Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

Koliko bi minimum mAh trebalo da imaju baterije za A520? 2000 mAH bolje da ne gledam?
 
2200+ mAh baterije će ti biti sasvim dovoljne. Razliku u kapcitetu nemoj gledati toliko kao razliku u ceni, jer 100mAh više ne vredi 100-200din više.
 
milee je napisao(la):
2200+ mAh baterije će ti biti sasvim dovoljne. Razliku u kapcitetu nemoj gledati toliko kao razliku u ceni, jer 100mAh više ne vredi 100-200din više.

Hvala, a reci mi Triax punjac sa baterijama 2000mAh, ima u jednoj ponudi a dobija se uz fotoaparat. 180 e izadje Aparat i punjac s tim sto mi to sve nekako :zgran:
Ili varijanta, da uzmem to pa onad mozda kasnije da kupim ja baterije neke druge ako ove ne budu valjale ?

Edit: Kad smo vec kod punjaca postoji li varijanta punjaca da puni sve vrste baterija (AA, AAA....) jer mi treba i za mp3 player?
 
Poslednja izmena:
Nism koristio Triax punjač, i ne mogu ga ni kuditi ni hvaliti. Nisam pratio cene aparata u poslednje vreme (iako sam ih ranije i ja prodavao).
Ja imam Vartin običan punjač (10€) i CFL 2300mAh+ SONY 2500mAh (i jedne i druge manje od 300din/kom), na S1 ISu i Olympusu c-150, sve radi savršeno.

Nisam ti baš odgovorio, ali...
 
Biah sada do Blic sopa, i imaju Sanyo punjac sa 2500 mAh cena oko 30 e. E a bio dalje i vidim gore pomenuti Vartin punjac za 850 din :d
Pa me zanima sta je bolja varijanta uzeti taj punjac sa baterijama ili pak kupiti vartin punjac pa onda 4 baterije posebno????
 
Ja koristim Vartin spori punjac,i imam Vartine punjive od 2300mAh.Jeste da mu treba dosta da napuni ove baterije (oko 14-15 sati otprilike),ali zato su izdrzljive neverovatno.Ispucas otprilike oko 150 slika sa ukljucenim blicem,mozda i vise mozda i manje,nikada nisam tacno brojao.Imam i Sony od 1800mAh,i one su ok.Sto se tice punjaca,bolje uzeti neki spori,ali provereni,nego neki brzi,ali da ne valja nista.
Zaboravih da kazem da imam Canon A75,i da sam sve gore pomenute baterije koristo u njemu.
 
Poslednja izmena:
150 slika je nishta, ja mogu da ispucam preko 1000 sa blicem ;)

Preporuchujem da ne uzimate te vartine punjache, ne zbog toga shto je losh, vec zato shto mu previshe vremena treba, i bash kada ti trebaju, ti baterije nemash, a ne mozesh ih puniti "ajde samo malo". Jednom dash 30e za punjach sa baterijama i ne mislish dugo, a imash uvek spremne baterije, a kada je frka, uvek mozesh da ih punish od pola.
 
driver je napisao(la):
150 slika je nishta, ja mogu da ispucam preko 1000 sa blicem ;)

Preporuchujem da ne uzimate te vartine punjache, ne zbog toga shto je losh, vec zato shto mu previshe vremena treba, i bash kada ti trebaju, ti baterije nemash, a ne mozesh ih puniti "ajde samo malo". Jednom dash 30e za punjach sa baterijama i ne mislish dugo, a imash uvek spremne baterije, a kada je frka, uvek mozesh da ih punish od pola.

Oki doki, ovih 2500 mAH je dobro?? Mislim ako uzimam onda da uzmem nesto da valja
 
Bas ti i sanyo i punjac i baterije su odlicni.
 
a za a610, da li su dovoljne 2500mAH ili trebaju jace.
Nisam jos uzeo aparat ali se raspitujem jer treba da uzmem minimum 4 tj 8 baterija!!!
 
zacool je napisao(la):
Oki doki, ovih 2500 mAH je dobro?? Mislim ako uzimam onda da uzmem nesto da valja

Ma nije tu kapacitet baterija presudan, tako se baterije na ovom trzishtu ne mogu porediti, bitno je da uzmesh neke kvalitetne, a ovaj sanyo komplet je jedan od tih.
 
driver je napisao(la):
Ma nije tu kapacitet baterija presudan, tako se baterije na ovom trzishtu ne mogu porediti, bitno je da uzmesh neke kvalitetne, a ovaj sanyo komplet je jedan od tih.
Da se nadovezem, pojavile se razne vrste NiMH sa snagom od 3800mAh!!!
e te definitivno ne kupuj!
 
Uzeh taj Sanyo pa me interesuje treba li ove baterije formirati? Ako treba jel isto ono 3x po 10 h punjenja, naravno uz prethodno max. praznjenje?
 
NiMh baterije treba "formirati". Ako ti punjac ima trickle charge super. To ce odraditi posao. Mozes ih ostaviti i duze od 10h. Ako nema onda ih samo ostavi da stoje (ne prikljucuj potrosace tih 10 h posle punjenja)
 
Ako je brzi punjac a nema trickle charge posle redovnog punjenja onda ih izvadi iz punjaca i ostavi da stoje. Nemoj ih odmah ubaciti u aparat ili bilo koji drugi potrosac. Razlog je neka prica o redistribuciji elektrolita u novim bla bla ... Pogledaj http://www.batteryuniversity.com/partone-11.htm Tu je sve vrlo fino ispricano.
 
Axel DPS je napisao(la):
Ajde reci koji model Sanyo, pa da ti precizno napisemo sta da radis,
mada ti je Hannibal vec sve rekao

Model HR-3U

Ja se zeznuh pa stavih dve ali nisam ih puno koristio :(
 
Ja sam kupio sony 2 baterije,nisam punjac.Treba mi preporuka (mislio sam da kupim Varta spori)i kako da ih formiram.
 
zacool: Da nije HR-3U model baterija a ne punjaca?

Miki: Vec to napisah, al evo opet. Manite se sporih punjaca. Sto ustedite na punjacima platicete u baterijama. Bice one isto pune i s brzim i s sporim punjacem, al ce sa sporim trajati krace (manji broj punjenja pre nego sto crknu).
 
Hannibal je napisao(la):
zacool: Da nije HR-3U model baterija a ne punjaca?

Miki: Vec to napisah, al evo opet. Manite se sporih punjaca. Sto ustedite na punjacima platicete u baterijama. Bice one isto pune i s brzim i s sporim punjacem, al ce sa sporim trajati krace (manji broj punjenja pre nego sto crknu).
Bas tako

Model HR-3U je model celije a ne charger-a
Nebitno obzirom da su stare generacije od 1700mAh onda je verovatno i stari nekontrolisani Sanyo MQN02 tako da ti to slobodno formiraj tri puta po 16h!
 
Da izvinjavam se, to je model baterije s tim da su 2500 mAh
 
Da ne otvaram novi Thread

Nasao sam "Varta easy energy pocket charger", sa 4 baterije "Power accu 2500mAh", i sve to za 1300 dinara (tacnije, 1290 din ;)). Jedini problem je sto ne znam nista o ovim baterijama, kao ni o punjacu (mali zuti punjac).

Ovo je spori punjac, ali mnogo mi je bitnija cena (i naravno, kvalitet) nego brzina punjenja. Jos ako imate neka iskustva sa ovim... ;) :D

Pozdrav, Darko
 
E ljudi,kupio sam Sony baterije 2500 mAh i Sanyo punjac MQN03.Punile su se 17 sati i lampica jos svetli.Na punjacu pise da treba da puni baterije od 1700mAh.Prodavacica kaze da nema veze sto su baterije jace, a ja mislim da se za***la.Moze li ovaj puinjac sa ovim baterijama ili da vratim pa da uzmem drugi?
 
Da li je " trickle charging" i "smart" ista stvar? Ako nije koja je razlika, i šta je bolje? Pitam pošto sam na forumima nailazio na različite opise i neslaganja (čak i prepucavanja) oko toga šta je šta.

Odlučio sam se više-manje za fotoaparat (A610, ima ga za 235 eura), količinu memorije (SD 1 GB Kingston Elite Pro, 55 eura), ali oko punjača i baterija nailazim na dosta različitih i oprečnih mišljenja, pa me to kao početnika zbunjuje. Zato bih zaista bio zahvalan na jasnim i jezgrovitim odgovorima.

Da li je bolje imati brzi ili spori punjač? I povodom ovoga sam nailazio na različita mišljenja. Da li se baterije oštećuju ako se pune brže?

Kako se baterije formiraju? Da li tako što se totalno isprazne par puta (da fotoaparat više ne radi), pa se pune do kraja?

Šta mi možete treći o sledećim punjačima, oba su 25 eura

Hahnel punjac TC Compact II 4 x AA 2500mAh

HAMA Quick Charger 4 x AA 2500mAh + Auto-adapter


a ovaj je nešto više

Punjač za baterije + 4 NiMh baterije 2500mAh, SANYO, 2h (MQRO2N)
 
Trickle charge je dopunjavanje posle glavnog punjenja. Kada detektuje da je baterija puna, punjac smanjuje struju punjenja na oko 5% od one za vreme brzog punjenja. Zgodna (al ne i neophodna) stvar jer se time baterije stvarno napune na 100% kapaciteta.
Za Smart charge nisam cuo al predpostavljam da je izmisljotina proizvodjaca kojom sugerise da punjac ima detekciju stanja baterije i da sam na osnovu toga odredjuje kako da je puni.

NiMh baterijama najvise skodi prepunjavanje. Da se baterija ne bi prepunila potrebno je da punjac ima sto bolju elektroniku za detekciju pune baterije. Promene u voltazi i temperaturi baterije kad dodje blizu 100% kapaciteta su srazmerne struji punjenja T.j sto je veca struja punjenja (samim tim i brzina punjenja) to su izrazenije promene i lakse ih je detektovati.
Spori punjaci nemaju kola za detekciju jer su pri strujama punjenja koje oni koriste promene tolko male da se ne mogu razlikovati od standardnih smetnji u elektricnoj mrezi (a zamisli koda nas sa nasim EPS-om). Oni uglavno rade s fiksiranim tajmerom. Ako ces kupovati spori punjac onda kupuj komplet s baterijama jer ce tada tajmer biti podesen za te baterije. I pre svakog punjena dobro isprazni baterije. Polu prazna baterija u punjacu s tajmerom se obavezno prepuni.
Brzi punjaci po pravilu imaju kola za detekciju. Razlikuju se samo po tome dal detektuju svaku bateriju posebno i individualno ih gase kad se koja napuni ili detektuju prvu koja se napuni pa odma gase sve. Ima tu jos dzidzabidza tipa praznjenja pre punjenja, trickle chargeova i gore spomenutih smartova. Sve je to fino imati al nije neophodno, al dobra detekcija jeste.
 
Sad jedno mozda glupo pitanje, ali kako praznis baterije do kraja?
Ja sam bas juce kupio Vartin spori punjac, i nakon 13h punjenja baterije rade (kako rade, vreme ce pokazati ;)), ali kako da budem siguran da su se ispraznile (na neki brz i jednostavan nacin :))

Pozdrav, Darko
 
Naj jeftiniji a najpouzdaniji (samo ne bas brz) nacin je da odes kod kineza i kupis baterijsku lampu. Ubacis baterije, upalis i ostavis. Kad se ugasi potpuno (prestane i da tinja) baterije su prazne. Samo ih posle toga nemoj odma staviti na punjenje. Daj im po sata da dodju k sebi.
 
Hannibal je napisao(la):
Naj jeftiniji a najpouzdaniji (samo ne bas brz) nacin je da odes kod kineza i kupis baterijsku lampu. Ubacis baterije, upalis i ostavis. Kad se ugasi potpuno (prestane i da tinja) baterije su prazne. Samo ih posle toga nemoj odma staviti na punjenje. Daj im po sata da dodju k sebi.
Ni ovo nije baš pametno. Baterije ne bi trebalo ni da se potprazne. To važi za sve vrste baterija na bazi nikla (NiCd i NiMh). Pravilo je da se NiMh (ili NiCd) baterija smatra praznom kada pri struji koja teče iz nje od 10% kapaciteta (npr. iz baterije od 2000mAh teče 200mA) napon na njoj padne na 1,1V.
Ovo se naravno ne može realno uraditi ali neki punjači imaju opciju pražnjenja baterije kada prvo prazne bateriju pa tek onda počinju punjenje.

Dakle, nije pametno skroz iscrpiti bateriju. Morala bi da zadržava napon od bar 1,1V.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno