Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

zzzz:

ne pitam zbog baterija,tih 500din ili 900 koliko ladda košta ću da prežalim,već što sprava koju bih da teram traži 3v,audio je,pa više pitam da ne mlatim bezveze u zuce a da na kraju ne radi lepo na 2,6v...

one na usb su 950 din komad,i 1,5v su.lako se nađu na kp'u,jedne jedine su sa usb priključkom na kp.ne pravim se pametniji,potpuni sam laik u oblasti,godinama sam bežao od baterija zato pitam,više da se edukujem nego da ja tu sad nešto izmišljam toplu vodu.
 
@ Orchard

Te USB Li-ion AA na 1.5V su PWM buck i imaju ripple. Nije lep ravan napon. Sa zastitom koja moze da omane. NiMH ne mogu da greskom puste uredjaju 8V(2x4V), niti da se zapale. Ocitavanje stanja baterija u uredjaju koji ih koristi ne radi sa takvim baterijama. Uredjaj ce stalno da misli da su baterije 100% pune zbog konstantnih ~ 1.5V i onda ce se iskljuciti odjednom bez ikakve najave, kad zastita u Li-Ion baterijama iskljuci konverziju potpuno zbog dostignutog krajnjeg donjeg limita zastite Li-ion celije od prepraznjenja. Pritom te USB Li-ion AA imaju samo 1250mAh, naspram 2000-2500mAh kod krstenih NiMH. Nije to bas sjajan izbor zbog mnogo cega.

Odgovor na to da li je napon apsolutno kritican u tom uredjaju lezi u operativnom naponu unutrasnje elektornike, koriscenom naponskom regulatoru, da li je isti LDO sa malim Dropout voltage. Ima li dovoljno lufta.

U praksi je najlakse probati sa NiMH ili citati specifikaciju koja i kod top proizvodjaca nije potpuno za verovanje u tom segmentu ili je i nema uopste navedene za to.

Ako vec pricamo i o probi, nabavka NiMH ne moze da propadne u bilo kom domacinstvu.

Probati uredjaj sa NiMH. Ako jedva radi i sa punim baterijama, odgovor se namece sam. Ako radi lepo bez greske, nakon sto se iskljuci zbog praznih baterija, izmeriti na eksternom punjacu/praznjacu baterija da li je preostalo jos energije u njima. Ako je preostalo jos bilo sta vise od recimo 20%, uredjaj naginje ka vecem minimalnom naponu. Cak i tada su NiMH baterije verovatno bolji izbor od tih Li-ion PWM buck baterija.
 
Poslednja izmena:
mislim da si rešio dilemu i hvala na tome. :) dakle lepo lidl i ove šarene za cca 500din,pa ako ne da se akam dalje,ako da lepo uzmem kršten punjač i gotova priča.
 
Pa da. Inače šarene su 400 za 4pak i nisu šala. Treba imati jedan kršten univerzalni punjač cilindričnih baterija jer neće ni NiMh ni Li-ion cilindrične još dugo iz mode. Na samom lepom tretiranju baterija normalnim punjačem se više dugoročno uštedi na baterijama nego što se uštedi kupovinom najjeftinijeg punjača.
 
slobodno preporuči prvi najjeftiniji kršteni,imaj u obzir da većini ne treba preko 4 i da brzina ne igra neku ulogu (jer kao u mom slućaju,menjale bi se,simultano zaista nemam potrebu preko dve).isto kao što sam nabasao na one baterije sa usb portom tako sam laički nabasao na neke punjače za oko hiljadu na kp,ali deluje da je to par dolara na aliju...
 
moja rekapitulacija što se tiče jefitinije/povoljnije ponude...

https://www.aliexpress.com/item/329...&terminal_id=ed35232920934aa7a7f2512303ee5c22

punjač koji je jedan od boljih nimh punjača, ima ga dosta ljudi na forumu, sad je i na sniženju...

https://ru.nkon.nl/charger-23/battery-charger/nimh/japcell-bc-4001-charger.html

ako imate nekoga da vam donese iz neke ikee koja ih ima u prodaji napolju...družite se malo sa gastosima :)

https://www.ikea.com/gb/en/p/ladda-battery-charger-60241308/

nabavka uglavnom nije baš najjednostavnija ali tako je kako je...kod nas se valjda može naći panasonic bq-cc55 sa 4 baterije ali on je već nekih 40ak evra...nude ga i na kp ako se ne varam...

sve su ovo nimh punjači...ko hoće da puni i lion ima litokala i opus punjače online za nekih 20-30 dolara i to bi otprilike bilo to...
 
Poslednja izmena:
2500 din je taj panasonic na kp,ali vrv uzimam taj šaomi ako se ispostavi da je voltaža dovoljna.hvala na preporukama!
 
Ја имам неки Кодак ид пре 10-ак година, пуни до 4 АА или ААА НиМх батерије. Променио сам више батерија, а пуњач ради без грешке. Није баш био јефтин, али тада и није било неког великог избора, испало је да је поузданост доста висока.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
bio u lidlu u voje ilića,kažu razgrabilo se u par sati,moooožda bude opet sledeće nedelje ali da se ne nadam...
 
Probao neko? https://www.aliexpress.com/item/400...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

H0983c057e2b843038c2dda2cbfb2261b2.jpg
 
Kada me mrzi da koristim Lito Kalu onda izvadim ovaj mali GP npr kada treba da napunim dve AA ili AAA baterije.
Ima auto cut off na 1.4v I nema brige [emoji3]

Nakacim ga na powerbank I preko noći lagano ih puni.

Bolji i sigurniji od mnogih Kineza sa aliexpressa [emoji3]

cd2be2f1ced022069bb04424eb44393b.jpg
64dd297121d4cfee306ff06b2f4a0ab4.jpg
a8c98a95554daf52c46abf2b3d4feeb2.jpg
58967f55a507c1a9a80746381f5b353e.jpg

Nije ovaj punjač nešto što bih preporučio, jednokanalni je i to nije dobro za baterije. Ima puno pametnih punjača na tržištu, može se izabrati. Pomenuti Panasonic BQ-CC55 je odlična sprava a i BQ-CC17 je dobar. Oba imaju individualno punjenje, svaki kanal nezavisno.

Ikea LADDA jesu superiorne ali u poređenju sa ovim Tronic iz Lidla su duplo skuplje te je otuda Tronic best buy. Doduše, bile su i LADDA na oglasima jedno vreme i to dosta povoljnije nego u Ikei.
 
Nije ovaj punjač nešto što bih preporučio, jednokanalni je i to nije dobro za baterije. Ima puno pametnih punjača na tržištu, može se izabrati. Pomenuti Panasonic BQ-CC55 je odlična sprava a i BQ-CC17 je dobar. Oba imaju individualno punjenje, svaki kanal nezavisno.

Ikea LADDA jesu superiorne ali u poređenju sa ovim Tronic iz Lidla su duplo skuplje te je otuda Tronic best buy. Doduše, bile su i LADDA na oglasima jedno vreme i to dosta povoljnije nego u Ikei.
Ja ga i nisam poredio sa pametnim punjacima nego sam pomenuo isti zbog onih ultra jeftinih sa ali expressa...
Svakako je ovo sigurnije.
 
vadite iz naftalina punjače koji niti mogu da se kupe niti se više prave...nema baš neke koristi na ovoj temi od bilo čega što nije aktuelna ponuda punjača...

punjači koji pune baterije samo u paru inače nisu za preporuku...baterije nisu u svakom trenutku 100 posto istih parametara a punjač ih puni onako kako on misli da je dovoljno za obe...
 
Poslednja izmena:
kao što rekoh,sem ako je neko u mogućnosti da izobilazi više lidlova ili mu se posreći da ih ima u lokalnom,do tih šarenih teško da će doći.LADDA ima i sad na kp,800 i 900 din i u subotici su.
 
Par pitanja. Stvarno se ne razumem u ovu materiju previse, pa mi par stvari nije jasno. Imam Opus C3100 i punim AA i AAA Ni-MH Eneloop i Fujitsu baterije. Kao sto rekoh zanimaju me dve stvari. Kako da vidim koliko mi je neka baterija puna? Neke baterije mi stoje po mesec, dva ili duze pa me zanima koliko su pune. I drugo, posto ne znam koliko su neke baterije pune, stavim ih da se pune, default charge opcija, znaci ne discharge, i koliko vidim pune se kao da su prazne. A znam da nisu.

EDIT: Ne puni od pocetka. Ustvari, tako je pokazivao punjac, ali dopunio je nekih 250mAh, punio je cini mi se 15-tak minuta i pokazao full. Tako da je samo dopunio.
 
Poslednja izmena:
Par pitanja. Stvarno se ne razumem u ovu materiju previse, pa mi par stvari nije jasno. Imam Opus C3100 i punim AA i AAA Ni-MH Eneloop i Fujitsu baterije. Kao sto rekoh zanimaju me dve stvari. Kako da vidim koliko mi je neka baterija puna? Neke baterije mi stoje po mesec, dva ili duze pa me zanima koliko su pune. I drugo, posto ne znam koliko su neke baterije pune, stavim ih da se pune, default charge opcija, znaci ne discharge, i koliko vidim pune se kao da su prazne. A znam da nisu.

EDIT: Ne puni od pocetka. Ustvari, tako je pokazivao punjac, ali dopunio je nekih 250mAh, punio je cini mi se 15-tak minuta i pokazao full. Tako da je samo dopunio.

Kako da se vidi koliko je neka baterija puna?

Pa sa "Discharge" funkcijom. Ispisace koliko je bilo mAh u njima. Ukoliko se pak misli na metodu koja nece remetiti stanje napunjenosti baterije, tj. SOC aproksimacija preko izmerenog napona mirovanja, to je vec proces koji zahteva poznavanje karakteristika samog posmatranog modela baterije i odranije poznate/ustanovljene Vr/SOC krive. Takva aproksimacija tom krivom bi bila moguca samo na novim baterijama, obzirom da starenjem se menja i ta kriva. Moze se i u grubo aproksimirati rucno na isti nacin ako to zadovoljava potrebe. Recimo umesto koraka od 1% raditi aproksimaciju sa korakom od 20%.

BT-C3100 nema tu vrstu dijagnostike ali i uredjaji koji je imaju nisu bas najprecizniji obzirom da nagadjaju Vr/SOC krivu, koriste neku genericku koja ne vazi za sve baterije. Takodje postoje i zasebni testeri koji to rade ali nije to u sustini neka realna potreba u standardnoj primeni.

Nema preterane potrebe precizno znati u svakom trenutku koliko je koja od odlozenih baterija tacno napunjena. U praksi kad postoji potreba da se koriste, samo se stave da se napune do kraja i to je to.
Ukoliko su NiMH normalnog kvaliteta trebale bi biti LSD, tj. one koje se svejedno ni ne prazne previse brzo stajanjem.

Skroz napunjene i odlozene navedene Eneloop i Fujitsu (kad su dobre i nove) posle navedenih mesec, dva, izgube vrlo malu kolicinu energije, ne bi smele vise od 10%.

Za baterije koje su odlezale je sasvim normalno da su delimicno ispraznjene i da mogu da prime energije u sebe. Plus svaki punjac ima i odredjeno vreme kasnjena pri detekciji napunjenosti, tako da i kod potpuno sveze napunjenih baterija, punjac ima tendenciju da ih opet puni neko (kratko) vreme kad se ponovo stave u punjac. Tako da je normalno da punjac puni odlezalu (ranije napunjenju) bateriju iz dva gore navedena razloga. Nije normalno da je napuni kolicinom energije kao da je skroz prazna. To bi znacilo da se baterija previse samoprazni i da je losa/dotrajala/odsluzila svoje.
 
Da li je neko video da je ostalo punjivoh baterija u nekom Lidlu u Beogradu?

kao što rekoh,sem ako je neko u mogućnosti da izobilazi više lidlova ili mu se posreći da ih ima u lokalnom,do tih šarenih teško da će doći.LADDA ima i sad na kp,800 i 900 din i u subotici su.

Toliko koštaju i u Ikei.
 
kao što rekoh u lidlu u voje ilića nema,pitanje je hoće li više nabavljati,moguće sledeće nedelje ali tačno kad ne zna se.prošli put su se rasprodale u roku od nekoliko sati.
 
Uzeo bih punjac (usb 3.0) za laptop + mobilni + jos neki usb uredjaj, znaci bar 3 porta. Brzina punjenja nebitna, sem za port koji je za laptop jer bi se koristio umesto adaptera. Znam da Dell ima neka ogranicenja ako nije fabricki punjac, da li i ostali proizvodjaci imaju nesto slicno? Ideja mi je da uzmem neki ThinkPad laganiji koji moze da se puni preko usb-a. U slucaju thinkpad-a T470s/T480s/T490s je 65W dovoljno koliko vidim.

Neka preporuka? Akcenat je na tezini (prvenstveno) i malim dimenzijama, sve ostalo je sekundarno. Cena neka iole razumna ako je moguce, sem ovih kickstart projekata ne znam ni da li trenutno postoji tako nesto/koliko kosta.
Sharge 65w - ubedljivo najlaksi koji sam nasao, 120gr. Ne svidja mi se sto kad se zakaci vise od jednog porta pada snaga na usb-c portu. Za sada favorit.
Hyperjuice 100w - brend poznat od ranije, znam da rade ok powerbank. Mana, duplo tezi od prethodnog.
[URL="https://www.kickstarter.com/projects/593941944/galio-ultimate-small-and-powerful-120w-gan-sic-usb-c-charger]Galio 120w[/URL] - najjaci, bolje simultano punjenje od prethodna dva.

Punjac bi se koristio povremeno na putovanjima kao zamena za pojedinacne punjace za svaki uredjaj.

Ne znam da li je ovo adkvatna tema, pitah jer je mozda neko skoro uzimao slicnu stvar ili uputite na temu gde je diskusija o tome.
 
kao što rekoh u lidlu u voje ilića nema,pitanje je hoće li više nabavljati,moguće sledeće nedelje ali tačno kad ne zna se.prošli put su se rasprodale u roku od nekoliko sati.
Pa uzimaju po nekoliko paketa pa preprodaju...
Slepci.
U inostranstvu imaš i online da poručiš robu preko Lidl-a.. npr hoćeš neku Parkside bušilicu.
 
Poslednja izmena:
Imalo je u lidlu između Trosarine i Vojvode Stepe do pre par dana, ali sad ne znam nisam u Bg... Do kad traje akcija?

Послато са MI 6X уз помоћ Тапатока
 
U Lidlu u Gornjem Milanovcu pre deset minuta. Ja uzeh još jedno pakovanje AAA, sad imam po dva jednih i drugih.
c7c8a79fa04cea69c42d086227708c0a.jpg


Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 
U Lidlu u Gornjem Milanovcu pre deset minuta. Ja uzeh još jedno pakovanje AAA, sad imam po dva jednih i drugih.
c7c8a79fa04cea69c42d086227708c0a.jpg


Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
Ja uzeo u startu 4x2 paketa i 1600rsd me izaslo. Sad je 300?

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno