Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

E ja isto pričao kako sam izbacio alkalne (kad mi je iscurela skoro nekorišćena duracell 5 godina pre roka isteka) ali sad se setih da u zidnom satu i dalje stoji alkalna:) Mada tu ide C, pa bi morala neka AA preko adaptera - ali ta baterija bukvalno 10 godina traje i nikad nije iscurela... mada verovatno ću i nju da zamenim, kad već imam starih ni-mh. U daljince sam samo stare i stavio...

Nego htedoh reći, ako ćeš da stavljaš u sat (nebitno da li ćeš kupovati, što kaže Altru ne isplati se) ili ćeš staviti staru - samo je jednom godišnje/6 meseci dopuni. Nebitan interval, periodično kad ti padne na pamet, bilo bi najbolje refresh uraditi i nema šanse da će je sat isprazniti za godinu dana. Mada taj tvoj punjač ne samo da nema refresh, već mi se čini da može da puni samo baterije u paru... onda možeš periodično da ih izdrndaš u nekom uređaju da se malo kondicioniraju. Bitno da se ne isprazne skroz (da nije neka baterijska lampa sa sijalicom pa da je ne iscedi do kraja)
 
u mišu držim ikea nimh od 1000, to je neka vrsta eneloop lite...stavim je juče u punjač pošto je miš prestao da radi kad pokaže 1.38V? baš sam se iznenadio za tu vrednost, to je dosta visoko, ima tu još soka :)
 
Ali je bajat pa miš neće da pije:D To je baš čudno, jel miš uopšte živ? Ako je stvarno prestao da radi zbog baterije, onda taj miš uopšte nije mali potrošač koji može da je iscedi ni do 0,9V a kamoli manje. Koliko dugo je uopšte radio sa njom?
 
Bilo je miševa koji su fabrički predviđeni da rade sa alklnim baterijama, pa ih je niži napon NiMh baterija zbunjivao, i terao da misle da je baterija prazna.
Možda je neki od takvih?!?
 
Obavestili su me sa accuteile.de da ne isporučuju u Srbiju, samo EU...well, shit. Sad opet moram da jurim drugog prodavca koji je pouzdan a nije NKON...
 
Bilo je miševa koji su fabrički predviđeni da rade sa alklnim baterijama, pa ih je niži napon NiMh baterija zbunjivao, i terao da misle da je baterija prazna.
Možda je neki od takvih?!?

miš je logitech koji ide uz tastaturu m170, ali radio je miš dugo koliko već može da radi s tom baterijom od 1000mah...kad sam je stavio u punjač pokaza 1.38V, to mi delovalo suludo...ili je taj miš pametniji nego što sam mislio :)
 
Evo malog update-a. Testirao sam kako Tronic baterije iz Lidla drže kapacitet tokom vremena i evo kakvi su rezultati. Baterije sam napunio i sada ispraznio nakon 6 meseci. Potom sam ponovo napunio i ispraznio kako bih dobio sadašnji maksimalni kapacitet.
I AA i AAA gube ~15% kapaciteta za 6 meseci što je po mom mišljenju sasvim dobar rezultat imajući u vidu dobar inicijalni kapacitet kao i cenu. Konkretno, sada nakon punjenja sam dobijao kapacitete 2380-2440 mAh, a pri pražnjenju nakon 6 meseci 1960-2120 mAh za AA. Za AAA su rezultati 1115-1205/960-1040. Govorim o crno-zelenim baterijama, ne onim šarenim.
 
Evo malog update-a. Testirao sam kako Tronic baterije iz Lidla drže kapacitet tokom vremena i evo kakvi su rezultati. Baterije sam napunio i sada ispraznio nakon 6 meseci. Potom sam ponovo napunio i ispraznio kako bih dobio sadašnji maksimalni kapacitet.
I AA i AAA gube ~15% kapaciteta za 6 meseci što je po mom mišljenju sasvim dobar rezultat imajući u vidu dobar inicijalni kapacitet kao i cenu. Konkretno, sada nakon punjenja sam dobijao kapacitete 2380-2440 mAh, a pri pražnjenju nakon 6 meseci 1960-2120 mAh za AA. Za AAA su rezultati 1115-1205/960-1040. Govorim o crno-zelenim baterijama, ne onim šarenim.
Jel moze slika tih baterija?
Kakve su (po ceni i kvalitetu) u poređenju sa Ikeinim?

P.S. Stigao punjač Japcell BC-4001, pa gledam koje baterije da kupim (treba za veće i manje potrošače).
 
nije to baš tako mali pad kapaciteta, ipak je to kratko vreme...ikea su svakako bolje, tu nema dileme...

kako ti se sviđa punjač?
 
Čekaj za vikend da kupim baterije u Ikei pa javljam. Ovako sedi u kutiji [emoji14]
 
To su ove tronic. 400din pakovanje od 4 komada. Ja iz nakupovao za daljince i igračke
eb1e0d5ed654963cc4908904b69fa65e.jpg


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
To bi bio <30% za godinu dana, dakle nisu za poređenje sa premium LSD (i eneloop prve generacije je bolji) ali su svakako bolje od starijih generacija regularnih NiMH baterija koje su imale veći stepen samopražnjenja. Iskreno, imajući u vidu i razliku u ceni IKEA vs. Tronic, mislim da predstavljaju odličnu kupovinu.
 
pa sad, ja sam prve ikea ladda uzeo nekih godinu dana pre nego što je ikea otvorena kod nas...i nisu izgubile skoro ništa na kapacitetu...ne znam koliko je to tačno vremena sad, ali verovatno bi već potrošio više kompleta tronica za to vreme...relativna je stvar koliko su dobra kupovina, na kraći rok možda ali na duži ne baš...
 
Altru, izgleda da se nismo najbolje razumeli. Ne govorim o trajnom gubitku kapaciteta već o samopražnjenju. Inicijalni kapacitet je bio 2380-2430, što odgovara i ovom nakon 6 meseci, nema razlike u kapacitetu nakon ovog vremena. Ono o čemu sam ja pisao, a mislim da je i jasno iz metodologije kako sam opisao postupak, je samopražnjenje koje iznosi 15% kapaciteta nakon 6 meseci.

Eneloop (i IKEA, naravno) i RecyKo+ su bolje ali su i skuplje (IKEA, konkretno, duplo). Većinu stvari će i ove Tronic korektno obaviti.
 
Uzeo baterije iz Ikee (AA većeg kapaciteta i AAA većeg i manjeg kapaciteta). Punjač je Japcell BC-4001.

Koja podešavanja da stavim za punjenje ovih baterija i kako cu znati kada je punjenje gotovo?
Da li šteti punjač ili baterijama ako posle punjenja ostanu neko vreme u punjaču?
 
Za AA ja stavljam 800mah a za AAA 400mah...punjač će da napiše full kad se napune za svaku...neće im štetiti da neko vreme ostanu na punjaču, ali nema potrebe da tako stoje danima...
 
Ove sad u lidlu tronic 2500mah aa i 1000mah aaa nisu LSD da napomenem. Posto sam uzeo 1 pakovanje aa i 2 aaa ali mi trebaju za neke druge uredjaje , gde mi to nije bitno tu su stalno u upotrebi dok imam dosta pakovanja i iz starih tura koje vrtim i rotiram i nijedno nije izgubilo kapacitet. Posto cak imam i energizer iz 2016 rade bez problema a prosle godine u carinskoj prodavnici sam uzeo energizer koje su stajale ko zna koliko bilo po 280din 4kom i te rade sa max kapacitetom, na tim je pisalo made in japan sto bi se reklo izgleda eneloop.
Pozdrav.
 
Uzeo baterije iz Ikee (AA većeg kapaciteta i AAA većeg i manjeg kapaciteta). Punjač je Japcell BC-4001.

Koja podešavanja da stavim za punjenje ovih baterija i kako cu znati kada je punjenje gotovo?
Da li šteti punjač ili baterijama ako posle punjenja ostanu neko vreme u punjaču?

Neki najbolji kompromis kapacitet / brzina / zivotni vek ti je C/3 (eventualno C/4 ako ti se ne zuri) sa ovim pametnim punjacima. Sto mu dodje ono sto je i Altru napisao :), sem za one slabije AAA od 500mAh, ja bih tu koristio 200mA.
 
da, kod tih od 500mah bi trebalo puniti sa 200, ali mnogi punjači umeju da promaše terminaciju sa tim nižim vrednostima pa se baterije kuvaju do besvesti...mislim da japcell nema tih problema, ali ako se puni u nekom drugom punjaču trebalo bi obratiti pažnju kod tih nižih struja punjenja...
 
Kupio bih nove 18650 ćelije za bateriju za laptop.
Rastavio sam je, unutra su ćelije Samsung ICR18650-22H (2200mAh).
Pošto tih više nema u nabavci (sa nkon.nl) guglao sam karakteristike
i odlučio da kupim Samsung ICR18650-26J (2600mAh).

Da li će mi elektronika (Dell) praviti problem?
Da li se uopšte isplati, ili ako su mi crkle samo 1 ili dve ćelije, da kupim možda polovne?

edit: sad sam nasao temu https://forum.benchmark.rs/showthread.php?314954-Baterije-na-laptopovima-i-sve-o-tome pa molim moderatora da prebaci i edituje post, nisam iz prve pretrage uspeo..hvala
 
Poslednja izmena:
Da li će mi elektronika (Dell) praviti problem?
Da li se uopšte isplati, ili ako su mi crkle samo 1 ili dve ćelije, da kupim možda polovne?

Ne znamo kako će se Dell ponašati, to najviše zavisi od kontrolera u samoj bateriji.

Ali NIKAKO nemoj mešati različite baterije u jednom battery pack-u, pa čak ni iste ali različitih starosti. Ili promeni sve ćelije identičnim, ili ništa ne diraj.
 
Poslednja izmena:
Te baterije nemaju kontroler. Koju 9v punjivu ni-mh kod nas uzeti ali da me ne oderu? Nasao sam ovo za 600 na kp GP Peak Power 200 mAh/6F22.
 
Ima s vremena na vreme u lidlu punjive baterije svih vrsta.... Ja sam uzeo od 9v ako misliš na onu kockastu za nekih 3-4 e

Послато са MI 6X уз помоћ Тапатока
 
da kockastu, video sam do sad dugmaste i aa/aaa ali nisam ove, jel valja ista ta sto si ti uzeo
 
Ja je koristim za neke alarme za dim mozda celu godinu tera bez punjenja.... Sad kad sam se setio dopunicu je.... Ne znam za sta ti treba

Послато са MI 6X уз помоћ Тапатока
 
Imate u katalogu od Ponedeljka njihove baterije i punjac u prodaji. Baterije su oko 400 rsd a punjac 2000+
 
Nazad
Vrh Dno