Šta je novo?

Linux FAQ

Ubacicu Linux Ubuntu. Kako stoje stvari sa drajverima za Linux? Imam tosibu satelit L655, model iz 2010. Da li da samo ubacim novi os ili ako na sajtu proizvodjaca nema drivera za Linux da ga batalim?
 
Drajveri uglavnom stižu sa sistemom, retko je potrebno dodati drajvere. Ubuntu to ima rešeno ukoliko je potrebno omogućiti dodatne drajvere koji ne dolaze sa kernelom.

Tvoj laptop je jako sličan ovom što se igram sa njim već neko vreme. Mogući problemi se tiču Intel HD grafike. Po podizanju sistema će sve raditi, međutim možda neće raditi hardverska akceleracija. Ovaj moj ima Intel P6100 unutra, tvoj ima P6200, samo ih 100 Mhz deli sve ostalo je isto. Kod mene ne radi hardverska akceleracija. Šta to znači? Zahtevan video će nabijati oba jezgra na oko ~50% što nije tragično ali podiže zagrevanje za 10-15 stepeni u odnosu na idle (ovaj Lenovo ovih dana radi na oko 45-50 stepeni, oko 60 stepeni kada se gleda FHD youtube ili film). Paliće se ventilator. Zavisno kako je rešeno hlađenje kod tebe i da li si ga ikada čistio, otvarao, trudio da spustiš temperature.

Preporuka za Ubuntu 16.04 LTS, nikako najnoviju verziju. Zašto? Jer ja sam stavio najnoviju zbog novog Gnome. Zbog toga ne mogu koristiti Intelov instaler za drajvere koji bi možda omogućio hardversku akceleraciju. Na svoju ruku nisam uspeo a sve sam probao.

Računaj da ta hardverska akceleracija nije nešto jer taj Ironlake čip podržava samo MPEG4 tj. H264 i to ne sve nego samo određene kombinacije. Sve ostalo pada na procesor. Youtube i Google forsiraju VP8/VP9, ima mnogo webm klipova po netu. Ništa od toga ne može Intel HD grafička da dekodira.
 
Drajveri uglavnom stižu sa sistemom, retko je potrebno dodati drajvere. Ubuntu to ima rešeno ukoliko je potrebno omogućiti dodatne drajvere koji ne dolaze sa kernelom.

Tvoj laptop je jako sličan ovom što se igram sa njim već neko vreme. Mogući problemi se tiču Intel HD grafike. Po podizanju sistema će sve raditi, međutim možda neće raditi hardverska akceleracija. Ovaj moj ima Intel P6100 unutra, tvoj ima P6200, samo ih 100 Mhz deli sve ostalo je isto. Kod mene ne radi hardverska akceleracija. Šta to znači? Zahtevan video će nabijati oba jezgra na oko ~50% što nije tragično ali podiže zagrevanje za 10-15 stepeni u odnosu na idle (ovaj Lenovo ovih dana radi na oko 45-50 stepeni, oko 60 stepeni kada se gleda FHD youtube ili film). Paliće se ventilator. Zavisno kako je rešeno hlađenje kod tebe i da li si ga ikada čistio, otvarao, trudio da spustiš temperature.

Preporuka za Ubuntu 16.04 LTS, nikako najnoviju verziju. Zašto? Jer ja sam stavio najnoviju zbog novog Gnome. Zbog toga ne mogu koristiti Intelov instaler za drajvere koji bi možda omogućio hardversku akceleraciju. Na svoju ruku nisam uspeo a sve sam probao.

Računaj da ta hardverska akceleracija nije nešto jer taj Ironlake čip podržava samo MPEG4 tj. H264 i to ne sve nego samo određene kombinacije. Sve ostalo pada na procesor. Youtube i Google forsiraju VP8/VP9, ima mnogo webm klipova po netu. Ništa od toga ne može Intel HD grafička da dekodira.
Ok, hvala na savetima! :)
...................….........…...............

Koji je jos Linux kvalitetan? Znam samo za Ubuntu i Mint.
 
Jesi probao
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/h264ify/

Za HWa, misliš samo na video i/ili dri? Možda ti fali neki paket, ili je mešto pogrešno podošeno. Okači logove negde, pa da vidimo.

Ne radi VDPAU tj. onaj libvdpau-va-gl.

Kod:
~$ vainfo
libva info: VA-API version 0.39.4
libva info: va_getDriverName() returns 0
libva info: Trying to open /usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri/i965_drv_video.so
libva info: Found init function __vaDriverInit_0_39
libva info: va_openDriver() returns 0
vainfo: VA-API version: 0.39 (libva 1.7.3)
vainfo: Driver version: Intel i965 driver for Intel(R) Ironlake Mobile - 1.7.3
vainfo: Supported profile and entrypoints
      VAProfileMPEG2Simple            :	VAEntrypointVLD
      VAProfileMPEG2Main              :	VAEntrypointVLD
      VAProfileH264ConstrainedBaseline:	VAEntrypointVLD
      VAProfileH264Main               :	VAEntrypointVLD
      VAProfileH264High               :	VAEntrypointVLD
      VAProfileNone                   :	VAEntrypointVideoProc

Kod:
~$ vdpauinfo
display: :0   screen: 0
libva info: VA-API version 0.39.4
libva info: va_getDriverName() returns 0
libva info: Trying to open /usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri/i965_drv_video.so
libva info: Found init function __vaDriverInit_0_39
libva info: va_openDriver() returns 0
API version: 1
Information string: OpenGL/VAAPI backend for VDPAU

Video surface:

name   width height types
-------------------------------------------
420     4096  4096  NV12 YV12 UYVY YUYV Y8U8V8A8 V8U8Y8A8 
422     4096  4096  NV12 YV12 UYVY YUYV Y8U8V8A8 V8U8Y8A8 
444     4096  4096  NV12 YV12 UYVY YUYV Y8U8V8A8 V8U8Y8A8 

Decoder capabilities:

name                        level macbs width height
----------------------------------------------------
MPEG1                          --- not supported ---
MPEG2_SIMPLE                   --- not supported ---
MPEG2_MAIN                     --- not supported ---
H264_BASELINE                  51 16384  2048  2048
H264_MAIN                      51 16384  2048  2048
H264_HIGH                      51 16384  2048  2048
VC1_SIMPLE                     --- not supported ---
VC1_MAIN                       --- not supported ---
VC1_ADVANCED                   --- not supported ---
MPEG4_PART2_SP                 --- not supported ---
MPEG4_PART2_ASP                --- not supported ---
DIVX4_QMOBILE                  --- not supported ---
DIVX4_MOBILE                   --- not supported ---
DIVX4_HOME_THEATER             --- not supported ---
DIVX4_HD_1080P                 --- not supported ---
DIVX5_QMOBILE                  --- not supported ---
DIVX5_MOBILE                   --- not supported ---
DIVX5_HOME_THEATER             --- not supported ---
DIVX5_HD_1080P                 --- not supported ---
H264_CONSTRAINED_BASELINE      51 16384  2048  2048
H264_EXTENDED                  --- not supported ---
H264_PROGRESSIVE_HIGH          --- not supported ---
H264_CONSTRAINED_HIGH          --- not supported ---
H264_HIGH_444_PREDICTIVE       --- not supported ---
HEVC_MAIN                      --- not supported ---
HEVC_MAIN_10                   --- not supported ---
HEVC_MAIN_STILL                --- not supported ---
HEVC_MAIN_12                   --- not supported ---
HEVC_MAIN_444                  --- not supported ---

Output surface:

name              width height nat types
----------------------------------------------------
B8G8R8A8          8192  8192    y  
R8G8B8A8          8192  8192    y  
R10G10B10A2       8192  8192    y  
B10G10R10A2       8192  8192    y  
A8                8192  8192    y  

Bitmap surface:

name              width height
------------------------------
B8G8R8A8          8192  8192
R8G8B8A8          8192  8192
R10G10B10A2       8192  8192
B10G10R10A2       8192  8192
A8                8192  8192

Video mixer:

feature name                    sup
------------------------------------
DEINTERLACE_TEMPORAL             -
DEINTERLACE_TEMPORAL_SPATIAL     -
INVERSE_TELECINE                 -
NOISE_REDUCTION                  -
SHARPNESS                        -
LUMA_KEY                         -
HIGH QUALITY SCALING - L1        -
HIGH QUALITY SCALING - L2        -
HIGH QUALITY SCALING - L3        -
HIGH QUALITY SCALING - L4        -
HIGH QUALITY SCALING - L5        -
HIGH QUALITY SCALING - L6        -
HIGH QUALITY SCALING - L7        -
HIGH QUALITY SCALING - L8        -
HIGH QUALITY SCALING - L9        -

parameter name                  sup      min      max
-----------------------------------------------------
VIDEO_SURFACE_WIDTH              -  
VIDEO_SURFACE_HEIGHT             -  
CHROMA_TYPE                      -  
LAYERS                           -  

attribute name                  sup      min      max
-----------------------------------------------------
BACKGROUND_COLOR                 -  
CSC_MATRIX                       -  
NOISE_REDUCTION_LEVEL            -  
SHARPNESS_LEVEL                  -  
LUMA_KEY_MIN_LUMA                -  
LUMA_KEY_MAX_LUMA                -

Ionako je ovo sve što ovaj raspad od grafike može da ispljune. Ovo iznad nije ni mogao da ispiše dok nisam promenio ime iz libva-intel-driver u i965-va-driver ili tako nešto. To sam pokupio na nekom blogu u jednom od komentara.

Sve ovo sam provalio zahvaljujući Waylandu pošto Gnome MPV ili Gtk-mpv ili kako se već zove onaj frontend za mpv baziran na gtk bibliotekama ne može da pusti fajl jer mu treba opengl za nešto. mpv pušta ali ga nije moguće kontrolisati iz shella. Sve se to rešava kada se forsira X11 u mpv.

Edit: Pored tog malog wayland testa, pratim i cpu usage. Nema razlike, 1080p pumpa na 50% ovaj CPU. x264fy mi ionako ne znači ništa jer pušta preko mozilla pluggera i mpv pa svejedno biram h264 stream a ne vp8.

Edit2: Firefox extension sajt je raspad sistema, instaliraš ekstenziju a on je ne obeleži kao installed...
 
Poslednja izmena:
Jel ima neko ko koristi Debian ili zna o njemu.. Treba pomoc oko instalacije. Dosad sam sve probao ubuntu, opensuse i slicne ali nijedan nije legao.. Debian mi se nije dopao jer nema mini i max pored gasenja, pa bi stavio neke teme i slicno. Samo prosli put sam imao problema oko instalacije i falili su neki drajveri za wifi. A i imaju tri dvd-a za skidaje pa koja je razlika?
Ako je neko voljan da pomogne :) , posto imam par pitanja, pa da probam debian 8.8
 
Koristim ja Debian 9.0 + testing + unstable + experimental od pre koji dan. Skinuo sam jedino prvi Jessie 8.0 CD instalirao samo Debian DE i onda uradio upgrade. Prvo po podizanju sistema proveriš da li Jessie na poslednjoj verziji, proveriš da li neki paketi prave problem pri apgrejdu. Ako je sve okej, podesiš /etc/apt/sources.list da umesto Jessie piše Stretch i onemogućiš CD a možeš i onaj volatile mirror (samo ih staviš pod komentar sa #) i onda sudo update i sudo upgrade && dist-upgrade. Potrajaće malo. Kada restartuješ imaćeš trenutni Stretch 9.0 snapshot.

Gnome ide do 3.22, nijedna grana nema 3.24 to je tako jer izlazi stable. Firefox je u ESR 45 verziji i na 9.0, da bi instalirao 52 ili 53 moraš dodati experimental granu i birati da li 52 ESR ili 53 koji će se apdejtovati sa svakom novom verzijom. Malo je cimanje dodavanje paketa jer moraš voditi računa šta je na kojoj grani i raditi pinning paketa jer ne želiš da dodavanjem experimental ili unstable grane ti paket menadžer povuče sve pakete sa te grane pa i kernel i bitne biblioteke, nego samo specifične pakete. Ali prethodno vršiš proveru jel može da radi sa starijim bibliotekama ili ne. Ako ne može onda moraš i njih da apgrejduješ.

Edit: Min i max nema Gnome po defaultu, a Debian pakuje vanilla Gnome izdanje. Dodaješ min i max dugmiće preko Gnome Tweak Tool kojeg imaš instaliranog na sistemu.
 
Poslednja izmena:
A debian 8.8 ? Probao bih da se izvezbam na njemu pa kad izadje debian 9 da znam sta radim.. PRvi put kad sam instalirao debian imao sam problem jer nije imao paket sudo.. Ili kako se vec zove.. Mozda cak mislim da je imao problem jer username koji sam kreirao nije imao dozvolu za su (sudo).. Previse je bilo cackanja i tako sam i odustao..

Najveci problem mi je bilo instalirati neku aplikaciju (kompajlirati ili kako se vec kaze), vec sam morao da trazim repository.. Tu i je ubuntu 16.04 LTS bio najbolji.. onaj njihov synaptic ima sve i samo instaliram. SAmo je pucao wifi svakih 10 minuta pa me iznervirao.. A i nije mi bas lep ubuntu..

Kad kazes izlazi stable gnom... Mislis gnome 4?

I da umalo da zaboravim. Taj dvd1 jel ima sve kao i recimo ubuntu, opensuse i slicni linuxi, koji imaju samo jedan dvd za skidanje. Ili mora nesto da se doda?
Koliko je pametno ici preko netinstaller?
 
Nema Debian instaliran sudo po defaultu jer ide na servere a tamo je sudo sigurnosna rupa. Instaliraš sudo na sledeći način:

Kod:
su root

Tražiće password, ukucaj i prebaciće te na root nalog. Onda kucaš:

Kod:
apt install sudo

Tražiće potvrdu da li želiš da instaliraš paket, kucaš y za yes.

Kada instalira sudo, onda kucaš:

Kod:
nano /etc/sudoers

Sad se nalaziš u nano editoru, krećeš se kroz tekst preko strelica na tastaturi. Idi dole do usera, pa ispod reda gde piše root i permisije za root upiši ime tvog usera kojeg si napravio tokom instalacije tj. tvoj nick. Permisije mišem obeležiš i kopiraš, postaviš kursor strelicama posle tvog nicka (razdvoji sa TAB) i uradi paste. Sačuvaj fajl sa CTRL+O, stisni y kada te pita da sačuva postojeći fajl. Izađi iz nano editora sa CTRL+X.

U konzoli kucaš exit i tako izađeš iz root naloga. Sad možeš da koristiš sudo.

Edit: Ako ti je cimanje rad u nano, možeš i naterati Gedit da radi u root modu sa:

Kod:
gedit /etc/sudoers

Izbaciće konzola neke errore ali će pokrenuti Gedit i u njemu sudoers fajl koji ćeš moći da sačuvaš.
 
Poslednja izmena:
zasto je sudo sigurnosna rupa? DA li je pametno onda instalirati ga ?
 
A debian 8.8 ? Probao bih da se izvezbam na njemu pa kad izadje debian 9 da znam sta radim.. PRvi put kad sam instalirao debian imao sam problem jer nije imao paket sudo.. Ili kako se vec zove.. Mozda cak mislim da je imao problem jer username koji sam kreirao nije imao dozvolu za su (sudo).. Previse je bilo cackanja i tako sam i odustao..

Najveci problem mi je bilo instalirati neku aplikaciju (kompajlirati ili kako se vec kaze), vec sam morao da trazim repository.. Tu i je ubuntu 16.04 LTS bio najbolji.. onaj njihov synaptic ima sve i samo instaliram. SAmo je pucao wifi svakih 10 minuta pa me iznervirao.. A i nije mi bas lep ubuntu..

Kad kazes izlazi stable gnom... Mislis gnome 4?

I da umalo da zaboravim. Taj dvd1 jel ima sve kao i recimo ubuntu, opensuse i slicni linuxi, koji imaju samo jedan dvd za skidanje. Ili mora nesto da se doda?
Koliko je pametno ici preko netinstaller?

Kod debian-a imas live cd kao kod drugih distribucija ali i sam kazes da ti wifi pravi probleme pa bi ti ja savetovao da probas netinstall npr: stretch, sa ukljucenim non-free drivers.
Koje mozes da skines odavde:

https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/

Pogledaj na youtube neki video kako se instalira netinstall sa debian-om, nije uopste komplikovano.
 
Za obicnog korisnika(user) je normalno da koristis sudo.
Sigurnusna rupa je za administratore koji koriste root nalog. Jednostavije je hacknuti korisnicki nalog i onad preko sudo doci do root naloga.
Jer svi znamo kako korisniki prave lozinke npr. (123456) itd.
Dobra lozinka na root nalog i na korisnicki nalog i nece biti nikavih problema.
 
Poslednja izmena:
a moje sve sifre su tipa "dg#26gsjfy4*Ds!4"

Sad gledam taj netinstall. Problem koji ja imam sa wifi karticom je kada sam instalirao debian 8.5 (tada kada sam probao), kartica ne radi. I prilikom instalacije je javio da fali taj neki firmware ili kako se zove.. Kada sam potrazio na debian sajtu, video sam da je to "Drajver" za wifi karticu..

E sad da pitam ovo. (radi odluke dal 8.8 ili 9.0). Ukoliko snimim debian 9 i izadje stabilna verzija.. Da li cu morati da odradim novi install, ili apt-get dist upgrade resiti problem?
Tj. kada odradim update hoce li se lepo ispeglati?
 
a moje sve sifre su tipa "dg#26gsjfy4*Ds!4"

Sad gledam taj netinstall. Problem koji ja imam sa wifi karticom je kada sam instalirao debian 8.5 (tada kada sam probao), kartica ne radi. I prilikom instalacije je javio da fali taj neki firmware ili kako se zove.. Kada sam potrazio na debian sajtu, video sam da je to "Drajver" za wifi karticu..

E sad da pitam ovo. (radi odluke dal 8.8 ili 9.0). Ukoliko snimim debian 9 i izadje stabilna verzija.. Da li cu morati da odradim novi install, ili apt-get dist upgrade resiti problem?
Tj. kada odradim update hoce li se lepo ispeglati?

Svaki dan ili mesec dobijaces nove pakete, znaci samo apt-get update i apt-get upgrade i na kraju apt-get dist-upgrade i uvek ces imate zadnju verziju debian-a.
To znaci da neces trebati da menjas nista osim povremenog updata sa apt-get. Nije potreban novi install.

Za wifi karticu pogledaj koji driver ti trazi i zapisi pravi naziv. Velika verovatnoca da ces resiti problem samo sa instalacijom

apt-get install linux-firmware-nonfree

Zato sam ti predlozio cd sa non-free driver.
 
Poslednja izmena:
skinuo firmware-stretch-DI-rc3-amd64-netinst
Sad prvo da odradim kompletni wipe sa DBAN.
Pa sledi windows 7 i debian 9.. Taman ako bude bilo problema da skinem drajver iz windowsa. Posto je koncekcija na internet samo preko wifi.. ne mogu preko etherneta.
JAvljam utiske :), i ako bude bilo problema

Edit:
P.S. DA li je pametno imati sophos av for linux, chkrootkit i onaj rkhunter.. instalirana sva tri. ?
Da li ce biti konflikta?
 
Poslednja izmena:
skinuo firmware-stretch-DI-rc3-amd64-netinst
Sad prvo da odradim kompletni wipe sa DBAN.
Pa sledi windows 7 i debian 9.. Taman ako bude bilo problema da skinem drajver iz windowsa. Posto je koncekcija na internet samo preko wifi.. ne mogu preko etherneta.
JAvljam utiske :), i ako bude bilo problema

Edit:
P.S. DA li je pametno imati sophos av for linux, chkrootkit i onaj rkhunter.. instalirana sva tri. ?
Da li ce biti konflikta?

Ja ne koristim antivirusni program ni chrootkit ni rkhunter.
Dovoljno je da instaliras firewall ali ako se osecas sigurnije moze i antivirus.

Link sa instalaciju firewall-a

https://wiki.debian.org/Uncomplicated Firewall (ufw)
 
da taj sam i pre koristio ali nista nisam cackao..
iptables je bolji ?
 
Ogrešio sam se o Debian, fercera ovaj Testing sve u 16. Manjaro mi se raspadao na istoj mašini, ovo klizi. Doduše valja se držati Stable a za Testing/Unstable/Experimental postaviti pinning pravila tako da povlačiti novije biblioteke samo kada je to neophodno. Ja sam nažalost uradio prelaz na Testing ali savetujem da to ne radite već za svaki paket koji želite imati novu verziju uradite sudo apt install package/testing(unstable) pa vidite jel nešto fali, ako fali onda forsirate podizanje zavisnih biblioteka na traženu verziju.

Patio sam se sa Applications Menu (nekad se čudno ponaša, super jednostavan), Gno-Menu (zna biti spor pri podizanju, prekomplikovan) i Dash (nije menu nego overlay search koji prikazuje spisak aplikacija). Sve dok nije čovek uradio Arc Menu ekstenziju koja funkcioniše identično kao Zorin OS Menu ili Windows 7 Start Menu. Sada je moguće od Gnome napraviti Windows-oliki GUI.

Edit: Problem je što mi je Synaptic iako krcat opcijama ipak neadekvatan za ovu rolling Debian filozofiju. Na primer kod Archlinuxa onaj pamac frontend radi odlično i totalno se uklapa u filozofiju. Octopi je kao Synaptic i ne leži mi. Za ovo mi trebaju GUI opcije da menjam listu izvora, podešavam pinning, da mi izbacuje spisak po granama i da obaveštava od međuzavisnostima i ponudi kvalitetna rešenja. Sve ostalo je višak. Ne kažem da Synaptic ne treba da postoji, nego da bi valjalo da postoji nešto kao pamac, što nudi GUI za najčešće korišćenje opcije bez vizuelnog haosa. Synaptic prikazuje izvore navrat nanos dok se u sources.list fajlu to lepo poređa i mnogo je čitljivije.
 
Poslednja izmena:
Kada Linux koristite iskljucivo u poslu i za razvoj, u jednom momentu cete doci do stadiuma da jedina razlika koju vidite jeste to da li se koristi yum, apt ili se sve kompajlira iz source-a :)
 
nauci me da kompajliram iz sourca :D hehehhe.
sala sala, ali neki tutorial bi bio pozeljan.. ja uvek procitam uputstvo i snimim pakete koji trebaju, ali uvek neki error
 
@ Sinisa86
Mogao bi da nabijaš poruke na nekom drugom mestu, ako ti već trebaju za member status i oglase...

Da se vratimo na temu, jedan od aktuelnih problema sa Linuxom tj. distribucijama se tiče organizacije et cetera foldera tj. foldera gde čuče svi konfiguracioni fajlovi. Nekada je bila praksa po jedan fajl u /etc za svaki conf, a sada se to grupiše u conf.d foldere gde se smeštaju fajlovi. Fazon je što tranzicija nije gotovo i svuda se nalaze i /etc/conf i /etc/conf.d/conf fajlovi tj. mnogi su duplirani. Što obično nije problem ali negde je to deprecated i ne koristi se ali neki deo sistema ga ipak očekuje. Na primer u Debianu trusted.gpg i trusted.gpg.d gde se zapravo čuvaju ti podaci. apt update i dalje traži ovaj prvi koji nema očekivane permisije. Rešenje je jednostavno, izbrišete deprecated conf fajl. Verujem da ću nailaziti na sve više ovakvih problema.

Analogno ovoj priči o starom i novom sistemu rada, sada imamo u Debianolikim sistemima: apt-get, apt i aptitude kao zasebnu cli aplikaciju. apt-get i apt rade istu stvar, međutim neki programi nisu obavešteni. Zato je kul kada postoji jedan novi sistem poput pacmana bez legacy zaostavštine. Oduvek priča da je pacman bolji od konkurencije ali džabe kada je samo za Archlinux i ide u paketu sa AUR.
 
nauci me da kompajliram iz sourca :D hehehhe.
sala sala, ali neki tutorial bi bio pozeljan.. ja uvek procitam uputstvo i snimim pakete koji trebaju, ali uvek neki error

Razlog zašto postoji toliko konfiguracionih fajlova u Unix/Linux je upravo zbog težnje da se omogući izmena u radu programa bez potrebe za rekomajliranjem tog istog programa. Čini se kul, ali kompajliranje je jedna izuzetno smaračka radnja i ima smisla samo ukoliko služi svrsi, ako ti baš treba neki program specijalno podešen ili ako pišeš programe. U svim drugim slučajevima gledaj da izbegavaš compile.
 
Pamac i octopi isto , samo octopi je za kde ? Nego da li je moguće i sigurno proširiti linux particiju. Kada sam instalirao u dual boot samo sam odvojio 20gb i sada bih dodao još bar 20 ili 30 gb . Podignem live ubuntu ili slično i preko gparted proširim?
 
Слободно то уради, ја повремено мењам величине (мада сам сада научио па одмах поделио на мало веће партиције) и никада није било проблема. Препоручујем ипак gparted диск а не као део неког линуха. Кад је већ за џ, онда га и користи за праву намену.
Када то радиш, иди корак по корак. Немој да одрадиш више и онда да све покренеш, прво скрати следећу партицију (ако постоји) па одради, све корак по корак. Онда повећај ту постојећу па одради.

Наравно, пошто је оваква промена дестуктивна, пази на струју, УПС је пожељан ... за сваки случај. А ако имаш нешто битно на партицији, пребаци негде ... за сваки случај.
 
Nisam mogao da snimim debian preko netinstalera. Morao sam regularnom metodom, dvd.
Falio je rtl_nic/rtl8168e-2.fw pa sam snimio iz windowsa na usb i tokom instalacije stavio usb.

Prvi bag koji se desio jeste po podizanju sistema. Prvo sam mogao da kliknem Activities i da vidim programe. Sledeci put nisam..
Ali fali mi ath3k-1.fw
Ne radi mi tplink wn722n kada ga prikacim.
Kada sam skinuo i pokusao da instaliram uz komandu dpkg -i *.deb, prijavio mi je
dpkg: error: dpkg status database is locked by another process


Drugo.. Zasto mi prijavljuje ovo
Media change: please insert the disc labeled
'Debian GNU/Linux stretch-DI-rc3 _Stretch_ - Official Snapshot amd64 DVD Binary-1 20170409-01:59'
in the drive '/media/cdrom/' and press [Enter]

Pokusao sam i apt-get update, apt-get upgrade. ali je na poslednjoj verziji.. NEma nista da se doda

Edit: kada kucam apt-cache policy keepassx, ne prijavljuje mi nikakav softvare. ocigledno repository ili bilo sta, nije kako treba.
 
Poslednja izmena:
Kod:
dpkg -i *.deb

Jesi li kucao sudo ispred ovog gore?

Media change: please insert the disc labeled
'Debian GNU/Linux stretch-DI-rc3 _Stretch_ - Official Snapshot amd64 DVD Binary-1 20170409-01:59'
in the drive '/media/cdrom/' and press [Enter]

Jesi li menjao sources. list iz Jessie u Stretch? Nisam video da postoji Stretch DVD. Ako imas mrezu iskljuci taj repo (lupi # na pocetku linije), umesto da gledaš gde je i kako mountovan taj DVD ISO.

Taj Atheros drajver je u vlasničkom repou: https://packages.debian.org/jessie/kernel/firmware-atheros

Edituj sources.list kao što sam već pisao (valjda jesam) i dodaj na kraju main repoa još contrib i non-free, uradi apt update i apt upgrade.

Edit: Jedna od ključnih razlika između Debian i Ubuntu je što je Debian bio i ostao za puriste po defaultu dok se Ubuntu promenio. Vanilla Debian je free, libre, nema ništa vlasničko u seb. Oni ništa ne dodaju ništa od tih drajvera, to moraš sam dodavanjem non-free repoa. Isto važi i za codece i flash i ostalo.

Edit: Kakve veze ima keepassx sa ovim gore? To je aplikacija za čuvanje passworda.

Edit2: Što se Gnoma tiče... Activities nekad zna da ne registruje hotspot (gore levo) ali za dugme mi se nije dešavalo. Applications ekstenzija koja stiže uz Gnome puca samo tako. Inače ako staviš gomilu ekstenzija dešava se da dođe do konflikata. Ako te to smara možeš instalirati KDE i logovati se u njega. Samo nisam siguran da li može preko GDM, ali nije problem promeniti login menadžer.
 
Poslednja izmena:
nisam kucao sudo posto imam problema sa tim paketom. Kada kucam sudo, pa neku komandu, nece da prihvati sifru. instalirao sam sudo ovako (umesto username stavio moj pravi)

apt-get install sudo
usermod -a -G sudo <username>


A dpkg sam kucao preko su komande.. Usao u root.

Uspeo sam posle restarta da snimim.. proradio dpkg. Ko zna mozda je u pozadini radio synaptic koji sam ranije ukljucio..
Uspeo sam da snimim i taj drajver ali kada prikacim usb wifi, registruje ga i imaju mreze, ali nece da se prikaci..

Sad cu jos malo da cackam i trazim resenje, iako nisam expert za ovo.. Imam svoju listu programa koje cu da instaliram. Pa ako treba odradicu reinstall debiana 1000 puta dok neusavrsim tu proceduru.. :)

editovao sam source.list, i dodao to ali kada god pokusam da odradim apt-get update i apt-get upgrade daje mi 0mb, tj. da nista ne treba menjati..
Probao sam da nadjem keepassx2 ali toga nema.. Ne moguce da nemaju keepassx2 jer sam video na njihobom sajtu da ima taj paket.
Keepassx2 sam samo pokusao da snimim da vidim da li radi uopste sourcelist tj moze li da se snimi..

Za sada mi je najvaznije da omogucim sudo opciju i ovaj usb wifi...

edit: pokusao sam sudo da odradim kao sto si ti rekao.. Da ne pomislis da te ne slusam :).. ali meni je stavljeno all i ne znam sta da promenim. Jedino da kopiram ovde sta pise, ako se sme to uraditi. DA me posle neko ne hakuje :) heheh
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno