Šta je novo?

Kriptovalute - opšta diskusija

Nisam, kad nisu pitali :)

U Srbiji, srednji kurs dolara + 6 ili 7%, a preko se moze proći i malo povoljnije a i malo skuplje za keš, zavisno od države do države ili potrošiti direktno na kupovinu koječega, tipa hotel, taxi, rent a car, pivo, ručak, itd... A isto tako se može dogoditi da se ispališ :) da im ne radi net ili se isprazni ipad ili sta već, pa moraš platiti kešom na kraju.

Da se razumemo, još je to sve jako novo i realno na jako malo mesta, i trebaće još dugo vremena da zaživi ( ako zaživi ), ali se može koristiti na ovaj ili onaj način.
 
Jesi možda rekao peri ili dzoniju po kom kursu se radi zamena pri tim transakcijama?

Na kp ima kp izlog sa prilično lepom ponudom. Srednji NBS i Bitstamp kurs. Bez ikakvog uvecanja cene.

Taj kp izlog nije promenio uslove primanja kripta već 2 godine.

Ovo što Simke1994 i priča, sve više će biti takvih svetlih primera. Potrebno je vreme da se raščisti žito od kukolja, i / ili da kripto predje u mainstream.

Ko veruje, tražiće svoje mesto pod suncem u toj tehnologiji. Ko ne veruje, neće i ne mora. Kao i u svakoj drugoj tehnologiji ili biznis ideji.


Ima puno načina da se u ekosistemu opstane, od rudarenja, do trejdinga. Povecanja prometa prodaje zbog prihvatanja takvih uplata u trgovinama, zapošljavanja developera, razvoj i povećanje prodaje hardwer-a.

Lično, duboko verujem u dugoročni uspeh tehnologije.

Kripto daje snagu običnom čoveku, pojedincu. Štedi mu ogromne provizije, pruža nadu u mnogo lepšu budućnost, i značajno olakšava samozapošljavanje.

Naravno, "hipi" / easy money ulagači na 20k, ili bitconnect kupci ne spadaju u tu kategoriju ljudi koji će zbog kripta napredovati u životu.
 
Poslednja izmena:
Ne pitam za Srbiju, ni KP ni trange frange nisu legalno sredstvo plaćanja već praktičan način pranja novca. Daleko je to od "svetlog" primera.

Ovih skoro 10 godina za tako modernu tehnologiju je previše, čisto samozavaravanje.

Nisam, kad nisu pitali :)

U Srbiji, srednji kurs dolara + 6 ili 7%, a preko se moze proći i malo povoljnije a i malo skuplje za keš, zavisno od države do države ili potrošiti direktno na kupovinu koječega, tipa hotel, taxi, rent a car, pivo, ručak, itd... A isto tako se može dogoditi da se ispališ :) da im ne radi net ili se isprazni ipad ili sta već, pa moraš platiti kešom na kraju.

Da se razumemo, još je to sve jako novo i realno na jako malo mesta, i trebaće još dugo vremena da zaživi ( ako zaživi ), ali se može koristiti na ovaj ili onaj način.

Ne ne, aj ti meni sad kaži hoću 100USD da prebacim u BTC i platim "tipa hotel, taxi, rent a car, pivo, ručak, itd" lambo i sl. - po kom kursu to ide i koliko mi vremena treba da to obavim? :)
 
Ne pitam za Srbiju, ni KP ni trange frange nisu legalno sredstvo plaćanja već praktičan način pranja novca. Daleko je to od "svetlog" primera.

To je problem države, zato što ne prihvata nove tehnologije i zakonski ih reguliše na vreme.

Bar tako naša regulativa funkcioniše. Puko prepisivanje evropskih zakona (najčešće zakasnelo). Na žalost nismo u stanju ništa svoje da stvorimo / smislimo i time odskočimo iz blata u kome se nalazimo.

Jedan od glavnih razloga zašto se kripto povezuje sa pranjem novca je neažurnost, lenjost, nezainteresovanost država da se od nove tehnologije stvori prilika, a ne pretnja.


Da se pametnom regulativom stvori / omogući prilika za gradjane/legalno poslovanje, a onda i za državu kroz poreske prihode od biznisa povezanih sa novom tehnologijom.


To je sledeći veliki korak koji će se desiti. Balon iz 2017 je stvorio uslov za tako nešto. Mnoge države i biznisi / institucionalni novac su prepoznali priliku i budućnost koju kripto pruža i to će biti inicijalna kapisla za sledeći još veći balon koji će biti ključan za ekosistem po mom mišljenju.
 
Poslednja izmena:
Ajde onda kako je to rešeno u normalnim državama i po kom kursu - i koliko zapravo plaćaš kojekakve razlike od valute do kriptovalute kojom plaćaš?
 
Koliko je meni poznato, vecina koja prima kripto na regulisanim trzistima koristi bitpay.


https://bitpay.com/exchange-rates

A tu je kurs prosečna cena sa najvećih menjacnica i gadja se sa dolarskim najčešće.


Nije mi poznato da i jedan regularan biznis uvecava cenu za 5/10% zato što se plaća kriptom već su gubitci koji imaju imaju u konverziji u fiat uračunati u njihov trošak poslovanja.

Najveća prepreka u češćem korišćenju je volatilnost cena. Što više biznisa bude koristilo kripto (uz pomoc payment procesora, nema veze), utoliko će cena biti stabilnija jer će promet biti veći a distribucija bolja.

Još uvek je kripto u povoju. Sve su ovo dečiji koraci. Najvažniji korak treba da naprave pametne države i regulišu ga potpuno što pre.

Pod regulacijom mislim na vezu sa fiatom i plaćanje poreza od prihoda od kripta, prepoznavanje kripto biznisa takodje.


Sam kripto nije moguće niti potrebno regulisati. Dovoljno je za početak da se izbaci što više posrednika, ubrza i olakša prenos novca.

Samo WU da se izbaci pa je dovoljan boljitak za narednih 10 godina.
 
Poslednja izmena:
Ne ne, aj ti meni sad kaži hoću 100USD da prebacim u BTC i platim "tipa hotel, taxi, rent a car, pivo, ručak, itd" lambo i sl. - po kom kursu to ide i koliko mi vremena treba da to obavim? :)

Sad ga ti bas zakomplikovao :) ali kapiram gde pucaš... Stoji to da je i dalje dosta komplikovano i da ako ne poseduješ kripto, ima dosta cimanja dok se kupi pa ovo pa ono... to niko ne spori.

Otkud znam po kom kursu, veljda neke menjačnice gde već rade konverziju. Iskreno, nisam pitao :)

Ako već imas recimo 0.1btc, a pivo kosta 4$ onda platiš 4$ u satošijima, 0.000 i nešto :)

Stoji i to da ako nemaš kripta, nemaš ni potrebu da plaćaš uopšte istim, već platiš dolarima ili eurima ili francima ili krompirima i ne moraš da se cimaš nepotrebno ako nećeš, mislim, kupuješ/mednjaš/drndaš... ali ako već imaš, i želiš da potrošiš na ovaj ili onaj način, možeš u dosta država, pa i kod nas.

Jednostavno, kad vidiš na ulazu u kafić ili hotel ili taxiju ili radnju vidiš nalenicu BTC pored master card i visa nalepnice, poželiš da isprobaš i mogu ti reći da je dobar osećaj :)

Opet ponavljam, daleko je to sve još od toga kako bi trebalo da bude, ali se vidi napredak... kakav takav, ali se vidi.

Nisi na početku mogao ni sa karticom banke da platiš svugde uslugu, pa eto, posle par godina možeš da platiš i na rate i to bez kamate, čak i u Srbiji :D

I sad ja tebe da pitam nešto Ji 4Tze :)

Kako bi recimo preneo preko granice ili poslao ili platio nekom u inostranstvu neku veću cifru, recimo 10k/50k/100k $ ili eura i koliko bi cela ta procedura preko banke ili vesterna i sa komplet papirologiom ili carinicima trajala i koštala ako bi išao regularno, direktno preko banke ili pay pall-a ili cega već? :)
 
Poslednja izmena:
Koliko je meni poznato, vecina koja prima kripto na regulisanim trzistima koristi bitpay.

https://bitpay.com/exchange-rates

Nije mi poznato da i jedan regularan biznis uvecava cenu za 5/10% zato što se plaća kriptom već su gubitci koji imaju imaju u konverziji u fiat uračunati u njihov trošak poslovanja.

Upravo to.
Nijedan regularan biznis ne uvećava cenu kad plaćaš direktno btc-om. Provizija se uzima samo na ATM automatima 5 do 10% zavisi gde, slično kao i na menjacnicama kad menjas i povlačiš na račun.
A razlog zašto se naplaćije ta provizija je to što oni moraju da plate porez na dobit državi, plus uslugu banke, plus da i njima malo ostane :) i to je po meni skroz ok procenat dok svako pokupi svoj deo.
 
Poslednja izmena:
20ak USD je fee za plaćanje :)
Za fizička lica mora da se proverava poreklo za veće sume, za pravna lica ide za jedan radni dan neograničeno za cifru.
 
za fizička lica sam mislio naravno :)
I koliko traje sve to? dok se proveri poreklo i koliko košta na kraju slanje ako uspeš da opravaš poreklo?

Edit: i na kraju ako ne uspeš da opravdaš, ćao si sa tim parama, odoše državi ;) Em ostaneš bez para, em ti posao propadne, em izgubiš vreme i živce em još 100 stvari...
 
Poslednja izmena:
za fizička lica sam mislio naravno :)
I koliko traje sve to? dok se proveri poreklo i koliko košta na kraju slanje ako uspeš da opravaš poreklo?

Edit: i na kraju ako ne uspeš da opravdaš, ćao si sa tim parama, odoše državi ;) Em ostaneš bez para, em ti posao propadne, em izgubiš vreme i živce em još 100 stvari...

Ovo je loš argument, koji ti ne ide u prilog.
Nije ti u interesu da kažeš da kao fizičko lice ne možeš da opravdaš posedovanje velike sume novca :)

Ne pada mi na pamet ni jedan scenario gde se do tolikog novca nije došlo kroz sivu ili crnu ekonomiju. To će da koriste isti ti koji zagovaraju strogu kontrolu tokova kriptoa, govoreći da će tako da se spreči trgovine drogom, oružjem i šverc.
 
za fizička lica sam mislio naravno :)
I koliko traje sve to? dok se proveri poreklo i koliko košta na kraju slanje ako uspeš da opravaš poreklo?

Edit: i na kraju ako ne uspeš da opravdaš, ćao si sa tim parama, odoše državi ;) Em ostaneš bez para, em ti posao propadne, em izgubiš vreme i živce em još 100 stvari...

par procenata, par minuta sa Moneygram. evo sutra USA prepusta kontrolu globalnog finansijskog sistema, zatvara 700 baza u 130 zemalja, vise niko ne proverava poreklo novca i svi se ljubimo i mir u svetu.
 
#-V-O-Y-A-G-E-R-

Pa otkud znam, lupam :) štedeo od prvog osnovne do svoje 35-te, ili prodao traktor koji sam dobio na poklon :) ili prestao da pušim pre 25 godina :d ne bitno uopšte. Bitno je da kao običan smrtnik u Srbiji možda i možeš dokazati poreklo, ali jako jako teško i rizikuješ da ostaneš bez ičega.
 
Poslednja izmena:
Za ino servise poreklo moraš imati od A do Š.

Kod nas je dovoljno da si podigao sa računa nekada / negde.

Zato i jesmo tu gde smo i na fatca crnoj listi.
 
I onda drzavu nazivate srbistanom i banana drzavom, a olaksava Vam mogucnost pranja novca i izbegavanja poreza ;)

Da se pametnom regulativom stvori / omogući prilika za gradjane/legalno poslovanje, a onda i za državu kroz poreske prihode od biznisa povezanih sa novom tehnologijom.

zar nije to funkcija kripta? izbeci poreze, banke i ostale posrednike? Znam, znam, i'm in it for the tehnology :d
 
20ak USD je fee za plaćanje :)
Za fizička lica mora da se proverava poreklo za veće sume, za pravna lica ide za jedan radni dan neograničeno za cifru.

Aha sigurno, pogotovo sada kada se crvenimo zajedno sa Severnom Korejom i Jemenom :p....................
 
za fizička lica sam mislio naravno :)
I koliko traje sve to? dok se proveri poreklo i koliko košta na kraju slanje ako uspeš da opravaš poreklo?

Edit: i na kraju ako ne uspeš da opravdaš, ćao si sa tim parama, odoše državi ;) Em ostaneš bez para, em ti posao propadne, em izgubiš vreme i živce em još 100 stvari...

A kako mislis da podignes pare i od kripta ako ne dokazes poreklo?

Drug to isto mislio kao ti i zamalo bez tih para da ostane(radi online) ..poslali mu 4000$ u kriptu iz amerike ,hteo da podigne preko cexa ..odmah mu trazili da dokaze odakle mu te pare i na koji nacin ih zaradio ..bukvalno je u zadnji sekund uspeo da podigne pare (jer moze 2000$ dnevno) pre nego mu zamrzli i ugasili nalog.
Sad se vratio kao i pre na pay pal.
 
I onda drzavu nazivate srbistanom i banana drzavom, a olaksava Vam mogucnost pranja novca i izbegavanja poreza ;)



zar nije to funkcija kripta? izbeci poreze, banke i ostale posrednike? Znam, znam, i'm in it for the tehnology :d
Ne služi kripto za pranje novca.


Može se koristiti za pranje novca kao što može i dolar, dinar (keš), ali za to ne služi.


Služi da se da snaga pojedinicu, i izbace posrednici ako nisu potrebni / poželjni.
 
^
drugom recju i'm in it for the tehnology :d

Nisam rekao da sluzi za pranje novca, vec da Vama sluzi da perete pare. Mozete ovde ko neke babe o ustipcima da pricate do sutra. Ne placate porez, ne dokazujete poreklo novca, radite na crno -> perete pare. Tacka. To sto se neki pametnjakovici hvale kako je "normalno da ne placanju banana drzavama" ne shvataju da smo upravo zbog toga na crnoj listi i dok cveta crna i siva ekonomija i dok se svest pojedinaca ne promeni nece ni drzava. Nego nije izasao dalje od svoje sobe i svog kompa i misli da je prosao ceo svet i zna da smo mi "banana" (u nekim stvarima smo i trula banana i to je istina). Probajte u drugim "normalnim i boljim" drzavama da povucete na racun npr 500e bilo od kripta ili neceg drugog, a da ne pricam o vecim ciframa, da vidite kako cete proci. I probajte tamo dokazati poreklo tako sto cete im reci "evo ne pusim vec 10god". Evo npr clan simke (bez ljutnje) je svetli primer. Moze da osnuje svoju programersku firmu, da ima ugovor sa poslodavcima, plati lepo porez drzavi i posredniku (umesto nekom tamo liku ili bankomatu koji uzme 10%) i bilo koju kolicinu novca dobija isti dan ili sutradan bez da se plasi da ce mu neko zakucati na vrata i pitati ga odakle mu. Jeste da ce proci 10-20% manje ali za toliko neka digne cenu, neka uracuna troskove u svoj rad. Sa druge strane ne mora da se plasi da ta vrednost kripta koju je danas zaradio npr 500$ sutra nece vredeti 100$ i tako jos vise bio u minusu. Ali on je odabrao drugu stranu i to je ok, samo mu se izjave kose sa cinjenicama.

Ako već imas recimo 0.1btc, a pivo kosta 4$ onda platiš 4$ u satošijima, 0.000 i nešto

Koliko bi platio fee na 4$ btc-om i koliko bi trajala transakcija?

Naravno da se sada najvise pranja odradjuje kesom, sta mislite zasto Vam banke guraju kartice i sve vise indirektno i direktno Vas primoravaju da ih koristite. Da nije da bi nama olaksali placanje?

BC tehnologija ukoliko bi se regulisala morala bi da ima ozbiljne legalne menjacnice sa legalnim (cuvenim necu da dam svoje podatke) korisnicima. Da bude centralizovana i da se placa porez. Kako na mining tako i na trading. E onda kukaj policiji kako ti je neko hakovao nalog, a platio si porez.

Prava svrha BC je u tome da se to upravo ne radi, vec da se izbacuju banke i regulacije iz price i da pojedinac lako moze preneti neke sume novca, prodati nekome ukoliko zeli kes(tj druga valuta) ili platiti btc-om gde je to podrzano i ne platiti porez lopovskim drzavama. Proviziju umesto bankama i drzavi placas mrezi. S tim i da sada sve drzave prihvate sredstvo BTC kao nacin placanja to ne bi radilo nikako vec bi doslo do zagusenja mreze i brzina transakcija bi bila ubi boze. Dobra je to ideja, nema drugih valuta, nema drugih banaka, sve ide preko jednog sistema gde se belezi svaka transakcija, lak i jednostavan nacin slanja novca i placanja... ali onda nemoj da kukas kako ti je neki pera hakovao nalog jer ko zna sta sve imas na kompu. Ali da li ce to biti prihvaceno za neku deceniju i na koji nacin ce se prihvatiti ostaje da se vidi.

Sve ovo sto pricate i ima i nema smisla, svaki argument ima kontra argument tako da su u pravu svi.
 
Poslednja izmena:
Kripto zajednica u Srbiji nece da ni da zagrebe neprijavljene prihode advokata, taksista, stomatologa ni kada BTC bude 1m.

:)

Bar će mladi ljudi da se ogrebu malo. A ne beskrupolozne drtine.
 
Probajte u drugim "normalnim i boljim" drzavama da povucete na racun npr 500e bilo od kripta ili neceg drugog, a da ne pricam o vecim ciframa, da vidite kako cete proci.

Moj primer u Nemačkoj, nisu mi ništa tražili za povlačenje 2k sa GDAX-a. Od prijatelja sam takođe čuo da u Nemačkoj možeš da primiš do 9k godišnje, a da ne moraš da pravdaš izvor. Preko toga bi trebalo da osnuješ firmu ili se reg kao preduzetnik.
 
Kripto zajednica u Srbiji nece da ni da zagrebe neprijavljene prihode advokata, taksista, stomatologa ni kada BTC bude 1m.

:)

Bar će mladi ljudi da se ogrebu malo. A ne beskrupolozne drtine.

to je to razmisljanje, kad mogu drugi mogu i ja i tako u krug...

Moj primer u Nemačkoj, nisu mi ništa tražili za povlačenje 2k sa GDAX-a. Od prijatelja sam takođe čuo da u Nemačkoj možeš da primiš do 9k godišnje, a da ne moraš da pravdaš izvor. Preko toga bi trebalo da osnuješ firmu ili se reg kao preduzetnik.

2k odjednom? Na racun ne na karticu? Cudno. Za ovo ispod 10k godisnje je tacno, skoro pa svuda u svetu. To mu dodje oko 800e mesecno. U Austriji npr sve preko 400e u cugu pravdas ili placas porez. U principu u svim drzavama postoji vrednost preko koje ide provera i porez. Ako u nemackoj mozes povlaciti na racun 2k+ odjednom bez provere eto novog nacina povlacenja novca :)
 
Poslednja izmena:
Bilo bi dobro da se prilagodimo a ne da prepisujemo zakone koji nam ne idu na ruku.

Nije Srbija Nemačka i nikada neće biti, ni po čemu.

Ovde bi svaki ino priliv trebalo nagraditi, a ne oporezovati. Vec na prvom sledecem koraku drzava uzima svojih 20%, prvih u nizu.

Zarada od promene kripto vrednosti nije pranje novca već legitiman prihod.

Samo je potrebno dokazati odakle je kripto.

O tome pričam, ali to je već naučna fantastika za naše prepisivače eu regulativa.

Dzabe trosim i svoje i vreme onih sto čitaju to što pišem.
.
 
Poslednja izmena:
Ovde bi svaki ino priliv trebalo nagraditi, a ne oporezovati. Vec na prvom sledecem koraku drzava uzima svojih 20%, prvih u nizu.

.

veruj mi da to ne bi bilo tako. Profesionalni mineri sa jednim rigom ili 10 nisu problem, ali bi to uzrokovalo daleko vecu klijentelu koji taj novac ne bi trosili i investirali u Srbiju vec bi veliki deo, ako ne i sve, izlazilo iz srbije. Mislis da je kina zabranila kripto jer je sav novac ostajao u kini?
 
Pa onda i Ji treba da dobije poene. Svejedno otegla se danima nepotrebna prica. O ceni svejedno niko nista ne komentarise tako da nema potreba da iko ista dobija. Tema je pogresna ali je razgovor makar bio normalan.

Sto se cene tice, izgleda da gravitacija opet vuce polako na dole.

Tapatalk from Poco loco
 
Pola ih vratilo. Cool narod.
 
Nazad
Vrh Dno