Šta je novo?

Must have app's (MacOS X)

to jeste svakako a tek je visoka cena od 45€ ko prvi put kupuje.
pojavilo se i par alternativa ali nekako nisam hteo da menjam LS koji me je bas lepo sluzio.
 
A za sta ga konkretno koristite? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
pazario i ja juce upgrade licencu ali nisam primetio neke probleme sa LS4.
na koje bagove tacno mislis?

Ne radi mi opcija monitor, tj. kad kliknem pojavi se prazan ekran, uopšte ne vidim ništa, samo providan ekran, nema konekcija.
Kad hoću da uđem u podešavanja dešava se da pukne iz čista mira, ne svaki put, ali iritira.

Svega ovoga nema u v.3.x, niti je ikada bilo, radi perfektno. Ustvari, LS mi radi perfektno od v2.x kada sam ga prvi put kupio.
Ali ovo sada... nisam očekivao, iskreno, zato sam i kupio upgrade na slepo.
 
nisam imao takvih problema sa novom verzijom pa sam zato i pitao.
jos je novo, sredice, bitno je da radi trojka.
od skoro sam napokon 100% legalan na meku ali i dalje skinem verziju za siroke narodne mase koju isprobam pre kupovine pa mi dobro dodju stvarcice kao LS, BlockBlock i slicni...
 
Kontrolišeš sve dolazne i odlazne konekcije, tako da ne može nešto inkognito da komunicira od spolja i prema spolja, a da to ne znaš.

Lepo je to, ali u praksi koliko ti se to cesto desavalo sa legalnim sw od poznatijih firmi? Ne mislim naravno na tipa diagnostics report koji se cesto salju i bez user-ovog pristanka...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sa legalnim od poznatih, retko, skoro pa nikad.
Ali... kad je u pitanju manje poznat softver, da... ima toga.
Glavni razlog zašto ovo imam je zlonamerni kod, pošto em teže probije odbranu, em imam kontrolu ako je i probije. Čak ima situacija da se zlonamerni kod samouništi ako provali da je na računaru instaliran LS.
A tu je i isprobavanje sa piratskim, pa se i za to koristi (samo isprobavanje, i ja sam 100% legalan).
 
LS4 ima i poboljsanu varijantu da upozorava i automatski blokira softver ili parce nekog programa sa porukom not signed. to nisam primetio u trojci.
 
Nisam siguran koliko pored proverenih app i csrutil enable ima zlonamernog koda, ali bi stvari poput google drive i jos neke okarakterisao zlonamernim kodom. Google drive je jedno vreme dizao cpu usage na 99% iz cista mira. Github app ostavis par minuta pojede 16GB RAM i sl. [emoji23]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
PDFExpert je na popustu 50% a uz kupon pdf-expert-edu se dobija dodatnih 50% pa na kraju iznosi $15 sto je ok cifra ko je planirao da kupi...
 
Poslednja izmena:
Moja glavna mašina i laptop nisu Apple, ali ima i tog u mom "arsenalu", pa rekoh da napišem nekoliko aplikacija koje instaliram na MacOS mašine (različitih generacija). :)

Nema komercijalnih aplikacija. Većina su open source. Ostalo potpada pod freeware. Jedino što mi je od komercijalnih aplikacija bilo interesantno u skorije vreme je Affinity Photo. Ali za sada mi ono što trenutno koristim u potpunosti radi posao. A i to nije na Macu. :)

  • Caffein ili Caffeinator ili Amphetamine (Programi koji sprečavaju automatsko "uspavljivanje" Macbooka.)
  • Audacity (Jednostavan program za uređivanje i snimanje audio datoteka. Podržava Audio Unit i VST efekte.)
  • Bean (Mali i lagan word processor - nažalost izgleda da je nedavno obustavljen razvoj)
  • Burn (program za rezanje CD/DVD medija - da, znam i da finder ima integrisano narezivanje :))
  • Calibre (Program za organizaciju, uređivanje, pregled i konverziju e-knjiga)
  • Chrome
  • Clementine ili Cog (Alternativni audio plejeri. Cog se više ne održava, ali fino radi na starijim mašinama)
  • Cyberduck ili Fugu (Programi za udaljeni ftp, sftp ili webdav pristup. Fugu se više ne održava, ali fino radi na PPC mašinama.)
  • Darktable (All in one program za organizaciju i uređivanje RAW fotografija)
  • digiKam (Paket programa za organizaciju i uređivanje fotografija. Pisan u Qt. Portovan sa Linuksa. Port je solidne stabilnosti, ali za sada još uvek bolje radi na Linuksu)
  • DoubleCommander (napredni double panel file manager koji podrazumevano vidi i skrivene datoteke u MacOS-u)
  • Eclipse (multiplatformski višejezični IDE - pogotovo omiljen od strane Java developera. Bar onih koji ne koriste IntelliJ ili Netbeans.)
  • FileZilla (FTP klijent)
  • Firefox
  • Freemind (program za mape uma, pomalo spartanski interfejs, baziran na Javi)
  • GIMP (vrlo solidan grafički editor - ali imajte na umu da nije za pro upotrebu - ne podržava CMYK, nedestruktivno uređivanje i visoko-bitne formate slika)
  • Handbrake (program za rip DVD-ova)
  • iTerm (zamena za MacOS Terminal sa više opcija)
  • LibreOffice (glomazan, ali vrlo solidan. Verovatno najinteresantniji onima koji često prebacuju fajlove sa i na Linuks - ali može da posluži i kao generalni kancelarijski paket. Ima solidnu podršku za MS Office formate, ali mogu se javiti greške u pojedinim dokumentima. Nisu retke manje greške u formatiranju. Nativno koristi ODF formate.)
  • LightZone (aplikacija za uređivanje osvetljenja i kontrasta digitalnih fotografija - nekad bio komercijalan)
  • Krita (solidan grafički editor sa naprednijim opcijama za crtanje, podržava visoko-bitne formate slika, ima neke osnovne funkcije za animaciju)
  • OnyX (Podešavanje skrivenih sistemskih opcija i čišćenje sistema)
  • Opera (Nove verzije uključuju besplatan VPN)
  • Skim (Alternativni program za pregled PDF sa anotacijama - ne volim Preview :))
  • smcFanControl ili Macs Fan Control (korisne alatke za kontrolu toplote/buke/ventilatora na Macbook-ovima ili iMac-ovima).
  • Transmission (Jedan od najboljih multiplatformskih torent klijenata. Open source. Ne sadrži malware.)
  • Unarchiver (Jednostavan program za otpakivanje arhiva. Podržava sijaset formata.)
  • Vienna (Elegantan RSS čitač. Još jedna alternativa: RSSOwl).
  • Vim/Neovim (Napredni programerski editori teksta. Ne koriste CUA, pa nisu za nestrpljive. Spisak linkova sa tutorijalima.)
  • Virtualbox (PC emulator)
  • VLC i/ili Mpv (Media plejeri)
  • wxHexEditor ili Hex Fiend (Heksadecimalni editori)
  • xCHM ili Chamonix ili Chmox (Programi za pregled CHM datoteka. Nešto od toga ne radi na Sierri, xCHM radi)


Od ostalog, aplikacije iz iLife i iWork paketa (trenutno besplatno dostupne u App Store-u na Sierri) i Xcode (bar komandne alatke).

Ponekad instaliram Homebrew ili Macports, ali generalno ne volim kako sve trpaju u /opt/local ili /usr/local. A i na starijim mašinama je kompajliranje mučenje. Mada to generalno važi i za laptopove koji imaju tendenciju preteranog grejanja.

Neke stvari koje ne koristim, ali sam ih probao i mislim da bi mogle nekoga interesovati:
  • Bluefish - Tekstualni editor za web razvoj (port sa Linuksa, koristi Gtk)
  • cDock2 - Podešavanje izgleda MacOS docka
  • Codeblocks/Codelite - Alternativna multiplatformska IDE okruženja
  • Freac - Program za ripovanje audio CD/DVD
  • Keka - Alternativa za Unarchiver
  • Hydrogen - Softverska ritam mašina
  • Lazarus - Besplatni multiplatformski IDE za objektni Paskal (FreePascal) sa integrisanom grafičkim frejmvorkom (LCL) sličan Delphi-ju
  • LMMS - Open Source DAW
  • MacDown - Tekstualni editor za Markdown sa označvanjem sintakse i pretpregledom
  • ManDrake - Program za uređivanje Unix man strana
  • ManOpen - Grafički alat za prikaz Unix man strana
  • MachOView - Prikazuje informacije o izvršnim datotekama u Mach formatu.
  • Mixxx - Program za DJ-eve, podržava i MIDI DJ miksere
  • OpenShot - Open Source program za uređivanje video snimaka
  • QScreenshot - Alatka za pravljanje "slika ekrana"
  • Picard - Program za uređivanje tagova (napr: izvođač, ime pesme i slika albuma) audio datoteka
  • PlayOnMac - Grafički interfejs za WINE (Win32/64 API sloj implementiran na Linuksu/MacOS-u - omogućava pokretanje velikog broja programa i igara za Windows)
  • Platipus - Program za pravljenje MacOS aplikacija od Shell/Python/Perl/Ruby/TCL skriptova
  • TextAdept - Multiplatformski napredni tekst editor sa "čistim" interefejsom
  • VimR - Unapred pripremljena konfiguracija za Vim/NeoVim sa uključenim izborom dodataka za programere. Verovatno najinteresantnije onima koji su već razmišljali ili isprobavali Vim.
 
Poslednja izmena:
Ja ovoliko programa nisam imao ni kad mi je Mac bio glavna i jedina mašina :D

Btw, Operu su kupili Kinezi, pa se ne bih oslanjao mnogo na njihov VPN :)
 
To (tvoje, ne moje) je sasvim normalno ako si zadovoljan podrazumevanim aplikacijama. :) I/ili kad imaš para za ili piraterišeš komercijalni softver. Onda možeš jednostavno instaliraš 2-3 najpopularnija komercijalna softverska paketa i rešio si sve probleme.
 
Poslednja izmena:
Razmišljam posle, ipak si delimično u pravu. Ali ne da Bench da se posle isprave poruke. :)

Ova mašinica što je (jedva) u mogućnosti da pokrene Sierru je uzeta za testiranje i potencijalno za nekakav manji razvoj. Svakako, podrazumeva se da je u pitanju mašina starije generacije koju Apple smatra Vintage-om nabavljena prilično jeftino. Niko ne bi dao 1000e na test mašinu. :) A možda je i to razlog zašto su u pitanju uglavnom besplatni alati.

Mada, ko ima da da 1000-2500e za laptop, njemu trošak komercijalnih aplikacija verovatno neće delovati preskup. :)

Doduše, istina je i da imam tendenciju da zamenim ugrađene aplikacije svojim izborom alternativnih. I zbog preferencija i zbog privatnosti.

A PPC (i 68k) mašine me zanimaju više iz retro aspekta. Nedavno sam nabavio vrlo povoljno Powerbook 3400c. To je pravi vintage. Došao je sa MacOS-om 8.6, može da gura do 9.x. Jako zabavna mašina.
 
Forklift 3 - za moje potrebe najbolji file manager ;)

Dopada mi se dark mod koji Apple nikako da napravi. Ali program ima manu. Drag'n Drop mu očajno radi a i preview na prozorima mu hramlje jer je sporiji od findera. Neke sitnice su iz mog ugla gledano mogle da budu malo bolje skockane. A ne bih imao ništa protiv i da mu pridodaju "cut" funkciju.

Ali da OK je.

[EDIT]

Dražesno je to što je iz njega moguće u icon modu kada se aktivira preview na space, motati nadesno do kraja jer ForkLift ume sam da pređe na novi red. Finder ovo ne ume i to me je oduvek nerviralo.
 
Poslednja izmena:
Affinity Photo je ipak klasu iznad Pixelmatora...
 
Ja imam Affinity Designer i stvarno je mnogo optimizovanije od Adobe serije koju takodje imam. Ono sto me zanima je - kupio bih Affinity Photo ako je ok za razvijanje RAW fajlova (pogotovo me brine za RAW od Fuji x-trans posto to samo iridient solidno radi), a nazalost nemaju demo(trial) verziju (po meni jako losa odluka).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
skini onda verziju za siroke narodne mase pa isprobaj pre kupovine. ja sam pazario phpto i designer da bih pobrisao adobe bloatware iz masine ali nisam jos uvek radio nista zahtevnije pa ne znam da li moze to sto tebi treba.
imas jako kul tutorijale na njihovom kanalu pa mozda pronadjes i to...
 
Nisam još uvek probao Affinity za RAW jer uglavnom fotke u Lightroomu sređujem. Koliko sam čitao na njihovom forumu pričalo se o tome da će krenuti da prave i alternativu za Lightroom, što bi bilo sjajno.

Ako hoćeš neki konkretan primer da probam, mogu, doduše ja ubacujem sa Sony A6000 fotke.
 
Pa ajde probaj, bar da znam za standardne senzore da radi ok pa mozda moze za canon posluziti. X trans pravi probleme i za Lightroom.

skini onda verziju za siroke narodne mase pa isprobaj pre kupovine. ja sam pazario phpto i designer da bih pobrisao adobe bloatware iz masine ali nisam jos uvek radio nista zahtevnije pa ne znam da li moze to sto tebi treba.
imas jako kul tutorijale na njihovom kanalu pa mozda pronadjes i to...

Iskreno ne volim verzije za siroke narodne mase ali izgleda da cu morati da probam tako - zao mi dati pare ako je njesra. Nazalost dok god deo klijenata ne koristi sketch ja moram da placam licence za Adobe. Da, mogu da otvorim PS/AI file u affinity designer i bolje radi, ali nekad nije 100% compatible, a nekad svaki pixel znaci u dizajnu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
ma sta ima veze, skines i probas pre kupovine kad vec ne postoji trial. tako i ja radim pre svake kupovine. meni je affinity paket i vise nego dovoljan a i ako nesto ne podrzava za sada verujem da ce popuniti nekim narednim apdejtom.
prezirem pretplate tako da nista od adobe-a necu da koristim makar i narodno...
 
Ja imam Affinity Designer i stvarno je mnogo optimizovanije od Adobe serije koju takodje imam. Ono sto me zanima je - kupio bih Affinity Photo ako je ok za razvijanje RAW fajlova (pogotovo me brine za RAW od Fuji x-trans posto to samo iridient solidno radi), a nazalost nemaju demo(trial) verziju (po meni jako losa odluka).
Sent from my iPhone using Tapatalk

Nije tacno da nemaju trail verziju.

https://affinity.serif.com/en-us/photo/?trial
 
Ja ne znam dal sam slep ili sta. Ja sam bio na sajtu bas kada je bio na akciji i nisam video trial. Isprobacu veceras bas sa x-trans i cr2 kako radi :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno