Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

Baterije su OK, rade, a probao sam i druge da punim (neke starije Sony-jeve) i isto, samo u jednom lezistu se pune. Probacu to sa krpom, mada ne vjerujem da je do toga, povrsina kontakata je na prvi pogled cista. Hvala.

edit: evo sam malo ocistio i stavio dvije AAA za mp3 player, ista situacija: u prva dva lezista nista, kad stavim u druga dva, puni samo desnu. A inace, kad ga ukljucim u struju, prvo pijukne 2 puta (i zasvijetle diode 2 puta) u oba slucaja.
 
Poslednja izmena:
Gde ima da se kupi Triax punjac u BG.. ?

Ili neki Sanyo..
 
Jel zna neko kakav je Sanyo punjac NC-MQR02NU? Imam priliku da nabavim jedan polovan relativno povoljno, pa reko ko pita...
 
Kupih Triax 4-kanalni sa 4x2800mAh baterije, sve su trenutno na "trickle".

Je li dovoljno prva 3x puniti po 12h na trickle ili mora duze?
 
Sto se tiche formiranja vazi sledece:

New nickel-based batteries should be trickle-charged for 24 hours prior to use. Trickle charge brings all cells to equal charge level because each cell self-discharges at a different rate. Trickle charge also redistributes the electrolyte to remedy dry spots on the separator brought on by gravitation of the electrolyte during long storage.

Takodje, sto se tice temperature, baterije su vrele dok se pune pa pomalo zbunjuje kolika je to "normalna" temperatura do koje se baterije zagrevaju:

A battery should always remain cool during charging because high temperatures shorten battery life. Some temperature rise with nickel-based batteries cannot be avoided. The time during which the battery temperature remains elevated should be as short as possible. The temperature rise occurs in the second half of the charge cycle. The battery should cool to room temperature when on trickle charge. If the temperature remains above room temperature after a few hours in ready mode, the charger is performing incorrectly
 
Pitanje.

Posto imam obicni (spori) Vartin punjac sa kojim sam ranije punio Vartine PhotoAcu baterije od 2300mA/h, zani ma me da li je njime moguce puniti i jace baterije recimo 2500mA/h ili 2800mA/h. Odnosno da li ce ih puniti do kraja ili ce punjenje iskljuciti nakon 15 sati i ostaviti baterije polu napunjene.
Hvala!
 
Ako je to onaj zut Vartin, on puni (160-185)mA, x15h =(2400-2775)mAh. Tako da mislim da sa ovim od 2500 neces imati problema (ja sam kupio taj zuti u kompletu sa 4 baterije od 2500); ali ne znam sta se desava sa jacim baterijama...
 
Računica nije baš tako jednostavna i linearna, pošto gubitak raste srazmerno napunjenosti baterije zbog zakona fizike i hemije, da ne detaljišemo.

Za baterije velikih kapaciteta definitivno treba kupiti punjač sa mikroprocesorom. Cifra nije toliko velika da bi upropaštavao kvalitetne 2800mAh baterije. Na duže staze će više da te košta, gubiš vreme čekajući 15 sati, itd itd... Smaranje.

Manite se ćorava posla i kupite Triax punjač što ume i da prazni baterije, i mirni ste na duže staze.
 
Sto se tiche formiranja vazi sledece...

Ja sam ih I put punio oko 6h posle ne više od 4h (dok se ne ne napune) i ne da drže nego otkidaju! Ko baterije na fixnom (po 7 dana). Nisam merio koliko slika drže, sad ću sledeći put kada ih napunim, samo da ih ispraznim... :D
 
Ja sam 4 AA baterije punio 24h :)d) i jos ih nisam potrosio ( koristim ih za MP3 ).
Sada trosim 3. i primetio sam kod nje da se malo ispraznila pri stajanju ( punio pre 15 dana)

Kad istrosim 4., krecem ponovo da punim ( otrpilike 12+h) pa cemo da vidimo.


edit: rech
 
Poslednja izmena:
Kupih juče Triax četvorokanalni punjač sa četiri baterije kapaciteta 2800mAh. Stavio sam ih sinoć da se pune prvi put i za jednu bateriju mi je nakon pola sata javio da je napunjena i prebacio je na trickle. Sledeću je prebacio na trickle nakon otprilike dva sata, a preostale dve je punio oko 4 sata dok ih nije prebacio na trickle.

Pošto nemam iskustva sa ovakvim punjačem, interesuje me da li je normalno što je prvu bateriju prebacio na trickle tako brzo? Za sve četiri stoji status OK i stoje na trickle do večeras pa ću da ih isprobam :D
 
Poslednja izmena:
Očigledno nisu sve bile isto napunjene. Isto tako, nisu ni sve uvek potpuno identične u eksploataciji, čak ni kod mnogo skupljih kompleta.

Ne bi bilo loše da si ih prvi put ispraznio, ali ne verujem da će da im šteti značajno malo dopunjivanja. Redovno pražnjenje je više od značaja da te negde ne zeznu, tj. zatrokiraju malo ranije nego uobičajeno, a obično se po Marfiju to desi kad nemaš spreman rezervni komplet. Zato nije loše kad god je moguće da ih u tom punjaču i isprazniš, a zatim ostaviš par sati na Trickle. Preko noći prepusti punjaču da obavi sam ceo postupak. :)
 
Mnogo vecu stetu ces napraviti ako ne radis praznjenje preko punjacha u sluchaju da koristis baterije za FOTO u odnosu ako koristish za neke potroshache koji ne traze "jaku struju". Takve baterije, posle FOTO, nikako nisu prazne i trebalo bi ih isprazniti(charger). MP3 i slicne stvari su malo drugacija prica, mada i tada mozes da pokusas sa praznjenjem.
 
Kupih juče Triax četvorokanalni punjač sa četiri baterije kapaciteta 2800mAh. Stavio sam ih sinoć da se pune prvi put i za jednu bateriju mi je nakon pola sata javio da je napunjena i prebacio je na trickle. Sledeću je prebacio na trickle nakon otprilike dva sata, a preostale dve je punio oko 4 sata dok ih nije prebacio na trickle.

Pošto nemam iskustva sa ovakvim punjačem, interesuje me da li je normalno što je prvu bateriju prebacio na trickle tako brzo? Za sve četiri stoji status OK i stoje na trickle do večeras pa ću da ih isprobam :D

Sve je to nrormalno, i meni se to dešavalo... Sad se napune sve u 5 min razlike (posle 2 meseca od kupovine)...
 
Hvala puno na odgovorima...

Upravo sam ih stavio u aparat, pa ćemo da vidimo koliko će da izdrže :D
 
Koji je najveci kapacitet za AAA i da li ima veci od 1000 mAh?
Koje baterije ove velicinie preporucujete (posto se ovde samo prica o AA)?

Treba mi za MP3 plejer pa da vidim sta mi je kupiti!
 
Poslednja izmena:
Thenx

To sam video vec u postovima ovde!
Koliko to kosta za AAA velicinu i gde kupiti u BG?
 
Poslednja izmena:
Ja sam za mp3 koristim aaa Nimh neke od 850 mah od 100 din. Ne traju dugo al sasvim vrse posao. Mislim da je za mp3 bacanje pare uzeti neku kvalitetinju, posto imam jednu bolju i ne traje nista duze(bar kod mene)
 
Ja sam za mp3 koristim aaa Nimh neke od 850 mah od 100 din. Ne traju dugo al sasvim vrse posao. Mislim da je za mp3 bacanje pare uzeti neku kvalitetinju, posto imam jednu bolju i ne traje nista duze(bar kod mene)

Bas mi je trebao neko sa takvim iskustvom!!! HEHE

@vucko83
A koliko traje ta baterija od 850mAh u odnosu na alkalnu iste velicine?
Da parafraziram, ako sa alkalnom baterijom reprodukcija traje 10 sati koliko sati traje sa tom punjivom od 850 NiMh?
 
Pa recimo 4-5 sati. Mada zbog manjeg napona, plajer pokazuje da je do pola puna od pocetka i kad krene da se prazni brzo rikne. Zato uvek treba imati drugu u dzepu za svaki slucaj. Ali meni je super, em je ekoloski em je jeftino :)
 
Pa recimo 4-5 sati. Mada zbog manjeg napona, plajer pokazuje da je do pola puna od pocetka i kad krene da se prazni brzo rikne. Zato uvek treba imati drugu u dzepu za svaki slucaj. Ali meni je super, em je ekoloski em je jeftino :)

A koliko ti taj mp3 plejer radi sa alkalnom?

Je li to znaci da sa alkalnom radi gotovo duplo duze?
 
Poslednja izmena:
Pa tako nekako ispadne, duplo ili mozda cak i duze ako je neka skupa alkalna. Al se to ne isplati.
 
@vucko83

Sve mi je jasno... konacno... :D
Uskoro cemo da vidimo tu kombinaciju Triax i Eneloop kako radi pa cu da postujem!
Mislim da bi trebalo da izvucem koji sat reprodukcije vise sa dobrim baterijama i dobrim punjacem :banana:
 
Hvala puno na odgovorima...

Upravo sam ih stavio u aparat, pa ćemo da vidimo koliko će da izdrže :D

Čini mi se da nešto ne štima ili im samo treba nekoliko punjenja :) Posle prvog punjenja izdržale su oko 200 snimaka (uglavnom bez blica) na Fuji S6500fd. Napunio sam ih opet i stavio ih. Za sada se drže, ali još uvek nisam prešao 200.

Planiram da nabavim Enloop kao rezervni set baterija. Nadam se da neće biti problema da ih punim u Triaxu?
 
Da li neko ima iskustva sa: Sanyo MQR02 + 4 AA baterije
Razmisljam se sta da kupim, da li to, ili Triax Power 6178 sa 4 2800mAh
 
Nazad
Vrh Dno