK prekidacima. HyperX Elite je imala problema sa ispadanjem keycapsa, toliko da mi je HyperX posle 3m poslao replacement keycap kit. Menjao sam u 20 meseci caps, shift, W, strelicu, a ispadao je i lctrl. Kapice su bile ocaj zivi s obzirom da je bila placena 18k.

Javljam sutra kakav je Bloody. Na recenzijama svi hvale ove opticke prekidace, nadam se da ce ih i ostali poceti koristiti cesce.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zna li neko za model (po mogućnosti ovde nabavljiv) sa plavim tasterima (ne moraju Cherry, ali mogu i oni), koji radi sa USB KVM sviče(vi)m(a)?
 
Stigla mi jutros tastatura, ali su mi poslali model sa plavim prekidacima. Osecaj kod kucanja je MNOGO bolji nego na HyperX (red), RGB je odlican a Bloody softver jos nisam instalirao. E sad, iako sam hteo crvene, plavi mi se vise svidjaju i mnogo je vece zadovoljstvo koristiti ih.

Brine me to da li se svesno hendikepiram u competitive naslovima jer vidim da niko ne preporucuje blue za FPS igre? Vi koji ste koristili oba, da li ce biti osetna razlika? Za sada je nisam osetio, ali tek par sati sam koristio tastaturu. Lako cu je vratiti i traziti LK Red ako treba, iako mi se ovi prekidaci vise svidjaju zbog osecaja tipkanja.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
To "ovi switchevi su za gejming, oni za kucanje, bla, bla" je glupost. Ako ti prija da koristiš plave, koristi ih...to je u potpunosti subjektivna stvar i stvar navike.
 
To "ovi switchevi su za gejming, oni za kucanje, bla, bla" je glupost. Ako ti prija da koristiš plave, koristi ih...to je u potpunosti subjektivna stvar i stvar navike.

Verujem da su plavi tasteri sasvim prihvatljivi za igranje.
Mada, isto tako, pretpostavljam (nisam testirao, niti igram FPS i slične igre) da plavi tasteri nisu baš prvi, najbolji izbor za igre gde je bitna brzina na tasterima, barem za ogromnu većinu ljudi.
 
Plavi nikako za igranje, narocito za kompetetivne multiplejer igre. Kad udjes prvi put na teamspeak ili diskord sa njima i svi te iznapusavaju zbog kliktanja, videces da sam bio u pravu :)

Ovako bih uvek rekao crveni za igranje, braon (ili plavi ako zvuk nije bitan) za kucanje. Medjutim moras biti na nekom skill levelu da bi uopste mogao da primetis razliku, a ako nisi, linearni (crveni npr) mogu biti dodatni hendikep, jer se sa njima daleko cesce desi da aktiviras neki taster koje nisi planirao. U praksi, za skilled igrace definitivno linearni (crveni), sto zbog brzeg odziva, sto zbog lakseg izvodjenja nekih "manevara" koji zahtevaju veliku koordinaciju u aktiviranju nekoliko tastera za kratko vreme, ali za ostalih 99.9% je manje vise svejedno.

Za kucanje licno preferiram taktilne (braon, plave) bas iz tog razloga sto se daleko redje desi da aktiviram taster koji nisam hteo. Generalno mi se nikad ne desava da promasim taster pri kucanje, ali se desi npr da uz taj koji sam hteo, ovlas dodirnem neki drugi, sto je kod linearnih bas no-no.

Ali eto, ipak koristim crvene iako daleko vise kucam nego sto se igram, pa opet ide nekako :)
 
Poslednja izmena:
definitivno linearni (crveni), sto zbog brzeg odziva

Taj "brži odziv" (odnosno actuation point) im se razlikuje za 0.2mm. Ako kao casual korisnik, ne "hardcore typist" koji je proveo sate i sate za hrpom različitih tastatura, osetiš tih 0.2mm - pogotovo ako si fokusiran na igranje - alal vera...
Imao sam i Red i Blue switcheve i, sem klika i tvrdoće, nisam primetio nikakvu razliku u aktiviranju tastera. Pogotovo ako nisi touch typist već čukaš po tasterima, kao ja...
 
Poslednja izmena:
Za casual korisnika se slazem, ali ako igras igre na dovoljno visokom nivou postoje situacije gde se jasno osete razlike u tasterima. Konkretno u CSGO-u, jako bitan element igre je jiggle peak, odnosno da proviris taman toliko da das protivniku sansu da vidi delic tvog modela na delic sekunde, kako bi izbejtovao shot i uzvratio ili skupio info. Tu razliku prave bukvalno milisekunde i pikseli i ako imas tastaturu koja ce registrovati komande gotovo u trenutku kad dotaknes taster, imas daleko vece sanse da ti to prodje kako treba, odnosno da ne overpeakujes (ili underpeakujes). Ja npr, kao i vecina ljudi sa kojima igram, takve stvari osetimo i to nije placebo efekat vec je jednostavno tako. Naravno ne kazem da se to ne moze izvesti na taktilnoj tastaturi kako treba ako se navezba, ali je dosta teze biti konstantan, a u igri piksela i milisekundi to itekako pravi razliku.

Sa druge strane, takodje znam ljude koji na dosta visokom nivou igraju sa gumicarkama i uopste nisu svesni da to moze ikako drugacije, tako da apsolutno razumem sta hoces da kazes. Ali da ima razlike, ima, pa ako vec bira sta da uzme za gaming, bolje nek odma uzme linearnu.
 
Pikao sam danas Siege i Overwatch sa ovom tastaturom i definitivno nisam imao problema sa quick peek (q-e spam) iako sam se toga pribojavao. U obe igre sam na top rejtingu (Diamond Siege/ Grandmaster OW) i nije bilo problema. Ono za sta ste u pravu je neupotrebljivost open mic opcije na Teamspeaku ili Discordu jer open mic kupi apsolutno svaki klik sa tastature, srecom navikao sam na push to talk.

Da napomenem da nzm kako je u csgo ali u Siegeu definitivno nema problema sa pixel peekovima, doduse siege ima lean opciju i verovatno je nesto veca margina za gresku.


Sto se mene tice za ove pare je top tastatura, jedina mana je nedostatak wrist resta, ali ne moze sve za 6700 din. Hyperx je bila 18k a nije imala RGB vec samo crveni backlit


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Taj "brži odziv" (odnosno actuation point) im se razlikuje za 0.2mm. Ako kao casual korisnik, ne "hardcore typist" koji je proveo sate i sate za hrpom različitih tastatura, osetiš tih 0.2mm - pogotovo ako si fokusiran na igranje - alal vera...
Imao sam i Red i Blue switcheve i, sem klika i tvrdoće, nisam primetio nikakvu razliku u aktiviranju tastera. Pogotovo ako nisi touch typist već čukaš po tasterima, kao ja...

Za, razliku od igranja, kod kucanja mogu komentarisati sa dosta iskustva: lično imam, posle manje od godinu dana, jaku preferenciju ka plavim.
Moguće da je i placebo (dosta toga je u glavi), ali rezultat je: brže kucanje sa manje potrebe za ispravkama nakon toga.

Konkretno, čak i Cherry brown (sa tanjim gumicama za manje buke) su mi osetno manje dragi od "golih" Outemu Blue.
Naravno, plavi nisu "humani" za prostor koji se deli sa nekim. :)
 
Obrisati - greška.
 
Poslednja izmena:
Tu razliku prave bukvalno milisekunde i pikseli i ako imas tastaturu koja ce registrovati komande gotovo u trenutku kad dotaknes taster

Ima smisla. Plavi taster se može držati "na granici" aktivacije, pa će i on reagovati momentalno i imati praktično (efektivno) ultra-kratak hod u datom momentu.
Međutim, kao što si napisao, pretpostavljam da je to teže u praksi i da za takve stvari jeste bolje imati tastaturu sa kraćim hodom već napravljenim (crveni tasteri i sl.).

Na generalnu temu, je li neko probao ovako nešto:

https://www.pckeyboard.com/page/product/UB40P4A

00UB40P4A-1_800x533.jpg
 
buckling spring je prica za sebe. vrlo interesantne tastature. ja sam stvarno hteo da narucim jednu, ali sam odustao... nekad cu definitivno da nabavim jednu
 
Pitaću ih. Uzimam Daskeyboard 4, jedino ne znam da li da uzmem plave ili braon svičeve. Šta mislite? Treba mi najviše za kucanje, ne igram previše igara, a i kad igram, to su FPS i TPS uglavnom, ne nešto mnogo složeno ili multiplejeri, pa da zvuk tastera smeta saigračima s kojima se priča preko mikrofona. Jačina zvuka mi nije problem.
 
Pitaću ih. Uzimam Daskeyboard 4, jedino ne znam da li da uzmem plave ili braon svičeve. Šta mislite? Treba mi najviše za kucanje, ne igram previše igara, a i kad igram, to su FPS i TPS uglavnom, ne nešto mnogo složeno ili multiplejeri, pa da zvuk tastera smeta saigračima s kojima se priča preko mikrofona. Jačina zvuka mi nije problem.

Plavi ako mene pitaš. Ali nemamo svi isti ukus.
 
Ja presao sa crvenih na plave i nema sanse da bih se vratio na crvene a pritom jedino igram competitive shootere na visokom renkingu. Znam da je sve to individualno ali mi sad Crveni dodju ko neka membranska. Osecaj klika na plavim je top.

E sad buka je druga stvar, ja nekad cujem tastere i kroz slusalice ako nema nekih drugih eksplozija ili pucania u igri. Ako ti to ne smeta onda je ok.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pitaću ih. Uzimam Daskeyboard 4, jedino ne znam da li da uzmem plave ili braon svičeve. Šta mislite? Treba mi najviše za kucanje, ne igram previše igara, a i kad igram, to su FPS i TPS uglavnom, ne nešto mnogo složeno ili multiplejeri, pa da zvuk tastera smeta saigračima s kojima se priča preko mikrofona. Jačina zvuka mi nije problem.
Ako ces koristiti neki voice comm, definitivno braon. Mene su konstantno napusavali dok sam koristio plave, a i mene iritira kad ih cujem kod nekog.
 
Poslednja izmena:
Neću, čak ni nemam bilo kakav mikrofon trenutno, niti mi je trebao u skorije vreme. Uopšte mi ne treba za igre koje igram.
 
braon je odlican kompromis. to uvek moze svakom da odgovara. plavi su problematicni zbog buke, ali ja sam sad ipak kupio plavu. zeni ako bude smetalo nek ide u drugu sobu :D nadam se samo da necu i ja sa tastaturom kroz prozor :d za svaki slucaj imam i brown :D
 
Nazad
Vrh Dno