Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Pa kad od utičnice do IS imaš verovatno samo još 20m :D
Zameni bre taj kabl :D
 
Ja danas bio i uzeo box 3 sa 20mb,samo mi rekli da ce doci da zamene ruter. Dali cu moci da izvucem 20mb ?
Screenshot (5).png
 
Evo vidim i meni jutros nadogradili softver. Primetio sam da mi je max upload kojo moze da se izvuce povecan za 2Mb.i naravno nema vise opcija za usb i 3g.
 
Ja sam imao 10mb punih dok nisam ubacio box, posle mi spustili na 6mb. Inače blizu sam centrale 600m..

Послато са E2303 уз помоћ Тапатока
 
Inače, šta je ovo bre danas? Pre par sati su me zvali iz SBB-a u vezi D3i (da me ubeđuju da aktiviram "e-račun"), pre sat došli "na kuću" dvoje da rade neku anketu za Telekom. Tj realno došli su da ubede matorce da uzmu Box 3 ili Box 4. Srećom tu sam bio ja, a i postojeći VDSL ugovor se vodi na moje ime ;) Pitah jel može Box 2 čisto zbog keve i jašenja na fixnom (jest da već na drugoj liniji za firmu imaju Box 4 paket pa time i te dž minute u fixnoj mreži) a i kad su već došli na kuću da nude nešto baš da vidim,i naravno da ne može "samo" Box 2. A Box 3 kao može , a meni VDSL pod ugovorom još 9 meseci.

Ne bi trebalo da je u pitanju TeleDirekt tj ne videh nikakva obeležja tog tipa, na papirima za ankete piše "Telekom Srbija"... Kako god ništa nisu prodali :p

Ipak jeste TeleDirekt. Videh danas u nekoliko navrata prolaze kola na kojima piše Teledirekt i Telekom Srbija. A "pešaci" definitivno piče redom od kuće do kuće, njima na prslucima piše samo "Telekom Srbija".
 
Ja sam imao 10mb punih dok nisam ubacio box, posle mi spustili na 6mb. Inače blizu sam centrale 600m..

Послато са E2303 уз помоћ Тапатока
Ako si 600m kablom od centrale margina bi trebala da bude mnogo bolja a ne samo 7,1db, po ovome sa modema ako puste 20mb teško da ćeš imati link!
 
Da nije do nekih kablova, pošto iz tavana od glavnog kabla, do mog rutera ima 20m onaj običan telefonski (najeftiniji) kabal.?!

Послато са E2303 уз помоћ Тапатока
 
@Taz-91: Ako možeš (ako imaš lepo budžir crevo uzidano u zid) ne bi bilo loše to da zameniš komplet, da kupiš onaj kabl što ima izolaciju oko te 2 žice (poput UTP/LAN/mrežnog kabla) . Ako je to previše kompikovano, nećeš, mrzi te onda krastavac bar uloži minimalan trud da proveriš spoj na tavanu i dole na utičnici.

Mada može lako biti da je problem tj izvor šuma negde dalje od bandere prema centrali (tipa vlaga u podzemnom kablu) i da "za bzvz" prolaziš kroz celu tu proceduru menjanja kućne instalacije.
Ja sam tu dilemu rešavao tako što sam pomoću par produžnih kablova (ono na koturu fazon) doveo struju na tavan tu gde je spoj kabla koji dolazi sa bandere, odneo sa sobom na tavan ruter i "krimpovao" direktno na žice od kabl sa bandere RJ-12 kanektor i direktno uključio to u ruter, pa sam mobilnim kad se konektovao net proverio parametre, da li ima razlika oko atenuacije i SNR margine tako i onako kad je dole niže na utičnici ruter. Tako da možeš 1 vikend da probaš i ti tako nešto.


Kod mene se ispostavilo da nije bilo praktično nikakve razlike što se tiče tih ključnih parametara ali pošto sam već bio kupio novi kabl i imao budžir crevo u zidu (tako da nije ne znam kakva muka da se izbuče stari i stavi novi kabl) iskoristio sam priliku da ipak za zamenim taj matori telefonski kabl gde su "gole" plava i bela žica sa ovim novim sa izolacijom. Čisto kao priprema za budući prelazak na VDSL (tad sam koristio ADSL 20/1 i imao downstream SNR od samo 6.1 db). Sad koristim VDSL 50/2 i SNR je 24db :)
 

Prilozi

  • IMG_20150620_145402.jpg
    IMG_20150620_145402.jpg
    283.5 KB · Pregleda: 163
@Taz-91: Ako možeš (ako imaš lepo budžir crevo uzidano u zid) ne bi bilo loše to da zameniš komplet, da kupiš onaj kabl što ima izolaciju oko te 2 žice (poput UTP/LAN/mrežnog kabla) . Ako je to previše kompikovano, nećeš, mrzi te onda krastavac bar uloži minimalan trud da proveriš spoj na tavanu i dole na utičnici.

Mada može lako biti da je problem tj izvor šuma negde dalje od bandere prema centrali (tipa vlaga u podzemnom kablu) i da "za bzvz" prolaziš kroz celu tu proceduru menjanja kućne instalacije.
Ja sam tu dilemu rešavao tako što sam pomoću par produžnih kablova (ono na koturu fazon) doveo struju na tavan tu gde je spoj kabla koji dolazi sa bandere, odneo sa sobom na tavan ruter i "krimpovao" direktno na žice od kabl sa bandere RJ-12 kanektor i direktno uključio to u ruter, pa sam mobilnim kad se konektovao net proverio parametre, da li ima razlika oko atenuacije i SNR margine tako i onako kad je dole niže na utičnici ruter. Tako da možeš 1 vikend da probaš i ti tako nešto.


Kod mene se ispostavilo da nije bilo praktično nikakve razlike što se tiče tih ključnih parametara ali pošto sam već bio kupio novi kabl i imao budžir crevo u zidu (tako da nije ne znam kakva muka da se izbuče stari i stavi novi kabl) iskoristio sam priliku da ipak za zamenim taj matori telefonski kabl gde su "gole" plava i bela žica sa ovim novim sa izolacijom. Čisto kao priprema za budući prelazak na VDSL (tad sam koristio ADSL 20/1 i imao downstream SNR od samo 6.1 db). Sad koristim VDSL 50/2 i SNR je 24db :)

Nemam ja dole uticnicu,znaci glavni kabal iz bandere dolazi na tavan,i tu samo povezao drugi kabal koji dolazi direktno u ruter,ali je kabal onaj beli jeftini. Probacu otici cu gore posto imam struju i povezati direktno pa probacu.
 
Direktno u ruter ili prvo u spliter? A fixni kako i gde ti je povezan?
 
Nemam spliter, direktno u ruter i iz rutera ima izlaz za fixni

Послато са E2303 уз помоћ Тапатока
 
Jedno pitanje za forumaše. Ortak je tražio box 3 paket fixni, tv i net 50 , ali su mu rekli da može samo net 20. Međutim juče sam mu ja to povezao, tj zamenio utičnicu u zidu i modem pokazuje drugačije nego što telekom tvrdi. Evo slike parametara Screenshot_2017-02-28-19-21-06.jpg
 
Poslednja izmena:
@Taz-91: Ne mere to bez splitera :D Možda ako je u pitanju BBTF "fixni".
Ajd ti lepo napravi screenshot parametara rutera dok je sve tako povezano, pa onda uzmi otkači skroz fixni (tj fixne ako imaš još negde u kući još koji fixni) i restartuj ruter i opet napravi screenshot parametara. Pa onda uzmi uporedi (marginu, atenuaciju) pre i posle.

@NecaBG: Malo lupeta ruter ;) Baš i ne ide zajedno 10.8 db downstream noise margina pri brzini od 30 Mbps i tvrdnja/procena da je moguće maximalno 70 Mbps. Pošto imaš "lufta" za pojačavanje brzine dok ti margina ne padne na samo 6 db (ispod toga se ne ide jer bi pucala konekcija svakih 2 minuta, non stop) , a margina pada proporcionalno sa povećanjem brzine.
 
Poslednja izmena:
@Taz-91: Ne mere to bez splitera :D Možda ako je u pitanju BBTF "fixni".
Ajd ti lepo napravi screenshot parametara rutera dok je sve tako povezano, pa onda uzmi otkači skroz fixni (tj fixne ako imaš još negde u kući još koji fixni) i restartuj ruter i opet napravi screenshot parametara. Pa onda uzmi uporedi (marginu, atenuaciju) pre i posle.

@NecaBG: Malo lupeta ruter ;) Baš i ne ide zajedno 10.8 db downstream noise margina pri brzini od 30 Mbps i tvrdnja/procena da je moguće maximalno 70 Mbps. Pošto imaš "lufta" za pojačavanje brzine dok ti margina ne padne na samo 6 db (ispod toga se ne ide jer bi pucala konekcija svakih 2 minuta, non stop) , a margina pada proporcionalno sa povećanjem brzine.

Pa pre 2 god kada sam produzio ugovor box 4 ,morao sam da menjam br fiksnog,zbog neke ''nove tehnologije'' i tada nisam dobio spliter,vec direkno iz rutera ''phone 1'' u fiksni. i nisam imao smetnji ili prekida kada neko prica preko fiksnog. Uporedio sam parametre sa i bez fiksnog isti su.. Inace danas sam dobio novi ruter posto sam uzeo 20/2,ali vidim da nisu mi jos nista povecali. Dali da zovem centralu ili povecace u toku dana?
 
nova tehnologija = BBTF = "fixni" preko interneta = povezuješ telefon na ruter.
Ako ti ne povećaju brzinu u narednih 24h zovi ih onda. Meni je povećano sutradan u podne. Nekima povećaju 2 sata kasnije a nekima tek 4 dana kasnije :D Kako kad, kako kome.
Bitno da si dobio ruter koji podržava i ADSL i VDSL signal tako da nećeš biti bez interneta dok "majstori" ne odrade šta treba oko porta u centrali.
 
Promenio kabl, uticnicu, uzeo VDSL :)
Evo trenutnih parametara

vdsl111.png

Limitirali me na 16mb :)
Da li je to max? Vidim da dl moze i vise? Za upload je trenutno max
 
Mislim da mozes 20, i cudno je sto su uopste podesili na 16, mislio sam da nema vise tih profial.
 
Promenio kabl, uticnicu, uzeo VDSL :)
Evo trenutnih parametara

Pogledajte prilog 223479

Limitirali me na 16mb :)
Da li je to max? Vidim da dl moze i vise? Za upload je trenutno max
Jel imas podatak koliko si udaljen od centrale? Bukvalno sam tražio i molio da mi puste bar malo preko 10 DL i malo preko 1 UP a da plaćam 20/2 i ne daju..

Sent from my S7 using Tapatalk
 
Jel imas podatak koliko si udaljen od centrale? Bukvalno sam tražio i molio da mi puste bar malo preko 10 DL i malo preko 1 UP a da plaćam 20/2 i ne daju..

Sent from my S7 using Tapatalk

Nemam, posalji mi svoje parametre pa cu da ti kazem da li su moji bili priblizni :)
 
@Timberwolf: Proveri to sa njima još jednom, da li je namerno limitirano ili pri promeni opreme. Imao sam sličnu situaciju.
Kada su mi menjali opremu jesenas radilo preko ISDN 10/1 komotno. Promenili opremu i radi 6/1. Zvao na onaj 0800... i prijavio. Zvali me sutradan i bilo je kod njih uključeno 6/1. U momentu je ispravljeno.

Radi mi 20/2, ne razumem se baš nešto mnogo u te parametre ali su za nijansu bolji kod mene.
vdsl.png
 
Mislim da mozes 20, i cudno je sto su uopste podesili na 16, mislio sam da nema vise tih profial.

Meni je trenutno na 14.

I to posle žalbe da me samo skinu sa NAT-a. Gde me pismenim putem obaveštavaju da imam dinamički IP. Je8anje u mozak. :wall:

2zta5pk.png


24v16kz.png
 
@Timberwolf: Proveri to sa njima još jednom, da li je namerno limitirano ili pri promeni opreme. Imao sam sličnu situaciju.
Kada su mi menjali opremu jesenas radilo preko ISDN 10/1 komotno. Promenili opremu i radi 6/1. Zvao na onaj 0800... i prijavio. Zvali me sutradan i bilo je kod njih uključeno 6/1. U momentu je ispravljeno.

Radi mi 20/2, ne razumem se baš nešto mnogo u te parametre ali su za nijansu bolji kod mene.
Pogledajte prilog 223515
Zanimljivo da imaš 6033 CRC grešaka za 105h i ako imaš dobru marginu 20.3db.
 
Neke preporuke u oba slučaja? Planiram nešto uraditi po tom pitanju. Mada je pet godina sve lepo radilo na ADSL-u i oko godinu dana na VDSL-u. Da se razumemo, i dalje sve lepo radi, nema prekida i slično. Samo je stanje linije izgleda lošije, plus telekom mi samoincijativno smanjuje brzinu i podje8a sa NAT-om.
 
Poslednja izmena:
Neke preporuke u oba slučaja? Planiram nešto uraditi po tom pitanju. Mada je pet godina sve lepo radilo na ADSL-u i oko godinu dana na VDSL-u. Da se razumemo, i dalje sve lepo radi, nema prekida i slično. Samo je stanje linije izgleda lošije, plus telekom mi samoincijativno smanjuje brzinu i podje8a sa NAT-om.

Uticnica Metalka Majur, kabl na metar iz neke krstene radnje koja prodaje elektro materijal. Kabl postavi tako da se ne gazi. Ja sam montirao cak i plasticne kanalice samo da se ne gazi kabl.
 
Nazad
Vrh Dno