Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Gdje, u srbiji?
 
Da, da, Srbija. Sorry kako mi je riknuo ssd na starom sam kompu, treba mu 12 minuta da se pokrene, ima da zapalim ovaj samsungov hdd od 10k rpm koji bi kao trebao da bude "brz"...
A da ne pominjem firefox koji poždere gigabajt rama i pre nego što se otvori...
 
Godinama to pricam - "za server nam treba SAS disk od 10 ili cak 15k". :d Merio sam IOPS-e na 5400rpm WD RED vs. ovi "enterparadajz" 10/15k. Razlika je mizerna u broju IOPS-a, a koliko brze crkavaju ovi 15k to nije za pricu. I koliko kostaju pre svega. I onda metnes SSD - i gle cuda 50K IOPS-a na usranom SATA interfejsu.

Sirius9 - uzmi SSD sto pre, probaj Intel da nadjes ili SLMSUNG ili Crucial.
 
250-256GB naravno.
 
Da napomenem samo da Intel 545s 256GB (i ostali kapaciteti 99.9999%) ima u sebi senzor za temperaturu ako nekome znaci taj podatak.

TEMP.jpg
 
To je lepo reseno i na onim low cost koji nemaju - zakovana im vrednost na 30c :) Jer je bilo situacija da se neki kontroleri bune ako ne ocitaju temp - pa su se dobro setili da fake-uju i zakucaju za ove jeftine :) Ali super kada ima naravno pravi sensor.
 
kod SATA SSD-a poprilično nebitno osim da ga neko u bunker ubaci, ali kod M.2 pa još sa NVME brzinama e tu već...
 
Intel 545 od 512GB nema više kod nas, nudili su mi evo 860 koji je manjeg kapaciteta, ne mnogo ali ipak a skuplji 2300 din i neki Biostar kojeg je preporučio niko nikad. Tako da trenutno čekam da se pojave inteli... Ili gledam na Joybuy taj EVO 860 500GB ispod 9000 din ali mesec dana dok ne dođe minimum...
 
Kakav je ovaj 545s za 11k u odnosu na evo 860, da li je isti kao i SATA III 545s ili se razlikuju?
 
Valja li ovo čemu?
f17bd27b0532684445915a82eee686c4.jpg
 
Da li ste vi koji ste kupili 545s 512gb ssd dobili full pakovanje ili bulk kesicu ?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Valja li ovo čemu?
f17bd27b0532684445915a82eee686c4.jpg

U pitanju je SSD sa QLC memorijom, vise prostora za iste pare sa kracim zivotnim vekom sto se tice TBW. Kad poredis 860 Pro, 860 Evo i 860 Qvo, svi od 1TB, TBW je redom 1200, 600 i 360.

Da li ste vi koji ste kupili 545s 512gb ssd dobili full pakovanje ili bulk kesicu ?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Moj drug i ja sto smo kupili dosao je u kesici, uz garanciju od 5 godina.
 
Valja li ovo čemu?
f17bd27b0532684445915a82eee686c4.jpg

Zavisi za sta namjeravas da koristis???

Ako je za Os & all around, nije problem!!!
A ako je za filmove i sekvencijalne brzine, onda gledaj da po pisanju neprelazis 40gb, jer onda dolazi do zagusenja buffera i pada brzine za pisanje.
U vezi "TBW 360", prije ces ti dostici duboku starost ili pak zamjeniti za ssd od 50tb nego sto ces ga istrositi.
 
@Che Daboli Guz

Apsolutno, ako SSD ne sluzi za multimediju i konstantno se pise/brise, a cak i tad, TBW ne treba ni razmatrati.

@nesa07

Ne znam kakav je, ali znam da ima isti takav za 9.500 u normalnoj radnji :)
 
Vredi li ovo necemu, treba mi za lap top cisto da ima neki ssd, lap top sluzi samo za citanje po netu, yt i tako neke gluposti....
0d335fb2903b01b652173ab6d8c00fee.jpg


Послато са SM-N960F уз помоћ Тапатока
 
Moje iskustvo sa Silicon Power brendom je bilo prilično loše, doduše ne taj model.

Uzmi barem Kingston, ako već ne možeš da se pružiš do Intela, Samsunga ili Cruciala.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Nista, uzecu onda Kingston UV500 120 gb on je bar proveren i ima 5 god garanciju. Onaj sam video na akciji pa reko da li je bar malo ok za lap top al izgleda da bolje ne rizikovati.
Hvala puno na odgovoru.

Послато са SM-N960F уз помоћ Тапатока
 
UV500 je skuplji zbog nekih modela laptopava. Za desktop nema potrebe da daješ taj novac. Kupi običan A400. Kao i za laptopove bez HDD Encrypted with TCG Opal 2
 
Poslednja izmena:
Wd Green 120 za 2390, okej cena? Kakav je? Treba za win i par programa.
 
Hvala.

+ dostava 250

Onda nije jeftinije :)
 
Poslednja izmena:
UV500 je skuplji zbog nekih modela laptopava. Za desktop nema potrebe da daješ taj novac. Kupi običan A400. Kao i za laptopove bez HDD Encrypted with TCG Opal 2
Meni za lap top i treba, koji mi bukvalno sluzi za YT, malo citam novinice, forum i tako za neke gluposti....citao sam da je A400 serija jako losa, dok neki kazu da je ok pa sam pomislio onda da uzmem UV500 seriju. Imam u njemu neki obican hdd od 500 gb pa reko da ga na neki nacin "ubrzam" pored 4 GB rama koliko ima da ubacim i SSD i taman ce biti ok.

Послато са SM-N960F уз помоћ Тапатока
 
Evo šta ljudi kažu



Bolje idi na Kingston A400 odmah, ili čekaj Intel 545s ili Crucial MX500.
 
120GB je tek dovoljno, a 240-250-256GB vam daje sasvim dovoljno prostora za skoro sve, sem trpanja vise velikih igara i skidanja vece kolicine filmova, na ssd.
Cene nisu bez razloga razlicite izmedju pojedinih modela istog proizvodjaca a pogotovo izmedju razlicitih proizvodjaca.
Ko moze (ima para) bolje je da uzme kvalitetniji ssd, a pogotovo nesto veci (barem 240-250GB).
Cene ssd-ova (ovih manjih, 120-250Gb) su relativno niske, razlika u ceni za priblizno isti kapacitet razlicitih modela i proizvodjaca je tek 1-2krsd dok je razlika izmedju 120GB i 240-250GB istog modela isto oko 1-2k za "slabije" marke (brendove) i oko 2-3k za bolje marke (brendove), ako je i toliko.

Kako god da okrenete razamislite da li je bolje uzeti ssd sa 5g garancije i nesto vecom sigurnoscu da ce izgurati 5+ godina (znaci nema problema, kvarova, zezanja sa dizanjem novog sistem, gubljenja podataka, reklamacije...)
Kupite dobar ssd i zaboravite da ga imate, postane nezamenjiv (to najbolje znaju povratnici na hdd).
Kupite veci ssd i zaboravite na stednju prostora, imate slobodu u koristanju.

Sad razmilsite da li morate ustediti tih 2-3k ili 4-5k (15-25€ ili 35-40€) u razlici cene izmedju manjeg i veceg ssd-a, boljeg i nesto losijeg ili izmedju oboje od toga...

Onda se upitajte kolik potrosite na jedan izlazak.
Pa saberite koliko puta sedmicno ili mesecno izadjete i potrosite i eto bolji i veci ssd ocas posla.
Oni koji duvane samo nek skontaju posto taj otrov placaju i eto dva ssd-a caskom... ;)

Ima ona poslovica : "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino."
 
Poslednja izmena:
Kupis jeftin od 240gb, potraje 2-3 godine, rikne, kupis tada opet jeftin od 500gb (ili veci) po trenutnoj ceni ovog od 240gb sa garanciojom od novih 2-3 godina. Na kraju imas veci kapacitet i 4-5-6 godina garancije ukupno, a platio si ukopno koliko bi sada platio "kvalitetan" od 240gb sa 5 god garancije, ili cak i manje. S tim sto na kraju imas veci kapacitet. Naravno ukoliko ti nesto sporije perfomanse ne znace nista (ne drogiras se rezultatima sintetickih testova), obican si korisnik. I tako dalje... Hmmm? Kroz 3 god 240gb SSD ce biti kao sto je danas od 60 ili cak kao oni hibridi sshd:)

Jedini opravdani razlog (po meni) je potreba za maksimalnim perfomansama. Kome su bitni podaci, nemoj da se zavarava da ih cuva samo na SSDu.


Nemam pojma, ja ovu tematiku sta se isplati i kolika razlika u doplati se isplati ili ne isplati vidim na ovaj nacin. I to ne samo u vezi ssdova, vec velike kolicine tehnike koju brzo proguta (kratak) vremenski period...
 
Ssd je must have. Makar samo za Windows i osnovne programe. Prosto je neverovatno to kako se komp brzo upali, restartuje, ugasi, a npr treba nešto na brzinu da odradis, na hdd je to bilo mučenje.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno