Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
E da u ovoj nasoj Srbijici , sve se odigrava iskljucivo po zakonu. Da ne ulazim u druge primere, nego samo u ovaj o kome je rec, po kom tom zakonu 2. punjaca nisu za licnu upotrebu, nego sta valjda predstavljaju trgovacku kolicinu ili sta je vec osnov, zabrane uvoza.
 
Nesto je tu ocigledno drugo, a ne ideja nasih carinika. RR stalno uzima sve i svasta vezano za Apple, i pola prodje, pola ima problema. A prosli su mu razni enclosure-i koje i firme bi imale problem da uvezu verovatno :)

Sto se tice ko placa postarinu nazad, to zavisi od slucaja do slucaja. DHL/FedEx/UPS obicno imaju opciju da se naplati mizerno vise za slucaj da se paket vraca, i on se vraca bez dodatnih troskova.
A u vecini slucajeva mora posiljalac da plati nazad paket, ali to naplati primaocu (tj. ne vrati mu celu sumu).


@RR, da li ti se isplati to bakcanje svih ovih godina? Samo stvari koje si pominjao na forumu su me smorile, ja bih ili pobegao odavde ili bih digao ruke da kupujem ista sto se ne prodaje ovde ;)
 
Poslednja izmena:
Pa lepo.
Stigao poziv da se javim na carinu i donesem potvrdu o ceni koja je plaćena (faktura) + dozvolu za uvoz, pošto ono što sam kupio ne spada u opremu neophodnu za domaćinstvo:)
Da li ti eksplicitno traze da doneses dozvolu za uvoz? Ja sam jednom dobio poziv od carine da donesem fakturu, dozvolu za uvoz i jos svasta a u stvari je trebala samo faktura. Na papiru koji je stigao od carine oni trebaju da cekiraju sta traze a meni su ga poslali necekiranog.
 
Kako kada, obicno ostane jos koji dan jer ih mrzi da nesto urade sa njim, ali mozda ga i vrate/uniste ako ne dodjes.
Sigurno placas vise lezarinu.
 
Da li ti eksplicitno traze da doneses dozvolu za uvoz? Ja sam jednom dobio poziv od carine da donesem fakturu, dozvolu za uvoz i jos svasta a u stvari je trebala samo faktura. Na papiru koji je stigao od carine oni trebaju da cekiraju sta traze a meni su ga poslali necekiranog.
Stigao je papir od carine gde su zaokružili da mi traže fakturu i dozvolu za uvoz, pošto stvari nisu za korišćenje u domaćinstvu ili za ličnu upotrebu.
Ja nemam snage i vremena da se smaram sa carinom, vratiće paket, a "moj Kinez" će mi poslati na drugu adresu, pa ako ni drugi put ne prođe refundiraće mi pare.
Brine me samo što treba da mi stigne ekran za macbook pro sa Tajlanda za druga kome se polomio i crkao, pa ne znam kako će tu da se postave. Nadam se da će da mi ga puste, 1 kom., kontam da je onda 100% za ličnu upotrebu.
 
Ima li neko iskustva sa ovim kinezima http://android-sale.com/ ? Narucio bih telefon od njih ali nemam nikakvo iskustvo u ovim poduhvatima... Kinezi kazu da salju bilo gde u svetu i da placaju postarinu navodno.. Mozda sam paranoican ali kako biti siguran da ce paket doci ako ti neki sajt skine novac unapred. Ne mislim konkretno da ce prodavac da zezne vec mislim na to da se paket izgubi negde u procesu slanja, imajuci u vidu i srpska posla... Koje je sredstvo obezbedjenja nas kupaca?
 
Ima li neko iskustva sa ovim kinezima http://android-sale.com/ ? Narucio bih telefon od njih ali nemam nikakvo iskustvo u ovim poduhvatima... Kinezi kazu da salju bilo gde u svetu i da placaju postarinu navodno.. Mozda sam paranoican ali kako biti siguran da ce paket doci ako ti neki sajt skine novac unapred. Ne mislim konkretno da ce prodavac da zezne vec mislim na to da se paket izgubi negde u procesu slanja, imajuci u vidu i srpska posla... Koje je sredstvo obezbedjenja nas kupaca?

Za ovaj sajt koji si naveo nisam nikada cuo, ko zna kakav je. Imaju koliko sam video dodatno placanje ako hoces sa pracenjem i naplacaju to 4 $ sto je kod svih ostalih besplatno, za vece kupovine, kao sto je android telefon. Posto ovaj sajt radi samo sa Paypalom, jedino ti on predstavlja zastitu, da ukoliko od dana placanja ne dobijes proizvod u roku za zalbu koji je 45 dana,mozes kod paypala da pokrenes Dispute, tako se naziva prigovor . Naravno trebalo bi se zaliti bar par dana ranije.

Mada koliko ja imam iskustva sa ovakvim sajtovima, mnogo je veca verovatnoca da ti posalju neispravan ili pogresan telefon, nego da uopste ne stigne, jer ako ne stigne dobijas povracaj 100% a ako stigne neispravan ili pogresan onda pocinju peripetije za arbitrazom Paypala, koja se cesto zavrsi u korist prodavca. To da neko od nasih carinika ili postara ukrade telefon, koji ima pracenje je cista Fantazija. Pre ce biti da ti Kinez ne posalje i da neki lazni trecking broj, ako su u pitanju prevaranti. Po meni je bolje kupovati u proverenim radnjama, kao sto su DX, ali i jos neki, ako imas paypal, svi Kinezi ga primaju, dok platne kartice samo par vecih.
 
Poslednja izmena:
Hvala vam na iskustvima!

@Miglia mozes li mi malo bolje objasniti kako funcionise tracking? I kako bi Paypal znao da mi nije stigao paket kad im ja to prijavim, da bi mi vratili novac? Odnosno da li moze neko da dobije paket i onda prijavi Paypalu da nije dobio? Izvinjavam se na glupim pitanjima, laik sam u ovome skroz ali zelim da skontam kako sve funkcionise.

Takodje ovaj sajt bi trebao da je ok. Citao sam komentare kupaca na samom sajtu, a i po jos nekim drugim mestima. Navodno se uvazava i garancija na svaki telefon. Kapiram posto su takve cene da bi trebalo da su telefoni ok... Posto drugar takodje oce da naruci i jos je vise zagrejan nego ja, mozda pustim njega prvog da vidim kako ce proci.
 
Stigao je papir od carine gde su zaokružili da mi traže fakturu i dozvolu za uvoz, pošto stvari nisu za korišćenje u domaćinstvu ili za ličnu upotrebu.
Ja nemam snage i vremena da se smaram sa carinom, vratiće paket, a "moj Kinez" će mi poslati na drugu adresu, pa ako ni drugi put ne prođe refundiraće mi pare.
Brine me samo što treba da mi stigne ekran za macbook pro sa Tajlanda za druga kome se polomio i crkao, pa ne znam kako će tu da se postave. Nadam se da će da mi ga puste, 1 kom., kontam da je onda 100% za ličnu upotrebu.

Nemas sta da se smaras, odstampaj racun od paypala i posalji im na fax koji stoji u tom pisamcetu. Rese ti oni za 1 dan, bar je meni tako bilo u 20-ak slucajeva.
 
@ pajam24

Tracking je ono sto se kod nas u posti zove preporuceno pismo. Znaci donosi ga postar na potpis. Od prodavca kada zelis da kupujes sa treckingom, on kada ode u postu , preda posiljku, dobije i broj posiljke. Kod CN poste, znaci Kineske, sistem kompjuterski je totalni rastur, vise ne radi nego sto radi, i najiskrenije je za izbegavanje. Zato je HK Hong Kong posta mnogo bolja, najcesce za 3-4 radna dana imas na njihovom sajtu da je posiljka u sistemu, i kada se pojavi na njihovom sajtu jos za 3-4 dana maksimalno salju. Znaci kada otkucas na njihovom sajtu broj posiljke dobijes njen status, da li je poslata , i gde ide.

Tu bi bio privremeni prekid jer HK posta za nasu zemlju prati samo posiljku dok ne napusti HK teritoriju. Zato posle u najboljem slucaju 5-7 dana na nasoj RS posti nastavljas pracenje posiljke ima stranica za to na postanskom sajtu, i tu sve pise , kad pismo dodje na aerodrom, kad ide na carinu itd. Zato je mala verovatnoca da ce neko od nasih ljudi maznuti paket jer sve ide na potpis, najmanja je sansa da to uradi lokalna posta i postar. Jedino je sansa da paket nestane na putu od HK do naseg aerodroma, jer je tu prekid u pracenju, a i avioni ne idu direktno od HK do nas, vec posiljke presedaju u nekoj od Zapadnih zamalja.

Paypal zna upravo preko Trackinga. Znaci kada sad ukucam na sajtu nase poste broj posiljke od pre 3 meseca sve pise, kada sam podigao. Ima i dobar sajt za pracenje http://www.17track.net/
gde takodje kada otkucas broj paketa izadje sve ukuljucujuci i ime onoga ko ga je podigao , kao i na sajtu nase poste. To paypal pogleda i vidi da li je stiglo.

Vlasnici sajtova znaju da ostavljaju lazne recenzije. To se moze provaliti jer su sve na Engrishu :) i mahom su skoro sve pozitivne. To rade mnogi sajtovi, osim nekoliko najvecih koji dopustaju i negativne recenzije proizvoda, dok DX na forumu dopusta i kritike rada samog DX, sto je bas retkost u svetu Kineskih net prodavnica.
 
Poslednja izmena:
Tracking je ono sto se kod nas u posti zove preporuceno pismo.
kod preporuke nema praćenja.

Kod vrednosnog ima.

A gde je ta rupa između HK i nas ? Mislim, negde mora da sleće, i da se prati? Jednom sam iz singapura našao u Švajcarskoj na toj međuruti, ali HK nisam uspevao nigde ...
 
E da ti Sve Znas. Ovo sto pise na sajtu nase poste je to tek tako napisano , jer sve ono sto je u suprotnosti sa tvojim vidjenjem je neistina ili greska bez obzira sta zvanicno pise u medjunarodnim aktima o postanskom saobracaju :

Preporučena pošiljka je pismonosna pošiljka sa registrovanim brojem prijema za koju Vam se, prilikom prijema u pošti, izdaje potvrdu o prijemu pošiljke, a prilikom uručenja primalac potvrđuje prijem pošiljke. Kao preporučenu pošiljku možete predati: pismo, dopisnicu, tiskovinu i sekogram.

Ako se nesto i u unutrasnjem saobracuju desi sa preporucenom posiljkom , sta mislis na osnovu cega posta pokrece potragu za pismom, ako ne postoji pretraga , ali dobro ti sve bolje znas. Preporuceno posiljka moze biti i vrednosna, od tebe kao posiljaoca zavisi da li ces da odaberes i da platis tu opciju.

Jedno pitanje, jer vidim da se razumes u posiljke, jesi li ti ta " Zvezda " Limundoa ?? Vidim da imas isti NIck, da si iz istog mesta kao sto i ovde pise, i primetio sam da valjas ono sto se u Zargonu zove "Kontejnerska " roba. Mada je to kod tebe sve naj. Citajuci tvoje postove ne cudi me ni ono volsebno dizanje-nabijanje cena kod robe koju prodajes, ali dobro, dok je ovaca bice i sisanja.
 
Poslednja izmena:
Sto si tako negativan?

Ako je registrovano ne znači da se moze uvek i pratiti od strane naručioca.
USPS Registered mail te obavesti kada je uručeno, nema pracenja.
 
Poslednja izmena:
Negativan je malo ostra rec. Ali covek mi konstantno Kontrira, sve sto napisem na forumu , on pokusava bez argumentacije da pobije, Anti-Protivan :)

To sto nesto ima pracenje ne mora nuzno da znaci da ti kao korisnik imas uvid u svaki korak tvoje posiljke, vazno je da postanski sistem to ima.
 
Kad sam ja to tebi kontrirao? Uopšte se ne sećam. A posebno "konstantno!" ... ispašće da te ganjam po forumu i kontriram ti, što je dalkeo od istine. :)
Kod preporuke nemožeš da pratiš na sajtu, možeš u slučaju da se ne isporuči da pokreneš potražnicu ili kako je već zoveš, pa da se cimaš opet da odlaziš da vidiš dokle je stigao "predmet" ..
Kod vrednesnog ti dobijaš broj i u svakom trenutku znaš gde se nalazi pošiljka. Valjda je tracking i da ja mogu da ga trackingujem, a ne samo pošta. :)
 
Ma nema tu nista lose, posebno ako to ne radis svesno, vec nesvesno, znaci nema lose namere, meni je cak i malo simpaticno to sto me "ganjas" . Vezano za posiljke, tu ima nesto, mada se ocigledno razlikuju procesi i procedure u unutrasnjem i medjunaradnom postanskom saobracaju. Jer Kinezi ne salju pisma kao vrednosne posiljke, nigde to nije oznaceno i tako je jeftinije. Jedna jos vaznija stvar vezana za to je da Kinezi Insistiraju da u slucaju vracanja neispravne ili pogresne robe nikako se ne koristi Vrednosna posiljka. Sta je tu u pitanju ? Jos jedan vid njihove prevare kao sto neki tvrde, ili je istinito njihovo objasnjenje da na taj nacin nemaju probleme sa svojom carinom ??

I ne odgovori mi ti za Limundo. A kako je i cutanje neka vrsta odgovora i to cesto i mnogo jasnije nego prazna prica, onda mogu smatrati da je to, to.
 
Poslednja izmena:
Veruj mi, ja i ne gledam nickove, samo čitam postove, i dajem neka svoja mišljenja i iskustva. Forum je za to.

Elem, za poštu, napisao sam to što sam napisao da bi razdvojili praćenje od "praćenja" .... Nikakve zle namere.

Da, prodajem stvari na Limundu ... već par godina. Nešto redovno, nešto kako kad šta naleti .... odćutao sam zbog onog "jesi li ti ta " Zvezda " Limundoa" jer zvuči kao provokacija, i zbog ""Kontejnerska " roba" jer i to zazvuča kao provokacija .... ne preturam po kontejnerima, jednostavno prodajem i svoje i tuđe, i novo i polovno, uvek je sve opisano tačno, uvek je sve onako kako na fotkama prikazano. Ako je neispravno, napišem neispravno. Ako je polovno, napišem polovno. Ganjam one koji koriste moje fotke, za opis svoje robe, jer sam imao slučaj, pazi sad, da se ljudi MENI žali jer su od drugog dobili nešto, a to nešto NIJE ono kao na MOJIM slikama ... zamisli tu situaciju. Pa el sam ti ja prodao nešto? Nisi. Pa šta mene smaraš?

KOme smeta, ne mora tamo ni da ide. Više puta sam to pisao i ovde na forumu, i na temi predviđenoj za to .... ali da ne offujemo više.
 
A koji su to veci kineski sajtovi koji bi primali kartice i koje salju ovamo? Na tehniku mislim.
 
DealExtreme i TinyDeal npr...
 
Imaju i Ali expres i DH gate, ali oni su samo posrednici, a robu prodaje ko zna ko, pa je tu i rizik veci od obicnih sajtova. Ima i tu prodavaca u koje se ljudi kunu , navodno oni sa statusom A+ , ali mnogi od njih nece da posluju sa Srbijom, a i sami ti sajtovi, Ali ekspres, je skoro ispravio, nisu imali sve opcije oko slanja za Srbiju, pa je trebalo da se covek pogadja van sistema, sto je dodatni rizik.

@ MagicMaster

Izvinjavam se. Sad kad procitam sta sam napisao vidim da sam malo preterao, a dok sam pisao ucinilo mi se da je dobar stos, medjutim nije. Nisam nikada kupovao od tebe na Limondou, slucajno sam primetio da poslujes. Neko je preprodavao previse bucni PS3 sto je kupio od tebe , pre valjda mesec dana , pa se pozvao prilikom prodaje na tebe kao garant kvaliteta.
 
Poslednja izmena:
Ma nema frke, bre, taman posla ... ljudi smo ..... izvini i ti za moje kontre, ebi ga ... nenamerno ... :) :)

Imaju i Ali expres i DH gate, ali oni su samo posrednici, a robu prodaje ko zna ko,
Moj teča ima neku motorolu bebicu, za koju emtivno vezan, i našao bateriju za nju na BattteryUpgrades, i kao: "Ti možeš odavde to da mi naručiš, znam ja, iz Holandije su, ima na stanju, ozbiljan firma ...."

Ja pročitam malo bolje, ono piše da se za 3 evra više dobija tracking number, i da putuje oko 7 dana, ali je HK .. :) :)

Reko, nema ovo veze sa Holandijom, možda iznajmljuje kinez neku šupu sa internetom :) :)

I naravno, posle plaćanja, jedno dan posle, stiže mejl da nemaju na stanju i da li želim refund. Naravno da želim. Sad čekam da vidim kad će da legnu pare, a pisalo da ima na STOCKu. Ladno nemaju ni redovan UpDate ....

Kao kad bi sad neko ovde napravio sajt sa svom robom sa DE, pa šta ima, prođe, šta nema, izvinete, nećemo više ....
 
Poslednja izmena:
Jel naručivao možda neko airsoft replike oružja? Kakva je procedura? Jel mi treba neka dozvola od MUPa,BIA,CIA,MI5,MI6,Mossada,FSBa,Boga?
Ja bih naručio sa ovog sajta http://www.airsplat.com/
Carinu bi u svakom slučaju morao da platim ali nema veze to samo me interesuje ovo za dozvole jer sigurno ne bih naručio samo jednu repliku nego svaki put po jednu ili dve
 
@MM, to je pocelo i sa Nemackom da se desava. Cak su poceli da prave problem za refund, nego kao "evo zamene".
 
Prosle 2 nedelje jos mi nije stigao onaj paket sa iherb-a.Zvao sam danas ove iz DHL Srbija.Kazu da kad se salje preko Global mail Dhl-a iz SAD stize do njih u centralu u Nemackoj pa onda obicnom postom do nas(valjda dojce telekom).Danas mi stigao i mail od iherba u fazonu el stiglo,ako nije javi kad dodje.:smash:
 
Hahah! Mene uopste ne smaraju oko toga, a vidim da imaju cak i fusnotu za slanje DHL-om od iskustva korisnika ;)
I meni nesto kasni zadnji paket sa iHerba.... do sada je uvek dolazio za 4-5 dana max. osim jednog koji je dolazio leti.
 
Ne znam da nije zbog ovog uragana jer se nekako poklopilo oni poslali u sredu a za vikend dosao Sendi
 
Izgleda da je ovaj nacin slanja novina i za njih jer na kraju maila kazu da im treba feedback da bi mogli ubuduce da mi ponude brzi shipping a da bude ekonomicno (jeftino)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno