Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

Hannibal hvala na odgovorima.

Da vidim da li sam dobro shvatio: bolji su brzi punjači!

Dokle ide to "brzi"? Da li su u skladu sa gornjim opisom oni koji pune za manje od sat vremena bolji od onih koji pune za 2-4 sata? Pošto meni nije neophodna brzina manja od 2 sata punjenja.

Da li smijem staviti polu-punu bateriju u trickle charge punjač? Da li to što baterija nije prazna može dovesti do problema, ili mogu baterije puniti u svakom trenutku? Shvatam da se baterija prestane puniti kad se napuni, ali ne znam da li joj sa drugih strana šteti što se puni bez da je prazna. Jako je zgodno ako se može puniti bilo kad.

I šta ako stavim prazne baterije u trickle charge punjač, a znam da neću koristiti fotoaparat par dana, da li da skidam baterije kad se napune, ili da ih držim cijelo vrijeme u punjaču? Ako ih skinem pa par dana ne koristim, koliko se isprazne? Da li ih trebam opet puniti prije upotrebe?
 
Sad ispade brzi punajci su bolji a na prvoj strani nahvalise spori vartin punjac
 
Ni meni vise nista nije jasno... :(
Da li su bolji brzi ili spori, da li treba prazniti do kraja ili ne, odgovori su kontradiktorni...

Sve u svemu, kupio sam spori Vartin punjac sa 4 baterije (2500mAh), i to ne zato sto je bolji ili losiji, nego mi se cena od 1300din uklopila u budzet; a baterije necu da praznim do kraja jer me 1. mrzi i 2. nemam baterijsku lampu na kojo bi vrsio "operaciju praznjenja" i 3. ne moram da cekam da se isprazne.

U krajnjem slucaju, neka mi ove baterije rade dobro sledecih npr. 200 punjenja, i sa 4kom neka ispucam npr 200 fotografija (Canon A510), to je 40.000 fotografija!!! Mozda gresim, ali iz ove perspektive to mi se cini kao mnooogo fotografija...
 
darkos je napisao(la):
Da li su bolji brzi ili spori, da li treba prazniti do kraja ili ne, odgovori su kontradiktorni...

Kako je ovaj thread krenuo, na kraju ce napametnije resenje biti da sami proucite materiju.
www.batteryuniversity.com


darkos je napisao(la):
U krajnjem slucaju, neka mi ove baterije rade dobro sledecih npr. 200 punjenja

Sa te tacke gledista cela prica da ovi il oni punjaci ostecuju baterije je blesava. Tipicno Nimh baterije imaju optimalne performanse prvih 300 ciklusa, posle toga im postepeno opada kapacitet, da bi totalno propadanje krenulo na oko 600-700 ciklusa. Nek nam los punjac to prepolovi pa je opet dovoljno.
 
Hannibal je napisao(la):
Kako je ovaj thread krenuo, na kraju ce napametnije resenje biti da sami proucite materiju.
www.batteryuniversity.com
Hvala na linku. Na tom korisnom sajtu između ostalog stoji:


Nickel-metal-hydride should be rapid charged rather than slow charged

nickel-based batteries prefer fast-charge. Lingering slow charges cause crystalline formation (memory).

Best results are achieved with a fast-charger that terminates the charge by other than temperature alone. Fastest full-charge time: Slightly over 1 hour.
 
Na otvaranju teme nisam bio zagrejan za C.F.L. (Quick Charger), ali sam ga na kraju pazario sa 4x2300 mAh C.F.L. baterijama. U pocetku malo skljocanja, ali nakon formiranja preko 200 slika. "Veoma je bitno pocetno formiranje", jer ako se kasnije pokusa novo formiranje tesko da ce biti baterije u full-u. Ipak dajem prednost sporijim punjacima, npr. neki standard u ceni - Varta. Ipak sam taj savet dobio od elektonicara. Kaze da nije neka velika razlika, nego je veoma bitno gde stoje te baterije (izbegavati koje su stajale na jakom suncu i jakom mrazu) i da se prazne do kraja. Npr. sa istim kapacitetom baterija punjenim u sporim punjacima mozemo malo vise skljocati. Ipak je bolje dati 1000 din. vise da ne bi razmisljali. Za sad ostajem na C.F.L.-u...
 
Poslednja izmena:
Uopshte nije stvar u brzini punjacha, nego u njegovim mogucnostima. Ona spora varta je chisti "seljachki" punjach, koji gasi posle 15 sati na tajmer i to je ceo posao. Potpuno druga pricha su 2 i 4-kanalni punjachi koji ne samo shto pune brze, vec pune "kvalitetnije" i na tim punjachima recimo baterije uopshte ne moraju da budu ispraznjene, shto je mozda i najbitnija stavka, jer praznjenje baterija u aparatima koji imaju tu mogucnost, moze da traje josh 15 sati iako mislish da si ih ispraznio pri fotografisanju.
 
driver je napisao(la):
Uopshte nije stvar u brzini punjacha, nego u njegovim mogucnostima. Ona spora varta je chisti "seljachki" punjach, koji gasi posle 15 sati na tajmer i to je ceo posao. Potpuno druga pricha su 2 i 4-kanalni punjachi koji ne samo shto pune brze, vec pune "kvalitetnije" i na tim punjachima recimo baterije uopshte ne moraju da budu ispraznjene
Hvala na komentaru. To mi ima smisla.
Možeš li mi (ili bilo ko drugi) preporučiti neki od tih kvalitetnijih višekanalnih trickle charge punjača? Sa recimo vremenom punjenja 2-4 sata. I koji pune baterije koje ne moraju biti ispražnjene. Ako je nezgodno ovde onda može i na PM. Zaista me to interesuje. Možda ću nabavljati (vrlo) uskoro, a radije bih uzeo nešto što valja da se ne moram kasnije misliti.
 
Ja imam Triax power chetvorokanalni, sa display-em koji pokazuje status svake baterije, ima trickle charge, veliko i teshko napajanje odvojeno od kucishta, ima adapter za auto, 4 baterije od 2400mAh i jache od njih josh nisam video. Baterije se pune za oko 3 sata. Cena za sve ovo je 30-35€, a dodatni set od 4 takve iste baterije je 10€. Koga interesuje gde da kupi, na pm...
 
Poslednja izmena:
Ok je sve to... Ipak je vecina i dalje u fazonu dacu 800 din. pa neka crkne za 5 dana...sluzio mi je. Vidim da neki padaju i na one "alkalne punjive" 3000mAh, mozda bih uzeo tek kad bih cuo 10 pozitivnih komentara od ljudi koji ih koriste...
 
20e koshta punjach kao moj sa baterijama i adapterom za kola, ali ima 2 kanala i nema display. Ko ce se shtekovati 200-300 dinara pa kupiti spori punjach sa ko zna kakvim baterijama ?
 
MTB je napisao(la):
Ok je sve to... Ipak je vecina i dalje u fazonu dacu 800 din. pa neka crkne za 5 dana...sluzio mi je.

Ne secam se da je iko ovde rekao da hoce da da pare za nesto sto ima rok trajanja 5 dana ili 5 meseci. I da se razumemo, daleko od toga da ja "branim" spore punjace; naprotiv, da sam imao xx Eur sigurno bih i ja kupio neki od brzih i pametnih punjaca, 4-kanalni, sa dopunjavanjem baterija itd., ali u nedostatku novca hocu da kupim nesto jeftinije i ne toliko dobro, ali ne da to bude sr**e ;).
I onda lepo kupis Vartu, koja jeste "seljacka", ali nece crknuti za 5 dana (iskreno se nadam da nece :d ).
 
Da li četverokanalni punjač puni svaku bateriju posebno, za svaku posebno prati sve parametre?

A dvokanalni? Da li on posmatra dva para baterija? I kad prestaje sa punjenjem jednog para? Da se prva baterija u tom paru napuni, ili šta?
 
Vader je napisao(la):
Da li četverokanalni punjač puni svaku bateriju posebno, za svaku posebno prati sve parametre?
Da.

Vader je napisao(la):
A dvokanalni? Da li on posmatra dva para baterija? I kad prestaje sa punjenjem jednog para? Da se prva baterija u tom paru napuni, ili šta?

Kad se prva u tom paru napuni prestaje s punjenjem obe (ili prelazi na trickle ako ga ima).

Imas i jednokanalne. Oni prestaju s punjenjem svih cim se jedna od baterija napuni.
 
Poslednja izmena:
Tek sada sam video ovaj thread o punjacima i sve sam procitao...

Gde kupiti i koji kupiti do 2000 dinara...

Hvala na predloyima!
 
trabl je napisao(la):
Tek sada sam video ovaj thread o punjacima i sve sam procitao...

Gde kupiti i koji kupiti do 2000 dinara...

