Šta je novo?

Must have app's (MacOS X)

jok. Mada ga mozes terati kroz neku virtualnu masinu ili wine
 
Evo da se i ja pohvalim, stigao juce brand new from NYC. MacBook Pro 13,3"
Jaoj sto sam tesko ustao za posao jutros :-devil-:
 
pa što u "Must have aplikacije..." ?? :D :D :D
 
Jes da je vam teme, ali razmisljam da uzmem i tog malog mb pro na 13,3, pa me zanima kako radi i...sve ostalo. Koji si uzeo?
 
Jes da je vam teme, ali razmisljam da uzmem i tog malog mb pro na 13,3, pa me zanima kako radi i...sve ostalo. Koji si uzeo?

Nemam nista drugo sem reci hvale, a trebalo bi mi mnoooogoooo mesta da bih ovde iskazao svoje impresije, sto bi znacio i offtopic :-devil-:
 
Ajde onda otvori novu temu, pa opleti tamo... Napravi mali user review... :d
 
Instalirah Leoparda na PCu, sve radi osim zvuka (izgleda da cu pored integrisane i SB live da kupujem trecu :)), i polako se privikavam. Prvi utisak "ovo je Amiga koja nikada nije napravljena" :)

Ima dosta stvari koje su mi konfuzne, i na neke stvari sam navikao, ne zato shto ih koristim sto godina, vec zato shto su najbolje reshenje za ono shto mi treba.

1. Da li postoji neki mpc klon, ali da bash tako funkcionishe.
2. Quicktime je ok (mada sam ga uvek mrzeo u Winu), ali me nervira shto strimuje film kao da je sa neta, pa non stop drnda hard i kochi sve, VLC radi 3x glatkije sve to, manipulishe sa 1080p kao da je divx, ali ima uzasan UI.
3. Da li ima news klijent a da se ne sastoji od 10 prozora a onaj najbitniji gde se "deshava" download da izgleda kao neki usputni notes prozor sa 7000 fajlova (Unison) ?
4. Koji taster je zamena za home kad recimo ovde pishem pa da me vrati na pochetak reda, a ne celog posta ?

Safari:
5. Kako se namesta da tochkicem skroluje medju tabovima ?
6. Kako se namesta da se novi tab otvara uvek pored aktivnog a ne na kraju ?
7. Kako se namesta da se linkovi otvaraju na middle click (tockic)

8. Da li je moguce dati prioritete programima za net a da ne koristim Cfos ? Recimo, sve mi se zagushi kada ide bilo kakav download, a news ide non stop :)
9. Koji program je u fazonu acdsee, ali nemojte mi predlagati phoenixa, probao i za raw mu treba 10 sec po fotki shto je smeshno (acdsee sa rawom radi isto kao sa jpegom, trenutno otvara i prikazuje preview shto mi je dovoljno).
10. Seticu se josh :)
 
Poslednja izmena:
oooooooooooooooooooooooooooooo!!!!!!!!!!!!!!

DRIVERU !!!

pa dobrodosao u klub - "ovo je ATARI koja nikada nije napravljen" - ;) :D

elem, treba jos samo da se javi Doktor i da kaze da li onaj EFiX funkcionise ili ne :)
 
Poslednja izmena:
Kakve veze ima Efix sad sa ovim, radi i na amdu od 50e :)

Btw, da li je moguce da photoshop nema svoj prozor i da moram iza da gledam desktop ?!?!
 
Poslednja izmena:
Radi, radi, ali se ne čuje :D

Izađi iz logike prozora :) PS nema prozor, ali ima slovo F, pa šaltaj okruženja, kao i na Windowsu.

4. Cmd+Left za početak reda, Cmd+Right za kraj.
5. Staviš neki program koji kontroliše rad miša. Ako imaš Logitech, možeš Logitech Control Center (LCC), a možeš i SteerMouse.
6. Instaliraš Glims plugin za Safari. Ima pregršt korisnih opcija, pa i tu koja ti treba.
7. Bemliga, ne otvara po defaultu? Šta po defaultu radi middle click? Kod mene u LCC stoji da radi double click, mada mislim da treba Cmd+Click, pa i to možeš podesiti u programu za kontrolu miša.
8. Praxa je kod mene pokazala da to zavisi isključivo od kvaliteta rutera. A moguće je i da torrenti vuku 200KB/s i da se priča preko VoIP-a i da se normalno surfuje (sa sve http downloadom), sve u isto vreme :)
9. Probaj CocoViewX http://www.stalkingwolf.net/software/cocoviewx/
10. Bring it on :d
 
Instalirah Leoparda na PCu, sve radi osim zvuka (izgleda da cu pored integrisane i SB live da kupujem trecu :)), i polako se privikavam. Prvi utisak "ovo je Amiga koja nikada nije napravljena" :)

Ima dosta stvari koje su mi konfuzne, i na neke stvari sam navikao, ne zato shto ih koristim sto godina, vec zato shto su najbolje reshenje za ono shto mi treba.

1. Da li postoji neki mpc klon, ali da bash tako funkcionishe.
2. Quicktime je ok (mada sam ga uvek mrzeo u Winu), ali me nervira shto strimuje film kao da je sa neta, pa non stop drnda hard i kochi sve, VLC radi 3x glatkije sve to, manipulishe sa 1080p kao da je divx, ali ima uzasan UI.

http://mplayerosx.sttz.ch/

Probaj to ja sam se skrasio na njemu jer se najbolje ponasa sa 2 monitora.
 
Cek bre, po kojoj logoci je normalno da vidim desktop, sta ce mi on dok radim u photoshopu osim sto smeta?:) otvorio sam adobe bridge, odabrao jednu fotku, ona se otvorila tako preko njega u trecini ekrana, i jel znas na sta to lici ?:)

Aj probacu to f kad dodjem kuci ali sam se opasno smorio sa tim, to je jedan od najvecih razloga st.o nikad nisam presao na linux i uvek se gadio gimpa . Nije mi samo jasno kako je u gomili tutoriala koje sam gledao photoshop imao svoj 'desktop'.I
 
Poslednja izmena:
2 Driver
Ako se sjećaš, PS je dosta dugo na Windows-u imao programski prozor sa menijima, pored kojih su postojali floating toolbars i ostala skalamerija. Čini mi se da je od 7-ice ili CS-a, nisam siguran, moguće smanjiti taj prozor sa osnovnim menijima (File, Edit, ...) na samo trakicu sa imenom programa i menijem. A onda se slike otvaraju u svojim prozorima koji nisu vezani za glavni prozor. Ranije je bilo da ne možeš izvući prozor sa slikom iz glavnog prozora PS-a (to je ovaj sa menijima), a sad je to i na Windows-u moguće.

Problem je u koncepciji (is)korišćenja windows manager-a i same filozofije prikazivanja prozora programa... Uostalom, probaj to na Win-u pa ćeš da vidiš...

A na Mac-u je to tako otkad sam prvi put sjeo za PS na Mac-u - Dual [email protected]...
 
Izgleda da me nisi razumeo. Photoshop na pcu nikada nije bio ovakav, koristim ga vec 10 godina i uvek je imao 'cist papir' na kome manipulises fotkama, ne smeta meni to sto su fotke u prozorima. Sta radis kad imas nekoliko otvorenih prozora na desktopu i otvoris photoshop i neku fotku ? Pa to je takav sharenish da ne moze da se radi. Sta ako imas neki shareni wallpaper, ako je pun ikona ? Pa necu valjda da drzim sivi wall, prazan desktop i da gasim sve prozore kada mi treba ps, stvarno mi je to nelogicno.
 
Poslednja izmena:
nisam koristio ps na macosx ali kolko kuzim sto driver prica, jeste da ps na macosx izgleda kao gimp na linuxu ili recimo delphi 7 na windowsu, sto i nije neki problem kad se naviknes :)

btw, sta koristite za IRC na mac-u?
 
Poslednja izmena:
Radi, radi, ali se ne čuje :D

Izađi iz logike prozora :) PS nema prozor, ali ima slovo F, pa šaltaj okruženja, kao i na Windowsu.

4. Cmd+Left za početak reda, Cmd+Right za kraj.
5. Staviš neki program koji kontroliše rad miša. Ako imaš Logitech, možeš Logitech Control Center (LCC), a možeš i SteerMouse.
6. Instaliraš Glims plugin za Safari. Ima pregršt korisnih opcija, pa i tu koja ti treba.
7. Bemliga, ne otvara po defaultu? Šta po defaultu radi middle click? Kod mene u LCC stoji da radi double click, mada mislim da treba Cmd+Click, pa i to možeš podesiti u programu za kontrolu miša.
8. Praxa je kod mene pokazala da to zavisi isključivo od kvaliteta rutera. A moguće je i da torrenti vuku 200KB/s i da se priča preko VoIP-a i da se normalno surfuje (sa sve http downloadom), sve u isto vreme :)
9. Probaj CocoViewX http://www.stalkingwolf.net/software/cocoviewx/
10. Bring it on :d

4. Da ne postoji nachin da se binduju tasteri da radi sa home/end. Chesto to koristim u kucanju pa mi nije bash efikasno da stiskam po 2 tastera za tako jednostavnu operaciju. Evo samo dok sam kucao ove dve rechenice, 2x sam stisnuo end i otishao na kraj strane, i jednom sa home otishao na pochetak posta :)

5. Znachi programom za misha se nezavisno od browsera konfigurishe tochkic ? Nije mi bash najjasnije kako to radi, jer on moze da sluzi za skrolovanje svachega, ne postoji valjda opcija u programu "skrolovanje medju tabovima u safariju" ? :)

7. Po defaultu me baca na crveni krstic za gashenje prozora :)

8. Nishta, znachi ne gine mi Cfoss :) Probao sam sigurno 5 rutera i svi rade potpuno isto, znachi treba kupiti neki cisco od 100e da bi to radilo, hvala lepo :)

Shto se tiche photoshopa, probao sam F i to je najblize onome stho ima u photoshopu (full screen sa sivom pozadinom), ali ne znam kako raditi sa vishe od jedne fotke istovremeno ? Na PCu mi sve stoji dole, i samo je maximizujem kad za treba, ili drzim vishe otvorenih fotki, ali izmedju njih je siva pozadina (ili svejedno, bitno da je jednobojna i ne odvraca paznju), ovde to moze ali se providi desktop sa gomilom gluposti. Da li je moguce da cu se vratiti na Windows zbog toga jer ovako apsolutno nema smisla raditi. Da nema neka kombinacija za neki prazan (drugi) desktop kao na linuxu, pa napravim sivu pozadinu, spustim dock i pozivam to kad mi treba ?
 
A da probaš Spaces?
 
Btw, da li je moguce da photoshop nema svoj prozor i da moram iza da gledam desktop ?!?!

xexe :)

kao Bojan Stanojević - "mana Adobe CS3 paketa na Machintoshu je što nema sivu pozadinu već se vidi desktop." - :d (prtisni taster "F")

elem, za početak: Paradigms lost: The Windows 7 Taskbar versus the OS X Dock link

na sedams trana teksta dat je i istorijski presek zašto Windows ima MDI (multi dokument interface*) a zasto Apple ima jedan taksbar i za svaku dokument unutar aplikacije poseban prozor.

ukratko: WINDOWS JE KUPUS gde se više ne zna ko pije a ko plaća :D pročitajte tekst pa će vam biti jasno. Šta više reći kad ni sam Microsoft ne poštuje svoja pravila za user interface ! :D


*MDI interface je još i imao smisla za vreme Amige gde se zahvaljujući principu: "da svaka aplikacija ima svoj ekran" moglo kombinovati više rezolucija istovremeno na ekranu kod modernih sistema to više nema ama baš nikakvu prednost.

Budući da je drag&drop na Mac-u daleko bolje implementiran nego na Windowsu, princip da svaka aplikacija otvara samo prozor za dokument ti dozvoljava da sadržaj prevlačiš između aplikacija bez ikakvih problema!
kad bi apliakcije zauzimale ceo ekran (MDI) onda bi se i izgubio smisao drag&drop-a u velikoj meri!

btw imaš opciju "Hide Others" u svakom programu ;) - jedini problem je što Adobe ne poštuje system-wide prečicu "Command+H" već moraš posebno da se navikavaš na Adobeova pravila... :(

---

uh, al se raspisah umesto da napišem isto što i Castro: "A da probaš Spaces?" ;)
 
Poslednja izmena:
evo sad bas gledam kako mi neki fajl izgleda u illustratoru jer nesto slicno treba da napravim u photoshopu - i otvorio sam dva dokumenta, od dve razlicite aplikacije jedan pored drugog i sad ih uporedjujem - na Windowsu bih mogao samo da se slika ili bih morao da imam dva monitora ili pola sata da podesavam "glavni prozor" programa... (osim ako ne koristim "novi" Word na windowsu (hint: prcitati "Paradigms lost" tekst iz prethodnog posta ;))

+ drag&drop vektorskih elemenata u photoshop dokument... znaci u zivotu se ne bih vratio na onaj kupus od Windowsa...

nisam ni primecivao koliko mi je ovo bitno dok driver nije pita :)
u krajnjem slucaju ovako sam gotovo ceo zivot koristio racunare, i Atari je imao istu filozofiju u radu sa prozorima kao i Mac...

btw a ako mi treba siva pozadina za obradu fotki tu je "F" ...
 
Poslednja izmena:
Au bre al volish da filozofirash :)

Chachkao sam danas sve i svashta i spaces je jedino reshenje, ali nisam uspeo da recimo drugom desktopu stavim jednobojni desktop nezavisno od prvog, i josh ako bi mogao dock da se sam "gasi" a na prvom ne :)

Ima puno stvari koje mi se ovde svidjaju mnogo vishe nego u winu, mountovanje svega i svachega, to u winu ni u ludilu nije tako brzo i efikasno, da ne pricham o 5x brzoj i jednostavnijoj instalaciji, deinstalaciji, i nekako jednostavno sve radi, recimo m2ts HD film iz isoa radi bez ikakvih problema, dok isto to u windowsu i iz istog programa (VLC) ili nema zvuka ili nema nishta :). Nema dllova, nema registryja, i najbolje od svega shto mi kompletna particija zauzima 25GB mesta, a instalirao sam 4 velika programa i gomilu malih, sama Vista toliko zauzima posle 10 dana :) Utisak je stvarno kao da sam na Amigi (ne na Atariju :d), samo treba da naviknem na takve stvari kao shto je ovo sa photoshopom, jer toga nije bilo na Amigi, imala je svoj prozor za svaki task shto mi najvishe odgovara, ali sad ne moz sve :)

Da nema neki sajt/forum sa ono tips&tricks za pochetnike, sluchajno provaljujem fore kao shto je ona na F9, a bash sam se pitao da li je moguce da nema tako neshto, ne mogu da se snadjem kad imam gomilu otvorenih programa :)

Btw, jel ima zamena za word i excel ovde, ili da instaliram Microsoftov ?
 
Poslednja izmena:
Au bre al volish da filozofirash :)

Chachkao sam danas sve i svashta i spaces je jedino reshenje, ali nisam uspeo da recimo drugom desktopu stavim jednobojni desktop nezavisno od prvog, i josh ako bi mogao dock da se sam "gasi" a na prvom ne :)

mislim da ti treba hyperspacesapp

Imas OpenOffice i Applow iWork - oba citaju/pisu M$ office formate. M$ Office za Mac je prilicno spor... mada ni OpenOffice nije puno bolji :/


btw sta je F9 - expose ?
 
Izgleda da sam skinuo neku okrnjenu verziju iWorka, dobio sam 3 programa, Keynote, Numbers i Pages, a ni jedan nema veze sa wordom/excelom :)

Ne znam kako se zove to na F9 ali je mnogo dobro kada ima puno prozora na ekranu :)

Btw, Disk order 3 mi se mnogo svidja, vishe od mucommandera, ali koja je glupost da se tabom ne moze prelaziti iz prozora u prozor, ili to negde moze da se podesi :)

Btw2, jel na itunesu funkcionishe 'Get album artwork' ?

Btw3, Da nemash ideju zashto Quicktime streamuje film koji pustim kao da je sa neta, pa kada je u pitanju neki HD, hard se ubi od posla.
 
Poslednja izmena:
Izgleda da sam skinuo neku okrnjenu verziju iWorka, dobio sam 3 programa, Keynote, Numbers i Pages, a ni jedan nema veze sa wordom/excelom :)

:D :D

Keynote = PowerPoint (Keynote ubija koliko je dobar!)
Numbers = Excel
Pages = Word

mada sam ja i dalje za varijantu Papyrusa...


Btw, Disk order 3 mi se mnogo svidja, vishe od mucommandera, ali koja je glupost da se tabom ne moze prelaziti iz prozora u prozor, ili to negde moze da se podesi :)

Btw2, jel na itunesu funkcionishe 'Get album artwork' ?

Btw3, Da nemash ideju zashto Quicktime streamuje film koji pustim kao da je sa neta, pa kada je u pitanju neki HD, hard se ubi od posla.

1. da, tih Disk Ordera, odnosno kopija TotalCommandera imas nekoliko - pogledaj i ForkLift...

2. Get album artworks radi samo ako imas iTunes Store account. postoje neki mali programcici koje jure po netu artworkove i automatski ih stavljaju u iTunes... mada je krajnje jednostavno da ukucas naziv albuma i izvodjaca u google images i da sliku koju nadjes prevuces u iTunes na album... (eto drag&dropa :))

3. nemam pojma - znam samo da onaj mkv format kao da se ucitava (bez obzira na player) pa moras da sacekas minut, dva pre nego sto mozes da ga premotavas...

koji konkretno video fajl pustas? (moc, avi, wmv...) ?
wmv radi kilavo na Macu, mada u sustini nista kilavije nego na windowsu... :D

BTW zestoko smo zagadili thread, neko od modova bi mogao ove poslednje postove da prebaci u novi thread "driver, pocetnik na mac-u" :d

koliko si se "mucio" dok ti nije proradio mac os x na PCju? kazem EFiX jer sa njim ne bi trebalo da bude nikakvih problema!
 
Poslednja izmena:
Ma za jedan dan sam namestio. Muchio sam se toliko shto sam ishao po principu trial&error i nishta nisam preterano studirao pre instalacije, mislim da sam ga instalirao 5 ili 6 puta. Sada kompletan hardver radi i sve radi odlichno (osim onog bushnog Photoshopa :)).

Shto se tiche Quicktimea, probao sam mkv HD, pa ko josh danas gleda bilo shta ispod 720p :) Kada startujem film, on krece odmah, ali ima linija koja ide ispred filma, kao kada sa neta uchitavash neshto za streaming, a dobar ti net :d HDD radi do daske dok ovaj ne istrimuje ceo film, a za 8GB mu treba bar nekoliko minuta.
 
Shto se tiche Quicktimea, probao sam mkv HD, pa ko josh danas gleda bilo shta ispod 720p :) Kada startujem film, on krece odmah, ali ima linija koja ide ispred filma, kao kada sa neta uchitavash neshto za streaming, a dobar ti net :d HDD radi do daske dok ovaj ne istrimuje ceo film, a za 8GB mu treba bar nekoliko minuta.

e o tome i ja pricam! mkv u svakom playeru (Quicktime, VLC, Chroma) radi tako! - nemam pojma zbog cega, najverovatnije nesto indexira vezano za premotavanja (ili nesto slicno :D)

kako to radi na Windowsu? meni se cini i da kod burazera na Win-u isto ucitava kao i na Mac-u... ?
 
4. Da ne postoji nachin da se binduju tasteri da radi sa home/end. Chesto to koristim u kucanju pa mi nije bash efikasno da stiskam po 2 tastera za tako jednostavnu operaciju. Evo samo dok sam kucao ove dve rechenice, 2x sam stisnuo end i otishao na kraj strane, i jednom sa home otishao na pochetak posta :)

5. Znachi programom za misha se nezavisno od browsera konfigurishe tochkic ? Nije mi bash najjasnije kako to radi, jer on moze da sluzi za skrolovanje svachega, ne postoji valjda opcija u programu "skrolovanje medju tabovima u safariju" ? :)

7. Po defaultu me baca na crveni krstic za gashenje prozora :)

8. Nishta, znachi ne gine mi Cfoss :) Probao sam sigurno 5 rutera i svi rade potpuno isto, znachi treba kupiti neki cisco od 100e da bi to radilo, hvala lepo :)

Možda da to radi neki program, ali nisam čuo, tj. nisam ni tražio :) Navikneš se vremenom. A jeste poglupa logika :)

5. Da, ti u programu za miša namestiš šta određen taster radi u skladu od programa koji je aktivan. Onda u Safariju vidiš koji su shortcuti za next tab (Shift+Cmd+]) ili za gašenje taba (Cmd+W) i onda te shortcute dodeliš nekom tasteru/točkiću na mišu.

7. Izgleda da ta funkcija postoji od starta. Koji ti je miš? Pročitaj i ovo. http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=152337

8. Telekomovi Huawei ruteri rade savršeno...probao sam i obični i Wi-Fi ruter i nemam reči, zaista :)
 
Chachkao sam danas sve i svashta i spaces je jedino reshenje, ali nisam uspeo da recimo drugom desktopu stavim jednobojni desktop nezavisno od prvog, i josh ako bi mogao dock da se sam "gasi" a na prvom ne :)

Utakni još jedan monitor na grafiku i dobićeš drugi desktop na kome možeš da podesiš kakvu hoćeš pozadinu i koliko god hoćeš različitu od primarnog monitora. Takođe, na sekundarnom monitoru nema Dock-a ni menija, tako da ti to možeš ostati tako... Uostalom, veoma lako se mijenja raspored monitora... ;)

Instaliraj slobodno MS Office for Mac 2008 i obavezno SP2 - kažu da je brži...

Ono što te muči oko tab-ova u Safari-ju, iskoristi u System preferences - Keyboard & Mouse, Keyboard Shortcuts, pa si namjesti kombinaciju koja ti odgovara - ja sam na Command i strelice lijevo/desno. OGROMNA prednost OS X-a je što možeš da podesiš do posljednje stavke u meniju bilo kog programa shortcut-ove onako kako tebi odgovara, jer isti traži komandu u meniju. <--Shvatićeš čim prvi put probaš da dodijeliš svoje prečice... ;)

Meni VLC odmah pušta film, dok Chroma radi neko indeksiranje koje zna da potraje. VLC za 720p/1080p materijal, Chroma za DivX/Xvid, QT za QT :d i Apple DVD player za DVD. I sve radi kao podmazano. Chroma po meni ima nasty bug vezan za titlove i HD materijal - pustiš film bez čekanja da indeksira, postaviš titl i gledaš film, a kada Chroma završi indeksiranje onda ili zagasi titl (ako ne postoji integrisan u .mkv) ili prebaci na neki default-ni za koji ona smatra da je taj. Rješenja su dva - ili da se preko mkvtoolnix-a ubace titlovi u film ili da se sačeka da završi indeksiranje.

Sve u svemu, počni da ga koristiš svaki dan, pa će sve samo da legne na svoje mejsto... :d:d:d
 
Nazad
Vrh Dno