Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

MTB

Slavan
Učlanjen(a)
18.09.2005
Poruke
42
Poena
309
Treba mi pomoc oko kupovine punjaca i baterija za dig.aparat (Canon A520). Na trzistu se nude razni modeli punjaca ("brzi" & spori) i baterija, uglavnom je zastupljen C.F.L. (2100mAh, 2300mAh, 2500mAh). Jeste, znam da je bolje uzeti 2500mAh, ali pitanje je koliko ce dugo izdrzati teror blica, mnogo sam cuo negativnih komentara... Vasa iskustva??? :trust:



Mod Edit:
Ovo dole ide u prvi post:
Što se kapaciteta baterija tiče redosled je sledeći:

1. Eneloop Pro
2. Eneloop
3. Eneloop Lite

Ali zato broj ciklusa punjenje-pražnjenje ide obrnutim redom i razlika je za svaku vrstu nekoliko puta veća od prethodne.

Eneloop Pro su u prednosti samo kratko vreme jer im kapacitet posle par desetina ciklusa (nekada i manje) dostigne kapacitet običnih Eneloop baterija ali je cena skoro dvostruko veća. I ovo važi samo za Eneloop koje su izašle iz FDK pogona. Panasonic koje dolaze kineskih fabrika (iako su original Panasonic) su se pokazale daleko lošije. Već sam pisao ranije da je Panasonic kupio ime ali ne i tehnologiju Eneloop, vlasnik tehnologije je Fujitsu (FDK).

@gfx
U principu, propadanje baterija je najčešće uzrokovano kratkim spojem u bateriji. Tada dolazi do samopražnjenja i pada napona ćelije na 0V. Takve baterije više nisu za upotrebu. Do propadanja dolazi zbog uvećanja kristalne strukture unutar ćelije koja na kraju ošteti izolator i dovede do kratkog spoja. Najjednostavnije objašnjenje zašto su Eneloop Lite najtrajnije je da je kod njih žrtvovan kapacitet u korist debljine izolatora tako da do ranije pomenutog efekta dolazi daleko kasnije. Eneloop Pro je nasuprot tome sa najtanjim izolatorom, tako je postignut najveći kapacitet ali na štetu trajnosti baterije. Sve ovo i mnogo više možete naći na:

http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_restore_nickel_based_batteries

Eneloop ne vole malu struju... A ako se pune malom strujom punjači često promaše terminaciju pa se baterije kuvaju unedogled...pomenuti mali ikea USB puni mislim sa 200mah...

Znači 12-13 sati za dve od 2500... A za novije eneloop čak preporučuju 1A struju punjenja...mislim na AA baterije, za AAA nešto manje...
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne kupuj cfl ispod 2300. Imao sam 2200 koje ne valjaju nizasta. Vec 2300 su ok i gledaj da nisu oguljene (omot) ili se omot providi (kao pokvasen) na nekim mestima. Skoro sam kupio TNB 2400 (francuske) i traju dok ne napune 512sd
 
Varta 2100 - Odlicne !
 
Ako mozes negde da nabavis Sanyo baterije, zakon su.
 
U radnji sa digitalnim aparatima.
Nisu ni jeftine ... oko 340 din/komad
 
SONY rules, sve sto sam imao posle njih je bleda senka
a punjac onaj VARTA spori je mnogi bolji od raznih munja-cuda
 
okmijun je napisao(la):
SONY rules, sve sto sam imao posle njih je bleda senka
a punjac onaj VARTA spori je mnogi bolji od raznih munja-cuda

Suva istina. Kupio sam skoro Ansmann Xtreme trt-mrt sio mi ga djura napunio dva seta baterija i oba seta su drzali po 100-tinak fotki. Srecom na put sam poneo bas spori Varta punjac koji ih puni celu noc, ali posle toga baterije rade kako treba. Otad mi Ansmann stoji u fioci.
 
Sony baterije od 2500 mAh (a za Sony ih je proizveo Sanyo) imate u Kiku za 240 din/komadu ili za 250 din/komadu u Knezu u knjizari Plato u podrumu.
 
A postoji i jeftino a dobro resenje u vidu Triax punjaca i baterija. Odlicni su a kostaju smesno malo...
 
Sanyo pravi i za Sony i za Vartu.
Bilo je vec reci o tome.
 
E kad su svi dali svoj komentar evo i ja da dam.Jos uvek drljam slike na starom hp 318-tici. A posznato je da je taj aparat usisivach baterija. Problem sam reshio sa 10 kom dobrih batrerija cca 2500 dinara. Bitko kod kupovine baterija je da ne kupish na ulici i da je baterija teshka. One lagane nemoj da se zalecesh. I za josh 2500 kupio sam XP444-27 Power2000 rapid batery charger Puni do 4 baterije tipa AA ili AAA. Zamenio sam njegov ispravljac za drugi bolji koji sam srecom imao kod sebe i sad mi 4 baterija od 2100 MAH napuca za oko sat vremena i mogu opushteno da zviznem oko 150 slika sa blicem podesenim za remove rec eyes dakle plikne jedno 6x pre slikanja. Ortak sa istim baterijama i punjachem na canon-u sabije oko 1000 slika tako da ti preporuchujem enermax baterije. Mada i sve ostale koje imaju TEZINU mogu da prodju. Ono kinesko jeftino djubre preskochi. Rachunaj min 50 eura da reshish problem sa time. Kupovina jeftinih punjacha pogotovo koji nemaju pokazivac punjivosti tj puno/puni se nemoj da kupish. Upropastice ti baterije i + 2 dana ima da punish.
 
Ja imam Canon A510. Prve bateriije su mi bile CFL 2100 ali sam sa njima mogao da ispucam jedva 20 slika i to ne sve sa blicom.
Posle sam na buvljaku kupio spori Vartin punjac za 800 din. i dve Vartine baterije PhotoAcu 2300 sa kojima sam prezadovoljan. I posle godinu dana i oko 100 punjenja sa ovim baterijama ispucam 150-180 fotki i to mahom sa ukljucenim blicom.
 
Nego ih uzime od Sanyo-a i lepi svoju nalepnicu (ovo ne vazi za one zute NiMH od 1300 mAh). Nije to nista lose, naprotiv.
 
sanyo 2100 baterije+brzi punjac istog proizvodjaca, koristim ih vec dve godine, svaka preporuka!
 
Vlada je napisao(la):
Nego ih uzime od Sanyo-a i lepi svoju nalepnicu (ovo ne vazi za one zute NiMH od 1300 mAh). Nije to nista lose, naprotiv.

Apsolutno(si u pravu) kada su Sanyo!! Ali u većini njihovih baterija se ne nalaze iste!!
Tako da je to velika lutrija sa Vartom!
Predpostavljam da vas većina zna ali da ponovimo, na - polu postoji Žig "HR" i po tome se prepoznaje kada su Sanyo ćelije ispod haube :)
 
Ja imam 2 seta baterija, CFL 2200mAh i SONY 2500mAh, na VARTA običnom punjaču. Sve radi korektno, s tim što je SONY ipak u blagoj prednosti (ali je i cena veća, CFL 150din/kom, SONY 240din/kom). Nisam imao pomenutih problema sa CFLom, izvlači 100-150 snimaka bez problema.
 
?

Axel DPS je napisao(la):
Varta ne proizvodi celije!

Ko je pricao o celijama ? :S:
Ovde je bilo reci o baterijama.
 
Ne kupu j na ulici nikako i uzmi teze baterije. Uzeo sam sanio 2300 na ulici i cakj ni one nisu dobre (traju 60-70 snimaka). Inace, vartin punjac je super (spori).
 
Bile su skoro Sanyo baterije u onoj radnji kod filozofskog, valjda je Plato :) . Ne znam za cenu, mislim da je cap. 2100 mAh.
 
Za razliku od svih vas koristim Unomat baterije od 2500mah rade bez ikakvih problema. Uporedjivao sam ih sa CFL i Hama baterijama od 2500mah, Unomat baterije su nesto bolje od ovih pomenutih, mozda zato sto im poreklo nije Kina :). Sto se tezine tice, nesto su mi kao teze od CFL i Hama baterija, ne mogu bas tacno da procenim, po meni nisu lake. Na skijanju sam napravio oko 750Mb slika i video klipova (640x480, 30fps) samo sa 2 punjenja u 14 dana tako da sam prezadovoljan.

Pozdrav!
 
mikii je napisao(la):
Za razliku od svih vas koristim Unomat baterije od 2500mah rade bez ikakvih problema. Uporedjivao sam ih sa CFL i Hama baterijama od 2500mah, Unomat baterije su nesto bolje od ovih pomenutih, mozda zato sto im poreklo nije Kina :). Sto se tezine tice, nesto su mi kao teze od CFL i Hama baterija, ne mogu bas tacno da procenim, po meni nisu lake. Na skijanju sam napravio oko 750Mb slika i video klipova (640x480, 30fps) samo sa 2 punjenja u 14 dana tako da sam prezadovoljan.

Pozdrav!
Ma super je sto si ti zadovoljan ali poenta price je, cije su celije naj kvalitetnije a ti si pomenuo tri brenda od kojih ni jedan ne proizvodi nista od ove materije!
Mislim da nisu vredni u smislu da se raspravlja o njihovom kvalitetu vec o tome sta je ispod njihovih nalepnica a da bi generalno stekli sliku o tome sta treba kupovati a sta izbegavati
 
hmm. Vrlo me cudi to da ste u praksi primetili bolje rezultate sa sporim punjacima. Po teoriji trebalo bi da sporo punjenje ubija NiMh baterije tj povecava pojavu memory efekta. Imam taj spori vartin punjac i ne koristim ga uopste od kad sam kupio panasonic-ov srednje brzi (varta - 12h, panasonic 4h). Razlika je nebo i zemlja. S vartom set baterija traje oko 60 snimaka, a s panasonic-om oko 100-120.
 
Tebi ne valjaju te baterije. 120 snimaka mogu alkalne da izguraju..
 
Ne na aparatu koji koristi samo dve odjednom. Da ne govorimo da olimpus c350 ima ocajan detektor stanja baterija pa se gasi mnogo pre nego sto ih isprazni. Veruj baterije su skroz ql.
 
Baterije

Meni sa vartinim traju 350-400 snimaka. Nisam siguran da ti baterije sluze dobro
 
Naše tržište je relativno što se kvaliteta tiče - pitanje je da li su npr. Vartine baterije kupljene u jednoj radnji iste kao i one iz neke druge...
 
Nazad
Vrh Dno