Šta je novo?

AMD’s Next Gen x86 High Performance Core is Code Named “Ryzen”

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Gledam testove i "sabiram se".

Mene najviše interesuje Ryzen 7 1700 koji je po ceni jefitniji od i7-7700K ali:

- ima manje ST performanse
- ima manji overklok potencijal

Tako da će se i7-7700K pokazati na kraju kao bolji overall proizvod u ovom trenutku iako skuplji. Koliko para toliko muzike.
Ne znam čemu poređenje 4/8 i 8/16 cpu-a.. tačnije ne razumem, kako nekome može da radi isti posao i jedan i drugi.

Def treba sačekati Gamers Nexus ili nekog sličnog, ne deluje mi da će se 1700 proslaviti u igrama pored 7700k.
Kao npr ovo.. šta će nekome 8/16 cpu za igre?
 
Poslednja izmena:
Linus za 1700 rece "up to 3700Mhz"... da li to znaci da non x imaju limit ili sam pogresno protumacio?
 
Ne znam čemu poređenje 4/8 i 8/16 cpu-u.. tačnije ne razumem, kako nekome može da radi isti posao i jedan i drugi.

Za cist gejming u igrama koje ne znaju lepo multithread da iskoriste vise ce znaciti sto veci IPS (IPC, al u sekundi, a ne po kloku) na malom broju jezgara nego ukupan IPS celog procesora. Zato pixel kaze da ce biti 7700K bolji (al nije specificirao namenu). Za Blender ce biti bolji Ryzen npr.
 
Zivi bili pa videli, cene su tu, testovi za koji dan, pa sta kome vrsi posao. Ono sto mi se ne svidja su najavljene cene x370 ploca na Geizahls, doduse nema ih mnogo ali su za nijansu skuplje od Z270 u istoj klasi (pocetne cene) a nadao sam se da ce biti jeftinije.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
@Ostoja

Da, ali 7700K neće biti 365e na KP, nego npr. 300e.
 
@Ostoja

Da, ali 7700K neće biti 365e na KP, nego npr. 300e.
Aj da vidim i to cudo, odma kupujem, dzaba Zen.
Salim se, nadam se da ce biti pojeftinjenja, mozda vece 7700k pojeftinjenje odlozi kasniji izlazak R5.
Tesko da ce sa sa ovakvim cenama ploca + procesor u prvo vreme ugroziti veci deo intel trzista (segment I5/I7 + z270) ali ce protresti one zaludjene sto uzimaju x99 za gejming.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Kao npr ovo.. šta će nekome 8/16 cpu za igre?

Ako bih zbog ITX builda prelazio sa 6600k ne bih zbog future proofa išao ni na šta manje od 8 jezgara. Ne vidim poentu (posao + gaming), gledano iz mog ugla.

A to što si citirao je odgovor na Gruntovo pominjanje 1700 u kontekstu gaminga.
 
Ako bih zbog ITX builda prelazio sa 6600k ne bih zbog future proofa išao ni na šta manje od 8 jezgara. Ne vidim poentu (posao + gaming), gledano iz mog ugla.

A to što si citirao je odgovor na Gruntovo pominjanje 1700 u kontekstu gaminga.
Sta je po tebi future proof? Koliko godina?

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Gledam testove i "sabiram se".

Mene najviše interesuje Ryzen 7 1700 koji je po ceni jefitniji od i7-7700K ali:

- ima manje ST performanse
- ima manji overklok potencijal

Tako da će se i7-7700K pokazati na kraju kao bolji overall proizvod u ovom trenutku iako skuplji. Koliko para toliko muzike.

Preorder je uvek bila navlakuša, kako za igre tako i za harver. Niko normalan neće kupiti procesor pre nego što vidi ono što ga interesuje na par review-a.

Danas nismo videli dve najbitnije stvari:

1. procesore za široku narodno masu aka i3 i i5 counterparts
2. performanse u igrama
A sta ce biti sa 170-180$ 4/8 koji sa plocom do 100e i Lc-cc-120(koji dobija mountove aprila) kost isto kao i7 7700k bez icega?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Sta je po tebi future proof? Koliko godina?

Ako bih uzeo sad čim se pojve, menjao bih ga verovarno posle treće generacije, ali izgleda ITX ploče nešto kasne. Naravno, to je moj konkretan slučaj, svako ima različit scenarijo korišćenja.
 
Ne znam čemu poređenje 4/8 i 8/16 cpu-a.. tačnije ne razumem, kako nekome može da radi isti posao i jedan i drugi.

Zato što u džepu imam do 300 evra za procesor i čekam review kompletnih performansi da vidim kako stoje ova dva kandidata koja su u tom cenovnom rangu.
Bitne su mi više stvari pa i igre gde će Intel imati prednost zbog većeg nominalnog takta i OC margine ali me interesuje ponašanje Ryzen-a u VMware-u (AMD-V) na primer. Ili Win RAR, PS, realne aplikacije.

Nakon toga presečem i vidim šta je overall bolja investicija.

A sta ce biti sa 170-180$ 4/8 koji sa plocom do 100e i Lc-cc-120(koji dobija mountove aprila) kost isto kao i7 7700k bez icega?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

Pa to tek ne znamo koliko je dobro jer nismo ništa čuli o tome danas(ke) od gospodže Su.
 
Poslednja izmena:
Ako bih uzeo sad čim se pojve, menjao bih ga verovarno posle treće generacije, ali izgleda ITX ploče nešto kasne. Naravno, to je moj konkretan slučaj, svako ima različit scenarijo korišćenja.
3-4 godine? Kako stvari stoje DX12 je tek startovao a DX 13 nije ni u najavi. Prema testovima PC World-a sva korist od multithreadinga prestaje sa 6 jezgara u DX12. Tako da si za igre prilicno siguran sa 4/8 ili 6/12. Pitanje da li ce za 4god biti DX13 igara.
Za profesionalnu upotrebu ne znam.

Послато са Nokia 3410 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Ako bih zbog ITX builda prelazio sa 6600k ne bih zbog future proofa išao ni na šta manje od 8 jezgara. Ne vidim poentu (posao + gaming), gledano iz mog ugla...
Zbog što, a opšte je poznato da ako se na ITX ploču jednom stavi X4 ili X6 CPU, on se za nju zavari i više ga je nemoguće skinuti. :d
 
3-4 godine? Kako stvari stoje DX12 je tek startovao a DX 13 nije ni u najavi. Prema testovima PC World-a sva korist od multithreadinga prestaje sa 6 jezgara u DX12. Tako da si za igre prilicno siguran sa 4/8 ili 6/12. Pitanje da li ce za 4god biti DX13 igara.
Za profesionalnu upotrebu ne znam.
Pa u BF 1 6c/12t na 3.5 GHz ima prednost u odnosu na 4c/8t čak i u DX11
http://media.gamersnexus.net/images/media/2016/game-bench/battlefield/cpu/bf1-cpu-benchmark-dx11.png
 
Pa to tek ne znamo koliko je dobro jer nismo ništa čuli o tome danas(ke) od gospodže Su.

Pa s obzirom da se 8/16 pokazao kao konkurent 8/16 intelu, 4/8(koji po svoj prilici nece ici na 5ghz) ce biti sigurno konkurent 7700 u najgorem slucaju, i negde 15-25% ispod 5ghz 7700k u realnosti kad se malo klokne na B350 ploci i sa jeftinim hladjenjem, a ceo taj komplet ce kostati isto ili manje od 7700k bez icega drugog.

Ovo je nagadjanje, ne shvatite kao cinjenicu, svako ima pravo da nagadja :D

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Zato što u džepu imam do 300 evra za procesor i čekam review kompletnih performansi da vidim kako stoje ova dva kandidata koja su u tom cenovnom rangu.
Bitne su mi više stvari pa i igre gde će Intel imati prednost zbog većeg nominalnog takta i OC margine ali me interesuje ponašanje Ryzen-a u VMware-u (AMD-V) na primer. Ili Win RAR, PS, realne aplikacije
Biće baš bezobrazno glupo kupiti za iste novce, cpu sa duplo više jezgara i sa 10-20% manje snage po jednom... Ako sam te dobro shvatio?
 
Deluje da i proizvodjaci ploca hoce malo da se ogrebu od ovog hajpa, bar sad na pocetku. 10-ak posto skuplje ploce nego Intel pandani (Asus). Tesko da je AMD chipset toliko skuplji.
 
a sto se brinete za igre? sta to ne moze goniti i7 6900K?, Ryzen 1800x po ovome sto ja vidim ima performanse iznad i7 6900K, mozda ce i7 7700k zbog veceg IPC-a veceg takta biti malo brzi, ali ta mala prednost koju ce imati u igrama istopice se u ostalim aplikacijama koje zavise od sirove snage procesora.

Onaj ko bude uzimao procesor iskljucivo, ali iskljucivo za igre tu neki i5 7600k ili i7 7700K bice u najuzem izboru (ostavlajam mogucnost da se za tu namjenu ukljuci neki Ryzen 5 1600x ili 1500 ukoliko bude raspolzen za oc).
 
Prednost ti je na nivou statisticke greske. Verovatno bi mogao da nadjes i igru gde vise od dva jezgra ne sluze nicemu. Testirali ljudi https://www.google.rs/amp/www.pcwor...-12-gaming.amp.html?client=ms-android-samsung
Sigurno ce doci vreme za vise 8/16, 10/20 igara, samo nisam siguran da ce to biti za 4 godine.
Nisam nikada imao SLI konfiguraciju, znaci li tamo sta vise jezgara?

Послато са Nokia 3410 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
3-4 godine? Kako stvari stoje DX12 je tek startovao a DX 13 nije ni u najavi. Prema testovima PC World-a sva korist od multithreadinga prestaje sa 6 jezgara u DX12. Tako da si za igre prilicno siguran sa 4/8 ili 6/12. Pitanje da li ce za 4god biti DX13 igara.
Za profesionalnu upotrebu ne znam.

Gaming kod mene nije presudna stvar (iako je i on bitna stavka), mešate me sa Gruntovim postom koji sam citirao. Ako već menjam ploču zbog ITX platforme, a trenutna konfiguracija mi radi posao bez problema, gledao bih onda da napravim nešto što će biti relevantno što duži period, bar 3 godine, inače mi deluje kao bacanje para. Zato mi je primamljiv 1700, ali me brine niži clock.

Trenutno vrtim analizu slika u Mathlabu i neke simulacije u Tenserflowu i to radi ok, ali pretprostavljam da bi za godinu dve moglo biti štucanja i zato bi 1700 legao fino, samo se plašim tog nižeg clocka (koji kači i igre naravno).

Dok ne vidim GN testove, ne bih leteo.

Zbog što, a opšte je poznato da ako se na ITX ploču jednom stavi X4 ili X6 CPU, on se za nju zavari i više ga je nemoguće skinuti. :d

Nisam razumeo ovaj pokušaj duhovitosti.
 
Ja sam kupio već 7700k, pa me ne zanima ryzen trenutno, ali me živo zanima max klokovan 1700x vs max klokovanog 7700k u CAD programima... No za to ću čekati sigurno par meseci, jer će svi igre da testiraju prvo...
 
Ako bih zbog ITX builda prelazio sa 6600k ne bih zbog future proofa išao ni na šta manje od 8 jezgara. Ne vidim poentu (posao + gaming), gledano iz mog ugla.

A to što si citirao je odgovor na Gruntovo pominjanje 1700 u kontekstu gaminga.

Što se tiče gaming-a, pre nekih ~9 godina smo imali sličnu situaciju i slične rasprave na forumu. Elem, tada su izašli E8400/E8500 i uporedo sa time intel je skresao cene za q6600, te nije cenovno puno bežao ovim C2D procesorima. Mnogi su tada ubeđivali da je q6600 zbog četiri jezgra "future proof" za gaming, iako su E8XXX procesori imali daleko bolji ipc i daleko bolji oc potencijal. Ja se nisam slagao :p

Na kraju je ispalo tako da je za prvu igru koja je mogla da iskoristi sva četiri jezgra u punom potencijalu trebalo čekati sve do izlaska BC2, a i posle BC2 je bilo potrebno da prođe dosta vode da ostali razvojni timovi iskoriste četiri jezgra (čak ni cryengine to nije bio u stanju...), a tada je već spreman bio i5 2500k, a q6600 prestao da bude konkurentan.

HW se kupuje za trenutne potrebe, tj. ono što radi bolji posao danas, kada dođe "sutra", taj hw koji je sedeo u mašini neiskorišćen će već izgubiti korak. Kao što su mnogi kupovinu prethodne amd-ove generacije opravdavali sa više jezgara, pričom o konzolnom hw-u, dx12 i nadom u sutra.
 
Poslednja izmena:
Ako ti programi mogu da iskoriste 16 threada(ne znam, ne razumem se) lose se pise 7700k, po svoj prilici.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Što se tiče gaming-a, pre nekih ~9 godina smo imali sličnu situaciju i slične rasprave na forumu. Elem, tada su izašli E8400/E8500 i uporedo sa time intel je skresao cene za q6600, te nije cenovno puno bežao ovim C2D procesorima. Mnogi su tada ubeđivali da je q6600 zbog četiri jezgra "future proof" za gaming, iako su E8XXX procesori imali daleko bolji ipc i daleko bolji oc potencijal. Ja se nisam slagao :p

Na kraju je ispalo tako da je za prvu igru koja je mogla da iskoristi sva četiri jezgra u punom potencijalu trebalo čekati sve do izlaska BC2, a i posle BC2 je bilo potrebno da prođe dosta vode da ostali razvojni timovi iskoriste četiri jezgra (čak ni cryengine to nije bio u stanju...), a tada je već spreman bio i5 2500k, a q6600 prestao da bude konkurentan.

HW se kupuje za trenutne potrebe, tj. ono što radi bolji posao danas, kada dođe "sutra", taj hw koji je sedeo u mašini neiskorišćen će već izgubiti korak. Kao što su mnogi kupovinu prethodne amd-ove generacije opravdavali sa više jezgara, pričom o konzolnom hw-u, dx12 i nadom u sutra.


Sustina cele price.


Ako ti programi mogu da iskoriste 16 threada(ne znam, ne razumem se) lose se pise 7700k, po svoj prilici.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

Ako mislis na igre, uglavnom 4 jezgra po defaultu, 8 jezgara/threadova su bas retke igre a 10-12 threadova to je premija.
Zato sam i pokrenuo onu temu, bice korisna i za Ryzen da vidimo zaista pravi benefit sadasnjice sa brojem jezgara.
Recimo Assassin's Creed Syndicate sam probao da vidim sta se tu desava, on recimo krpi negde oko 10 threadova u mom slucaju. 2 threada su potpuno neiskoriscena uvek sto
znaci da cemo 16 threadova tesko videti iskoriscenih u nekoj bliskoj buducnosti.
 
Poslednja izmena:
Ja sam kupio već 7700k, pa me ne zanima ryzen trenutno, ali me živo zanima max klokovan 1700x vs max klokovanog 7700k u CAD programima... No za to ću čekati sigurno par meseci, jer će svi igre da testiraju prvo...
Za svaki CAD (koliko znam) je ST bitniji. Ali ako na kraju hoćeš da odradiš kakav-takav render modela, MT će mnogo pomoći. Ja sam se dvoumio između i5-6600K i i7-4790, i završio na i7
 
Covek je napisao AutoCad programe, njemu sam odgovorio, za igre znam koliko koriste :D

@PcBeast jel da kacim u onoj temi za Fx moje rezultate, ili samo za HT tema, nisam bas najbolje razumeo.
Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ko ima HT to je dodatno. Svi mogu da kace rezultate. Trenutno bas i nemam nesto vremena za detaljan test, ozbiljniji ali cim mi se ukaze prilika preciziracu mnoge stvari.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno