Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

Lion zahtevaju malo više pažnje, ali kome lion baterije nisu baš pitanje biti ili ne biti bolje je da se drži nimh...
 
Napravi čitavu filozofiju od punjenja baterija...
Kupi ljudski punjač i baterije koje nisu kinesko ripoff đubre, blagovremeno ih skidaj s punjača, nemoj da ih zaboraviš satima, i biće ok. Nema potrebe da operišeš punjače i izvodiš svašta s baterijama...

I ja se cudim sta se pise ovde... da objasnim:
imam godinama gomilu 18650 baterija, dobio dosta polovnih od prijatelja ili kupio nove ili dobio direktno iz fabrike tipa sony, panasonic, lg, samsung ali no name chajna nemam.
Imam nekoliko punjaca: od poslednjeg kineza za par evrica koji pokazuje samo da li puni ili je napunjena baterija do pristojnih Xtar punjaca, imao i neki hajtek poznato ime (zaboravih), poklonio prijatelju.
Cesto se desi da baterije stoje danima na punjacu, jednostavno zaboravim. Cesto stoje skroz ispraznjene nedeljama, zaboravim da ih napunim.
I sve do jedne i dan danas rade. Jedino sto sam primetio da se najstarije (vidim po foliji koje su najiskrzanije) malo brze prazne, ali nista drasticno.
Niti se greju nesto na punjenju niti na praznjenju, iako su cesto skoro u kratkom spoju u direct vape kitovima, gde je baterija bez ikakve elektronike direktno spojena na coil tj samo je taj coil koji ima maximum 1 ohm potrosac.
Po meni samo kvalitetna baterija, ostalo trpi sve bez problema.
Nove brendirane baterije su oko 4-5e komad. To je smesna cifra za ono sta trpe i koliko traju.
E da, nedavno dobio ovo, fenomenalno prakticna stvar:

 
@dean87

Ukoliko se dodaju kucista za baterije treba voditi racuna o tome da se onda javlja odredjen pad napona u skladu sa karakteristikama provodnika kojim se izvodi povezivanje kao i samih dodatnih kontaktnih mesta. Sa takvom promenom, pri punjenju realan napon na samoj bateriji je nizi, pri praznjenju realan napon je visi od onog sto punjac misli da ocitava pri radu. O tome treba voditi racuna. Ti jeftini punjaci ni iz kutije nisu bas posebno precizni po pitanju napona, sa premestanjem baterija se stvar jos dodatno remeti. Preciznost napona je vrlo bitna kao determinanta pri punjenju i praznjenju litijumskih baterija. Pogotovo pri punjenju. Jedini pravi nacin je punjac koji implementira dovoljno preciznu naponsku referencu i koristi sistem sa cetiri zice ali od toga nema nista kod ove klase jeftinih punjaca.

Sto se tice dodavanja kontrole temperature to je sve veliko karabudzenje ako punjac sam ne podrzava. Postoje punjaci koji imaju podrsku za to i header za temp senzor sa kojim se onda moze imati dodatni nivo upravljanja punjenjem i to direktno iz UI punjaca sto je vrlo bitno. Svakako opet ne u ovoj klasi. Moze se napraviti i neki vid DIY nadzora ali ako nije povezan sa fizickim odsecanjem punjenja to je onda samo tek donekle korisno. Na to da ce pistanje biti dovoljno da upozori coveka pa da on onda nesto preuzme ne treba se mnogo oslanjati. Dodatno ukoliko se baterija zapali pri punjenju nikakva obavestajna niti prekidacka elektornika nece pomoci njenom gasenju. Za to bi bio zaduzen covek licno. Ako je tu.

Postoji razuman limit koliko treba i da li uopste treba budziti ove pominjane punjace. Ako postoje takvi dodatni posebni zahtevi onda razmisliti o visokoj klasi. Medjutim i takvi punjaci imaju manu jer su previse komplikovani i postaju overkill sa stanovista jednostavnosti i umnog opterecenja pri koriscenju. Usled umora i odsustva koncentracije/fokusa lako je coveku da sam pogresi i zada pogresno podesavanja i potpuno anulira svu potencijalnu sigurnosnu prednost. Jednostavni punjaci gotovo pa eliminisu tu mogucnost. Ako nista drugo sa te strane su bolji. Mnogo vise prastaju nekoncentrisanost.

Punjac sa vise funkcija nije nuzno uvek i bolji za svaku primenu.

Nekome ko se tek prikljucuje je verovatno bolje da uzme proveren solidan jednostavniji jeftin punjac pa da vremenom sam zakljuci da li mu stvarno trebaju dodatne funkcije.
 
Poslednja izmena:
Odlično objašnjeno, pogotovo u poslednje dve rečenice!

@dean87 ako ipak izmestiš baterije iz punjača u battery case zbog mogućeg curenja, ne zaboravi da postoji mogućnost i da explodiraju. Tako da stavi taj case onda u neki jak sud (stari express lonac) - al bi to puklo:D
Ali kao što je zzzz objasnio, punjači ni inače ne mere tako precizno, mani se ćorava posla

@stolex ako hoćeš da produžiš vek NiMh baterijama što kaže zzzz nemoj ih stalno prazniti do kraja, jednom u par desetina ciklusa. Ima na netu test gde su najduže trajale kad su se praznile do 20% u punile do 80% (ista priča kao i sa li-ion), nisu to NiCd. A najbolji je neki punjač koji će ih posle pražnjenja ostaviti da se ohlade i da se hemija malo smiri pre nego što krene u suprotnom smeru tj. počne da ih puni. To recimo radi MAHA C9000. A kad ih puni, ne puni ih skroz do kraja. Idealno ako ti nije bitno da budu napunjene na max a želiš da ti što duže traju.

Ali pored ovakvih cena LADA, (a i eneloop se više nego isplati pogotovo ako se ne kupuje kod nas u prodavnicama) ne treba se previše opterećivati, traju one dugo svakako.
 
Li-Ion i Li-Po baterije ne treba olako shvatati. Postoji razlog zasto ih proizvodjaci ne prodaju krajnjim korisnicima za razliku od NiMh/NiCd/LiFePO i slicnih kucnih punjivih hemija vec iskljucivo upakovane sa elektronikom koja zna sta ce i kako ce sa njima postupati. Krajnji korisnici su spremni mnogo toga da zanemare pri postupanju sa njima. Same litijumske celije u mekanom pakovanju su opasne, u metal cilindricnom pakovanju jos opasnije.

Jedan deo price je optimizacija zivotnog veka baterije.
Drugi deo price je sigurnost pri koriscenju.

Ne treba ih mesati niti potcenjivati.
 
Li-Ion baterije su zaista opasne ukoliko se zanemare preporuke proizvođača. Jedan od najvažnijih je da se posle određenog pada kapaciteta prestaju koristiti jer postaju opasne. Mogu lako izazvati požar a samo gašenje je jako nezgodno, vodom nikako. Upravo takve su skoro sve polovne baterije koje možete naći na oglasima, sve su one "u odličnom stanju i punog kapaciteta". Na nekima se već na slikama vide tragovi korozije u vidu tamnih mesta ispod košuljice - curenje. Takve baterije nikada ne treba koristiti a pogotovo puniti bez nadzora ako se baš moraju koristiti. Maksimalni napon pri punjenju 4.10V značajno produžava vek trajanja. Ćelije čiji je napon 0V ne puniti nikako, one su za bacanje.
 
Da li zna neko kapacitet ovih baterija iz Braun mašinica?! Malo pre rasturio, iovako mu trimer otisao haha.
Konkretno u pitanju su baterije iz modela 330 , treba da zamenim u mom modelu 350cc , samo prvo da se uverim da li su dovoljno dobre, unimer kaže da imaju obe po 1.33v verovatno preko ploče imaju neku vrstu balansiranja napona.
Ako nisu dobre pazarim nove ili nekako izmodujem punjive AA npr one Lada.
Fora kod ovih su mali pinovi sa obe strane , tako je Braun nekako zaštitio dizajn tog kontakta (baterije) i malo zakomplikovao zamenu baterija, većina baci taj aparat čim oslabi baterija...

7f6f74659522c3f4f1fd9c99a7fc5698.jpg
 
Poslednja izmena:
A23 12V baterije su u sustini 8 serijski vezanih LR932 alkalnih dugmastih baterija. Zbog same forme, velicine, broja potrebnih celija ali i (ne)rasprostranjenosti prakticno ne postoje zamenske punjive verzije A23 baterije.
 
Danas se ta ista baterija sa takvim pinovima na trzistu nalazi kao:

FDK HR-AAUV
--------------
BRAUN part: 67030923
EAN: 4251132804233
 
Da li zna neko kapacitet ovih baterija iz Braun mašinica?! Malo pre rasturio, iovako mu trimer otisao haha.
Konkretno u pitanju su baterije iz modela 330 , treba da zamenim u mom modelu 350cc , samo prvo da se uverim da li su dovoljno dobre, unimer kaže da imaju obe po 1.33v verovatno preko ploče imaju neku vrstu balansiranja napona.
Ako nisu dobre pazarim nove ili nekako izmodujem punjive AA npr one Lada.
Fora kod ovih su mali pinovi sa obe strane , tako je Braun nekako zaštitio dizajn tog kontakta (baterije) i malo zakomplikovao zamenu baterija, većina baci taj aparat čim oslabi baterija...

7f6f74659522c3f4f1fd9c99a7fc5698.jpg

Te pinove može da doda svaka radnjica ili servis koji se bavi prepakivanjem baterija i baterijskih paketa.
U Novom Sadu ih ima bar dve. Ne znam gde ih ima u tvojoj okolini.
 
@dean87

To je po svoj prilici SANYO Twicell HR-AAU (1.2V AA NiMh) "in disguise".

Minimum Capacity: 1500mAh (@ 330mA discharge rate, 1.0V cut-off voltage)
Typical Capacity: 1650mAh (@ 330mA discharge rate, 1.0V cut-off voltage)

https://datasheet.octopart.com/HR-AAU-LF-Sanyo-datasheet-55520.pdf
Hm slabo ovo nešto, mada na pcb-u sam video 2008 god kao godinu proizvodnje, znaci ove baterije su još i starije [emoji846]

Ali izgubile 60% kapaciteta.
Možda još jednom da ih testiram, hm..

3e1f81b3ea8ea17f9856cde670386917.jpg
782064245230afd3697bf83008dee15a.jpg
 
Cedjenje suve drenovine, ali mozes da probas da ih usokiras par puta (charge/discharge)....
 
Low Self Discharge su i sasvim su dobrog kvaliteta. Nisu prevara.
 
Jesu. Dodatno, sa takvom cenom ovih NiMh praktično nema potrebe ni koristiti alkalne skoro pa nizašta obzirom koliki je rizik da alkalne iscure i naprave štetu.
 
Jel kupovao neko ove baterije iz Lidla? Kakve su?
XyzLjzw.jpg
Low Self Discharge su i sasvim su dobrog kvaliteta. Nisu prevara.

Ja jutros uzeo iste takve za koje je Nabukodonosor pitao. Prosli put sam ostao bez tih AA, a jedva nasao 2 pakovanja AAA. Ove od proslog puta su bile 'zelene' tj. nisu bile u raznim bojama sa 'sljokicama', a vidim da je dean87 u svom postu ovde imao ovakve baterije (koje je testirao).

rvz4HOq.jpg


Pretpostavljam da je razlika izmedju ovih Tronic AA koje je dean87 testirao (kupio) i ovih koje sam ja danas kupio (Tronic AA sa 'sljokicama'), samo u omotu. Ali ako neko moze da to i potvrdi. :)
Mozda su u onoj hrpi u Lidlu bile i te AA u 'jednoj boji' kao kod dean87 ali sam gledao da se sto pre izvucem iz lidla s'obzirom da je naravno bila guzva jer je cetvrtak (tj. pocetak 'akcije'), pa nisam mnogo trazio. Samo dohvatio sta mi treba i otisao na kasu. :)
 

Prilozi

  • tronic AA (sljokice).jpg
    tronic AA (sljokice).jpg
    59.7 KB · Pregleda: 98
  • tronic AA (regular).jpg
    tronic AA (regular).jpg
    467.5 KB · Pregleda: 99
Trebale bi biti iste, bez razlike.

Pored uobičajenih načina premeravanja, glavna stvar je izmeriti im precizno i masu i uporediti. Davnih dana je LIDL imao jednu TRONIC seriju sa znatno manjom masom koja je bila loša i koju su brzo povukli iz prodaje. Sve nove koje se sad prodaju bi trebalo da su dobre.
 
Lepo drze te ,razlika je kao sto kolega rece u tim sljokicama,kapiram da bi privukli i neke zenske da uzmu haha. Ja ih koristim u aparatu za pritisak,vec mesec dana drze od kada sam ih uzeo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Uzeo i ja ove šarene za probu. U poređenju sa "običnim" zeleno-crnim AA su lakše oko 2g po komadu (28.5 vs 26.5) dok su AAA lakše oko 1.2g (12.5 vs 11.3). Kapacitet ću isprobati narednih par dana pa javljam rezultate.
 
Klinac ima gomilu igracaka na baterije. Jel moze preporuka za punjac i baterije? Uglavnom su to AA baterije. Ubise me ove "alkalne"...
 
Punjive za igrače, ove iz Lidla što spominjemo.

Punjač, bilo koji, bar malo inteligentan.

Da li ti je Ikea blizu? Imaju ok punjače i punjive baterije. Mada, za ne baš bitne potrebe, ove iz Lidla su dovoljno jeftinije da opravdaju kupovinu.
 
Dobro je da se neko setio da obelezi baterije razlicitim bojama a ne da pogadjamo svaki put koje sam napunio a koje su prazne.

meni u aparatu za pritisak 2 AAA alkalne baterije traju skoro godinu dana, nije to za punjive.
 
Ako smem da pitam, ima li kod nas u Lidl pakovanja 8x AAA i sl i po kojoj ceni?

...riding on 720p...
 
Punjive za igrače, ove iz Lidla što spominjemo.

Punjač, bilo koji, bar malo inteligentan.

Da li ti je Ikea blizu? Imaju ok punjače i punjive baterije. Mada, za ne baš bitne potrebe, ove iz Lidla su dovoljno jeftinije da opravdaju kupovinu.

^ Kao sto je NShappy naveo.

Dodao bih da svakako treba preći sa alkalnih na NiMh, obzirom da dečje igračke često koriste dovoljno veliku struju da se kapacitet alkalnih baterija drastično redukuje. Realno prisutan problem sa curenjem alkalnih baterija da i ne spominjemo.

Razuman raspon kapaciteta NiMh AA baterija je 2000-2500 mAh
Alkalne AA baterije imaju oko 2500-3000 mAh ako se prazne izuzetno malom strujom. Ukoliko je ta struja velika, kapacitet te iste baterije lako spada i na 500-1000 mAh.

Kod NiMh baterija pad korisnog kapaciteta je minimalan u odnosu na struju pražnjenja.
 
Dobro je da se neko setio da obelezi baterije razlicitim bojama a ne da pogadjamo svaki put koje sam napunio a koje su prazne.

meni u aparatu za pritisak 2 AAA alkalne baterije traju skoro godinu dana, nije to za punjive.

Različite boje mogu da pomognu ali nisu ni one potpuno rešenje. Pogotovo kad se i tih šarenih nakupi više pa onda ni te četiri boje ne pomažu. Takođe prave problem i kad uređaji koriste recimo 3 ili 5 baterija i sl. kombinacije.

Najpouzdanije je staviti nalepnicu na svaku punjivu bateriju pri početku primene. Markeri su nepouzdani, brišu se. Na nalepnice se napiše kom uređaju pripadaju ili kom paku i broj unutar paka kao i godinu-mesec početka primene. I nema zabune. Time se eliminiše uparivanje baterija greškom koje nisu starile zajedno kao i kasnije lako dolazi do informacije o dužini primene.
 
Nazad
Vrh Dno