Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

To je samo moje iskustvo sa MSI, što ništa ne znači. Na Asus i 2500k pre toga, napon je bio rock solid. Kako staviš, tako očitava i mnogo sam više bio zadovoljan sa 2500k nego sa 4670k koji imam trenutno, nego bio MSI+4670k+4gb g.skill na akciji u Parizu, iz kojeg sam u to vreme prenosio kojekakve PC stvarčice u to vreme.
Odosmo offtopic.
Nadam se da su cene greška, što se tiče x570, mora to 20% dole.
 
Ako su one cene za MSI ploče tačne, apsolutno se ne isplati uzeti ih. 220€ za low tier X570? Toliko košta Gigabyte Gaming 7, aždaja od ploče, i dobre Gigabajtove Z390 ploče su toliko ili manje. Što reče neko, najbolje je uzeti dobru X470 ploču poput MSI Pro Carbon/Taichi/Gaming 7, ionako će im verovatno pasti cene. Čak i dobra B450 ploča (Mortar/Tomahawk/Pro Carbon) će biti ok za 8-core...

Ne verujem da će B550 tek iduće godine...pre bih rekao na jesen. A ne verujem ni da će doneti nešto vredno kupovine umesto X470, a cene će im verovatno biti blizu...

Što se Navi i PCIe 3.0 tiče. radiće sigurno na sadašnjim pločama, samo neće moći da rade na bandwidthu koje bi imale na PCIe 4.0 portovima...slično kao kad nakačiš SATA3 drajv na SATA2 port. S obzirom da je PCIe 3.0 dovoljno "širok" za 2080Ti, Radeon VII i slične aždaje, a Navi sigurno neće da ih prevaziđe (za sada), ne vidim razloga za brigu. Nije ni AMD blesav da izbaci toliko očekivanu GPU seriju koja će raditi samo na najnovijem chipsetu i osakati prodaju i razbesni kupce...

@anarki1302:

Bezveze je suditi o proizvođačima na osnovu ploča od pre 5-6 godina. Imam Asusovu ploču iz Z87/Z97 ere, kad je Asus bio zakon, i odlična je. Sad bih radije uzeo MSI ploču nego Asusovu. Vremena se menjaju, kao i proizvodi...
 
Poslednja izmena:
Mene interesuje teoretski, koji bi klok trebao da ima 3600x, da bi preskocio dobro naklokovanog 8700 koji kuca na 5.2, uzimajuci u obzir da je IPC 3600x veci od 8700 za 10%?
 
10% manji od 5.2,logicno, (dakle oko 4.65-4.7) ako se posmatra klok na klok,a ako racunas u apsolutnom iznosu deff vs overklokovan,onda ne moze da se izvede zakljucak dok se ne bude znao oc domet za amd-ov cip

Mada...treba imati u vidu da na 8700k boost ide na 4.7ghz za jedno jezgro, a na 3600x na 4.4, i ako je AMD ipc bolji 10% sa 300mhz manjim klokom, nece intelu mnogo pomoci 10% veci klok na 5.2, ako amd ide na recimo 4.6, 8700k moze samo da smanji razliku na 3-4%,da prestigne nema teorije
 
Poslednja izmena:
Mene najvise raduje sto je intel u problemu, dosta je bilo ''ucenjivanja'' sa cenama. Sada kada imamo bolji izbor ili isti izbor za manje pare, ne mogu da sacekam da vidim kako ce da odgovore.
 
Intel je u problemu zbog drugih stvari...
 
Najbolje za sve je kad su tu negde,tad je konkurencija najzesca a cene najpovoljnije moguce
 
Baš tako. AMD se nije pretrgao sa niskim cenama, da se razumemo...jeste da nude slično šta i Intel za manje pare ali to je zbog toga što je Intel drastično digao cene. Ljudi zaboravljaju da su 2600 i 8400 imali skoro iste cene svojevremeno, dok Intel nije upao u nevolje s procesima, a 8600K je bio skuplji koliko i bolji u single threadu...
Nije AMD toliko jeftin koliko je Intel skup, u tome je fora.

Radeon VII je koštao koliko i RTX 2080, a ljudi su se nenormalno ložili i predviđali kraj RTX grafika. Slično se primaju i sada a leakovi za Navi navode cene slične konkurenciji, ne gluposti poput "1080 performansi za 200$" kako su se nadali po netu.

Šteta što je Intel u ovakvoj situaciji, bilo bi daleko zanimljivije...
 
Navi ce,ako bude kao rtx 2070, biti 50-100usd jeftiniji, ne vise (izuzev ako amd planira rat cenama sa nvidijom,sto je mozda i pametna ideja ako nv ne predje na nizi proces uskoro)
 
NV ima prostora da obara cene, ionako su ih nadrukali u startu, a i usavršili su proces za RTX...
 
Mene interesuje teoretski, koji bi klok trebao da ima 3600x, da bi preskocio dobro naklokovanog 8700 koji kuca na 5.2, uzimajuci u obzir da je IPC 3600x veci od 8700 za 10%?

mozda sam nesto propustio, ali otkud to da Zen 2 ima 10% veci IPC od coffee lake-a?
 
Poslednja izmena:
4.5ghz all core je odlično za 24/7, ništa više od toga nije ni potrebno.
Nisi sve pricitao,4.5 na sva jezgra kad klokujes tako da imas boost na jedno jezgro od 5ghz,a 4.8 oc za sva jezgra

E sad,koliko je to tacno videcemo,ali ako je tacno, to je fenomenalan uspeh ako recimo 3600 moze sa 3.2 na 4.8 za sva jezgra,jer je cak i 4.5 odlican uspeh, oc od 1.3ghz,to je procentualno isti oc potencijal kao 9xxxk sa 3.6-3.7 na 5.2 (implikacije su zanimljive,to znaci da je ipc i mpc odnos isti ili veci u korist ryzena kad se porede overklokovani procesori,sto bi bilo ludilo). Jos kad vidimo kako to radi sa memorijom na 4400mhz....
 
Poslednja izmena:
@duke
Mnogo su se oni opustili i mislili da ce moci refresh da prodaju doveka, pa sada imaju probleme sa prelaskom na 10nm, da ne pricam o 7nm.
@juro
cene nisu niske, ali u poredjenju sa intelom i sta nude, dzabe su. Mora malo i amd sada da zaradi, ali ocigledno ne tako bezobrazno kao intel.

@fingon
jos bolje onda
 
Tesko da je vise od 3-5%. Ali mpc je solidno veci,ako poredis po ceni a ne po broju jezgara
 
Poslednja izmena:
IPC za Zen+ je tu sa Skylake-om, a oba su oko ~4-5% ispod Kaby/Coffe Lake-a.

Dakle Zen 2 bi trebao biti barem 5-6% jaci od Intelovog pandana. Cekamo zvanicne review-e za finalni zakljucak. Ovako na prvu loptu, fin napredak ako uzmemo trenutnu poziciju Desktop procesora i Intelovu poziciju.

Ryzen 3600 svakako najzanimljiviji sa liste. AMD-ove cene skliznu dosta brzo ispod MSRP cene, tako da ga ocekujem na 160E za 2-3 meseca. X570 je smejurija. B450 je apsolutni best buy, jer ih ima skroz pristojnih za ispod 80E, a imaju siru podrsku procesora.
 
Krajem godine jedan R5 3600 za ~140e sa oglasa ima da legne :)
 
Iako mi ne treba, već sam počeo da odvajam pare, hehe. Nadam se da neću morati da menjam CM 212 EVO mada mi nešto miriše na to da hoću... 4.4GHz mi je furao i5 2500K 24/7, valjda ce moći isto toliko i R5 3600 koji inače manje troši...
 
Prakticno 2600x za dosta manje love. Bice i jaci od 2600x ?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Ryzen 5 3600
https://m.hexus.net/tech/news/cpu/131255-amd-ryzen-5-3600-spotted-userbenchmark-geekbench/

186271e396f33c3eb75f536abad83218.jpg
 
Solidan single core napredak, moj 2700x, naravno bez OC.:
Geek bench1JPG.JPG
 
Bogme, lepo. Ko je hteo da ceka mislim da ce vredeti. Predvidjam masu 2600 na oglasima uskoro :D

Ako su leakovi pravo stanje stvari, masa 2600 na oglasima po smesnim cenama nece biti nista cudno, ali ono sto ce biti urnebesno je 8700k i ostale intel ''budzevine'', koje ce opusteno izgubiti 50% vrednosti preko noci. :-devil-:
 
Pa ne znam bas...ako 3600 bude 200e, ne vidim razlog da 2600 ne vredi i dalje oko 140e nov, jer 200e je 40% veca cena za 13-15% performansi. Ne vidim razlog da neko radi upgrade 2600 na 3600 i doplati 100e za 15% snage,te mislim da ce cene polovnih ostati iste. Ljudi zaboravljaju da danasnje cene ryzen procesora 1. i 2. generacije skorasnje, pre mesec dva su bile 30% vise.
 
Nazad
Vrh Dno