Hvala na predloyima!
GP Power Bank provereno radi nemožeš nida zamisliš......
 
driver je napisao(la):
Ja imam Triax power chetvorokanalni, sa display-em koji pokazuje status svake baterije, ima trickle charge, veliko i teshko napajanje odvojeno od kucishta, ima adapter za auto, 4 baterije od 2400mAh i jache od njih josh nisam video. Baterije se pune za oko 3 sata. Cena za sve ovo je 30-35€, a dodatni set od 4 takve iste baterije je 10€. Koga interesuje gde da kupi, na pm...


gde može da se kupi ?
:smash:
 
Ima da se kupi u onoj foto radnji ;) preko puta Shumadije :)

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Mozes i da kontaktiras Sasu (moderatora) on je meni prodao slabiju varijantu tada je imao i taj u ponudi
 
Software

to3a je napisao(la):
E kad su svi dali svoj komentar evo i ja da dam.Jos uvek drljam slike na starom hp 318-tici. A posznato je da je taj aparat usisivach baterija. Problem sam reshio sa 10 kom dobrih batrerija cca 2500 dinara. Bitko kod kupovine baterija je da ne kupish na ulici i da je baterija teshka. One lagane nemoj da se zalecesh. I za josh 2500 kupio sam XP444-27 Power2000 rapid batery charger Puni do 4 baterije tipa AA ili AAA. Zamenio sam njegov ispravljac za drugi bolji koji sam srecom imao kod sebe i sad mi 4 baterija od 2100 MAH napuca za oko sat vremena i mogu opushteno da zviznem oko 150 slika sa blicem podesenim za remove rec eyes dakle plikne jedno 6x pre slikanja. Ortak sa istim baterijama i punjachem na canon-u sabije oko 1000 slika tako da ti preporuchujem enermax baterije. Mada i sve ostale koje imaju TEZINU mogu da prodju. Ono kinesko jeftino djubre preskochi. Rachunaj min 50 eura da reshish problem sa time. Kupovina jeftinih punjacha pogotovo koji nemaju pokazivac punjivosti tj puno/puni se nemoj da kupish. Upropastice ti baterije i + 2 dana ima da punish.


Slušaj imao sam isti problem sa HP-407-com samo 70-ak slika sa 2500 mAh Sanyo baterijama.
Bilo mi je sumnjivo pa sam potražio help na HP-ovom sajtu i tamo sam skinu novu softversku verziju za 407-cu bila je verzija 1.01 a sada 1.03 i piše lepo ½½CRITICAL UPDATE FOR BATTERY & FAST SHOT½½ sada sa 407-com izvlačim oko 365 slika od toga 100-ak sa blicom i to samo sa dve baterije. :crash:
 
Software

to3a je napisao(la):
E kad su svi dali svoj komentar evo i ja da dam.Jos uvek drljam slike na starom hp 318-tici. A posznato je da je taj aparat usisivach baterija. Problem sam reshio sa 10 kom dobrih batrerija cca 2500 dinara. Bitko kod kupovine baterija je da ne kupish na ulici i da je baterija teshka. One lagane nemoj da se zalecesh. I za josh 2500 kupio sam XP444-27 Power2000 rapid batery charger Puni do 4 baterije tipa AA ili AAA. Zamenio sam njegov ispravljac za drugi bolji koji sam srecom imao kod sebe i sad mi 4 baterija od 2100 MAH napuca za oko sat vremena i mogu opushteno da zviznem oko 150 slika sa blicem podesenim za remove rec eyes dakle plikne jedno 6x pre slikanja. Ortak sa istim baterijama i punjachem na canon-u sabije oko 1000 slika tako da ti preporuchujem enermax baterije. Mada i sve ostale koje imaju TEZINU mogu da prodju. Ono kinesko jeftino djubre preskochi. Rachunaj min 50 eura da reshish problem sa time. Kupovina jeftinih punjacha pogotovo koji nemaju pokazivac punjivosti tj puno/puni se nemoj da kupish. Upropastice ti baterije i + 2 dana ima da punish.


Slušaj imao sam isti problem sa HP-407-com samo 70-ak slika sa 2500 mAh Sanyo baterijama.
Bilo mi je sumnjivo pa sam potražio help na HP-ovom sajtu i tamo sam skinuo novu softversku verziju za 407-cu bila je verzija 1.01 a sada 1.03 i piše lepo ½½CRITICAL UPDATE FOR BATTERY & FAST SHOT½½ sada sa 407-com izvlačim oko 365 slika ito samo sa dve baterije ...
 
Danas sam pazario Triax punjac sa 4 baterije od 2800 mAh :trust: .Malo sam se zaleteo sa kupovinom jer nisam obratio paznju na komentare za baterije preko 2500 mAh ,vec sam bio vodjen hvalama na racun ovog proizvodjaca.Jos nisam probao da napunim i isprobam baterije ,ali cim to obavim saljem utiske.Uzgred ,platio sam 1850 din...
 
Sta fali baterijama od 2800 mAh (takodje Triax punjac komplet)? Meni su na prvo punjenje izdrzale preko 350 snimaka na Fuji s6500fd... drugo punjenje - zaboravio vec kad sam ih stavio u aparat i koliko sam fotki ispucao...
 
I meni nije jasan komentar iznad...

Imao sam CFL 2300, odlično su me služile uz A510. Uz S5600 sam koristio Sanyo 2300 i njihov brzi punjač, takođe su u proseku punile 2 puta karticu od giga sa jednim punjenjem. Trenutno za blic koristim Triax 2800 sa pametnim punjačem (onaj njihov "vrh" ponude, što može i da prazni), takođe sve najbolje o njima, pošto je u pitanju drugo ili treće punjenje, već sam i izgubio računicu koliko su isterale, a punjene su pre Nove Godine (gotovo svaka fotka je bila sa blicem, dok se nije napunila kartica). Posle toga sigurno još jedno 200tinjak eksponiranja, a i dalje pune blic za 3,5 sekunde kad se ispuca punom snagom.

Prema tome, za gorenavedene brendove sve najbolje iz ličnog iskustva (možda CFL za nijansu zaostaju).
 
Ima li neko Sanyo MQH02 ("Vreme punjenja: 60 minuta. Trickle charge inteligentno punjenje. 4 AA NiMH baterije kapaciteta 2500 mAh." cijena 35 eura)? Ovo punjenje za 1 sat, da li to moze negativno uticati na zivot baterije? Koliko vidim na slici, nema indikaciju koliko su pune baterije.

Ili mozda Hama Delta Bravo 2700 ("Dvokanalni punjač, puni po 2 ili 4 AA ili AAA baterije. 4 NiMH baterije kapaciteta 2700 mAh. Adapter za punjenje u automobilu." cijena 27 eura)?

Inace, razmisljam o drugom punjacu, posto me nesto zeza Triax koji sam uzeo (onaj model sa indikacijom napunjenosti baterija i mogucnosti da ih prazni), puni samo jednu bateriju, za jednu napise BAD, a druge dvije ne konstatuje uopste (a tek sam ga kupio) :wall:
 
Poslednja izmena:
Baterije su trenutnio na punjacu i krchkacje se do sutra ujutru pa cu da ih probam...Videcemo kako ce me posluziti ,a s obzirom na vase komentare ne bi trebalo da bude problema.Baterije i punjac mi deluju solidnog kvaliteta i dosta su teski.Danas sam puno vremena proveo vrshljajuci po gradu i trazeci neki dobar punjac+baterije i iz velikog izbora sam se odlucio za ovu varijantu iako mozda nije najkvalitetnija ali mi se u datom trenutku cinila kao najpovoljnija.(Sanyo 4x
2500mAh+Spori punjac=1350 din :trust: ).Ovaj Triax koji sam pazario ,cini mi se da je neki OEM posto sam primetio identican punjac samo bez baterija i u drugom pakovanju pod nazivom ''TnB'' ili nesto slicno :trust: .Zbog ovoga i oznake 2800 mAh ove baterije deluju malcice sumnjivo i voleo bi da znam ko je njihov proizvodjach.Vreme ce reci da li je ovaj komplet kvalitetan ili ne...
 
Sanyo rules ;-)

Nedavno sam probao jedan spori Sanyo punjac sa oznakom MQN02 sa Sanyo baterijama od 2100mAh.Trebalo mu je 17h da ih napuni,malo vise nego sto meni odgovara,ali zato je posle usledilo sve ono najbolje.Koristio sam ih na Canonu A710is,i sa jednim parom baterija je ispucao oko 250 slika,uz konstatno cackanje menia i pregledanje slika,a na ekranu se jos nije pojavilo upozorenje da su baterije pri kraju...Pre toga sam koristio Sanyo brzi punjac MQR02N sa Sanyo baterijama od 2500mAh,gde je autonomija baterija bila jako slicna,odlicna.U sustini,bolje je dodati jos 5e i kupiti Sanyo koji je jos uvek Nr1.
 
Nisam bio siguran moze li, ali hocu, jedino sto moram cekati da nadjem nekog ko ide za BG da ga posaljem sestri da ga odnese ona tamo gdje ga je kupila. Treba li i baterije da saljem zajedno sa njim ili je dovoljno samo punjac (firma je cini mi se axelfoto)?
 
Očisti kontakte dobro suvom krpicom na punjaču i na baterijama, pa probaj ponovo, za svaki slučaj - pre nego što reklamiraš :)

Pošalji sve na reklamaciju, naravno, otkud znaš šta je riknulo?
 
Nazad
Vrh Dno