Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

Mozesh po dve naravno, ali ako ih koristish po dve.
 
Jedan mali off, mozda je glupo pitanje - interesuje me da li moram da trazim posebno baterije za bezicni Panasonic 110fx, ili nema problema da uzmem ove Triax AAA 900mAh, posto su one predvidjene za sporo punjenje, a stare baterije u telefonu imaju one rupice na + polu (koliko sam do sad skontao, takve su baterije namenjene brzom punjenju)...
 
Kupio veceras u NS Sanyo NC-MQR02 sa 4 HR3U Ni-MH 2300 baterije za 990 dinara.
Video sam i Ansmana za 2900, to mi je bilo previse para.
 
Poslednja izmena:
Super cena!
 
Sanyo ili Triax ?

Da li su bolje Eneloop 2000 ili Triax 2800?

Imam Varta spori punjac pa bih uzeo sada neki brzi.
Razmisljam da li da kupim:

Sanyo MQN 04E2-3UTG = 900 din
15950.jpg


Kod:
Kompaktan i lagan punjač sa velikim opsegom napajanja, idealan za putovanja 
Baterije: 2x Eneloop baterije veličina AA 
LED indikator za prikaz napunjenosti baterije 
Mogućnost punjenja jedne ili dve baterije veličine AA 
Vreme punjenja 4,2 h (2 AA) 
Napajanje pomoću adaptera AC 100-240 V AC, 50-60 Hz, 5W 
Kabl za Evropski standard utičnice 
Kapaciteta 2700 ni mh 
Dimenzije (ŠxVxD): 74,5 x 70,5 x 27,5 mm 
Težina: 75 g 
Zemlja porekla: Japan

Da li ovde idu 2 baterije od 2000 mAh ?

ili

Triax MW 6178 = 2400 din
7323.jpg

Kod:
Mogućnost punjenja AA i AAA baterija 
Mogućnost pražnjenja baterija 
4 AA baterije od 2800 mAh 
CAR KIT - mogućnost punjenja u kolima 
4 nezavisna kanala za punjenje 
Kontrolisana struja punjenja od maksimalno 1000 mA (vreme punjenja: 2800 mAh/ 3.5 h) 
LCD displej 
Zvučna indikacija neispravne baterije 
Mogućnost rada sa odvojenim kanalima (dok se jedna baterija puni, druga se istovremeno prazni) 
Garancija: 1 godina
 
Poslednja izmena:
"Da li su bolje Eneloop 2000 ili Triax 2800?"
Zavisi kakav si korisnik. Ako slikas svadbe bolje su Triax, a ako slikas kuci s vremena na vreme po neki snimak, bolji je Eneloop.
 
Ja imam slabiji model Triaxa (MW 2078), i za sada se odlicno pokazao, i punjac i baterije.

Sto se tice Sanyo, glavna odlika Eneloop baterija je malo samopraznjenje tokom vremena, znaci napunis ih danas i cuvas u fijoci dok ti ne zatrebaju. Medjutim, mislim da ti je 2000mAh premalo; i da je bolje da uzmes neke "obicne" Sanyo baterije (sad ce Driver da se javi da su Sanyo vrh vrhova :p ), i neki brzi punjac... (nisam siguran da je ovo za 1000din brzi punjac, mislim da je u pitanju spori punjac - i da to sto pise na sajtu tehnomanije nema veze sa zivotom ;) )
 
Ako kupujes obicne Sanyo, NIKAKO ne kupuj one od 2500 mAh. Ogromno je samopraznjenje. Kupi 2300 ili 2700.
 
Ja imam slabiji model Triaxa (MW 2078), i za sada se odlicno pokazao, i punjac i baterije.

Sto se tice Sanyo, glavna odlika Eneloop baterija je malo samopraznjenje tokom vremena, znaci napunis ih danas i cuvas u fijoci dok ti ne zatrebaju. Medjutim, mislim da ti je 2000mAh premalo; i da je bolje da uzmes neke "obicne" Sanyo baterije (sad ce Driver da se javi da su Sanyo vrh vrhova :p ), i neki brzi punjac... (nisam siguran da je ovo za 1000din brzi punjac, mislim da je u pitanju spori punjac - i da to sto pise na sajtu tehnomanije nema veze sa zivotom ;) )


Ja imam GP 2300 i Sanyo 2100, ove druge su blagi ocaj. Napunim, postoje 4-5 dana, stavim u aparat i one posle 2 snimka prazne ... ne bih uzimao obicne Sanyo samo Eneloope. A da je ovo brzi punjac jeste, i na njemu pise QUICK CHARGE, samo se pitam da su baterije od 2000 mAh, da ne budu neke obicne slabije.

Sada naleteh na nove linkove ...

MDR03-E-2-3UTG = 1650 din
MQN04-E-2-3UTG = 900 din (izgleda pogresna slika na prvom sajtu) trebalo bi da je ova:
09f1658daa.jpg
a taj nije brzi.




Ovaj Triax punjac mi se svidja zbog onog sto puni svaku bateriju posebno pa praznejnje ...
 
Imam taj triax punjac i lepo radi. Jedino nije najkvalitetnije izrade, posto mi je ispao par puta i sad ne rade sve lampice (ali display lepo pokazuje). Ima 4 nezavisna kanala, tako da moze neke da prazni, neke da puni, a neke da stoje napunjene na trickle. :)
To sto je cetvorokanalni je velika prednost, jer cak iako koristite baterije uvek u paru ima razlike medju njima (uvek se jedna pre napuni). Kod obicnih punjaca, to znaci da ili jednu nece napuniti do kraja ili da ce drugu prepuniti...
Mene baterije odlicno sluze, cak i to samopraznjenje nisam primetio u nekoj meri. I posle nekog vremena, bez problema napravi dosta snimaka. Nisam mogao da uporedim kolika je razlika npr odmah posle punjenja i npr posle 15 dana, jer nikad nisam potrosio baterije za vece (moj aparat koristi sve cetiri odjednom i uvek pre napunim karticu ili ostanem bez ideje sta slikati). E sad posto nisam koristio ni neke druge baterije ne znam (ne mogu da izvrsim poredjenje) da li imaju stvarno 2800mAh ili su slagali, ali kao sto rekoh meni stvarno dugo drze :)
 
Jos nisam odlucio sta da kupim od punjaca. Jedno prakticno pitanje. Imam 1 uredjaj koji koristi 3 baterije. 3 alkalne baterije u njemu traju oko 3 meseca. Da li je bolji izbor za njega da uzmem 2 punjive baterije i da njih po potrebi punim a da 3. stavljam obicnu alkalnu ili da koristim 3 punjive? Kako 3 baterije da napunim? Da li cetvorokanalni punjaci mogu da pune recimo jednu ili 3 baterije?
 
Cetvorokanalni => svaki kanal radi za sebe, znaci moze da puni samo 3, moze jednu da puni, jednu prazni, jednu na trickle a jedno polje prazno, ma sve moze :D

A sta ti je bolje, alkalne ili punjive, to sam odluci... Mislim da ne bi trebalo da koristis "mesavinu" - ako se alkalna isprazni prva, onda imas dve poluprazne punjive itd., ako vec uzimas punjac uzmi i 4 punjive baterije i to je to. :)
 
...Imam 1 uredjaj koji koristi 3 baterije. 3 alkalne baterije u njemu traju oko 3 meseca...
Imaj u vidu da alkalne baterije imaju nesto visi napon tako da ako nije predvidjen da radi na punjive moze da bude problema. A ako ne trosi mnogo, ovo je bas primer za Eneloop posto ce obicne Ni-MH pre da se isprazne od stajanja nego od potrosnje.
 
Ako vec imas punjac, po meni naj bolja varijanta ti je da kupis 6 enloop baterija. Bice ti mnogo jeftinije nego da kupujes neki cetvorokanalni punjac a pored toga uvek imas rezervne baterije. Enloop ima minimalno samo praznjenje tako da ce uvek biti spremne. Stim sto ces jednom puniti 4 a drugi put 2 baterije i tako u krug.
 
Ja sam uzeo enloop punjac i cetri enloop baterije pre nesto vise od mesec dana i mogu ti reci da sam za sada prezadovoljan.
Ja ih koristim za foto aparat i posto ne fotkam previse enloop mi se nametnuo kao najbolji izbor. Ranije su mi se napunjene baterije praznile tako da kada dodju na red za koriscenje one jedva da imaju pola kapaciteta. Sa enloop baterijama je taj problem resen.
 
Imam ovaj komplet ali sa 4 baterija, do sada ga nisam previse koristio i punio sam ga samo 2 puta do sada ( preko noci je stajao tako da ne znam tacno vreme punjenja ) medjutim sad je proslo skoro 18 sati a baterije jos uvek nisu pune i dosta su tople kao i sam punjac.
Koliko vremena se pune ove baterije na ovom punjacu? Ovih 18+ sati mi deluje zaista previse. :trust:
 
Poslednja izmena:
Ne znam za koliko se baterije napune ali lampice mi se iskljucuju nakon tacno 16h.
 
Koliko vremena se pune ove baterije na ovom punjacu? Ovih 18+ sati mi deluje zaista previse. :trust:

Nisi dobio uputstvo?
Izgleda ima mnogo onih koji ne dobiju ili bace uputstvo, pa evo ja moje skeniro (lakse mi da ga cuvam ovako:)).
A ako je to ovaj model onda je pokvaren, trebalo bi da ga iskljuci sam posle 16 sati, a baterije punis u zavisnosti od njihovog kapaciteta. Imas u uputstvu.

btw treba puniti onoliko koliko pise u uputstvu za odredjeni kapacitet, jer ovi punjaci nemaju trickle mod. Znaci on sve vreme puni full pa nije preporucljivo drzati 16 sati tj. dok se ne iskljuci. To je samo zastita AKO zaboravite rucno da iskljucite, pogotovo ako dopunjujete polupune baterije. Vreme navedeno u uputstvu vazi za potpuno prazne baterije.

evo iskopah neke teme o baterijama za one koji nisu videli:
http://www.benchmark.rs/forum/showthread.php?t=61432&highlight=baterije+ostalo
http://www.benchmark.rs/forum/showthread.php?t=86031
 

Prilozi

  • NC-MQN04E.jpg
    NC-MQN04E.jpg
    161.9 KB · Pregleda: 177
Poslednja izmena:
Sto moze covek da se zezne kad kupuje punjac...
Imao sam Sanyo koji je radio ~8 godina, ali vise ne puni kako treba.
Kupim Ansmann-a za neke ekstra male pare i tek onda vidim da mu je struja punjenja 70 mAh:wall::wall:...
Sad se razmisljam:
Ansmann Powerline 5 LCD(3261,5 din) ili Triax MW 6178(2599 din)...
 
Kupio sam onaj TRIAX MW6178.

Pokusao sam da napunim baterije iz Panasonic bezicnog telefona - NiMH, AAA Panasonic 550mAh. Posle par sati punjenja diode su pozlelenele i baterije su kao bile pune.

Kad sam ih vratio na telefon, indikacija je pokazivala 2 od 3 crtice. Posle sledeceg praznjenja napunio sam opet (drzao i malo duze) i ista situacija, na telefonu 2 crtice. Kada punim na telefonu indikacija pokaze normalno puna baterija ili 3 pune crtice?
 
Za Grozdu i meni se to isto desava samo sa Volcraft, Hama i Sanyo punjacima kada sam punio baterije od Bezicnog telefona (isi tip AAA baterija od 550mAh) izgleda da je nesto do telefona jer i meni prikazuje 2/3 napunjenosti (dve crte) dok kad ga punim preko baze onda prikaze 3/3 isto kao i tebi . Nemoj da se brines nije do punjaca vec do Panasonic elektronike. Mene interesuje druga stvar kako sam nezadovoljan kapacitetom istih a nigde nisam mogao naci koja je maksimalna vrednost baterija koje se mogu staviti u ove telefone (800, 850...ili neke 1000mAh). Jer mi se cini da ovi telefoni nemaju inteligentne punjace ili mozda gresim...
 
Za Grozdu i meni se to isto desava samo sa Volcraft, Hama i Sanyo punjacima kada sam punio baterije od Bezicnog telefona (isi tip AAA baterija od 550mAh) izgleda da je nesto do telefona jer i meni prikazuje 2/3 napunjenosti (dve crte) dok kad ga punim preko baze onda prikaze 3/3 isto kao i tebi . Nemoj da se brines nije do punjaca vec do Panasonic elektronike. Mene interesuje druga stvar kako sam nezadovoljan kapacitetom istih a nigde nisam mogao naci koja je maksimalna vrednost baterija koje se mogu staviti u ove telefone (800, 850...ili neke 1000mAh). Jer mi se cini da ovi telefoni nemaju inteligentne punjace ili mozda gresim...

Ja predpostavljam da mogu bilo koje AAA baterije, sto veci kapacitet to ce duze trajati. U starijem telefonu imao sam neke od 700mAh a sada kao da su ih smanjili pa stavljaju ove od 550. Moguce da noviji telefoni i manje trose pa im jeftinije da stave manjeg kapaciteta.
 
Grozda - Hvala..Stavio sam eneloop 800mAh pa cemo da vidimo...Cuo sam iz nekoliko nezavisnih izvora da ne treba stavljati baterije veceg kapaciteta od 850mAh u bezicne telefone koji koriste AAA baterije, kazu nije zbog telefona vez zbog punjaca ??? sto mi nema logike punjac puni dok ne napuni brzina je do snage punjaca ..Nema mi logike da punjac ima neku foru tipa punim 11h X 50mAh (550mAh) i kraj napisem da je baterija puna...pa kad stavis neku od 800-1000 napuni do pola. Moji nezavisni punjaci su "inteligentni" pune dok ne napune a posle odrzavaju mozes im staviti bilo koji kapacitet bar tako pise u upustvu snaga punjenja im je 500~700mAh za Sanyo i Hamu a Volcraftolcraft ima 250-1000mAh pa sam stelujes mada ima i auto inteligenciju :trust: fora da prvo puni sa 1000mAh a posle sam spusti na 250mAh kazu da je tako punjenje baterija mnogo bolje...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno