Šta je novo?

Koji TV kupiti

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Treba mi jedna preporuka za TV :).
Gledao sam po oglasima LG 49UJ670v, jer sa LGem imam skroz ok iskustvo. Ali, da li imate neku preporuku od Sony-a ili Samsunga u toj cenovnoj klasi (stvarno odavno nisam pratio trziste televizora, van LG palete). To mu dodje ~620eura budzet.

Hvala unapred :)

Ja imam LG 49UJ670v i veoma sam zadovoljan TV-om. Od mana za sada ima samo jednu koja mi pomalo smeta - ponekad Browser i Youtube aplikacija se restartuju da bi se oslobodila memorija - takvu poruku izbaci. Ne dešava se često, ali se desi tu i tamo, neko je to već ranije i spominjao. Takođe, Servio server na Windowsu, kojeg koristim za DLNA, neke formate LG player ne vidi, a kad nakačim sa USB-om, pušta ih bez problema. Ima nekih koje uopšte i ne čita, mislim da su to neki rjeđi 4K snimci. Ono što je meni bitno čita sve. SBB kanali su takvi kakvi su, HD su dobri, a Palma, SOS, ni na jednom tv-u nisu dobri. Ovi bolji domaći koji nisu HD su isto dobri, na Pickboxu je slika dobra, ali na netu se može skinuti i bolja.
Ali što se slike tiče, to moraš sam da procijeniš da li ti odgovara, no webOS je sigurno najbolji OS za smart TV-e - prava je milina kako lako mijenjaš npr. predefinisane modove za sliku i zvuk. Ja sam expert modove podesio po svom ukusu (uz pomoć kalibracija sa NET-a), ali meni je dobar i Eco mode - nisam ja neko zanovijetalo po pitanju slike.
Ne znam koliko je na KP, ja sam ga u jednom od najvećih naših lanaca trgovina (na Srbiju mislim) kupio na akciji sa Magic Remoteom prilicno povoljno. Vidim na eponudi da još uvijek nije dostigao tu cifru iako mu cijena pada.
Bio sam neki dan u velikom tržnom centru BIG (Novosađani znaju o čemu pričam) i malo gledao neki LG OLED, 55SJ850 i neke napucane Sonyje, kasnije sam svratio i u Samsungovu radnju. Nikad ja ne bih dao toliko para za TV, jer slika ko slika, stvarno ne vidim šta je bolja od ovog mog da bih dao tolike pare (duplo nego sam dao). Ali, to je samo moje mišljenje - marketing je zeznuta stvar, vidim ovde se prepucavaju na relaciji SONY - LG. Entuzijasti su uvjereni da za mnogo više para dobijaju mnogo bolju sliku i kupuju SONY - ja gledam šta je najbolje za moje pare, i otprilike to je ta podjela - praktični ljudi kupuju LG, a entuzijasti i oni koji imaju viška para SONY. Razumijem kad je mala razlika u novcu između dva modela i da se nekom neka slika više sviđa, ali brutalno dobro, kriminalno loše, to po meni za SONY,LG i Samsung ne postoji - sve su to dobri TV-i. Zavisi ko koliko podlegne marketingu, ko koliko ima osjetljivo oko pa mu smetaju neke sitnice koje će se pojaviti par sekundi u toku višesatnog gledanja.
A najveća mi je glupost to što pljuju na LG zbog tzv. "lažnog" UHD (WRGB). Ja sam baš temeljno upoređivao jedan Sony i Samsung TV sa mojim LG-jem da vidim da li ima neke razlike zbog toga (ima moj test ranije u ovoj temi - oko 20. januara) i ja nisam bio sposoban da vidim neku bitniju razliku. Meni je to praktično sve bilo vrlo slično (slika) te sam uzeo onaj sa najboljim OS-om koji je bio i najjeftiniji.
Izvinjavam se ako se neko našao uvređen, nije mi bila namjera - kako rekoh poštujem i SONY i Samsung TV-e i razumijem da ljudi biraju po svom ukusu.
 
Pa dobro, ni skupi monitori/zvucnici/slusalice nisu za svakoga.
Odlicno je ako ne primecujes razliku (ostane ti solidan novac), ali je prica o marketingu pomalo uvredljiva za ljude koji su spremni da daju veci novac.
 
Pa dobro, ni skupi monitori/zvucnici/slusalice nisu za svakoga.
Odlicno je ako ne primecujes razliku (ostane ti solidan novac), ali je prica o marketingu pomalo uvredljiva za ljude koji su spremni da daju veci novac.

Vidi, ja sam se unapred izvinio, razumijem ja entuzijaste jer sam u nekim stvarima i ja nekad bio, npr. kad su računari u pitanju. Ima ljudi koji daju hiljade eura za zvučnike i pojačala, nije im mrsko ni kredit uzeti. Ali, sigurno ćeš se i sam složiti da ima dosta ljudi koji podlegnu marketingu i dadnu više para nego su planirali, iako im to i nije bilo potrebno. Npr. ja sam mogao i sa 43" da prođem kako sam prvotno planirao, a na kraju uzeh 49" :)
Sad me npr. svrbi da kupim konfiguraciju sa AMD Ryzen 7 procesorom, iako mi to i ne treba, jer i ovaj i5 iz 2009. još služi svojoj svrsi i osim 4K filmova gdje se muči, sve drugo što radim sasvim zadovoljava moje potrebe. Eto, na ličnom primjeru pokušavam objasniti šta hoću da kažem.
 
Kad smo kod titlova jos jedna mana TV-a vezana za njih. Titlovi na XE9005 koji ima lokalno zatamnjenje a premalo zona bas kvare uzivanje. Ako je tamnija scena vidi se blooming oko titla. Ako je film u 2.35 formatu onda se vidi stalno jer se pali zona po sred crne trake sve do pola ekrana.

@galisnik lepo receno. Posto ja spadam u tu grupu ljudi koji se istresu iz gaca kad kupuju tehniku, dajem sebi za pravo da budem ostar kad ocenjujem mane. Postoji granica kada kupujes tehniku. Ako je jeftino a solidno uvek mozes biti zadovoljan kupovinom jer si ustedeo, to podrzavam i mogu da razumem. Smatram i da je to pametnije.
Ali ako je nesto izreklamirano i proglaseno za vrhunsku stvar, pa se neko ko voli i moze da priusti skuplje iskesira, onda je logicno da svaka mana bode oci.

Jedino sto ne mogu da shvatim je da je nekome dovoljno da da mnogo para, pa da bude ubedjen da je TV super, da ne veruje svojim ocima, nego nekom sajtu ili youtuber-u. Cak da prihvata mane i da brani proizvodjaca...
 
Poslednja izmena:
Sve to stoji, ali tesko je proceniti da li je nesto preskupo ili ne, jer to kao sto si vec rekao zavisi od potreba.
Ja recimo imam 2 tastature od po 150e (jednu na poslu, drugu kod kuce) i kada mi neko kaze da je to preskupo, dodje mi da puknem od smeha.

Slozicu se sa tobom da za ogroman broj ljudi jeftin tv sasvim zadovoljavajuce radi posao.
Ako neces gledati 4k, nemas potrebe za HDR-om, ne primecujes probijanje, blur i los kvalitet crne...nema potrebe da se trosis.
Na stranu ostale stvari, malo mi je cudno sto bar OLED nije na tebe ostavio bolji utisak.

Inace i sam sam hteo da uzmem xe9005, ali me je Placebo pokolebao. Kamo srece da kod nas C7 moze da se uzme po "normalnoj" ceni.
 
Poslednja izmena:
svaka cast za cenu od 1550e, ioako sam platio skuplje lepo je videti da negde ima po ceni od preko na akciji.

inace u pravu je i placebo, ai drugi. nije svako zahtevan po pitanju tva. cak se i ja nekada zapitam da li sam dao previse za b7 ali onda odem negde, sednem ispred lcd i bude mi drago sto jesam. ali to sam ja, ne mora da znaci da ce neko drugi isto tako. ali kao sto kaze placebo ako nesto vec platis skupo (tv od preko 1200,1300,1500e nije nikako neka niza ili srednja klasa) to mora da bude vrhunsko i bez mana. problem marketinga je sto nas ubedjuju da je to normalno.
 
Poslednja izmena:
Nije on ni video OLED.

Nisam se dobro izrazio - ispada da OLED-om smatram ovaj SJ (super UHD), ali gledao sam taj OLED LG (stvarno nisam upamtio oznaku, moguce da je bio 55" B7 ili C7), zatim SJ850 i te SONY-je.
Vidi, da se razumijemo, bolja je slika bez dileme, ali za toliku razliku u novcu, hvala, ali ne hvala.
 
Poslednja izmena:
C7 i B7 su isti prakticno isti televizori.

Pretpostavljam da to covek zna ako planira da kupi tako skup TV i da ima neki razlog sto zeli bas C7. U Americi prodaju dve verzije B7 od kojih ni jedna nije kao evropski B7. Ako se dobro secam jedan ne moze da dekodira Dolby Atmos i mozda nema iste prikljucke nisam siguran. Ovo napominjem jer uglavnom citamo americke review-e pa moze pogresno da se zakljuci da je tako i u Evropi. Mislim da su evropski B7 i C7 potpuno isti TV sa razlicitim postoljem. A inace displej na svim LG OLED televizorima iz 2017. je isti.
 
Nazalost... komp ne moze da pokrene film koji skinem :D Tako sam prinudjen da nasumice biram titl,pa na TVu proveravam.Zato sam i pitao postoji li neko nepisano pravilo kojim se bira titla za 4K!? Inace,video sam da Kodi ima podesavanje titla ali mi je tesko da ga uskladim... al valjda ce vremenom preci u naviku

Verujem, to je ozbiljan problem, mora neki upgrade da padne :)
 
c7 ima drugacije postolje i staklo, zvuk je nesto jaci... ako su iste cene presudan je samo izgled, a ako je verzija b7 bez 2.0 zvucnika (b7a) onda ne moze da dekoduje atmos interno

C7
Bezel: Black
Stand: Silver
Audio: Can output Dolby Atmos to receiver, can play Dolby Atmos with its own speakers because it has a 2.2 speaker.

B7
Bezel: Silver
Stand: Black
Audio: Can output Dolby Atmos to receiver, can not play Dolby Atmos with its own speakers because it has a 2.0 speaker.
 
Pretpostavljam da to covek zna ako planira da kupi tako skup TV i da ima neki razlog sto zeli bas C7. U Americi prodaju dve verzije B7 od kojih ni jedna nije kao evropski B7. Ako se dobro secam jedan ne moze da dekodira Dolby Atmos i mozda nema iste prikljucke nisam siguran. Ovo napominjem jer uglavnom citamo americke review-e pa moze pogresno da se zakljuci da je tako i u Evropi. Mislim da su evropski B7 i C7 potpuno isti TV sa razlicitim postoljem. A inace displej na svim LG OLED televizorima iz 2017. je isti.

Nisam ciljao bas c7, vec sam video da njega uglavnom savetuju kao best buy.
B7 po ovoj ceni zvuci odlicno, ali sam kao i obicno skeptican. Razmisljam sta bi sve moglo da podje po zlu ako odlucim da uzmem tv preko KP :).
 
Kakva je situacija sa burn in-om na OLED televizorima?

Sent from my Moto Z2 Play using Tapatalk
 
Losa. Ima na rtings novi test sa 6 C7 televizora, i posle 2 nedelje na tv-u na kome pustaju CNN a OLED light je na maksimumu, vec ima naznaka burn-ina. Ne vidi se golim okom ali su na AVS forumu postovali fotografiju sa rtings-a propustenu kroz filtere, da pojacaju kontrast i vidi se burn in. Znaci samo je pitanje vremena ako se tako koristi.
U principu ako se koristi sa OLED light ispod 50 i pazi se sta se gleda, ne bi trebalo da bude problema.
Ako se pojaca na max i gleda tv program, tesko ce izgurati godinu, dve dana bez burn-ina, sto se i vidi po tome koliko ljudi sa OLED-ima iz 2016. sad prijavljuju probleme.
 
Katastrofa. Mene zanima samo za 4K gaming gde staticni elementi interfejsa mogu ostaviti ostecenja kao na staroj plazmi. Od tada sam rekao sebi, nikad vise plazma.


Sent from my Moto Z2 Play using Tapatalk
 
bitno je samo da nije ucestalo po vise sati svakodnevno dnevno, ako jeste onda je bolje izbegavati oled za sada. mada ko uzima oled ne verujem da ce gledati vesti 20 sati dnevno, a ni televiziju.
 
Poslednja izmena:
Da odgovorim sebi, probao sam prvu aplikaciju, radi bez greške. Stavio sam da mi se na Netflix dugme pokreće Kodi, radi i nakon ponovnog uključivanja TV.

Imao, proslo vreme. Najverovatnije je bila kondenzacija u pitanju, ili mozda lcd matrix.



E super ako je tako, ja prvobitno nisam razumeo da to tako funkcionise, odnosno pobrljavio sam pojmove..... ja sam razumeo ovako: Sony ima losu platformu, jedini lek je android box gde imas Kodi, odnosno ja sam Kodi vezivao za android box, nisam znao da se moze skinuti bez njega. Izvini na glupom pitanju, s obzirom da se ne razumem u android box-ove ni 1%, ali ako se sve te aplikacije mogu skinuti nevezano za android box, u cemu onda konkretno on pomaze, u laksem upravljanju tim aplikacijama?

Znaci Kodi je za pustanje filmova/serija br. 1? Mozes li mi preporuciti jos neke zgodne aplikacije koje treba imati?

Android TV je u suštini android samo prilagođen tv-u uz neka bezvezna ograničenja da ti playstore prikazuje samo aplikacije koje su optimizovane za tv. Ali to se lako zaobilazi tako što skineš apk fajl i instaliraš ga preko nekog file explorera.

Ja na tv imam instalirane Kodi, Terrarium (online filmovi i serije), WSS 2.1 (za sportske strimove). Sa Kodijem možeš gledati osim filmova koje si već skinuo i još mnogo toga drugog, poseti posebnu temu o Kodiju na ovom forumu za više detalja.

Imam i Android box ali ga sve ređe koristim jer sve to imam već na TV. Prednost boxa je što je brži (moj ima S912 proc i 2gb rama) i, vrlo bitno, ima proširivu memoriju. Ovo je meni bitno jer na Kodiju koristim najviše Quasar add on a on skida filmove pa ako gledaš neki veći film lako ćeš ostati bez slobodnog prostora na TV. To se može rešiti stavljanjem fleške i formatiranjem kao interna memorija ali me mrzi.
 
Sve ćeš ti više da koristiš taj Box jer je Android overkill i za telefonski hardver, a posebno za TV. Kada jednog lijepog dana Google izbaci novu verziju Play servisa TV procesor će da prži na 60% u standby modu :)

Proizvođači koji guraju Android na svoje TV uređaje rade to iz nužde jer im je njihov TV OS veliki krš. Sony u tome posebno prednjači, a i Filip ga prati.

Dodatno kupci Sony TV mogu da zaborave na svaki vid podrške u smislu otklanjanja problema sa firmware-om. I dalje im stoje tiketi iz 2011 godine. Odgovor podrške nećete nikada dobiti, a i ako se zeznu pa odgovore onda je to žestoka nebuloza.

Primjer, XE serija ima probleme sa komujikacijom većine uređaja preko HDMI porta. Među tim uređajima je i PS4!

U toku upotrebe uređaja TV-u se dešava da po svom izboru (kada primjeti promjenu vrste audio signala) prikaže info banner na pola ekrana.

Sony rješenje: u opcijama TV potpuno isključite info banner, pod uslovom da vaš TV ima tu opciju. Ako je nema onda... ništa. Kupite novi Sony TV u kome postoji ta opcija.

Jedan korisnik im se požalio da njemu taj banner treba u normalnom radu jer se prikazuju informacije o kablovskim kanalima. Pitali su ga zašto će vam to?

Diznilend ekipa u Sony-ju.

Moguće i vjerovatno, da oni i ne zapošljavaju nekog programera da bi vodio računa o softveru, nego po potrebi ganjaju freelencer firme, pa šta stignu testirati u 7 dana stignu, za dodatne ispravke ili neće da plate ili ime se ta firma izgubi, a source code im baš ne ostavi.

Ne znam kako bi drugačije objasnio da im problemi koje druge firme riješe u 7 dana stoje po 7 godina.

A da im zahtjevate implementaciju neke nove opcije...
 
^ Kolega sa RSB, ja da imam kristalnu kuglu i da znam da ce mi TV otkazivati poslusnost u buducnosti davno bih zaradio dovoljno novca za skuplji model a ne da me sugavi Grashopers prodaje iz nedelje u nedelju :)

Verujem ja tebi da imas probleme sa Sony TV, nisi jedini koji se ovde zali na njih. Ipak, ja takvih problema nemam, info baner mi ne iskace kao tebi niti imam bilo kakav problem sa HDMI uredjajima pa ni sa PS4. Imam zamerke na ovaj TV naravno, pisao sam kada sam ga uzeo sta mi se ne svidja. Nekome su te stvari deal breaker i to je skroz ok, nemamo svi iste potrebe. Mislim da su neke generalne stvari, oko kojih svi vlasnici (i bivsi vlasnici) Sony TV-a mogu da se sloze je da je Android platforma spora. Pa sada kome se kako zalomi sa random bagovima po kojima je android inace poznat. U stvari kada sam prvobitno razmatrao kupovinu TV-a najvise sam naginjao ka Samsungu jer sam se odusevio koliko Tizen glatko radi.

Za sada sam zadovoljan sa XE850, ne prezadovoljan. Videcu kako ce se u buducnosti stvari razvijati, ako naletim na jos neki bag mozda i promenim misljenje posto mi brendovi nista ne znace.
 
^kolega, samo što nije normalno da ti neko prodaje brend uređaj za 4 Euro cifre i da uz to gratis dobijaš "random bagove" bez ikakvih tendencija da će isti biti otklonjeni.

Za usporavanje Android OS kroz update ti ne treba nikakva kristalna kugle. Tako je još od njegovog postanka.
 
Poslednja izmena:
Nije normalno, slažem se. Ja bih rekao da ako neko razmatra Sony TV da treba da zna da se kocka, pa kako ga sreća pogleda.

A usporavanje kroz apdejtove, ne bih prejudicirao, da vidimo, nadam se da neće biti problema. Jedini uređaj koji mi je lošije radio sa vremenom je originalni Nexus 7 iz 2012 godine ali to je zbog problema sa internom memorijom. Ostali uređaji nikakav problem mi nisu pravili nakon apdejtova.
 
Kad vidim kako pišete za Android na Sony-u, moram da primetim da na Philipsu radi dosta dobro. Bilo je do sada nekih 5-6 updateova, čak i ažuriranje na sedmicu, svi prijavljeni bugovi se rešavaju i čini mi se da sada bolje radi neko kad sam ga uzeo.

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Kako pisete ovde za Sony na forumu verovatno cu odustati od njega,i ponovo cu da zavrsim na Samsungu ... i to na modelu Samsung MU 49 6402 ! nego kakav je ovaj model Televizor TV 49" Smart LED LG 49UJ7507 ? u principu slican je kao i Uj701v .. manje vise,lik mi nudi preko KP ovaj LG 49 uj 701v za pristojnu cenu uz to imam i garanciju 2 godine u Srbiji ...
 
^ Kolega sa RSB, ja da imam kristalnu kuglu i da znam da ce mi TV otkazivati poslusnost u buducnosti davno bih zaradio dovoljno novca za skuplji model a ne da me sugavi Grashopers prodaje iz nedelje u nedelju :)

Verujem ja tebi da imas probleme sa Sony TV, nisi jedini koji se ovde zali na njih. Ipak, ja takvih problema nemam, info baner mi ne iskace kao tebi niti imam bilo kakav problem sa HDMI uredjajima pa ni sa PS4. Imam zamerke na ovaj TV naravno, pisao sam kada sam ga uzeo sta mi se ne svidja. Nekome su te stvari deal breaker i to je skroz ok, nemamo svi iste potrebe. Mislim da su neke generalne stvari, oko kojih svi vlasnici (i bivsi vlasnici) Sony TV-a mogu da se sloze je da je Android platforma spora. Pa sada kome se kako zalomi sa random bagovima po kojima je android inace poznat. U stvari kada sam prvobitno razmatrao kupovinu TV-a najvise sam naginjao ka Samsungu jer sam se odusevio koliko Tizen glatko radi.

Za sada sam zadovoljan sa XE850, ne prezadovoljan. Videcu kako ce se u buducnosti stvari razvijati, ako naletim na jos neki bag mozda i promenim misljenje posto mi brendovi nista ne znace.

Mozes li da mi napises sta su negativne stvari kod XE85? Ima ga na oglasima za 920 55" pa ga merkam... Hvala unapred! :) Meni treba prvenstveno za PS4 i PC gaming + gledanje filmova preko kompa.
 
Poslednja izmena:
^ Kolega sa RSB, ja da imam kristalnu kuglu i da znam da ce mi TV otkazivati poslusnost u buducnosti davno bih zaradio dovoljno novca za skuplji model a ne da me sugavi Grashopers prodaje iz nedelje u nedelju :)

Verujem ja tebi da imas probleme sa Sony TV, nisi jedini koji se ovde zali na njih. Ipak, ja takvih problema nemam, info baner mi ne iskace kao tebi niti imam bilo kakav problem sa HDMI uredjajima pa ni sa PS4. Imam zamerke na ovaj TV naravno, pisao sam kada sam ga uzeo sta mi se ne svidja. Nekome su te stvari deal breaker i to je skroz ok, nemamo svi iste potrebe. Mislim da su neke generalne stvari, oko kojih svi vlasnici (i bivsi vlasnici) Sony TV-a mogu da se sloze je da je Android platforma spora. Pa sada kome se kako zalomi sa random bagovima po kojima je android inace poznat. U stvari kada sam prvobitno razmatrao kupovinu TV-a najvise sam naginjao ka Samsungu jer sam se odusevio koliko Tizen glatko radi.

Za sada sam zadovoljan sa XE850, ne prezadovoljan. Videcu kako ce se u buducnosti stvari razvijati, ako naletim na jos neki bag mozda i promenim misljenje posto mi brendovi nista ne znace.

Slozio bi se za ovoi boldovano ... jer imam Samsung 43 mu 61xx seriju i stavrno nemam zamerki niti na sam tv,a pogotovo na platformu tizen,besprekorno radi kod mene bar za sada.
Kod mene jos uvek su aktuelna tri modela,ovaj poslednji vise zbog garancije koja je vazi u Srbiji dve godine u bilo kojem LG servisu.
Sony 49 xe 8005
Samsung 49 mu 6402
LG 49 uj 701v
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno