Šta je novo?

Amplifier Sony TA-AV561 se sam pojcava!!!

PJ

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
03.09.2000
Poruke
11,278
Poena
1,365
PC povezan na Sony TA-AV561 stereo kablom (bananica->2 chincha) i pojacalo se bukvalno ni ne koristi za druge stvari (iako su povezani i CD, deck i tuner).
Poslednjih nekoliko nedelja mi se desava da mi se zvuk iz cista mira pojaca tj. ne u toku reprodukcije, vec kada pustim neki zvuk. U pocetku nisam obracao paznju, ali sada je postalo iritantno.
Ostavim podeseno na -20db, dodjem 2h kasnije, ono stoji na -16db (podeoci su po 2), ostavim ga preko noci, on ode na 0db tj. na maximum!!!

Prvo sam pomislio da necim slucajno prtisnem tastere na daljinskom, ejr svasta ostavljam po stolu i cesto na daljinski, pa izvucem baterije. Nije to.
Izvucem onu "bananicu" iz zvucne karte, reko' mozda je to problem. Nije ni to.
Promenim "kanal" na pojacalu. Nije ni to.

Jel ima neko ideju u cemu je problem?
 
Znam ja. Pot te zeza, jer ustvari to i nije pot, vec nesto kao preklopnik. Skini otvori ocisti kontakte, ali ne diraj mast sa osovine, i nema vise da te zeza.
 
Zavrteo sam nekoliko puta, onako zestoko :), potenciometar i podesio sam sa njim koliko mi odgovara (uglavnom koristim daljinski) i sada mi vise ne seta. Dakle, definitivno je to problem. Videcu da ga otvorim da ocistim kontakte.

BTW kada pokusam naglo da utisam zvuk preko potencimetra, desava se da on utisa nekoliko db, pa onda pojaca, pa utisa, pa pojaca....tako da ispadne da ga ja utisavam nekoliko krugova, a on ne reaguje ili se cak pojacava :)
Hvala za info ;)
 
Znam zasto ti kazem, imao sam identican problem, pre jedno 8 godina na Sony RX-90.

Samo, zeznuto je skidati jer ga moras rasturiti celog da bi dosao do srednjeg panela, a panel moras skinuti jer je pot sa te strane. Samo ciscenje je jednostavno, ali to rasklapanje i sklapanje smara zesce. Ali, u svakom slucaju da se srediti. Samo polako.
 
Za sada radi OK, pa ga necu ni cackti :)
Sledece nedelje cu imati vremena, pa cu da ga otvorim.
Taj potenciometar bukvalno i ne diram, nego verovatno ga je neko mrdnuo i pocelo da zeza. Deluje prilicno iritantno kada ti u dva nocu skoci volume za 30% :)
 
PJ je napisao(la):
BTW kada pokusam naglo da utisam zvuk preko potencimetra, desava se da on utisa nekoliko db, pa onda pojaca, pa utisa, pa pojaca....tako da ispadne da ga ja utisavam nekoliko krugova, a on ne reaguje ili se cak pojacava :)
To je slucaj i kod mene na Sony MHC-551. Pojacavam i stisavam samo preko daljinskog. Svojevremeno jedan majstor rece da je otisao potenciometar na samoj liniji.
 
Kako mislis na samoj liniji?
Jel postoji i neki drugi da se podesava.

Slusaj Razbojnice, nije on otisao, on ne moze, i nema gde da ode, on samo treba da se ocitsi. Na osovini ima mast, koja "koci" pot da bi, ne znam kako da ti objasnim, mislim, da kada ga zavrtis ne ide kao blesav, vec da imas neku kontrolu, na nei nacin, ne znam stvarno kako da ti objasnim.
Uzmi uporedi taj kada okreces i neki drugi, sa grafitnim kontaktima i klizacem. Ako kontas sta hocu da kazem.

E, sad. Ta mast se fino razlila po kontaktima, pa kontakti treba da se ociste.
Nisu grafitni, nema klizaca, to je okrugla "ploca" tako da kazem, na koju su naslagani parcici limova, u obliku pice sto je jedna od nindza kornjaca pravila, samo ih ima vise, kao da je Sekac sekao picu. Znaci, taj oblik, vise komada i kontakti koji su zaprljani.

E sad, posto nema grafita, ni klizaca, taj pot "ne moze" (mislim moze, ali ono, nikada) da se istrosi, probije ili nesto drugo, jer je, kako da ga nazovem, "poludigitalni", znaci nema nista potrosno u njemu. Nema ono od 0 do ne znam ni ja koliko oma, vec se stepeni pojacanja odredjuju digitalno, a pot je analogni.

On je zatvoren, otvaranju pristupite pazljivo sa biranim alatom, ne sad ono, secice, kombinirke i udri, vec malo lepse. Kada ga otvorite, videcete o cemu pricam, pa ocistite radne povrsine pota, znaci kontakte i preklopnike. Nema nista posebno, ceo se sastoji iz 3 dela.
 
Nisi shvatio. Nob (ili jogg) na samoj liniji koji sluzi za kontrolu zvuka ne reaguje kako treba na komande. Nevazno je da li pokusavam da pojacam ili da stisam zvuk preko njega, on ce "ludovati": pojacavace, pa ce poceti da stisava, pa opet da pojacava i tako dalje. Potpuno nevazno u kom smeru se okrece. Nekad se desi da skace sa vrednosti na vrednost. Preko daljinskog upravljaca nema nikakvih problema.

Ne usudjujem se da otvaram sklopku sam jer, niti imam iskusva, niti alata za to. Majstor koji je jos pre nekoliko godina kada se to javilo pregledao "pacijenta", rekao je da je potenciometar rastimovan (da se tako izrazim) i da on (majstor) ne poseduje dovoljno precizan alat da ga namesti nazad. Preporucio je da odem u zvanicni servis Sonyja i da probam sa njima. Nista nije naplatio tom prilikom, samo da napomenem, pa nemam razloga da ne verujem coveku, a i on nam je bio stalan majstor za kucnu tehniku u tom periodu, dok nije zatvorio radnju...
 
Znam sta pricas shvatio sam, ali ti kazem sta je.
To sad, sto on nije hteo ili smeo, ili nije imao vremena da se cima, jer je to sitno, to je druga stvar.
Kazem sta je zato sto sam to radio, servisirao sam audio uredjaje godinama, kazem ti iz iskustva. Znaci ne nagadjam, radio sam to, i to na svojoj masini.

Mada, nema veze, ako radi ne diraj ;)
 
Nista nije naplatio? Nije ni cudo sto je zatorio radnju :d
Razbonjnice, mehanizam funkcionise tako sto mehanickem putem (okreces tockic) aktiviras elektricne elemente koji pojacavaju/utisavaju. Posto su zaprljani, on nema pojma gde ti zapravo vrtis.
Jos jedan dokaz koji potkrepljuje ovu tvrdnju je da kada pooolaaako okrecem potenciometar sve radi besprekorno, cim malo ubrzam, on se zbuni.dakle, cim zakacim vise "komada pizze" u kratkom intervalu on pobrljavi :)
Sada je sve na svom mestu i ne pojacava se sam od sebe, tako da za sada ipak nista ne diram. Kada budem bas-bas dokon (sace leto :)), onda cu da ga raspakujem natenane...
 
PJ je napisao(la):
Razbonjnice, mehanizam funkcionise tako sto mehanickem putem (okreces tockic) aktiviras elektricne elemente koji pojacavaju/utisavaju. Posto su zaprljani, on nema pojma gde ti zapravo vrtis.
Jos jedan dokaz koji potkrepljuje ovu tvrdnju je da kada pooolaaako okrecem potenciometar sve radi besprekorno, cim malo ubrzam, on se zbuni.dakle, cim zakacim vise "komada pizze" u kratkom intervalu on pobrljavi :)
Identicna situacija. Jbga, ne razumem se, covek to rece, ja imah nekih... 16-17 godina, mlad i naivni slikar i tako to :D
 
Nazad
Vrh Dno