Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Brzinsko pitanje: Kako da overscan opciju vratim na defaultnu vrednost, a da to ne bude klasično kroz menije, već po mogućstvu nekom prečicom na tastaturi, ili šta već?

Na jednoj mašini koja je povezana na TV, nakon apdejta na Creators, pokarambasio nam se overscan, pa nam je na tom TV-u slika bila veća od samog panela. Nije pomoglo ni to što su izgleda sakrili tu opciju negde u AMD Crimson podešavanjima, tu sam prvo gledao, ali je nema. Iz verzije u verziju, negde je ubace a negde izbace. Mada ovaj put nije do drajvera, Win apdejt je isključio naša overscan podešavanja.

Onda sam se je zaigrao sa scaling opcijama u Win podešavanjima i nasvirao to iha-ha, sada od desktopa samo start meni ikonicu vidim, zauzima 3/4 ekrana :d Nema načina da klasično mišem kroz menije vratim stara podešavanja i ispravim zaheb.

Ako neko zna, pomagaj kolezi :)
Namestio. Uz dosta sreće, jedan od menija je pukom slučajnošću bio u vidljivoj zoni, pa sam najveći deo video šta radim.

A reinstall Crimson drajvera mi je vratio overscan opciju, sada se zove HDMI scaling, i u formi je slajdera.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Eto i mene nazad na W10, stiglo mašinče za igranje pa reko' da probam malo ovaj najnoviji CU, čisto da vidim kako izgleda sada - za početak, dosta stvari na temu Privacy, Location, Cortana... za koje je ranije moralo da se šeta po podešavanjima su ponudili da se isključi pri instalaciji, pohvalno.

Od bisera viđenih u prvih sat vremena, izdvajam i dalje insistiranje na defaultnih 0 decimala u Serbian Latin podešavanjima, zaista fenomenalna opcija. Ipak, pohvalno je i što im je trebalo samo nepune dve godine po izlasku prvog builda da oprave separator u prikazu vremena sa hh.mm.ss na hh:mm:ss, verovatno će do 2019 i ovo sa decimalama neki insider da im prijavi pa će skontati da i to srede... :S:

Konačno, imam i pitanje za W10 gurue :) imao sam povezanu licencu W10 sa Microsoft Accountom na prethodnom compu koji je prodat. Pre prodaje sam odjavio taj računar sa naloga (deluje mi da sam se tu zaj...) i sad mi, naravno, ne nudi ništa za aktivaciju, a Troubleshooter i 'significant hardware change' opcija kažu da ne mogu da nađu nijednu licencu na mom nalogu, dakle, moraću opet da aktiviram? Beše prolaze sada ključevi od W7, pošto me baš nešto mrzi da prolazim celu upgrade priču od početka, pre ću da ostavim W7 i ovde... ili da probam Enterprise verziju. :)
 
Kako ocekujes da radi ako cackas i posle se cudite sto ne radi :eyebrows: no no

Pogledajte prilog 227211

U ovom podmeniju ukljuci sve stavke, i nestace uzvicnik.

Mada mozda i nece zasto sto si disableovao "neke uredjaje"


Ako te smara Defender centar ima par postova pre , ostavio sam link kako da skroz ugasis to smaracko win cudo.

Nista ja ne cackam, iako cackam znam sta radim. Uglavnom zadoboljan sam Winom 10.

To gore nema veze sa onim sto sam pitao. Nije bilo resenja, sklonio sam ikonicu iz systraya, da je ne gledam.

Ne treba mi bolje od Windows Defender Centra, tu je i FW integrisan sada na jednom mjestu sve.

Moram priznati sto duze koristim win10, sve mi je bolji. Popravljaju se, novi drajveri i za USB 3.0, osjetno bolje radi...

Jedino sam iskljucio da win ne instalira svoje genericke drajvere (group policy) za neke usb uredjaje (kao wifi usb adapter), jer drajveri od proizvodjaca mnogo bolje rade iako su stariji.
Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Eto i mene nazad na W10, stiglo mašinče za igranje pa reko' da probam malo ovaj najnoviji CU, čisto da vidim kako izgleda sada - za početak, dosta stvari na temu Privacy, Location, Cortana... za koje je ranije moralo da se šeta po podešavanjima su ponudili da se isključi pri instalaciji, pohvalno.

Od bisera viđenih u prvih sat vremena, izdvajam i dalje insistiranje na defaultnih 0 decimala u Serbian Latin podešavanjima, zaista fenomenalna opcija. Ipak, pohvalno je i što im je trebalo samo nepune dve godine po izlasku prvog builda da oprave separator u prikazu vremena sa hh.mm.ss na hh:mm:ss, verovatno će do 2019 i ovo sa decimalama neki insider da im prijavi pa će skontati da i to srede... :S:

Konačno, imam i pitanje za W10 gurue :) imao sam povezanu licencu W10 sa Microsoft Accountom na prethodnom compu koji je prodat. Pre prodaje sam odjavio taj računar sa naloga (deluje mi da sam se tu zaj...) i sad mi, naravno, ne nudi ništa za aktivaciju, a Troubleshooter i 'significant hardware change' opcija kažu da ne mogu da nađu nijednu licencu na mom nalogu, dakle, moraću opet da aktiviram? Beše prolaze sada ključevi od W7, pošto me baš nešto mrzi da prolazim celu upgrade priču od početka, pre ću da ostavim W7 i ovde... ili da probam Enterprise verziju. :)
Prolaze ključevi i "ključevi" od 7mice i 8mice još uvek ali ne-oficijelno.
 
Jel moze dva kratka odgovora da ne otvaram novu temu? Prvo, kako da poiskljucujem neke programe koji se pokrecu sa startovanjem win-a? Znam za neke 3rd party aplikacije, ali bi verovatno trebalo biti i negde u settings-u samo ja ne mogu pronaci ocigledno. I drugo pitanje, jel postoji opcija na w10 (verovatno postoji, amo ja opet ne mogu danadjem) da mi otvara programe, fajlove, foldere na desktopu sa jednim klikom, ane dvoklikom, ako me razumete. Koristio sam to na xp-u i sedmici, ovde ne mogu da nadjem. Hvala.

Послато са LG-H955 уз помоћ Тапатока
 
Jel moze dva kratka odgovora da ne otvaram novu temu? Prvo, kako da poiskljucujem neke programe koji se pokrecu sa startovanjem win-a? Znam za neke 3rd party aplikacije, ali bi verovatno trebalo biti i negde u settings-u samo ja ne mogu pronaci ocigledno. I drugo pitanje, jel postoji opcija na w10 (verovatno postoji, amo ja opet ne mogu danadjem) da mi otvara programe, fajlove, foldere na desktopu sa jednim klikom, ane dvoklikom, ako me razumete. Koristio sam to na xp-u i sedmici, ovde ne mogu da nadjem. Hvala.

Послато са LG-H955 уз помоћ Тапатока
1. Desni klik na Taskbar>Task manager pa kartica Startup
 
Hvala, reseno. Nadam se da ce se neko javiti i za drugo pitanje.

Послато са LG-H955 уз помоћ Тапатока
 
Kad se vrsi ciscenje preko disk cleanup,jel bese sme da se brise:
1.Previous Windows installation-velicina 18,5GB
2.Temporary Windows installation files-velicina 1,29GB
Ovo nije stiklirano,ako sme da se oslobodi prostor bilo bi dobro.
 
Moze se brisati naravno. Kod mene je Restore i iskljucen svakako, nikakve koristi od toga, svakako mi automatski radi backup jednom mjesecno (incremental backup). Kada ih se nakupi, s vremena na vrijeme spojim u jedan.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Kad se vrsi ciscenje preko disk cleanup,jel bese sme da se brise:
1.Previous Windows installation-velicina 18,5GB
2.Temporary Windows installation files-velicina 1,29GB
Ovo nije stiklirano,ako sme da se oslobodi prostor bilo bi dobro.

Prva stavka se i sama briše posle 10 dana od instalacije nove verzije.
 
Šta je tu dobro? Posebno kad su uveli PIN login (a i picture) pa sam proces oduzima cele 2 sekunde, a povećava sigurnost.

Slazem se sa tobom, ali vidis da izlaze u susret okorelim win7 korisnicima koji mrze gotovo sve prednosti na w10.

Sent from DeadOS W10M
 
Šta je tu dobro? Posebno kad su uveli PIN login (a i picture) pa sam proces oduzima cele 2 sekunde, a povećava sigurnost.

Kakve veze ima lockscreen sa PIN login-om i loginom putem slike?

Ovo ti je lockscreen i i iz iskustva još od 8.1 mogu ti reći da samo smeta i da je nepotreban. Ali eto, neko se pametan dosjetio da se tu mogu prikazivati reklame i da bi bilo prava šteta ostaviti korisnicima mogućnost da se isti isključi.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam da su uveli mogućnost da se sistemski onemogući lock screen, tj. da su ubacili autologin, bez šifre. Možda i jesu, i dalje nisam siguran.

To što si ti naveo može da se isključi i u 1607, ne znam sad kako je bilo u prethodnim verzijama. Možeš da staviš crnu pozadinu ako ti smetaju fotografije naše lepe planete :) Sve notifikacije takođe mogu da se isključe.
 
Može naravno da se isključi.

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 6040D using Tapatalk
 
Mislio sam da su uveli mogućnost da se sistemski onemogući lock screen, tj. da su ubacili autologin, bez šifre. Možda i jesu, i dalje nisam siguran.

To što si ti naveo može da se isključi i u 1607, ne znam sad kako je bilo u prethodnim verzijama. Možeš da staviš crnu pozadinu ako ti smetaju fotografije naše lepe planete :) Sve notifikacije takođe mogu da se isključe.

Do sada nisam video ni jednu sliku Srbije, kao da nismo sa ove planete.
Inace Bing slike jesu prelepe, iste mi se menjuju svaki dan i na wallpaperu.

Sent from DeadOS W10M
 
Mislio sam da su uveli mogućnost da se sistemski onemogući lock screen, tj. da su ubacili autologin, bez šifre. Možda i jesu, i dalje nisam siguran.

To što si ti naveo može da se isključi i u 1607, ne znam sad kako je bilo u prethodnim verzijama. Možeš da staviš crnu pozadinu ako ti smetaju fotografije naše lepe planete :) Sve notifikacije takođe mogu da se isključe.


Lockscreen se od v1607 može isključiti samo u Enterprise i Education izdanjima. Nije problem pozadina, problem je što moraš da gubiš vrijeme da bi došao do login screena.
 
Do sada nisam video ni jednu sliku Srbije, kao da nismo sa ove planete.
Inace Bing slike jesu prelepe, iste mi se menjuju svaki dan i na wallpaperu.

Sent from DeadOS W10M
Bilo je slika iz Srbije, sećam se nekoliko slika Uvca, Đavolje Varoši i hrama Sv.Save.
 
Lockscreen se od v1607 može isključiti samo u Enterprise i Education izdanjima. Nije problem pozadina, problem je što moraš da gubiš vrijeme da bi došao do login screena.

Da ne ispadne da pričam napamet.
 

Prilozi

  • Untitled.png
    Untitled.png
    26 KB · Pregleda: 105
Onda se nismo razumeli. Kod mene je sad ovako:

Untitled.png

Koliko sam shvatio, tebi smeta što moraš da pritisneš jedno dugme da bi ti izašlo polje za kucanje šifre? Onda ok, drago mi je da su to konačno sredili :)
 
Meni je baš dobar taj lockscreen, sviđaju mi se slike a jedan klik mi je nebitan.
 
Sign-in ekran je namerno tako ******ski postavljen da bi služio kao reklamni pano. Inače može da se isključi i na Pro verziji. Potrebno je da imaš ili postaviš šifru na nalogu (kasnije je isključiš ako ti ne treba) i tada imaš mogućnost da iz Settings > Accounts > Sign in options isključiš paljenje Sign in-a posle sleep-a.
 
Nazad
Vrh Dno