Šta je novo?

Nokia 9

Ovako idu na marketing 5 kamera wooow

Uopšte ne idu na marketing (kao što ide Samsung sa A7 i A9) već sa potpuno drugačijom tehnologijom. Svi čekamo sada noćne snimke, ako tu bude ono što obećavaju da će biti, vrlo moguće da će ovo biti najbolja kamera na tržištu. Video je nebitan, da OIS je jako dobra stvar ali fotografija je ovde u prvom planu. Plus je lep i brz telefon sa ne tako strašnom cenom.
 
Po meni je ovo jedan odlican telefon. Iako ima bateriju od samo 3300mah imajte na umu da je Nokia 8 sa 3000 ampera gurala lagano dva dana, tipican primer kako optimizacija softvera upegla potrosnju baterije.
E sad Nokia 9 ima cistiji android od pixela, takodje za obradu slike koristi sdp procesor iz SD845(Hexagon™ 685 DSP ) kako bi 3 puta brze obradjivala slike za 10 puta manje energije, tako da baterija nece biti arcena.
Sve u svemu, sjajan telefon po meni, samo je problem sto ce po svim najavama imati ogranicenu proizvodnju...
Sto se tice OIS price, sa onakvim sistemom kamera je nepotreban za slikanje, a EIS je dokazan od strane Gugla kao sjajan za video :)

Suma sumarum:
- Nesto novo na polju kamera i potencijalno sjajno
- Ozo mikrofoni za zvuk
- Odlican ekran (cake je i Nokia 8 imala sjajan LCD ekran)
- Odlican kvalitet izrade i po meni izgled
- Android one (sa minimalnim brojem google programa)...
- Cena u odnosu na ostale premiume :)

https://www.youtube.com/watch?v=8E5I1d-aGtc
 
Kako to Nokia ima "cistiji" Android od Pixela? [emoji23]
Stock je stock, zna se sta su Pixeli.
 
Zanimljiv rezon. [emoji23]
Razumeo bih da to neko kaze ko nikada nije koristio neku Guglovu apk, ali ovako... Ubedljivo najbolje apk pravi Google. [emoji4]
 
Dobro sad ajmo drama oko izjave :D ja sam covek koji je oduvek koristio pico ili nano gapps, sto manje da mi neko ubacuje aplikacije to bolje ;)
I ne slazem se da najbolje apk pravi google, ima i boljih pa volim da imam izbor :)
 
Svako koristi mob onako kako njemu odgovara. [emoji4]
 
Svako koristi mob onako kako njemu odgovara. [emoji4]

Upravo :) odatle i moj komentar o "cistijem" androidu. Svakako mi je ovaj telefon pored Xiaomi mi9 favorit kao sledeci uredjaj.
 
Ona sample fotke na gsmareni su zalosne...

Nisu zalosne, vise u skladu sa limitiranim i prehajpovanim hardverom same kamere. U sustini to nije ni prava Nokia a jos manje pravi PureView model.
Jasno je da kamera (namerno u jednini) Nokie 9 nema veze sa nekadasnjim PureView kamerama ciji ogromni moduli ne bi mogli da stanu ni u najdeblji 2018/2019. smartfon.

Nokia Lumia 1020: camera module dissected (PV 808 modul je jos veci)

Sto se tice OIS price, sa onakvim sistemom kamera je nepotreban za slikanje

To tek treba da se vidi u praksi ali za sada mislim da ce OIS ipak faliti.

a EIS je dokazan od strane Gugla kao sjajan za video

Apple, Samsung.. nije samo Gugl. A prvi je dokazao sony jos pre 6 godina. Ali je realno da najbolje rezultate pruza kombinacija OIS + EIS, samo sto ocigledno nisu svi proizvodjaci u stanju da izvuku maksimum iz takvog combo-a ili jednostavno ne zele da to urade.
 
Poslednja izmena:
Treba videti da li ce bolje slike praviti sa svojom soft. kamerom ili sa gugl, arnova...? Ako je ok i dalje mislkim 2020 za nabavku, mozda. Sve kako se pokaze na relanim testovima.

P.S vec vidim zlatne hmd apdejtove, gde upravo smo popravili da vam druga i treca kamera ne kasne za prvom. Bolje uskladjivanje kamera, Bolji i brzi rad.. Ko zna koliko ce ovo imati nedostataka ko vecina android proizvoda.
 
Poslednja izmena:
Meni fotografije izgledaju odlicno (pogotovo nocne), ali zanima me kako to izgleda na automatici i bez stativa, a ovde je mozda bilo suprotno.
@ajvon
Naravno da ce bolje fotografije praviti sa svojim softverom, nego sa gcam, bas u jedinstvenom softveru lezi uspeh i objedinjenje ovih kamera.
 
I meni su ove fotke super. Jedina mana po meni je sto nisu stavili malo veci ekran, ovi bezeli malo bodu oci ali dobro, nisu strasni toliko (trebali su to da rese kao sto je na Pixelu 2 XL, u ovakve bezele ubace stereo zvuk i onda to ima neku svrhu). [emoji4]
 
Poslednja izmena:
@Migrant

Jeste, tako bi bar trebalo. A, to se nije desilo od WP i 1020. Meni gcam zavrsava sve.

Sent from my TA-1004 using Tapatalk
 
Meni je ovo vise nego odlicno.Volio bi da mi prodje kroz ruke da ga ja istestiram kako dolikuje :)
 
Od 1. aprila dostupan u Evropi, 650e, jedna zamena ekrana besplatna bar za prve kupce (vredna 100e).
 
Pojavio se na KP ovaj tel, ima li negde dobar detaljan review? Fotografije na yt deluju odlicno, video pristojan, a ekran baterija, zvuk?
 
Review. Prvi ozbiljniji

[YouTube]-Rue_jI5Kwo[/YouTube]

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Kakva steta za FP senzor, po njemu najgori trenutno na trzistu. Ne racunajuci samo ovaj model, ali kakva steta upropastiti jednu tako bitnu stavku na mobu, u vecini slucajeva maltene da je poluproizvod u pitanju.
Sa druge strane kamera jako dobra za sada, videcemo vremenom kako ce se pokazati. [emoji4]
 
Kakva steta za FP senzor, po njemu najgori trenutno na trzistu. Ne racunajuci samo ovaj model, ali kakva steta upropastiti jednu tako bitnu stavku na mobu, u vecini slucajeva maltene da je poluproizvod u pitanju.
Sa druge strane kamera jako dobra za sada, videcemo vremenom kako ce se pokazati. [emoji4]

Oni su trebali da stave obican senzor otiska prsta i da te pare koji bi time sacuvali preusmere na hladjenje i bateriju. Ovako su ispali klasicna nokija pod kapom HMD.
 
Odgledao sam manje-vise svaki review. OK, mozda poprave softver pa kamera ispadne bolja (tj. brža), ovako, meni ovo nije prihvatljivo. Dobra ideja i daje rezultate, odlične su fotografije ali mora to "udobnije". Sa druge strane, spori su bili i 808 i 1080, pa se na neki način tradicija nastavlja.

Takodje, nisam impresioniran ni LL kvalitetom, tu je Huawei zakon.
 
Nazad
Vrh Dno