Šta je novo?

Fragmentacija pod LINUX-om

einstein

Čuven
Učlanjen(a)
19.12.2001
Poruke
1,260
Poena
660
Da li postoji fragmentacija kod LINUX file sistema (Reiser)? Ako ne kako onda on organizuje fajlove na disku?
 
Nemoj da te brine defragmentacija, kao što ćeš videti na linku, linux će da se brine (i to dobro) o tome. Usporenja nisu ni približna onima koja dolaze iz Redmonta.
I nikako ti ne preporučujem da radiš ono što je lik rekao na linku (da taruješ direktorijum i da ga posle otpakuješ) - možeš da zbrljaš stvar i pritom da izgubiš nekoliko sati cimanja.

Samo vozi linux i uživaj!

Pozdrav
 
daniel1988 je napisao(la):
I nikako ti ne preporučujem da radiš ono što je lik rekao na linku (da taruješ direktorijum i da ga posle otpakuješ) - možeš da zbrljaš stvar i pritom da izgubiš nekoliko sati cimanja.
Pozdrav

I ja sam mislio da je to glupo. E sad, poenta sto je po meni frgmentacija ista bez obzira i na OS i na FS, stos je samo sto se Linux sam defragmentira kao sto je pisalo tamo. E sad mene interesuje kako je to realizovano i kada se izvrsava (ne verujem da se izvrsava pri svakom upisivanju fajla jer bi to mnogo usporilo upisivanje na disk).
 
Mislim da on pazi gde šta upisuje i kad ima dovoljno mesta, ne fragmentuje podatke. Nisam primetio da defragmentaciju radi posebno (ne čuje se drljanje harda, osim kad mu ja `kažem` da nešto odradi).
 
Ima toga i na win-u - da se defragmentuje disk kad je "dokon"
Samo što to korisnici windowsa vole da isključe ;)
 
Poslednja izmena:
@Darth Zool: pa ja govorim da linux ne fragmentuje podatke. Rekao sam da linux NE DRLJA po hardu, osim kad mu ja `naredim`.
 
Pazi on mora da fragmentuje podatke kako god radio. Pazi primer: sve je lepo naslagano bez izgubljenog prostora na disku. Iz sredine diska uzimas fajl od 4KB upisujes u njega i sad je velicine 5KB. Ne mozes da ga upises na staro mesto jer tamo ima mesta samo za 4KB pa ga upisujes na kraj diska i ostaje ti praznih onih 4KB i eto ti fragmentacije. Mislim ne znam na koji nacin bi on podelio fajl i popunio onu rupu (cak i kad bi to uradio mislim da bi na ukupnom nivou to bilo sporije nega da jednom u 2 nedelje odradis defragmentaciju, s tim da bi ti u tom slucaju i citanje bilo jako sporo posto bi prvo morao da spaja fajl)
 
einstein je napisao(la):
Pazi on mora da fragmentuje podatke kako god radio. Pazi primer: sve je lepo naslagano bez izgubljenog prostora na disku. Iz sredine diska uzimas fajl od 4KB upisujes u njega i sad je velicine 5KB. Ne mozes da ga upises na staro mesto jer tamo ima mesta samo za 4KB pa ga upisujes na kraj diska i ostaje ti praznih onih 4KB i eto ti fragmentacije. Mislim ne znam na koji nacin bi on podelio fajl i popunio onu rupu (cak i kad bi to uradio mislim da bi na ukupnom nivou to bilo sporije nega da jednom u 2 nedelje odradis defragmentaciju, s tim da bi ti u tom slucaju i citanje bilo jako sporo posto bi prvo morao da spaja fajl)

sasvim je normalno da se fajl izdeli na parcice. sto se tice tvog primera, ako na disku ima 5kb slobodnog prostora kontinualno, fajl nece biti fragmentisan. ali ako nema, nema mu druge nego da se fragmentise. (4kb+1kb)

"Linux filesystems defragment themselves automatically - human intervention isn't needed. But to make it work properly, you do need to be sure that you keep some empty space (about 20%) on your partitions....

...for most file operations avoids fragmentation when there is enough free space to write contiguous files."
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno