Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

Quick test radi pri punoj bateriji inace ces imati ovako cudne rezultate :)
 
Drugari, može li neka preporuka ili mišljenje (valjaju li ili ne) po pitanju GP Recyko+ 1000 i GP ReCyko+ 2700 NiMH baterija.

Ja sam do sada koristio uglavnom Fujitsu i Eneloop baterije, ali sada vidim da na nkon-u imaju jako finu akcijsku cenu za ove GP baterije (blister pakovanje po 8 komada) pa me zanima valja li to cemu ili je bolje prekočiti?
 
Konkretno za Recyko ne bih znao, ali mi se obične GP NiMH nisu dobro pokazale, prilično brzo oslabe.
 
recyko su na kratkim testovima po netu bajagi dobre, ali meni se u praksi na duže staze nisu baš nešto pokazale...ne drže dobro kapacitet a i brzo propadnu...doduše, to nije ova najnovija generacija, da se ogradim, ali ih svejedno zaobilazim...
 
Ako si baš zapeo da kupiš kod njih, daj im još jednu šansu pa kupi iste:D, šalim se malo, te baterije nisu namenjene tako malim potrošačima kao što je sat - ali sve jedno bi u zidnom satu trebalo da izdrže mnooogo duže od mesec dana!
Ne mogu ti preporučiti sa nkon nepunjive (mada sam baš razočaran sa tvojim iskustvom - uzimao par puta li-ion dok je moglo, par eneloop, eneloop lite i sve su bile super). No preporučio bih ti da probaš jysk ili ikea (mada je ikea malo daleko, ali se mogu naručiti), ikea su mnogi hvalili, a ja mogu jysk-ove, čini mi se da sam pisao o njima. A cena im je mislim približna oko 300 din za 10 kom (malo jeftinije nego te duracell sa nkon) a kvalitetom ne zaostaju ni malo za brendiranim alkalnim. Mada za sat ne znam, tj. ne znam kako bi se ponašale posle nekog dugog stajanja, ja sam moje iskoristio brzo.
 
Mali "an pasan", ali skoro je BBC imao neku emisiju, gde su se pitali zasto Duracell zeka ne trci duze, kao sto reklama kaze ;) Kad ono, oni su "poredili sa starim tipom baterija", koje se inace ne prodaju uopste u UK, vise :)
Marketing.
 
Sad sam kucao u google al izbacuje mi ove. One koje sam ja koristio su bile crne i pisalo je žutim slovima price star - definitivno deluju jeftinije (neozbiljnije) od ovih wilmer - ali verujem da su po kvalitetu veoma slične ako ne iste. Možda su malo slabije od starog/novog tipa duracela, mada nije dokazano;) ali su 3x jeftinije.
 
OK, procitah malo po temi, i sada imam pitanja. :)

Treba mi 2 kom. AAA baterija za panasonic bezicni telefon. U slusalici su Panasonic 2x 550 mAh beterije koje vise ne drze. Koliko videh najvise je bilo preporuka za Panasonic Eneloop baterije. Preporuka je bila da se uzmu Panasonic Eneloop Light koje su vise namenjene za bezicne telefone ali ja ih kod nas (guglanjem) nisam nasao.

U prvom post-u postoji i quote od user-a Vaskev:

Eneloop Pro su u prednosti samo kratko vreme jer im kapacitet posle par desetina ciklusa (nekada i manje) dostigne kapacitet običnih Eneloop baterija ali je cena skoro dvostruko veća. I ovo važi samo za Eneloop koje su izašle iz FDK pogona. Panasonic koje dolaze kineskih fabrika (iako su original Panasonic) su se pokazale daleko lošije. Već sam pisao ranije da je Panasonic kupio ime ali ne i tehnologiju Eneloop, vlasnik tehnologije je Fujitsu (FDK).

Znaci, ako sam dobro razumeo, Panasonic je kupio od Sanyo samo ime Eneloop ali nije tehnologiju (FDK), koja je u vlasnistvu Fujitsu-a. Tako sam nastavio da 'guglam' o Funitsu AAA NiMH baterijama, pa sam procitao i par review-a sa newegg-a. Dodjoh do zakljucka da bih mozda najbolje bilo da kupim Fujitsu AAA NiMH baterije, pre nego Panasonic Eneloop.

DsIoT4h.jpgp


p91pcNE.jpg


Zanima me, ako neko moze samo da mi potvrdi (ko je vec isprobao), da li je ovo 'bolje' uzeti, umesto Panasonic Eneloop, i...gde toga ima povoljno po BG-u.

Drugo, procitah da negde na samoj bateriji (valjda) pise datum proizvodnje, pa ne treba uzimati bateriju koja je stajala duze od 2 godine jer je 'oslabila'. Jel' to tacno?

Trece... nemam punjac za NiMH baterije. Da li mogu ovu gore spomenutu samo da ubacim u slusalicu (od Panasonic telefona), i da je tako 'dopunim', posto su one fabricki napunjene do 75%. Znam da mogu da ih 'odmah' koristim (jer su vec napunjene do 75%), ali ne znam hocu li im 'skratiti' vek tako sto cu ih dopuniti preko punjaca (tj. baze) telefona (da li mi bas treba punjac za beterije, voltcraft i sl. ili 'moze da prodje' i baza od telefona)? ... I koliko dugo da ostavim slusalicu na bazi od telefona kada prvi put ubacim baterije u slusalicu?

Eto... 'par' pitanja, pa ako neko moze da odgovori. Hvala!
 
Poslednja izmena:
Eneloop pro, eneloop i eneloop lite su priče za sebe. Kao recimo šleper i porše (šleper je u prednosti nad poršeom u slučaju da treba prevesti 40 tona jelte:)). Eneloop pro su za profesionalce (kao što im i samo ime kaže), i naravno da ne traju kao eneloop (niti su tako dugovečne, niti tako dugo drže kapacitet). To je cena većeg kapaciteta, pa kome šta treba... a tebi treba eneloop lite ili nešto slično.

Ako već ne možeš njih da naručiš, gledaj da baterije imaju što veći ciklus punjenje/pražnjenje jer ćeš telefon češće stavljati na bazu (eneloop lite ima 3000) i što približniji kapacitet originalnim jer telefon puni na timer. Moj panasonic uvek puni 7h. Ja sam pre 3-4 godine kupio eneloop lite i mogu ti reći da još uvek rade odlično (ni jedne zamenske nisu bile ovako dobre, kao original) - rade još uvek odlično, mada se moram ograditi, fiksni se malo koristi

Datum proizvodnje piše, ali danas su sve te baterije low self discharge i ništa im neće biti posle 2 godine stajanja. To što si pročitao važi za li-ion. U svakom slučaju je bolja svežija naravno. A punjač ako ti ne treba nećeš ga svakako kupovati zbog telefona. Možeš ih koristiti dok se ne isprazne, a možeš i prvo u telefon. U telefonu se pune malom strujom pa im neće smetati prepunjavanje... Ako ti kojim slučajem trebaju punjive AA, AAA onda naruči sa gore pomenutog nkon (samo ne sa ovog eu sajta već ru.nkon.nl zbog pdv) i njih i punjač i eneloop lite za telefon....


Ustvari zaboravi, sad gledam i ako ti ne trebaju više nikakve baterije, naruči samo eneloop lite https://ru.nkon.nl/2-aaa-eneloop-lite-batteries-in-blister.html
samo te 2 baterije sa poštarinom su 5,4 eur (ovde ćeš za malo manje para da kupiš puno lošije baterije). To su baterije koje sam spomenuo i koje sam i ja kupio, idealne za telefon - 550 mAh, 3000 ciklusa, made in Japan
 
Za daljinski i vagu su lite ok. Mada po meni nije loše uzeti i obične eneloop... ipak ćeš ih puniti u punjaču, a svakako dugo drže - za telefon obavezno lite tj. neke koje imaju što više ciklusa punjenja i manji kapacitet (približan originalnim za koje je projektovan telefon) čisto zbog načina punjenja (pošto se pune u telefonu). A za brijač ne bih rekao da su lite dobre, mislim da on ipak troši mnogo više struje... Ne znam da li je "i dalje" best buy taj punjač, ali ta tehnologija se ne razvija nekom svetlosnom brzinom, tako da verujem da jeste, svakako je odličan:)

A za carinu zna se, ispod 50 eur (bez poštarine) i sve ok. Nema tu lutrije, kad stigne od nkon.nl carinici veruju deklaraciji - uostalom koliko se sećam uvek i piše prava vrednost
 
Za vagu i daljinski kupi alkalne iz ikee, staviš i zaboraviš a za brijač biraj punjive

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Hoću i za vagu punjive, jer njih najbrže i menjam. Koristi se vaga makar 3 puta dnevno. Kada oslabi baterija ona krene sporije da se pali (nekad je čekam 5-6 sekundi) i sporije da očitava rezultate (menja brojke isto 5-6 sekundi i sporije kreće da očitava rezultate kada se na nju stavlja).
 
Meni baterija iz ikee već dve godine radi u vagi a meri se nekoliko puta dnevno. Samo ja se merim svakodnevno ujutru i uveče, pa supruga, deca.... To ne može ni jedna punjiva baterija. Za daljinski ista priča.
Termostat centralnog grejanja, bar tri godine nije promenjena baterija.

Alkalne još uvek postoje samo zbog malih potrošača.
Punjive stavi jedino ako voliš da se bavis održavanjem baterija.


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja pričam o kuhinjskoj vagi. Ova za ljude koristi CR2032 i traje minimum dve godine, takođe uz korišćenje par puta dnevno.
Meni je više bitno da imam bateriju uvek, jer mi po pravilu nestane kad mi najviše treba i to nedeljom kad ništa ne radi.
 
Pa isto je i za kuhinjsku, odlika alkalnih je da one ne crknu odjednom nego mogu da se cede, punjive to ne mogu.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Moze i punjiva da se cedi, i ispod 1V gde je efektivno prazna, ali je to smrt za istu... Brzo propadaju od prekomernog praznjenja i istog takvog punjenja.
Punjive su zgodne za vece potrosace, gde bi alkalne menjao na 7-10-30 dana, a alkalne za satove, vage, daljince gde i po godinu pa i jace gura jedna baterija.
Mada ja koristim punjive u daljincu jer je mnogo mnogo manji rizik da procuri i pokvari daljinac.
 
bakara potpuno si u pravu, sve je kako kažeš... ali meni je recimo više puta iscurila brendirana baterija (uvek kupljena ili u bateri shopu ili u nekoj većoj prodavnici gde nije stajala na suncu kao u nekom kiosku recimo), i kad kažem brendirana mislim na različite brendove (uglavnom varta i duracell). Poslednji put je iscurila u okidaču za blic koji je radio - hteo da izvadim baterije upravo da ne bi iscurile, a one već iscurile (tj. jedna) - naravno mnogo pre isteka roka. Imao sam više takvih iskustava da uređaj radi a baterija krenula da curi. Tako da sada svuda ubacujem punjive (uglavnom neke starije, pošto za daljince ne treba bolje). Jednom godišnje (oko nove godine) ih sve napunim čisto preventivno i ne razmišljam da li će iscureti ili se isprazniti. Mislim da to nije zahtevno održavanje, naprotiv zahtevnije mi je bilo razmišljati i proveravati datume da nije nekoj istekao rok (takve sam uvek preventivno vadio iz uređaja i držao sa strane ako zatrebaju). E sad, da već nemam punjač i dosta starih baterija, verovatno ih ne bi kupovao samo zbog ovih malih ili povremenih potrošača i pored svega ... ipak se to finansijski isplati tek kad promeniš nekoliko generacija uređaja:), mada i nije tako skupo
 
Imali smo već jednu raspravu na tu temu, ali bakara i dalje ljude navodi na zlo :) ne bih da se ponavljam ali delim tvoje mišljenje, alkalne su za izbegavanje u širokom luku...
 
Ma uopšteno govoreći u pravu je on... ali treba sagledati iz više uglova pa neka svako za sebe odluči šta mu je i kako činiti.
Nego me u principu povuklo da se javim to što je napisao "punjive stavi jedino ako voliš da se baviš održavanjem baterija" - a tu se ne bih složio. Jeste da ima nas fanatika, ali generalno današnje punjive ne zahtevaju nikakvo održavanje. I zato i napisah, meni je veća briga da razmišljam u kakvom su stanju baterije, da li je neka već počela ili će uskoro da curi, da li je istekao rok pa je rizik još veći... a ne da jednom u x meseci (ili godinu kao ja) stavim baterije u punjač i ne razmišljam ni o curenju ni o napunjenosti, ni o tome da kupim druge kad se isprazne.
 
Za bežične telefone je najpogodnija Eneloop Lite. Za neke modele telefona je dobra i klasična Eneloop baterija ali ne za sve brendove. Recimo za Siemens Gigaset nije dobra, posle nekoliko ciklusa punjenja i pražnjenja kolo telefona prijavljuje praznu bateriju koja ima napon 1.2V. Posle vadjenja i vraćanja u telefon i ponovnog punjenja baterija ponovo radi dobro nekoliko ciklusa i posle se priča ponavlja. Detekcija napunjenosti je izgleda vezana za kapacitet i savršeno se tu uklapa Eneloop Lite AAA baterija. Za Panasonic modele telefona nisam isprobavao jer me iskreno mrzi. Na pitanje Panasonic Eneloop ili Fujitsu, potpuno je svejedno, uzmi one koje su jeftinije ali pod uslovom da su Panasonic baterije napravljene od strane FDK. To su sve baterije sa poreklom iz Japana. Pitanje je da li je originalna, to se lako reši nabavkom iz proverenog izvora, tipa NKON. Ja jedino za baterije kupljene kod njih znam da su 100% original.
 
Poslednja izmena:
inace i ovo je eneloop lite samo za ikea rebrand litokalla pokazuje 550mah kapacitet.
8f32a59fa5e30f49c164ef151f531be7.jpg


Sent from my M9 using Tapatalk
 
Inače sve rečeno za NKON dobavljača stoji osim isplativosti naručivanja. Trenutno cena slanja čak i najmanjeg paketa baterija prevazilazi vrednost samih baterija. Slanje LiON baterija je sada postalo preskupo, najmanja cena je 29 eura. Nadam se da će se stvari ponovo vratiti u normalu (mislim da se ovo već desilo i ranije).
 
Zavisi koje baterije. Ja napisah na prethodnoj strani, ako se naruče samo 2 baterije eneloop lite i ništa više poštarina je 2,9€. Same baterije su 2.5€. Tako da pri naručivanju SAMO te dve baterije sa poštarinom izađu oko 320 dinara komad. Mislim da za te pare u prodavnici u Srbiji nema ni jedne eneloop, koliko mi je poznato eneloop lite se uopšte ne prodaju u Srbiji.

Koliko vidim ove ikea što je predložio gicko su 400 dinara za 4 komada. A sećam se i ja da su ih poredili sa eneloop lite (tj. pisalo je da su rebrendirani eneloop), za te pare im svakako treba dati šansu!
 
Sada se sa tom cenom slanja jedino i mogu kupiti 2 AAA, za sve ostalo je slanje daleko skuplje. Srećom sam na vreme nabavio dovoljnu količinu AAA i AA baterija. Kupovao sam i Panasonic i Fujitsu - svih tipova Pro, Standard i Lite i razlike među njima nema (Mislim na poređenje proizvođača Panasonic - Fujitsu u okviru istog tipa baterije). Kapacitet je meren sa Sky RC MC3000 punjačem, dakle greške nema. Ovo je i logično jer sem košuljice kojom su presvučene sve ostalo je identično, izašle su sa istih proizvodnih traka. Takođe FDK pravi iste te baterije za mnoge, uglavnom velike prodavce. Čak i Duracell baterije, Crno-zlatne AAA 1000mAh / AA 2450mAh su Eneloop Pro.

Zadnje što sam naručio po starim cenama slanja 12 komada Sony Konion US18650VTC5 2600mAh - 30A za reparaciju baterije za Wurth bušilicu, pre mesec dana i još čuče na carini.
 
Poslednja izmena:
Auuu, čoveku trebale 2 baterije za bežični pa sam ubacio samo njih da vidim cenu. Sad vidim ako dodam još 2 (dakle 4 AAA, smešno mala kovertica) poštarina skače na 15 eur! Pa stvarno nisu normalni!
Znači da zaboravimo na nkon:(

najluđe što nudi 29 eur za 2 kg - koji moj da plaćam poštarinu za težinu od 2 kg ako poručujem 4 AAA baterije od ukupno 50 grama:mad:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno