Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Narode,jedno pitanje. Hocu da narucim ovo http://www.aliexpress.com/snapshot/232334063.html i ovo http://www.aliexpress.com/item/Bran...C-TF-FLASH-MEMORY-CARD-WITH-SD/835484317.html i pise da je za Srbiju free shiping. Da li da ih narucujem i sta mogu da ocekujem od ovih nasih svevisnjih tj. da li ce naplatiti carinu i pdv i ako hoce koliko bi bilo? Sta mislite o ovom sajtu za kupovinu? Hvala.
Sajt je pun prevaranata. Pazi od koga porucujes, da ima sto vise pozitivnih ocena, meni su stigle 2 posiljke a 1 nije (dobio sam pare nazad). Naplatice ti nasi pdv, a mozda i carinu...
 
Mislim da si pogresio. Mozda se razlikuju cifre, ali u US stoji na lbs a u EU na kg pa ti se ucinilo. Malo se razlikuje sastav u zavisnosti od ukusa (istog proizvoda) ali ne i od trzista :)
Nisam mislio na proteine i tezinski odnos. Baci pogled na fat burnere, no reaktore i td...
PRimer: Optimen od Optimum Nutritiona...multi vitamin/mineral...nadji sastav po kapsuli US i EU verzije pa uporedi :)
 
Bilo bi lepo kada bi svi članovi napisali u svom profilu odakle su.
Razlog je što postoji sumnja da se sve pošiljke koje prolaze kroz novosadsku poštu carine (piše na pošiljci "OCARINJENO") -naplaćen PDV + obračunska vrednost je daleko veća nego stvarna vrednost pošiljke + naplaćuje se carina na obračunatu vrednost koja je daleko manja od 50€ ! Što nije slučaj sa naprimer carinskom poštom u Beogradu.

Kako mi se čini ja ću moje pakete početi da vraćam, jer nisam imao nameru da plaćam duplo više nego što sam namerio.
Pročitao sam sve do jednog posta u ovoj temi koji su napisani ove godine. Imam utisak da nisu svi napisali stvarno stanje, odnosno nešto su prećutali ili ponešto dodali ili izneli svoje iskustvo od pre pola godine.

ps.Steamroller, ne primaš pp.

to ti kazem, zato sve sto je nekorektno (a po postovima se vidi da je u NS dosta toga nekorektno) ocarinjeno, vracajte, pa trazite pare od prodavca nazad.
Kladim se, a bilo bi lepo da neko to utvrdi, da napravimo mali test;

Da uznemo 5 osoba, jedan iz novog sada/vojvodine, drugi iz beograd, treci iz nekog drugog regiona, a cetvrti i peti su dobrodosli takodje, iz razlicitih gradova, regiona, da naruce istu stvar, da prelazi malo preko 50e (naravno ovo je za one dubljeg dzepa ili im bas treba to), i da vidimo kad kome stize paket, istog dana da naruce (naravno da ne bi neko pratio ovu temu iz carine, mada sumnjam da su sanse takve, ali sta znam, sve se lepo preko PMa dogovorite), koliki je PDV, carina, troskovi otvaranja i tako to.

garantujem da rezultati bi bili razliciti, u zavisnosti od toga gde zivite
 
To si mozda uleteo u domace uskrsnje praznike+vikend ili nesto tako, meni je stiglo za 4 dana (sa sve vikendom u ta 4 dana).

+1
Vrlo brzo stize. U utorak poruceno, u subotu ujutru kod mene (mogao sam i u petak uvece da pokupim robu sam). Drugi paketi su bili poruceni u nedelju i ponedeljak (pred praznike) i u nasem dhl-u je bilo u petak, ali nije moglo da bude isporucneo do ponedeljka. Dakle, u regularnim situacijama, cetvrtog dana je kod kupca.
 
Aliexpress je gori daleko od kupinda, kinezi su stoka teska, cim vide priliku pokusavaju da navacare iako imaju 95%+ pozitivnih... ja sa 40tak paketa imam 3 problematicna, jos kad se doda PDV nije vredno, samo bezanije odavde
 
Neki carinici NE POZNAJU propise, i odatle sva ova frka oko 100x postavljanih pitanja!

Poslušajte gde Ocokoljić (3:28-3:36) govori kako se obračunava PDV
http://www.youtube.com/watch?v=PnckTqtwuBQ
, a onda vidite šta Bukinjo kaže o razgovoru sa radnicom carine u Nišu gde ona kaže:
ako je narudžbina kao moja recimo $37 + $24shipping, naplatice mi def SAMO PDV i to na cenu ROBE, znaci na $37 ide jos 20% a to je nekih $7.

Evo da pojasnim;

Ocokoljić: iznos PDV-a= (vr.robe+troškovi transporta)*stopa PDV-a
Radnica carine u Nišu: iznos PDV-a= vr.robe*stopa PDV-a (dakle BEZ troškova transporta)

Dakle, neki carinik Marko u Bg-u i neki carinik Sima u Nišu računaju PDV na potpuno drugačiji način, a obojica misle da su u pravu. Onda, u skladu sa sopstvenim iskustvom, forumaši krenu da računaju troškove na različite načine, dobijaju se različite formule,zbunjuju nas neiskusne, i nije ni čudo što se onda postavljaju 100x postavljena pitanja. Što se teorije tiče, samo Ocokoljić je u pravu, a što se prakse tiče,svi su u pravu hahahahah :smash:

Znam da sam tako učio, da je pravilno ovo što Ocokoljić priča, da se carinska vrednost robe dobija tako što se sabere procenjena vrednost robe i troškovi njenog transporta. U ovom Niškom primeru, to bi bilo ($37 + $24)x (recimo 20%)PDV=12,2$ PDV-a, a ne 7$ kako ta žena kaže.

Drugo, vidim da neke buni što im na paketu piše "ocarinjeno". Carinjenje i naplata carinskih dažbina nisu jedno te isto . Carinjenje je postupak evidentiranja te robe, znak da je prošla kroz njihove ruke. Za neke pošiljke će se naplatiti carinske dažbine,za druge neće, ali sve one moraju da prođu carinjenje (po pravilu). Druga je stvar što svi mi za naplatu carinskih dažbina koristimo reč "carinjenje".

i neka se više javi neki carinik (ali tehnički potkovan) da nam lepo objasni sve to, a ne samo da špijunira! :d
 
@sladoledsaburekomodmesa

Ja planiram sledece nedelje da pokupim karticu iz banke pa da narucim nesto sa SD. A da vas odma pitam zar mi nije bolje da narucim stvari za mene, brata, sestru za nekih 100 i vise eura pa platim i tih 10% carine nego da ciljam do 50e neke stvari kad ce svakako pdv naplatiti. A postarina valjda nece preci 20e kad narucim za 100? Inace iz Sombora pa ce carina ici negde na Bezdan pretpostavljam tj Batinu. Pratim temu dosta dugo uglavnom kao posmatrac pa mi se cini da nije jos niko narucivao sa severa ;)
 
@sladoledsaburekomodmesa

Ja planiram sledece nedelje da pokupim karticu iz banke pa da narucim nesto sa SD. A da vas odma pitam zar mi nije bolje da narucim stvari za mene, brata, sestru za nekih 100 i vise eura pa platim i tih 10% carine nego da ciljam do 50e neke stvari kad ce svakako pdv naplatiti. A postarina valjda nece preci 20e kad narucim za 100? Inace iz Sombora pa ce carina ici negde na Bezdan pretpostavljam tj Batinu. Pratim temu dosta dugo uglavnom kao posmatrac pa mi se cini da nije jos niko narucivao sa severa ;)
Nemoj. Osim PDV i carine platices i spediciju DHL-u (oko 4000din) a osim toga moraces da im saljes pet-sest papira oko same kupovine. Ne zelis sebi da komplikujes zivot.
 
Narode,jedno pitanje. Hocu da narucim ovo http://www.aliexpress.com/snapshot/232334063.html i ovo http://www.aliexpress.com/item/Bran...C-TF-FLASH-MEMORY-CARD-WITH-SD/835484317.html i pise da je za Srbiju free shiping. Da li da ih narucujem i sta mogu da ocekujem od ovih nasih svevisnjih tj. da li ce naplatiti carinu i pdv i ako hoce koliko bi bilo? Sta mislite o ovom sajtu za kupovinu? Hvala.
Vodi računa kad naručuješ sa alijexpressa, kinezi muvaju i lažu samo tako, pročitaj malo teme na njihovom forumu i sl. Free shiping, i cena stoje, ali to ti ne garantuje da ćeš dobiti robu uošte, ili da ćeš dobiti ono što piše. :) Onaj adapter deluje ok, i prodavac ima dobar skor. Sd kartice ne bih smeo poručivati tek tako, pitanje da li je stvarno Samsung, a ako nije, onda nije ni 32gb, ni class10. Ovaj prodavac što si naveo nema nikakve ocene, samo gomilu poružbina, bolje nađi nekog drugog.
Posle te čeka zezanje sa našom carinom, i njihovim troškovima.
 
na sve to dodaj i 20 % pdv...kao i spediciju od strane dhl-a,najbolje je dva paketa po 50e...
 
Poslednja izmena:
Za šta bre taj DHL uzima 4000 din!? Ako se ne plati carina, platiš im tih 20ak evra koliko dođe naručivanje sa SD-a,a ako carina naplati, onda ti oni traže još 4000? Koje to oni dodatne troškove imaju,pa da tako deru,koja je to logika,baš me zanima!?
 
Ja baš sad nešto preko DHL-a dobio, izrada carinske dokumentacije je 4200, to može i neko drugi da ti radi, ne moraju oni, ali to je otprilike ta cena.
 
To si mozda uleteo u domace uskrsnje praznike+vikend ili nesto tako, meni je stiglo za 4 dana (sa sve vikendom u ta 4 dana).

Ma ja sam narucio pre 3 dana, nego mi ostalo uglavi da je 7-10, a mrzelo me da kopam sa telefona po temi... Btw, ako sam na poslu kad kurir zove, kao sto cu biti, koje su mi opcije? Posao mi je 1,5km od kuce, da li bi bio voljan da mi donese na posao? Ili da ja pokupim kod njih (gde bi to bilo?)?
 
Ja baš sad nešto preko DHL-a dobio, izrada carinske dokumentacije je 4200, to može i neko drugi da ti radi, ne moraju oni, ali to je otprilike ta cena.
A ako naručim telefon iz Kine od 200 €, free shipping preko njihove pošte... onda pretpostavljam nikom ne plaćam za izradu tih papira, iako sam platio carinu. Besmislena birokratska papazjanija,nikad ja to neću skapirati :d
Hvala
 
cekcekcekc.. nesto mi nije jasno sad i imam pitanje: znaci na paket do 50e ne platim carinu to znam nego samo PDV (to je jasno), i na tu cenu moram da DHLu platim nesto?? koliko??

druga stvar: juce sam oko podneva narucio sa SD ,znaci mogu ga ocekivati u subotu ujutru?? Znam da necu biti tu ujutru,dali moze neko u moje ime da podigne taj paket,odnsno primi,traze li oni neku licnu kartu nesto ili kako?? hvala
 
Za šta bre taj DHL uzima 4000 din!? Ako se ne plati carina, platiš im tih 20ak evra koliko dođe naručivanje sa SD-a,a ako carina naplati, onda ti oni traže još 4000? Koje to oni dodatne troškove imaju,pa da tako deru,koja je to logika,baš me zanima!?

Nema ovde logike prijatelju, samo skidanje kože sa leđa.
Evo ti i jedan primer kako sve funkcioniše kod nas... Dakle, poslao mi kinez neki second hand LCD, ultra redak, za neki fensi laptop, nije bitno koji, bilo je bitno da stigne za par dana, pošto mora da se istestira, pa ako ne radi da se vraća, a pošto je garancija bila samo mesec dana tražio sam da pošalje DHL-om da bih stigao eventualno da mu vratim ako ne radi. Slanje LCD-a iz HK do Srbije 50$, dakle, negde oko 40 evra.
Stigao LCD za 3 dana iz HK i naravno, kao što biva, ne radi kako treba (da ne davim, pukla jedna magistrala i ima belu uspravnu traku na sred LCD-a).
Zovem ja DHL, pošto sam odlučio da vratim preko njih, kako bi najbrže stigao u Kinu. Pitam koliko bi koštalo, vraćam neispravan LCD, bla, bla, bla,... Pita me teta koliko je težak paket? Ja naravno ne znam, kontam da je otprilike do 1 kg, a ona mi kaže da uzmem olovku i zapišem cifre - eeee, sad ono najbolje.
Težina do 0.5 kg bruto - oko 8000+ rsd
Težina 0.5 - 1.0 kg bruto - oko 11000+ rsd
Težina 1.0 - 1.5 kg bruto - oko 13000+ rsd
Ja se frapiram ciframa, proverim sa kinezom i vidim da je njgov paket bio težak 0.65 kg.
Dakle, od HK do Beograda DHL-om 40 evra, a od Beograda do HK, isto DHL-om 100 evra, iliti 2,5x skuplje!!!
 
cekcekcekc.. nesto mi nije jasno sad i imam pitanje: znaci na paket do 50e ne platim carinu to znam nego samo PDV (to je jasno), i na tu cenu moram da DHLu platim nesto?? koliko??

DHL-u placas valjda samo ako se carini, ne ako ide samo PDV, jer je spedicija za carinsku dokumentaciju. Ovo da moze neko drugi da radi to, tj. ne mora DHL - pa moze, ali opet moras da platis OTKUP dokumentacije od DHL-a i usluge tog drugo, pa sumnjam da izadje na bolje kad se doda i lezarina :)
 
U pravu je alfa, ako dođe do situacije otkupa dokumentacije i špeditera najisplativije je da vam to odradi onaj preko koga je i poslato, osim ako vam neko u porodici ili jako dobar prijatelj nema špeditersku firmu, pa vam neće uzeti ni dinara za svoje usluge.
 
@sladoledsaburekomodmesa
.....
Inace iz Sombora pa ce carina ici negde na Bezdan pretpostavljam tj Batinu.
Put je :
LEEDS - UK -> EAST MIDLANDS - UK -> LEIPZIG - GERMANY -> BUDAPEST - HUNGARY -> BELGRADE - SERBIA -> Novi Sad (Sombor) u tvom slucaju
DHL carini u BG (ako podleze carini) i onda ti dolazi na kucnu adresu.
Nista Bezdan/Batina

Meni je paket sa SD-a stigao za 3 dana, 01.04. poruceno, 04.04. stiglo.
 
Poslednja izmena:
U pravu je alfa, ako dođe do situacije otkupa dokumentacije i špeditera najisplativije je da vam to odradi onaj preko koga je i poslato, osim ako vam neko u porodici ili jako dobar prijatelj nema špeditersku firmu, pa vam neće uzeti ni dinara za svoje usluge.

ako se ovo odnosi na mene, moje pitanje je bilo: da li neko moze u moje ime da primi taj paket ako mene ne nadju na toj adresi u tom trenutku,recimo otiso sam hitno do prodavnice,lekara itd??
 
Put je :
LEEDS - UK -> EAST MIDLANDS - UK -> LEIPZIG - GERMANY -> BUDAPEST - HUNGARY -> BELGRADE - SERBIA -> Novi Sad (Sombor) u tvom slucaju
DHL carini u BG (ako podleze carini) i onda ti dolazi na kucnu adresu.
Nista Bezdan/Batina
Ovo je super znati, moj paket je večeras stigao u East Midlands... mada, ne verujem da stiže za ukupno 4 dana do mene - noćas će biti 3d od narudžbine.
 
ako se ovo odnosi na mene, moje pitanje je bilo: da li neko moze u moje ime da primi taj paket ako mene ne nadju na toj adresi u tom trenutku,recimo otiso sam hitno do prodavnice,lekara itd??
Moze,supruga je preuzela paket umesto mene,ja bio na poslu...
 
Ovo je super znati, moj paket je večeras stigao u East Midlands... mada, ne verujem da stiže za ukupno 4 dana do mene - noćas će biti 3d od narudžbine.

Od East Midlandsa do Beograda je jedan dan,ujutru ce biti u Beogradu.
 
A ako naručim telefon iz Kine od 200 €, free shipping preko njihove pošte... onda pretpostavljam nikom ne plaćam za izradu tih papira, iako sam platio carinu. Besmislena birokratska papazjanija,nikad ja to neću skapirati :d
Hvala
To moraš platiti svakako, u ovom slučaju je to mogao da ti odradi dhl. U slučaju da ti se paket dostavlja preko pošte, oni će to ponuditi da rade.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno