Šta je novo?

Rudarenje za pocetnike

yugokoral

Poštovan
Učlanjen(a)
08.12.2014
Poruke
469
Poena
80
Vidim da su sve teme sto se tice rudarenja na visem nivou pa sam napravio ovu za nas pocetnike.
 
Poslednja izmena:
Jel vredi uzimati visi tier psu i zašto

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Naime skinuo sam "minergate" na laptop cisto da vidim kako to ide. Idem na start da kopam eth, ali u nastavku vidim da kopa samo procesorom, a grafiku ne vidi (ja tako mislim, ne mora da znaci da je tako)
 
Jel vredi uzimati visi tier psu i zašto

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Naravno da vredi. Kvalitetno napajanje visoke efikasnosti ti omogucava manju potrosnju, dugovecnost komponenti i samog napajanja kao i manju temperaturu rada. Komponente koje se se plate vise od 1000e ne treba stavljati na jeftina napajanja jer kako kazu ko ne plati na mostu platice na cupriji.

Sent from my Nexus+6P using Tapatalk
 
Naime skinuo sam "minergate" na laptop cisto da vidim kako to ide. Idem na start da kopam eth, ali u nastavku vidim da kopa samo procesorom, a grafiku ne vidi (ja tako mislim, ne mora da znaci da je tako)
Iskreno kopanje na laptopu nikako nije preporucljivo zbog visokih temperatura. Rizikujes gubitak komponenti, a finansijski dobitak je jako mali ili nikakav.
Sto se tice minergate programa slabo ko ga koristi. Sada se uglavnom koristi claymore miner.

Sent from my Nexus+6P using Tapatalk
 
Iskreno kopanje na laptopu nikako nije preporucljivo zbog visokih temperatura. Rizikujes gubitak komponenti, a finansijski dobitak je jako mali ili nikakav.
Sto se tice minergate programa slabo ko ga koristi. Sada se uglavnom koristi claymore miner.

Sent from my Nexus+6P using Tapatalk
Ok, hvala...samo sam hteo da vidim kako to ide....
 
Skini nicehash miner pa probaj..al mora da imas dobru grafiku..ja sam kopao laptopom nekih mesec dana jer imam 4 i7 laptopa ali sad je neisplativo da se kopa procesorima ili bar ja ne znam
 
Jel vredi uzimati visi tier psu i zašto

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Probaj da proračunaš ukupnu potrošnju sistema pa gađaj da padne negde između 40-60% jačine napajanja jer je obično tu najveća efikasnost napajanja, odnosno iskorišćenje struje. Opet, zavisi od napajanja, za neke se može naći ta kriva efikasnosti po netu...
Sad, nećeš izgubiti mnogo ako ti je potrošnja iznad toga, radiće, samo ćeš potrošiti neki dinar više za struju i više naprezati napajanje. U suštini, nije toliko bitno ako rudariš sa jednom-dve kartice, kod većih rigova je već važan izbor napajanja.
 
Rudarim sa 4

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Skini nicehash miner pa probaj..al mora da imas dobru grafiku..ja sam kopao laptopom nekih mesec dana jer imam 4 i7 laptopa ali sad je neisplativo da se kopa procesorima ili bar ja ne znam
Hvala. Grafika je amd 7420g. Opet kazem necu da kopam laptopom, samo ucim kako to ide...da bi kupio neku bolju neku graficku, stavio u komp itd...
 
To ti je integrisana grafika ,,ne mozes da kopas nista sa njom ..nema svoju memoriju
 
Hvala. Grafika je amd 7420g. Opet kazem necu da kopam laptopom, samo ucim kako to ide...da bi kupio neku bolju neku graficku, stavio u komp itd...
Iskreno sa laptopom neces nista naucuti... Rig je totalno druga stvar i totalno drugi problemi.

Sent from my Nexus+6P using Tapatalk
 
Evo ideje, da se napravi igra simulacija rudarenja :D
 
Svi pričaju kako je važno imati dobro napajanje. Da li ima neko ko koristi UPS, ima li neki savet oko toga?

Sent by homing pigeons
 
Previse snage vuku ove masine da bi mogao da imas UPS za sve to. Dodatno neisplativo je sa UPS-om.
 
IMHO, ne isplati se sad da pocinjes.

Ko kaze da se ne isplati, mozda nece zaraditi hiljade i hiljade dolara ali bar ce vratiti ulozeno za jednu karticu. To ako je pojedincima zinulo d*pe pa hoce na dnevnom nivou da dobijaju hilajde i hiljade evra onda se ne ispalti ali svakako se isplati sa par kartica sada raditi.

Tako da mani se pisanja gluposti, nemamo svi iste zelje pa otud i ta zelja da odplate ulzoeno i da imaju neki dinar.

Ili se bojite malih rudara sa par kartica da ce vam zarada opasti po dnevnom nivou ako se jos neko ukljuci u igru?
 
Poslednja izmena:
Ova je tema stvarno bila potrebna. Cisto da se upisem, da je pratim jer sam zainteresovan.. i imam jedno pitanje za pocetak.
Jel isti miner koriste i Nvidia i Amd ? Video sam da neko koristi Claymore, a neko Ewbf (tako nesto), neko sasvim treci.. pa nzm u cemu je razlika.
 
Koja matična ploča je preporučena kao dobra?
 
Pistaljka ne treba ni pisati tako optimisticno kao sto ti pises... Navesces coveka da pukne lovu. Nikad neznas sta nosi sutra. Trenutno je rok otplate za jednu karticu veci od 3-5 meseci. Ali ako udari POS pre vremena nece biti ni toliko vec mnogo vise...
Prosto svako neka proracuna na kalkulatorima i neka sam proceni dali je isplativo ili ne. Samo treba uzeti u obzir i veliki rast diffa i POS koji se bliži.

Sent from my Nexus+6P using Tapatalk
 
@kzs12

Svako radi sa svojim parama sta hoce, trenutno jeste ispaltivo i ja sam usao u ovo samo eto toliko da isplatim karticu koju sam kupio i onda se vracam na staro ali ko zna ako to ostane ovako ili malo losije opet nije lose da se odpalta kartice izvrsi za 5 meseci jer ona iovako inako stoji u racunaru pa sada kopala ili samo bacala sliku meni dodje na isto trosi struju pa trosi.

Cak ovu 1060 6 gb nisam ni kupio sa namerom da kopam nego sam prodao svoju rx 480 jer me je nervirala sa svojim grejanjem i koliko se cula, a imao sam sapphire nitro+ i pored toga sto je bila undervoltovana idalje me je nervirala jer ja je podesim da bude undervoltovana dva dana sve bude ok treci dan krenem da se igram a podesavanja resetovana, sve vratim kako je bilo krenem da igram istu igru a ona posle 10-15 min blokira mi ceo komp i resetuje se i kada se vrati opet podesavanja na pocetku.

A da i imao sam na kartici coil whine koji me je strasno nervirao dok ova 1060 ima ventilatore od 100mm i ima toliko mesta izmedju sebe da ventilatori ne mogu da kace neke zice ili plastiku od kucista.

Imao sam je 6 meseci i ni jednog trenutka mi nije palo na pamet da kopam sa njome jer sam u istoj sobi gde i spavam i komp mi je pored kreveta tako da ga cujem ali sada sa ovom 1060 6 gb extreme gaming spavam pored otvorenog kucista a ventilatori na 57% i ne cujem je a tamo zatvoreno kuciste i cujem je. A da ne govorim koliko sam puta cuo rx karticu dok gledam neki film da krene da se pali gasi da se hladi.

Evo koliko me je nervirala kada sam ja moju rx prodao za 250 evra cak nisam ni hteo da na njoj zaradim a znao sam kada je pocelo to ludilo oko kartica i mogo sam komotno traziti 400 evra za nju i dobio bi ali jednostavno nisam i neko ce sada reci da mi je krivo sto nisam iskoristio trenutak da zaradim ali ne nije mi zao ni malo.
 
Poslednja izmena:
Pistaljka ne treba ni pisati tako optimisticno kao sto ti pises... Navesces coveka da pukne lovu. Nikad neznas sta nosi sutra. Trenutno je rok otplate za jednu karticu veci od 3-5 meseci. Ali ako udari POS pre vremena nece biti ni toliko vec mnogo vise...
Prosto svako neka proracuna na kalkulatorima i neka sam proceni dali je isplativo ili ne. Samo treba uzeti u obzir i veliki rast diffa i POS koji se bliži.

Sent from my Nexus+6P using Tapatalk
+ nenormalne cene hardvera, i muke oko nabavke.
 
Za 3 meseca bi trebao da otplati 1300 eur ako je ulozio u hardver a eth ce ici samo gore :)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Niko ni garantuje da ce eth ici samo gore. To su predpostavke. Ono sto jeste sigurno je da ce diff ici gore. Sto znaci da ako u ovom momentu sa 4 kartice kopas 2 etha mesecno, za mesec dana ces kopati 1.
Svako svoj novac neka ulaze i ne slusajte ljude koji nemaju iskustva u tome.

Sent from my Nexus+6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Koja matična ploča je preporučena kao dobra?
Za 6 Gpu dve najpopularnije su:
Biostar TB250-BTC (1151 soc)
ASRock H81 Pro BTC (1150 soc)
ali postoje jos mnoge druge..
Ova je tema stvarno bila potrebna. Cisto da se upisem, da je pratim jer sam zainteresovan.. i imam jedno pitanje za pocetak.
Jel isti miner koriste i Nvidia i Amd ? Video sam da neko koristi Claymore, a neko Ewbf (tako nesto), neko sasvim treci.. pa nzm u cemu je razlika.
Claymore ETH podržava i AMD i nVidia karte, a Claymore ZEC podržava samo AMD, pa se EWBF koristi za kopanje Zec nVidia kartama.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
U septembru je po kalkulatorima bio rok otplate 8 meseci, pa se povecavao i u jednom trenutku su kalkulatori pokazivali 14 meseci rok otplate, tako da trenutna racunanja mogu biti i + - 6 meseci, a ko zna sta nas ceka sad kada se pojave na slobodnom trzistu specijalne grafike za rudarenje ...

Evo jedan primer, od septembra do januara 4 RX grafike su u proseku mesecno kopale zbirno oko 12 ETH, a sada te iste 4 grafike mogu da iskopaju mesecno oko 1.5 ETH, znam da se i cena povecala, ali ovo je cisto da se uporedi diff tada i sada, znaci za nekih 9 meseci, a diff se neverovatno povecao poslednjih par meseci, mada ako racunamo da se ovim tempom dize diff i da ne odemo u POS tj da ce moci i dalje da se kopa narednih 9 meseci ispada da bi sa te 4 grafike moglo da se iskopa samo nekih oko 0.15 ETH, mada je i to sada pod znakom pitanja, jer se ocekuju nove kartice na trzistu, a danas svako zna bar nekoliko ljudi koji su mu se javili i hoce da pocnu, a nije bila takva navala prosle godine.

Sve ovo pisem ne da bih nekog odvratio ili ubedio da pocne sa rudarenjem, vec samo da pokazem sta kazu brojevi tj diff poslednjih 9 meseci, o ceni ETH necu da pricam, jer svi znamo da je to danas ovako, sutra onako ... Svako moze da nadje neku racunicu neko je zadovoljan da kartica donese i 20e mesecno, a neko nije zadovoljan ni sa 50e ...
 
Poslednja izmena:
Za 6 Gpu dve najpopularnije su:
Biostar TB250-BTC (1151 soc)
ASRock H81 Pro BTC (1150 soc)
ali postoje jos mnoge druge..

Šta zanači na matičnim oznaka BTC (da li je napravljena spacijalno za to)? Da li može i neka druga matična, do recimo 100-110€.

Kakva su ti iskustva sa Asus H270F Gaming ? Da li je osim biosa, sve drugo o.k. ?
 
Nazad
Vrh Dno