Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Dobro i praktićnu si to skockao.
 
Po pitanju ploča, postoji li neka lista “boljih” proizvođača (ako je stabilnost prioritet, bez OC)?

Tipa, lupam: “Gigabyte je sigurica, osim tog i tog modela”, “Asus izbegavati” i sl?

Ili je bukvalno od modela do modela?
 
Nesto tumbah po ormanu gde mi stoje kutije i kojekakvi delovi za PC kad tamo jedan jos uvek ne upotrebljeni "RT-UCL-L4U1 - Cooler Master CM Blue Ice Northbridge Chipset Cooler"...

Ko bi reko da ce nakon desetak godina od kupovine hladjenje cipsetova ponovo biti aktuelno, mada je pitanje da li sistem kacenja odgovara novim plocama...
 
^Nemaju sve ploce rupe za kulere na istim mestima. Naravno mislim na cipset, da neko ne pomisli na procesor. :d Ne verujem da su ploce sa X570 izuzetak.
 
^ i treba jer su trebali to nekako kvalitetnije da rese, posebno za cenu ploca.
 
Pozdrav,

Vidim u nekoliko navrata se spominjao 3600X kao i preporuka od nekih članova foruma da je bolje opredeliti se za 3600 u tom slučaju.
Da li ovo uvek važi?
Ja bih recimo išao na taj CPU (3600X, na B350 ploču imam od ranije) na osnovu neznatno većeg base/boost clock-a, ne bih overclock-ovao ništa pored toga.
Sporedno pitanje, da li se precision boost gasi u slučaju manuelnog overclock-a?

Uzimajući u obzir ovo gore, jedina zamerka bi bila da samo 200 MHz razlike verovatno ne opravdava doplatu od ~€50.
Da li ima smisla uzeti 3600X ako se ne planira overclock (i ako je neko voljan da doplati)?
Dodatno pitanje, neka preporuka za 3200MHz ram? Ima li potrebe ići na CL14 ili je CL16 sasvim okej?

Hvala unapred
 
Jeste bolja opcija ako neces da klokujes X verzija ali nije vredno razlike u ceni trenutno. Mozda da se saceka da se cene malo stabilizuju...
Razlika u ceni 2600-2600X je bila 2k dinara u nasim prodavnicama. Dok je u drugim zemljama bila znatno veca (oko 50$)
 
Ja sam uvek za x modele a specijalno sada kada je PBO boost toliko dobar. Za nekoga ko neće da se bakće sa OC, to je baš recept. Čak iako ti tih 200MHz ne znači sada mnogo, znači će kad-tad. Tako da je sada x ili posle OC ista stvar. Za OC će taakođe trebati bolji cooler pa je razlika un novcu još manja ili je nema.
 
3600 i 3600X kostaju trenutno isto kod madjara, oko 270e.
 
Pojavio se 3900x kod nas u E, 66k
560e, nije to bas tako crno
 
Kada se setim koliko je bio 9900K...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Cene procesora bara bara kao kod poljaka, malo skuplji nego kod Nemaca. Nije to lose uopste, ja sam mislio da ce biti preko 600, a da ce 3600 da bude cak oko 250. Odlicno je ovo, samo sto su cene ploca 10% pa i vise skuplje nego kod madjara. O memoriji necu da pricam, to je 30%+.
 
50e za efektivno isti procesor (cak i da oba rade sa ukljucenim PBO-om nece biti ni 10% razlike u ceni), sa razlikom u kloku (i mozda u 100-200MHz razlici u max OC kloku, mozda nesto bolji IMC zbog binovanja, svakako mizerne razlike) je krajnje tuzno opravdavati.

Necije vreme od 5 minuta treba da vredi 50e da bi cenovno bilo opravdano (600e radni sat) za dva klika u biosu (kakvih 5 minuta, 30 sekundi), na 4.2GHz 1.3V, nek bude i 4150MHz, ce raditi svi, a trosice kao upaljaci i nece biti apsolutno nikakvog degradiranja zbog viska napona, kao ni osetnog povecanja racuna za struju (posto se i o tome vodi diskusija).

Svaka cast onima koji (posteno) zaradjuju 600e na sat, topla preporuka da uzmete konfu od barem 5k eura u tom slucaju :)

Za 50e se moze uzeti 480GB SSD/ za 10ak eura vise 16GB memorije/2TB disk/za klasu bolja ploca/za dve klase bolje napajanje, a verujem da takve stvari nikome nisu viska.
 
Poslednja izmena:
[emoji3516] ja ne znam da klokujem zato i uzimam 3700x da znam opet bi uzeo njega. Prosto je namestenbda radi na jačim klokovima fabrički.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Vidim na sajtu da je za 3.generaciju System Memory Specification
3200MHz. Da li to znači da RAM treba da bude 3200Mhz?
 
[emoji3516] ja ne znam da klokujem zato i uzimam 3700x da znam opet bi uzeo njega. Prosto je namestenbda radi na jačim klokovima fabrički.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
3700X nema alternativu, ne postoji 3700 :)

Klokovanje Ryzena, umereno, se danas svodi na to da otvoris bios, povecas mnozilac procesora sa npr. 35 na 42, promenis napon sa Auto na 1.3 ili recimo 1.35V ako hoces da budes siguran (mada uvek mozes da stavis 1.3V i ako pukne da povecas, zahteva jos jedan ulazak u bios i jos dva klika). Za prvu generaciju vazi isto, samo mnozilac umesto 42 ide na 38, za drugu na 41 recimo.

Naravno, podrazumeva se da se koristi barem LC-CC-120.
Vidim na sajtu da je za 3.generaciju System Memory Specification
3200MHz. Da li to znači da RAM treba da bude 3200Mhz?
Ne, znaci da memorijski kontroler zvanicno podrzava memoriju do 3200MHz, sve preko toga spada pod OC, mada se uvek dostizu veci klokovi od zvanicnih (u zavisnosti od ploce i memorije naravno).
 
Poslednja izmena:
Predlog za mod ekipu - da se otvori jedna opsta sta da kupim/Ryzen 3000 i prateci HW tema (u ovom delu foruma), ocigledno je potrebna i mnogima bi znacila a ovaj thread bi bio mnogo korisniji i pregledniji.
 
Stvar je u tome sto ima ventilator koji ce kod vecine ploca poceti da zvrnda nakon nekoliko meseci. Da su bar cipset kuleri standardizovani pa da se kasnije lako zameni (bar ventilator).

Ja hladim vrm na mojom b350 ploči 50x50 ventilatorom, nakačen je na ploču, kontrolišem ga iz biosa i do 2000 obrtaja je nečujan. Vrti tako već skoro dve godine i nije mu otišao ležaj. Tako da je ova priča *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*ština.
Čitao sam neke utiske po netu, ventilatori na gigabyte x570 pločama se izgleda čuju, ali to je zato što im kontrola tog ventilatora ne radi, trebalo bi da se reši novim biosom. Kažu da na MSI pločama kontrola radi i u normalnom radu se ventilatorčić ne čuje. Dalje nisam ni tražio jer je to ono što sam i očekivao, ako kontrola radi, ventialtorčić se neće čuti.

Evo i šta MSI kaže na tu temu.

https://www.pcgamesn.com/amd/amd-x570-chipset-fan-nobody-wants-this
 
Poslednja izmena:
Gbyte izbacio novi BIOS za sve x570, i sada zujalica ima 3 moda(silent, balanced I performance).Tako da je problem zujalice najverovatnije rešen, makar što se Goge tiče.
 
Priznajem, bili ste u pravu za X570.
 
Kako objasnjavate cene preko koje su za r5 3600 280e,r5 3600x 285e,r7 3700x 466e? Takodje u radnji na e... nema vise 3600 :(
 
Poslednja izmena:
Ali sada ima u drugim radnjama za iste pare.....dok su Madjari odlepili. U iponu isto kosta 3600 i 3600x recimo...
 
Kratko pitanje. Dal ima razlike uzeti 4x8 gb rama ili je bolje 2x16gb ? ( pitam jer lepše će izgledati 4 slota nego 2 da sija [emoji28] )Ako nema razlike u radu da idem na 4x8

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Bolje nije ali jeftinije jeste. Sada bar ima razlika u chipsetu, između 300 i 400 praktično ništa, sve je bilo u ploči. Problem je cena/kvalitet. Za bolje ploče skoro dupla cena za isti kvalitet. Biće bolji odnos sa b550 pločama. Treba sačekati malo, Opet smo na poćetku kao sa prvom generacijom, sve skupo i neodređeno, najviše brinu BIOS-i. i to opet startuje praktično od nule. "Može da radi ali ne baš najbolje što može". Tek sada sam dobio najbolji BIOS za moju ploču i 2700x. Taj prokleti NDA je upropastio mnoge planove i kalkulacije.
Za jedno 6 meseci će tek biti prava priča.
 
Nazad
Vrh Dno