Šta je novo?

Koji distro probati?

Openbox nije tiling a moze to sto tebi treba, mozes imati samo title bar prozora bez icega, samo da pise ime programa ciji je prozor kao i da imas sve ful MMC, title i ostalo (shade i da bude on top). Mozes za svaki program ponaosob da definises kakav ce title bar imati a mozes ga promeniti do te mere da se i ne vidi. To se postize kombinacijom skinova i editovanja xml fajla.

Edit: Kako gasis prozore bez close dugmeta? Pa ako koristis panel koji se obicno koristi uz openbox, na drugo dugme misa na prozor u taskbaru, na primer.

Rekao bih da sve ovo moze i Plasma.
 
Poslednja izmena:
Realno šta ću mu titlebar i panel, a kad malo bolje razmislim šta će mu i prozori koji vrag kad napamet može da zapamti gdje se šta nalazi...
 
@Orchard

Heh, nešto se sad pitam, da ne tražiš način da svi fullscreen prozori i samo oni, budu bez title bara? U tom slučaju, kud odosmo, dovoljan ti je maximus.:D Nisam siguran da li radi na KDE ali ako i ne radi, mora da postoji neki KDE način da se to izvede.:wave:

trazim da u potpunosti nema title bara nikad,pod nikakvim okolnostima,zelim zarko nikad vise da ga ne vidim.ako zaglavlje prozora moze bar da ima baton za gasenje to je to,minimize/maximize cu nekako da prezalim ako bas ne moze da bude kao na win-u.takodje,svaki panel/dock/launcher da moze bar da se auto hajduje kad se ne koristi.
 
Ovako nekako?



Ne znam na koje "zaglavlje prozora" se misli, nisam to pokušavao na 10-ci.
 
Heh, može to na isti način u Compizu...

Namesti se u efektima (Window decorations) da ni jedan prozor nema dekoraciju i onda imaš sve prozore bez titlebar po difoltu ali i bez dugmića. E sad, možeš da definišeš prečicu, da pokaže i titlebar i dugmiće a za komandu upišeš:

Kod:
gtk-window-decoration --replace --blur none

a da ih opet sakriješ, drugom prečicom izvršiš komandu:

Kod:
killall gtk-window-decoration

Inače da stoji dugme "u zaglavlju" a nema titlebara, to ne može ni Windows. Nego sam malo pozaboravljao kako to u stvari radi na Windowsu...:wave:
 
Poslednja izmena:
predpostavljam da je ovde stvar definicije sta je zaglavlje,sta title bar ali windows nema nikakav title bar,ima obicno zaglavlje prozora sa minimize/maximize/close buttonima i eventualno neki feature programa poput tabova u chrome-u.ne zanima me fulskrin mod.
 
predpostavljam da je ovde stvar definicije sta je zaglavlje,sta title bar ali windows nema nikakav title bar,ima obicno zaglavlje prozora sa minimize/maximize/close buttonima i eventualno neki feature programa poput tabova u chrome-u.ne zanima me fulskrin mod.

Ovo je najviše što sam uspeo (Mint Mate+Compiz):



ali je malo reći da je kilavo, jer ako moram da pritiskam recimo Super+F12 da bih prikazao dugmiće da pritisnem "Close" pa recimo Super+F11 da izbacim titlebarove ponovo, gubi smisao jer sam onda mogao odmah Alt+F4. Na žalost nemaju svi prozori kao Firefox ribbonlike toolbar iz kojeg je moguće i zatvoriti ga.

Možda neka od prethodno pominjanih novijih okruženja to mogu pa ti se posreći naum...:wave:
 
Ovo je najviše što sam uspeo (Mint Mate+Compiz):



ali je malo reći da je kilavo, jer ako moram da pritiskam recimo Super+F12 da bih prikazao dugmiće da pritisnem "Close" pa recimo Super+F11 da izbacim titlebarove ponovo, gubi smisao jer sam onda mogao odmah Alt+F4. Na žalost nemaju svi prozori kao Firefox ribbonlike toolbar iz kojeg je moguće i zatvoriti ga.

Možda neka od prethodno pominjanih novijih okruženja to mogu pa ti se posreći naum...:wave:

stavljam onaj deepin danas pa javljam.
 
predpostavljam da je ovde stvar definicije sta je zaglavlje,sta title bar ali windows nema nikakav title bar,ima obicno zaglavlje prozora sa minimize/maximize/close buttonima i eventualno neki feature programa poput tabova u chrome-u.ne zanima me fulskrin mod.

To zaglavlje jeste title bar. Jedina razlika u odnosu na npr. KDE je što je title u Windowsu u desnom uglu title bara, a u plazmi je title na sredini title bara. I to naravno može da se promeni i da bude levo ili desno.

Windows
windows.png

KDE Plasma 5
KDE Plasma.png

Jedino ako ti smeta boja, ali to može da se menja i postoji gomila tema. Naravno, uvek će neki softver izgledati "čudno", ali to se dešava u slučaju kada nije projektovan za Plazmu. Npr. KDE programi u pozadini imaju istu nijansu kao ostatak, tj. ne vidi se granica između title bara i ostatka prozora
 
Poslednja izmena:
ko je uopste spomenuo boje?uostalom,koja je poenta tvog posta?ubedjujes me da titl bar ne postoji i meni se prividjaju stvari ili?
 
Poenta je da si rekao da Windows nema title bar i da bi hteo da Linux prozor bude isti takav. Linux prozor jeste isti takav, pošto Windows ima title bar. Tj. nije mi više jasno šta bi hteo
 
ja sam na linuks forumima i video da linuks zajednica taj bar naziva 'title bar' kad sam trazio nacin da ga nekako ugasim,sigurno to nisam video na nekom win forumu.meni je svejedno koji je naziv.sva dalja rasprava o semantici me ne zanima.
 
Sve je to ok. Ali ti si rekao da hoćeš da bude isto kao na Windowsu. Što i jeste isto. Tj. imaš ono što hoćeš, zar ne? Ili ti sad ni Windows konfiguracija ne odgovara? Inače, to nije naziv ni linux, ni windows, ni OS X zajednice, to je standardni naziv GUI elementa.

EDIT: pretpostavljam da hoćeš ovako nešto?

vivaldi.png

Mislim da to zavisi isključivo od developra programa u slučaju KDE-a
 
Poslednja izmena:
Pa Linux aplikacije nemaju takve mogucnosti jer Linux filozofija i Client Side Decorations nisu prijatelji.

Firefox npr. ima u posljednjim verzijama da se ukloni osnovni title bar i da se kontrole pojave kao CSD u desnom cosku.

CsIgnWZ.png
 
Poslednja izmena:
Jel on pita za browser iskljucivo, za sve programe, da li misli na CSD ili na odsustvo title bar-a u potpunosti?
 
Pa Linux aplikacije nemaju takve mogucnosti jer Linux filozofija i Client Side Decorations nisu prijatelji.

Firefox npr. ima u posljednjim verzijama da se ukloni osnovni title bar i da se kontrole pojave kao CSD u desnom cosku.

To znači, imamo 3 primera programa koji te opovrgavaju: Vivaldi, Chromium, Firefox a možda ima još neki.:D Ta moda sa windblowsa samo nije doprla. Ok, možda GNOME - ima sličnosti, ali ti si ga koristio pa možda bolje znaš gde prestaju.



Jel on pita za browser iskljucivo, za sve programe, da li misli na CSD ili na odsustvo title bar-a u potpunosti?

Sve programe, CSD
 
Poslednja izmena:
odsustvo title bara u celosti uz ostanak zaglavlja prozora minimalnim i sa bar buttonom za gasenje.kao u slucaju brauzera ili npr bilo kog drugog softvera koji koristi tabove da dodatne informacije idu naustrb zaglavlja a ne da se fakticki dobija dupli bar na vrhu prozora koji ne sluci nicemu.u poslednjih par distroa koje sam probao (elementary,KDE neon) title bar je jako agresivan i u window i u maximize rezimu,gde u slucaju npr elementary-ja ide top bar,pa title bar,pa tek zaglavlje prostora sto na npr ultrawide monitoru vodi ka enormnom gubljenju desktop povrsine.na windowsu je sve to mnogo elegantnije reseno.
 
vodi ka enormnom gubljenju desktop povrsine.na windowsu je sve to mnogo elegantnije reseno.

Samo na netbooku sa displejem od 15'', na normalnom monitoru ne znači ništa tih 10px. Title bar ima i jednu prednost - ako je više prozora otvoreno, lakše je uočiti koji je aktivan te manja mogućnost da nešto kucaš gde ne treba. S druge strane, na 15'' monitoru, i ne može efektivno da se koristi više od jednog prozora u isto vreme.
 
Poslednja izmena:
To znači, imamo 3 primera programa koji te opovrgavaju: Vivaldi, Chromium, Firefox a možda ima još neki.:D Ta moda sa windblowsa samo nije doprla. Ok, možda GNOME - ima sličnosti, ali ti si ga koristio pa možda bolje znaš gde prestaju.

Ma kakav GNOME, gdje prestaje kustomizacija počinje on. To sve zavisi od toolkita, a koliko ja znam GTK3 podržava, na developeru je da li će koristiti CSD ili ne, većina pravih linuksaša ne koristi jer često ti CSD ne izgledaju dobro na svim okruženjima i onda se gubi smisao svega.

Za GNOME postoji ekstenzija da se sakrije titlebar sa prozora u potpunosti, a da se x, minimize i maximize premjeste na neko drugo mjesto, tipa u panel, dash ili eventualno da se skroz ukloni. Na slici se ispod vidi kako je to kad se te kontrole perbace na panel.

screenshot_1287_IwQGNU5.png
 
Poslednja izmena:
Samo na netbooku sa displejem od 15'', na normalnom monitoru ne znači ništa tih 10px. Title bar ima i jednu prednost - ako je više prozora otvoreno, lakše je uočiti koji je aktivan te manja mogućnost da nešto kucaš gde ne treba. S druge strane, na 15'' monitoru, i ne može efektivno da se koristi više od jednog prozora u isto vreme.

space beer me je ubedjivao da title bar ne postoji,a sad me ti ubedjujes da zapravo title bar je najbolja stvar na svetu. :)

uostalom,u onom mom slucaju od pre nije 10 piksela plus razvuci to na ultravajd.a zar je i bitno,tebi se svidja ili stavec,meni ne,zar su i bitni razlozi i ko je u pravu?sustina je jel' moze ili ne.
 
^A pa onda eto konačno adekvatnog odgovora: GNOME3+No title bar ekstenzija bi ti vršila posao. Meni title bar nije višak, pomenuo sam razloge.

@mravker :Što si me pustio da se mučim?:d

BTW, izvrćeš ono što ti je rečeno a to nije ni fer ni lepo. Ne ubeđujemo te ni u šta. Nismo plaćena podrška da nas z...
 
Poslednja izmena:
space beer me je ubedjivao da title bar ne postoji,a sad me ti ubedjujes da zapravo title bar je najbolja stvar na svetu. :).
Molim te nađi mi post u kom sam te ubeđivao da title bar ne postoji? Rekao sam da je title bar koji se nalazi u KDE okruženju isti kao title bar koji se nalazi u windowsu

na windowsu je sve to mnogo elegantnije reseno.
I ponovo, možeš li da nam objasniš koja je razlika? Evo mog posta sa uporednim prikazom. Kako je u Windowsu ovo elgantnije rešeno kada je isto? Jedina razlika koju ja vidim između windowsa i plazme jeste lokacija naslova i boja bara, ali to se može menjati. Zato te pitam da nam objasniš razliku kako bismo mogli da ti pomognemo da nađeš to elegantnije rešenje
 
Poslednja izmena:
^A pa onda eto konačno adekvatnog odgovora: GNOME3+No title bar ekstenzija bi ti vršila posao. Meni title bar nije višak, pomenuo sam razloge.

@mravker :Što si me pustio da se mučim?:d

BTW, izvrćeš ono što ti je rečeno a to nije ni fer ni lepo. Ne ubeđujemo te ni u šta. Nismo plaćena podrška da nas z...

Nije mi bilo jasno šta želi inače bih napisao. :d
 
Nazad
Vrh Dno