Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

Misliš na ove od 1000mah

Pa prepoznace po boji ako ništa drugo.
45223203cee9abf4d5103a7069c19539.jpg
 
Hvala svima na odgovorima, uzecu te LADDA, posto nemam ovde ikeu, ima ih na kp za 800 din iz Subotice, jel to to ?

Inace one bele eneloop od 2000mah sam punio sa njegovim eneloop NC MQN04E punjacem oko 12-ak sati, bar je tako pisalo u upustvu, ove LADDA jel mogu da punim na tom punjacu, i koliko bi njih trebao da punim (sati) ?

Ujedno vidim kod tog na kp u oglasu da ima i neki punjac BC-900, 25e, inteligentan sa displejom, kakav je to punjac, jel imao neko iskustva? Ili ima boljih punjaca za taj novac ?
P.S. Ne planiram jos punjac da kupujem, samo baterije, ali da se raspitam... :)
Hvala svima!
Ja sam u Pančevu na buvljaku od jedne žene kupovao te Ikea AA bele za 500din nove.
One slabijeg kapaciteta AA je valjala za 400dinara.

Za 25e imaš veliki izbor " inteligentnih " punjača.
Te baterije možeš puniti mnogo brže sa takvim punjacima recimo na 500mah.
Ja recimo za to vreme koje ti punis te baterije odradim nor test, punjenje , pražnjenje pa opet ih napuni i vidim koliki im kapacitet.
Još uvek je Best buy li-500 pa pogledaj taj da uzmeš.

Ali pošto već imaš punjač i ne zanima te mozda testiranje onda pročitaš ovaj manual za taj
NC MQN04E...

Dakle ove Ikea Ladda 2450mah bi punio nekih 12h :)

5de62452c700d137c5c561a30f1f7294.jpg
 
Poslednja izmena:
Dakle ove Ikea Ladda 2450mah bi punio nekih 12h :)

Ne.

Naravno da ne.

Vidi se da nisi upoznat.

Kod Ni-Cd i Ni-MH baterija, postoji nešto što se zove efikasnost punjenja.

Ako Ni-MH ćeliju od 2000 mA punimo stalnom strujom C/10, u ovom slučaju to je 200 mA, to ne znači da će potpuno prazna ćelija biti puna za 10 sati punjenja, već će biti tek na nešto vše od polovine, na oko 55-60% kapaciteta same ćelije.

Što je veća struja punjenja, veća je i efikasnost punjenja.

Slična struja punjenja, kao i navedena:

USB%20AA-AAA%20(eneloopPro)%20%231.png


Kod:
About 1000 minutes or about 16 hours to charge a 2500mAh cell.

Pritom, sam navedeni punjač i onako svakako puni 16 sati bez obzira na sve, jer ima samo vremensko ograničenje od 16 sati i ništa vise.

Što je zaista loša stvar, ako su ćelije polupune, recimo.
 
Poslednja izmena:
Ja sam u Pančevu na buvljaku od jedne žene kupovao te Ikea AA bele za 500din nove.
One slabijeg kapaciteta AA je valjala za 400dinara.

Za 25e imaš veliki izbor " inteligentnih " punjača.
Te baterije možeš puniti mnogo brže sa takvim punjacima recimo na 500mah.
Ja recimo za to vreme koje ti punis te baterije odradim nor test, punjenje , pražnjenje pa opet ih napuni i vidim koliki im kapacitet.
Još uvek je Best buy li-500 pa pogledaj taj da uzmeš.

Ali pošto već imaš punjač i ne zanima te mozda testiranje onda pročitaš ovaj manual za taj
NC MQN04E...

Dakle ove Ikea Ladda 2450mah bi punio nekih 12h :)

5de62452c700d137c5c561a30f1f7294.jpg
Daj kontakt te žene ili kako da je nađemo.
 
@sam633 prati malo o cemu se piše , niko nije ni pomenuo ni-cd baterije. [emoji38]
A možda nisi video attachment koji sam postavio, pošalji Sanyo korporaciji upozorenje jer su napravili fail.
16h je safe timer, Taj puni kako puni, ne možeš tu ništa zato i treba da poštuje tu tablicu jer je pametnije tako.
Ja sam mu samo napisao kako piše u uputstvu koji dolazi uz taj punjač koji ima , tako da mu nije od koristi da mu pišeš šta bi bilo ako bi tim punjačem punio lošu bateriju a planira da kupi nove...
 
Poslednja izmena:
Zdravo drugari,


Treba mi pomoc oko baterija, ukratko, zamenicu sve u kuci da imam punjive AA i AAA baterije, ove idu na reciklazu.
Uzeo sam Tronic 8kom AA i 4kom AAA za pocetak, planiram i Ladda, mislim da ce ove tronic biti u 85% uredjaja je su obicno, daljinci, termometri, mis, tastature idt, mali potrosaci tako da mislim da se raditi posao. Punjac za njih uzimam kroz para, sad imam neki duracell stari za 4 kom aa/aaa.
Zanima me za lampu koju sam uzeo u Lidlu, u koju idu 9kom AA neke Raymax, bat lampa je navodno 20w led(ne mogu da se setim). Pitanje koje baterije punjive mogu uzeti a da imam punu iskoriscenost lampe, jacinu i dugotrajnost svetla?
Ne znam da li ima razlike to sto su bile(i sad su mada skoro prazne) alkalne (super power nesto raymax od 2600mah) 1.5v i to sto ce od sad ici 1.2v punjive od recimo 2400/2450mah.

hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Postavio si milion pitanja, a da malo iščitaš temu, našao bi odgovor na većinu.

Za velike potrošače uzmi ta jače Eneloop ili jače LADDA ili odgovarajuće drugih proizvođača.
Za male potrošače, uzmi slabije Eneloop Lite, ili slabije LADDA, ili odgovarajuće drugih proizvođača.

Crne Eneloop ne moraš kupovati. One su za hard core usere, npr. fotografe koji u blicevima (najgori potrošači koji se mogu sresti ovako u normalnom životu) stuku 2 seta dnevno.

Takođe, ja nešto nisam oduševljen ni sa Eneloop Lite, ni sa ekvivalantnim LADDA. One meni nešto značajno oslabe posle samo 2-3 punjenja. Korisitim ih u bežičnim miševima.

Ja i dalje smatram da za najmanje potrošače, zidne satove i klasične IR daljinske upravljače, gde obična alkalna baterija traje godinama, nema smisla uzimati punjive baterije.
Takvi potrošači potprazne bateriju, i time je oštete. Možeš je puniti pre nego se totalno isprazni.
Ako u njih staviš alkalnu, bito je da je iizvadiš odmah nakon što se potroši. Inaće 'oće da iscure, ako se potrošene zaborave u uređaju.

Što se tiče LED lampe iz Lidla, niko ti ne može ništa korisno reći, jer nemamo pojma kako je rešen DC/DC kontroler u lampi. U najjeftinijim LED lampama ga i nema. U one bolje je ugrađen napredan DC/DC kontroler, i one lepo rade bez obzira dal' su u njima Alkalne ili NiMh baterije.
Ali najverovatnije će raditi kako treba i sa NiMh baterijama.
 
Poslednja izmena:
Vec jesam, zbog toga sam i zbunjen...
Uzeo jos 12kom Tronic (Ikea ne radi, isporuka kroz 10-15dana) i bacam sve alkalne bat tj ostavljam ih u odeljak u Lidlu za baterije.
Ladda narucujem prvom prilikom svakako, njih planiram za lampu. Od vecih potrosaca samo ta lampa i

Sto se bat lampe tice, to je neka LivarnoLux HG04063 i svuda pise 9 x1.5AA. Mene zanima jacina osvetljenja zavisiti od voltaze ili cega vec. Razlika je celih 3V...
9 x 1.55V x 2600mah alkalne
9 x 1.22V x 2400mah NiMh
 
Vec jesam, zbog toga sam i zbunjen...
Uzeo jos 12kom Tronic (Ikea ne radi, isporuka kroz 10-15dana) i bacam sve alkalne bat tj ostavljam ih u odeljak u Lidlu za baterije.
Ladda narucujem prvom prilikom svakako, njih planiram za lampu. Od vecih potrosaca samo ta lampa i

Sto se bat lampe tice, to je neka LivarnoLux HG04063 i svuda pise 9 x1.5AA. Mene zanima jacina osvetljenja zavisiti od voltaze ili cega vec. Razlika je celih 3V...
9 x 1.55V x 2600mah alkalne
9 x 1.22V x 2400mah NiMh
1.48 ti je svaka nimh kad je puna 100%
Pozdrav

Послато са Mi A3 помоћу Тапатока
 
1.48 ti je svaka nimh kad je puna 100%

...u praznom hodu, neopterećena, tek skinuta sa punjača.

Čim se optereti, taj napon jako brzo pada ispod 1.3V, a zatim i na 1.2. Dalje dosta dugo drži deklarisanih 1.2, čak i pri jačim opterećenjima. Zato se 1.2V zove nominalni napon.
Smatra se da u njoj još ima snage kada je pri struji od 0.1C, napon i dalje valljda >1V (ok, ne znam napamet sve karakterisitke).

Napon baterije se deklariše u skladu sa opterećenjem, i unutrašnjim otporom.

Evo ga dijagram napona NiMh, u skladu sa opterećenjem:

Eneloop%20AA%20BK-3MCCE%201900mAh%20(White)%202019-Capacity.png


....


I alkalnima se napon menja u skladu sa opterećenjem.
 
Poslednja izmena:
Pada im napon i kad nisu opterećene svakako , tj kada samo stoje..
 
Hm slabo ovo nešto, mada na pcb-u sam video 2008 god kao godinu proizvodnje, znaci ove baterije su još i starije [emoji846]

Ali izgubile 60% kapaciteta.
Možda još jednom da ih testiram, hm..

3e1f81b3ea8ea17f9856cde670386917.jpg
782064245230afd3697bf83008dee15a.jpg
Update, posle malo više od mesec dana li-500 pokazuje da imaju veci kapacitet.
Praznio sam ih preko Brauna u leru , bez glave.
Pa punio pa opet praznio pa testirao i dobio ne tako loše rezultate za baterije koje imaju preko 12 godina.

Rekao bih da sam ih koliko toliko " oživeo "
Pa dokle služe...

00ca044f0e242ba616a91d5d929c2ec0.jpg
 
Ljudi može pomoć, koristim Eneloop Pro baterije za Xbox kontrolere, punim ih preko Panasonic BQ-CC16 punjača koji sam dobio uz njih. Danas mi se prvi put desila situacija da su mi dve baterije napunjene, znači led diode se isključile, dok za druge dve led blinka zeleno. Do čega je problem?


EDIT: Sad sam ubacio baterije u Xbox i indikator pokazuje da su napunjene. Vrlo interesantno. Pre mi se samo isključi led lampica i to znači da su baterije pune, al ovo sa blinkanjem prvi put vidim. Sad kad ubacim sve četiri na punjač, znači i one koje su napunjene i za koje se led indikator ugasio, tri blinkaju, jedna svetli zeleno... Ništa mi nije jasno.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Tim blinkanjem dok je baterija u njemu taj punjač signalizira problem sa baterijama. Ili ih je nešto previše/preduboko ispraznilo (ređe) ili im je, što će pre biti, porastao previše unutrašnji otpor. Standardna nus pojava pri starenju baterija i glavnim problem. Baterije u takvom stanju slabo "drže" napon pri opterećenju, tj. veliki je pad napona i nisu više za upotrebu. Punjač odbija da ih puni i ukazuje da su za bacanje.

Da bi se otklonila sumnja, alkoholom očistiti kontakte na punjaču, kao i kontakte na baterijama pa probati ponovo nekoliko puta. Takođe ako je uzrok problema prenisko spušten napon baterija (ustanoviti unimerom), dopuniti ih kratko nekim "glupavim / non-smart" punjačem dok im napon ne poraste na bar 1.1-1.2V i probati ponovo u tom Panasonic BQ-CC16 punjaču. Ukoliko se opet isto ponašaju, uzrok je visok IR.

Baterije koje su toliko propale da ih taj opisani punjač odbija puniti bi zasigurno morale biti osetno loših karakteristika pri upotrebi, toliko da bi to bilo lako prepoznatljivo onom ko ih koristi, bez korišćenja specijalne merne opreme.
 
Čudno je što su se napunila do kraja, i normalno funkcionišu u kontroleru.
Stare su 3 godine, umereno korišćene isključivo u kontrolerima, i uvek dopunjavanje na vreme.
Ispratiću situaciju u narednom periodu, pa ako budu pravile problem, uzimam druge.
Mada od Eneloopa sam očekivao duži vek trajanja...

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Za kvalitetno zaključivanje su potrebni tačni ulazni parametri.

Da li su očišćena/odmašćena kontaktna mesta? Bez toga nema analize.

Mimo toga, taj punjač je od minimalne pomoći ako se želi tačna numerička vrednost stanja baterija. Nakon toga potrebna je i interpretacija očitanih vrednosti. To je ono što se mora znati kad se bira takav punjač. On ima opisanu rudimentalnu signalizaciju dotrajalosti koja obično i jeste u pravu. Uslovno, te baterije mogu biti još relativno upotrebljive ako je potrošač slab. Međutim pametni punjači će odbijati da ih pune, neki pre neki kasnije u zavisnosti od setovane IR granice. Nepametni će ih puniti. Performanse će biti naravno znatno lošije u odnosu na nove baterije.

Eneloop Pro su baterije optimizovane za kapacitet, ne za dugocikličnost ili dugovečnost, obične Eneloop su bolje po tom pitanju. Eneloop Pro imaju tanji separator i elektrode i brži tempo detoracije.
 
Ljudi može pomoć, koristim Eneloop Pro baterije za Xbox kontrolere, punim ih preko Panasonic BQ-CC16 punjača koji sam dobio uz njih. Danas mi se prvi put desila situacija da su mi dve baterije napunjene, znači led diode se isključile, dok za druge dve led blinka zeleno. Do čega je problem?


EDIT: Sad sam ubacio baterije u Xbox i indikator pokazuje da su napunjene. Vrlo interesantno. Pre mi se samo isključi led lampica i to znači da su baterije pune, al ovo sa blinkanjem prvi put vidim. Sad kad ubacim sve četiri na punjač, znači i one koje su napunjene i za koje se led indikator ugasio, tri blinkaju, jedna svetli zeleno... Ništa mi nije jasno.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk

Da li smo tebi pre par godina savetovali da je običan Eneloop bolji za kontrolere od Pro varijante?!? :p

U xBox kontroler idu dve baterije. Jel?
Da nisi pomešao jednu napunjenu i jednu nenapunjenu?

Taj punjač, puni jednokanalno? Svaku bateriju posebno? Jel?
 
Jednokratno, puni po dve u paru. Imam isti komplet, takođe za kontrolere koristim, 4-5 godina već u dalje se drže.

Sad koristim lidl punjač, onaj iz prve ture, dovoljno je pametan da napuni kako treba i baterije većeg kapaciteta, dosta ih koristim za igračke i baterijske lampe, sad sve stare dotrajale menjam sa lidlovim baterijama, za bitne uređaje i dalje se držim eneloop

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Da li smo tebi pre par godina savetovali da je običan Eneloop bolji za kontrolere od Pro varijante?!? :p

U xBox kontroler idu dve baterije. Jel?
Da nisi pomešao jednu napunjenu i jednu nenapunjenu?

Taj punjač, puni jednokanalno? Svaku bateriju posebno? Jel?

Može biti da sam ja taj. Što je najgore imam i obične bele Eneloop u manjim potrošačima, Pro su mi odgovarale najviše zbog većeg kapaciteta, napunim ih jednom i izigram se kao čovek sa jednim ciklusom...
Moguće da sam pomešao baterije, pa zato prikazuje da su pune. Meni je samo čudno, kako su se jedno vreme sve četiri punile, onda krenula jedna diodica da blinka, dve se napunile, jedna se punila ceo dan i nije se napunila, izvadim je i ubacim ponovo, krene i ona da blinka, vratim sve četiri da se pune i bilans na kraju tri blinkaju....
 
Ako ti punjač puni po dve u paru, nikako ne bi smeo da pomešaš punu i praznu na jednom kanalu. Pa onda opet tako pomešane staviš u potrošač. To je sjajan metod da ekspresno upropastiš baterije. :p

Dalje, taj "nešto veći kapacitet" u Eneloop Pro je neznatno veći u umerenim potrošačima. Bitno je možda za veoma jake potrošače, i za veoma česte puni/prazni cikluse. Za većinu ostalih potrošača, običan Eneloop i pandani su prst-u-pekmez.

Takođe, pitanje je koliko je određeni potrošač predviđen da prazni baterije. Ako je predviđen da crpi poslednje aktivne jone iz baterije, da ih cedi ispod 1V po ćeliji (što je sasvim ok za alkalne koje ćeš baciti, ali je smrt za NiMh), takav potrošač ubrzano upropasti NiMh bateriju. Ako imamo takav, nije loše staviti baterije na punjenje pre nego potrošač prijavi da je baterija toliko prazna, da više ne može da radi sa njom.

Najboje je da kupiš spominjane Ikea ili Lidl obične punjive baterije. Trajaće dovoljno dugo da opravdaju cenu. Kada krepaju, baciš ih u neku kantu za reciklažu baterija, i kupiš nove.

edti: Eh da, 'oće i punjači da pobrljave/crknu. Meni je crk'o jedan pametni Voltcraft. Ne jednom od 4 kanala, nikada ne završava punjenje. A ni ne puni. Iako na displeju uredno piše struja punjenja. :(
 
Poslednja izmena:
Može biti da sam ja taj. Što je najgore imam i obične bele Eneloop u manjim potrošačima, Pro su mi odgovarale najviše zbog većeg kapaciteta, napunim ih jednom i izigram se kao čovek sa jednim ciklusom...
Moguće da sam pomešao baterije, pa zato prikazuje da su pune. Meni je samo čudno, kako su se jedno vreme sve četiri punile, onda krenula jedna diodica da blinka, dve se napunile, jedna se punila ceo dan i nije se napunila, izvadim je i ubacim ponovo, krene i ona da blinka, vratim sve četiri da se pune i bilans na kraju tri blinkaju....

Punjač ima toleranciju merenja pada napona, svaki merni uređaj to ima. Od internih faktora, kvalitet interne naponske reference ima veliku ulogu, preciznost voltage divider -a, temperatura. Od eksternih faktora, IR baterije (pored trajne detoracije zbog upotrebe) varira od privremenih faktora - kontaminacije kontaktnih površina, SOC -a, temperature, suface charge -a, ...

Punjač-tester će jednom izmeriti nekoliko posto manje, drugi put nekoliko posto više. Kad je situacija marginalna, u odnosu na programiranu IR granicu, nećkaće se da li da odbaci punjenje i signalizira lošu bateriju ili da nastavi sa punjejem.

Kako se stanje baterija nastavi pogoršavati, nećkanje će biti sve ređe. Kad se stanje dovoljno pogorša, baterija će svaki put biti odbačena na tom punjaču.
 
Panasonic BQ-16CC jeste pametni četvorokanalni punjač. Ako pogledaš https://lygte-info.dk/review/Review Charger Panasonic BQ-CC16 UK.html koristi impulsno punjenje i verovatno da su ti se te eneloop pro približile kraju životnog ciklusa i vreme im je za zamenu. Ja koristim BQ-55CC između ostalih i on signalizira kada su baterije pri kraju životnog ciklusa a signalizira i kada više nisu za upotrebu, sve preko višebojnih LED. Panasonic punjači su dobre sprave.
 
Malo je teško pohvatati Panasonic-a, jer kada googlate Panasonic BQ-CC..., postoje ...CC15, ...CC16, ...CC17, ...CC18, ...CC51, ...CC51E, ...CC55 i ko zna koji još.
I svi isto izgledaju.

Uglavnom, ako tamo iznad natpisa NiMh piše i Smart & Quick, ili bar samo Quick, onda je vrv. četvorokanalni.
Ako iznad NiMh natpisa piše Basic, i ima oznaku A za dve leve baterije, i B za dve desne, onda je dvokanalni.

Ali ok, vidim da je ...CC16 uglavnom čatvorokanalni smart.

Imam i ja jedan set matorih Eneloop, koje smarrt punjač prijavljuje da ne valjaju. Godox blic jedva da se napuni 5-6x pa prijavi da su prazne.
Ali onda neka najjednostavnija Litocala ih napuni, pa u bežičnom mišu guraju jako dugo. Ili u jednoj drndavoj dečijoj lokomotivi, rade koliko i neke obične nepunjive.
 
Poslednja izmena:
SANYO / PANASONIC ENELOOP chargers

Parcijalna lista novijih Sanyo i Panasonic Eneloop punjača

https://eneloop101.com/charge/eneloop-chargers
panasonic-sanyo-logo.jpg
NC-m555ecs-w1.jpg


Informacije na listi shvatiti kao osnovu pri brzinskom upoznavanju sa karakteristikama izloženih punjača.

Zarad osiguravanja apsolutne tačnosti karakteristika punjača uraditi višestruku proveru istih konsultovanjem drugih izvora, gde je to moguće, preferabilno zvaničnih.
 
Malo je teško pohvatati Panasonic-a, jer kada googlate Panasonic BQ-CC..., postoje ...CC15, ...CC16, ...CC17, ...CC18, ...CC51, ...CC51E, ...CC55 i ko zna koji još.
I svi isto izgledaju.

Uglavnom, ako tamo iznad natpisa NiMh piše i Smart & Quick, ili bar samo Quick, onda je vrv. četvorokanalni.
Ako iznad NiMh natpisa piše Basic, i ima oznaku A za dve leve baterije, i B za dve desne, onda je dvokanalni.

Ali ok, vidim da je ...CC16 uglavnom čatvorokanalni smart.

Imam i ja jedan set matorih Eneloop, koje smarrt punjač prijavljuje da ne valjaju. Godox blic jedva da se napuni 5-6x pa prijavi da su prazne.
Ali onda neka najjednostavnija Litocala ih napuni, pa u bežičnom mišu guraju jako dugo. Ili u jednoj drndavoj dečijoj lokomotivi, rade koliko i neke obične nepunjive.
Piše Smart & Quick.
Ništa ispratiću situaciju u narednom periodu, pa ako su definitivno propale uzeću nove.
Žao mi što nisu duže trajale, ne znam jel sam ih više od 20 puta napunio. [emoji849]

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
20 punjenja je baš malo. Koliko je to vremenski?

Vrlo verovatno da su propale jer ih taj kontroler podprazni.
Te neke nove, stavljaj na punjenje pre nego se potpuno isprazne.
 
Neke tri i po godine, ako se dobro sećam kupljene su početkom 2017 godine.
Jednom mi se samo desilo da mi se kontroler isključio zbog praznih baterija, i to negde pre godinu-dve. Uvek sam gledao da ih punim čim spadne indikator ispod 50%, eventualno kada mi konzola signalizira notifikacijom da je baterija spremna za punjenje, mada ako se ja ne varam signalizira prilično rano.
 
Kupio sam punjac Litokala Lii 500. Da li je normalno da kada stavim sve cetiri baterije 18650 da mogu sve odjednom da punim na 1A? Cudno mi jer je punjac 2A, tako da bi po meni trebalo da puni sve cetiri na 0.5A i da mi ne daje mogucnost za 1A. Probao sam i sa drugim baterijama i isto mi daje mogucnost punjenja na 1A sve cetiri.

Inace ne znam da li je do punjaca ili baterija ali uspeo je da zezne dve baterije sa zastitiom. Stavio sam sve cetiri baterije na punjenje sa zastitom, izabrao 1A sve cetiri se normalno punile dve se napunile posle nekog vremena a druge dve uopste ne registruje. A normalno se inace prikazivao tok punjenja i na njima. Nije pomoglo ni ozivljavanje posle kada sam probao da pustim malo jacu struju, da ih pecnem sto se kaze.
 
Које су добре тип C(R14) пуњиве батерије? Купили смо љуљашку за бебицу па нам треба 4 комада C батерија а како већ имам пуњач радије бих узео пуњиве него да се гањам са алкалним.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno