Šta je novo?

Intel Kaby Lake

Danas sam se nesto zezao u BIOS-u i reko aj da roknem sve na default pa da vidim sta se desava.

Ovo su temperature na defaultu, dakle memorija je na 2133 MHz:
IMG_0627.jpg

Ovo je kada upalim XMP profil:
IMG_0628.jpg

Testirano Lynx 0.6.9v All Memory 5 min test.

Da li je prosto moguce da zbog frekvencije memorije ili ne znam vec cega bude ovoliks razlika u temperaturi. Da napomenem i da je situacija jos gora kada rucno podesim latenciju memoriju i napon, dakle bez XMP profila.

P.S. Izvinjavam se na krivim slikama, ne znam kako da ih
 

Prilozi

  • IMG_0627.jpg
    IMG_0627.jpg
    956.6 KB · Pregleda: 64
  • IMG_0628.jpg
    IMG_0628.jpg
    1,013.3 KB · Pregleda: 62
Poslednja izmena:
Da li je prosto moguce da neko u 2017. slika sa telefonom da bi postavio SS? :D
 
Zato sto je komp trenutno zauzet, stigao sam da odradim na brzaka ova 2 testa od po 5 min i da uslikam telefonom, sve ovo upravo i pisem sa istog. Zato su i slike krive.

Sve je moguce prijatelju... Nego, jel imas nesto pametno da kazes?
 
Poslednja izmena:
Ko da ti odgovori, kada posle ovih slika mora da se ide kod fizioterapeuta?! :d
 
Mislim da kad se upali XMP profil da ploca automatski podize napon i za CPU, zato su ti temparature povecane, a slike sun ti krive tako da ne vidim koji je napon digao!
 
Evo, uradio sam sve ponovo:

Default:
Default.jpg

XMP:
XMP.jpg

Rucno podesavanje memorije (frekvencija, latencija i napon):

Rucno.jpg

Edit:
Slikao sam (da, morao sa telefonom :D) i u BIOS-u napone pri:

Defaultu:
IMG_0631.jpg

XMP:
IMG_0632.jpg

Kada recimo upalim XMP, a napon svih ovih stavki podesim rucno da bude kao sa prve slike (sem naravno memorije, ona je na 1.35v), temperature takodje idu u nebesa i u tom slucaju cak i dobijem BSOD!

Sta li se desava?
 
Poslednja izmena:
Za ubuduce imas u bios-u (gore desno) Hot Keys tab. F12


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Nemam flesku da sacuvam SS.
 
Sigurno ti XMP radi owerride tih napona, a HW monitor ti lose ocitava, pazi ti imas na XMP profilu manje napone nego na defaultu jedino sto ti ovo sto ocitava IA cores na POWERS drasticno skace sto znaci da procesor na tom profilu vuce vise napona sto je i logicno.
 
Odradi prvo F5 u BIOS-u. Učitaj XMP, CPU Vcore ručno namesti(Manual mode) na 1.15V, System Agent 1.15V, VCCIO 1.1V, LLC lvl5, ostalo ne diraj i pusti LinX 5-10min pa okači sliku.
 
Poslednja izmena:
Odradi prvo F5 u BIOS-u. Učitaj XMP, CPU Vcore ručno namesti(Manual mode) na 1.15V, System Agent 1.15V, VCCIO 1.1V, LLC lvl5, ostalo ne diraj i pusti LinX 5-10min pa okači sliku.

Untitled.jpg
 
Ti ćeš posle delida imati 30°C temp drop. :D

To što je temp 5-6 stepeni viša sa XMP je normalno jer je IMC više opterećen nego kada je sve na default i RAM na 2133MHz.
 
Daj Boze :D

Ovo je stvarno visoka temperatura za 4.5 GHz i smesno niskom naponu, ako si primetio njemu vcore nista ne menja stvari, uporedi samo sliku gde je sve na defaultu (tada je napon na 1.2v) i na manuelnom 1.15v. Razlika 3-4c, vise mu drugi naponi dizu temperaturu koliko sam primetio.
 
Poslednja izmena:
Imaćeš zato što je na tvom primerku IHS baš daleko od jezgra. Da, 1.15V je smešan napon, ali ne vredi kada toplota ne može da se prenese na IHS.

Moj 3770K na 4.5GHz sa 1.15V ne ide preko 75°C u LinX-u, takođe nije delidovan, ali je hlađen vodom.

Mada, to su temp u LinX-u koji retko ko koristi. U igrama sigurno ne ide preko 60°C.
 
Poslednja izmena:
Dodje mi sada ziletom da ga sredim, pa makar stavio i obicnu pastu :D Ajde ljudi, dajte da nabavljamo neki tool, ovaj moj primerak place za delidovanjem, na zalost.

U igrama dodje do 65c, i to uglavnom u GTAV, ostale igrice ga opterete jos manje.
 
Strpi se, nemoj stavljati običnu pastu. Ja sam kupio Coollaboratory Ultra pre pola godine i nikako da se smilujem da izvadim procesor i odradim delid, mrzi me da rasturam loop. Zato ga i držim na 4.5GHz @1.145V :D

Kada recimo upalim XMP, a napon svih ovih stavki podesim rucno da bude kao sa prve slike (sem naravno memorije, ona je na 1.35v), temperature takodje idu u nebesa i u tom slucaju cak i dobijem BSOD!
Sta li se desava?

IMC nije mogao da izgura, kada si učitao XMP i uneo za VCCIO 0.920V i System Agent 1.064V kao na prvoj slici, popio si BSOD. Ništa strašno, obično je za 3200MHz dovoljno 1.1-1.15V za VCCIO i 1.1-1.2V za System Agent.
Za 3600MHz i preko već treba 1.15-1.3V VCCIO i 1.2-1.3V System Agent, sve zavisi od primerka, tj. kakav je IMC. Neki mogu da guraju i 4133 RAM sa 1.25V System Agent.
 
Poslednja izmena:
Još mi čovek obećao delider da se poslužim i vratim i ja još ništa. :D
 
:smackbum::smackbum::smackbum::smackbum::smackbum::smackbum::smackbum:
 
@Scyter
Uradio sam test sa XMP samo, i tu su podešavanja i linx 0.6.5, 5 min, all memory:
01.JPG02.jpg03.jpg04.jpg
Ja bih zaključio da trebaš ponovo da staviš termalnu pastu ali jako jako malo. Kuglicu od 2mm prečnika na centar.
 
Probaj ako te ne mrzi sa LynX 0.6.9 verzijom, kao sto sam i ja radio, negde sam procitao da ova verzija dodatno zagreva cpu iz nekog razloga, pa da vidimo da li je to to ili je prosto kod mene losija zvaka.

Nije problem pasta, menjao sam je vec misleci da sam previse stavio, medjutim ista prica.
 
@ PanonskiNS

Nije isključeno da je jednim delom i to uzrok, ali moraš uzeti u obzir razliku među primercima i ambijentalnu temp. Moj bivši 4690K je išao do 85 stepeni sa samo 1.2V, jednostavno je bio loš primerak u smislu debljine silikona kojim je zalepljen IHS.
 
@Scyter gde si skinuo tu verziju? Nalazim samo neke čudne lokacije zastarelih foruma.
@KOLOS Pa da i ambijentalna temperatura utiče na rez, teško je nešto zaključiti ovakvim načinom merenja i poređenja. Samo nagađam. 85 ti je išao na vodi ili sa nekim drugim kulerom?
 
^
Noctua NH-U14S

Edit:

Slagao sam, išao je do 95°C :D

Untitled.jpg
 
Poslednja izmena:
@Scyter
Uradio sam test sa XMP samo, i tu su podešavanja i linx 0.6.5, 5 min, all memory:
Pogledajte prilog 229840Pogledajte prilog 229841Pogledajte prilog 229842Pogledajte prilog 229843
Ja bih zaključio da trebaš ponovo da staviš termalnu pastu ali jako jako malo. Kuglicu od 2mm prečnika na centar.

To je stari LinX, treba da imas znacajno vise Gflops:

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?383932-Intel-Kaby-Lake&p=5060999&viewfull=1#post5060999

Ovde imas noviju verziju (0.7.1):

http://hwtips.tistory.com/1611
 
KOLOS au kakav je to primerak, ja bih ga odmah prodao :smash:
Evo stanja u linx 0.7.1 takođe ista podešavanja biosa od ranije (samo xmp i dve voltaže oko sys agent da ne bude problema sa sleep kompa).
01.JPG
 
^
Sa tim naponom koji je ploča dala na Auto sigurno može da radi na 4.8GHz i imao bi slične temp.
 
KOLOS au kakav je to primerak, ja bih ga odmah prodao :smash:
Evo stanja u linx 0.7.1 takođe ista podešavanja biosa od ranije (samo xmp i dve voltaže oko sys agent da ne bude problema sa sleep kompa).
Pogledajte prilog 229914

To je vec bolje :) Jos jedna opaska, koristi HWInfo64 za merenja temperature. HWMonitor mi je pokazivao pogresne vrednosti (doduse to je bilo pre godinu i vise dana, mozda je ispravljeno). Takodje, CoreTemp bi trebalo da radi OK:

https://www.hwinfo.com/download.php
http://www.alcpu.com/CoreTemp/

Edit: Probao sam HWMonitor 1.31 i izgleda su vrednosti temperatura OK.
 
Poslednja izmena:
Ogromne su temp za stock! Meni su takve temp na 4,9ghz 1,28v


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno