Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

Trebao si nahvatati nekog prodavca tamo, pa pitati. Ima robe (nisu stigli da dopune, nema gde itd.) za koju moras traziti od zaposlenih da ti se spremi, pa ti je daju u onom magacinskom delu.

Ja nisam odavno bio, btw.
 
Pa ja odem relativno često, i u drugim ikeama to stoji u rafu sa ostalim baterijama plus rasporedjeno svugde po radnji, ja to kod nas nisam video a na sajtu piše da ima.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Zar nije neko pisao da stoje na različitim mestima, ne tamo gde i punjive ladda? Da ne tražim sad... Ići ću ja ovih dana pa javljam stanje, i meni treba i alkalnih
 
Uvek su stojale na svakom rafu gde se prodaju lampe, satovi i sl tako da bukvalno moras da ih uzmes, ja to kod nas nisam video.
 
Kod nas su stajale gde stoji glavnina punjivih sa sve punjačima. Dakle, ne razbacano nego na jednom meatu samo. Dakle, na rafu samo baterije...

Via RN4x
 
Bio sam juće do Ikea-e.
Baterija ima samo u prizemlju. Ima mali raf u okviru rasvete gde je cela ponuda (batt. punjači...)
Ima na još par mesta razbacano ponešto.
 
Jel si našao alkalne?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Da. Kupio i AA i AAA.
Mislim da njih ima samo na posebnom rafu u rasveti.
 
Ima svih baterija u Ikei, danas kupljeno: Ladda 2450, Ladda 1000, alkalne AA i AAA, dugmaste cr2032 i četvrtasta 9V
 
Trivia: Ima ona zabavna metoda sa bacanjem baterije na minus stranu - puna baterija ce ostati uspravno, dok ce se prazna prevrnuti na stranu.
https://gizmodo.com/an-amazingly-simple-way-to-test-if-a-battery-is-dead-1138197569

Vala bas. Evo probah na novim, do malopre neopakovanim AA (za zidni sat) i 50% vremena se prevrnu 50% vremena ostanu uspravno. Ili ovaj pas nije pticar ili ga ja ne bacam kako treba...

Ne bacaš kako treba:D. Al ozbiljno, i ja sam imao isti utisak, ali kad sam direktno poredio prazne i pune vidi se razlika... naravno ovo je sve fun metod. Što kaže NShappy teško je utvrditi precizno...

Definitivno ne bacas kako treba...
Evo ja imam dosta tih alkalnih i ta metoda radi, naravno nije bas precizna ali od više komada lako razdvojiti pune od praznih.

Hm! Meni i dalje deluje k'o glupost, al' ajd': http://www.dailymail.co.uk/sciencet...rm-batteries-bounce-low-charge-not-empty.html :trust:

S' time da nije poYenta da ostane da stoji uspravno (kod nekih baterija, minus pol je blago ispupčen, a kod nekih ravan od ivice do ivice), već je poJenta u tome koliko će odskočiti.
 
Jedno pitanje za strucnjake. Muci me punjac, Opus C3100. Ovo sto sam slikao su dve AA 1900mah baterije, Eneloop. Punio sam ih strujom od 500mA, cisto probe radi. Leva se punila do nekih 507mah i struja punjenja je uveliko pala na 200mA sto se vidi na slici. Na oko 528mah je punjac izbacio FULL. Desna baterija se punila do oko 850mah i tada je punjac izbacio FULL na ekranu. Ovo mi se desava sa vecinom baterija. Imam Eneloop i Fujitsu, sto je prakticno ista baterija. Neke baterije izguraju do oko 2200+ mah i tada izbace da je baterija puna, ali retko. Test baterije na ovom punjacu pokazuje malu vrednost otpora, sto znaci da su baterije dobre. Jel ima neko ideju zasto se ovo desava i jel treba ovako da se desava?
 

Prilozi

  • viber image.jpg
    viber image.jpg
    36.6 KB · Pregleda: 67
  • viber image2.jpg
    viber image2.jpg
    39.3 KB · Pregleda: 61
  • viber image3.jpg
    viber image3.jpg
    40 KB · Pregleda: 61
ako su baterije prazne ne bi trebalo tako da bude...kako reaguju ako ih isprazniš pre punjenja? probaj i tako, isprazni ih pa napuni da vidiš koliko će punjač da ubaci u baterije...u svakom slučaju ako je pravilo da ovako puni bojim se da sa punjačem nešto nije ok...

samo da razjasnimo, ovo što vidiš nije kapacitet baterija već samo koliko mah je punjač upumpao u baterije...za proveru kapaciteta moraćeš da uradiš kompletan test, jest da malo traje ali znaćeš tačno koliko imaju...

ovo sa slike je voltaža kad punjač pokaže full?
 
Poslednja izmena:
Da, ovo je nekoliko minuta pred kraj voltaza. Znam da je ovo nije kapacitet, vec koliko je punjac upumpao u baterije, zato me i brine zasto nije vise, nego samo ovoliko. Inace, probao sam i discharge i isto je. Nisam probao refresh jer traje ceo dan.

Ajde probacu i kompletan test, ne trebaju mi trenutno baterije, pa neka rade. Koliko otprilike potraje taj test?

P.S. Sa kojom strujom bi trebalo da punim AA baterije od 1900mah?

P.P.S. Sada kada sam poceo test, pokazuje voltazu jedne baterije 1.45v, druge 1.42. Napunio sam ih pre par sati, od tad su one slike.
 
Poslednja izmena:
Pa zavisi od struje koju staviš...Ali traje jer izvrti više ciklusa...
Kako god ako je isto i kad uradiš Discharge bojim se da nešto nije u redu...

Za to zaista nisam siguran da li daje takve simptome i probleme, ali moguće da nešto nije ok i sa strujnim adapterom...znam da je po forumima bilo žalbi na adapter, ali stvarno ne znam da li se i ovako manifestuje...

A slobodno ih puni i sa 1A, neće im ništa biti... Discharge je uvek pola od toga...
 
Poslednja izmena:
Ta od 1615 malo kljakavi...ako je iz iste serije trebalo bi i ona da ima preko 1900...
A što se tiče punjača vidi kako se ponaša dalje... Ja aa baterije punim na 800mah, to mi je neki sweet spot... Aaa na 400mah...ako ne napuni dovoljno prazne baterije onda verovatno nešto ne valja...
 
Poslednja izmena:
Ako punjac ne valja, jel za bacanje? Mislim, ne znam sta moze tu da se popravi, koliko sam video nijedan kondenzator nije naduven. Ostalo, tesko da moze da se sredi...
 
teško je reći, to već mora da se javi neko vičan popravkama...a kad je punjač u pitanju ni sam ne znam gde bih ga nosio na popravku...

u svakom slučaju, ako se te stvari stalno dešavaju prilikom punjenja, i na raznim strujama punjenja, sprava ti definitivno nije pouzdana da će puniti kako treba...
 
Nisam baš pohvatao, da li punjač brljavi različite baterije na istom kanalu (slotu za punjenje), ili ista baterija brljavi bez obzira u koji slot si je stavio?

Koliko su stare te baterije, i koliko puni/prazni ciklusa su preživele?
Meni Eneloop posle određenog broja godina počinju vidno da slabe i da se različito ponašaju od primerka do primerka, bez obzira što nisu previše korišćene.

I dalje u bolje od većine ostalih NiMh, ali, i one slabe.
 
Imam 20-tak Eneloop i Fujitsu baterija koje su prakticno ista baterija. Gde god ih stavim, desavaju se neka brljavljenja. Fujitsu su prakticno nove, Eneloop su stare 2-3 godine, ali punjene ne toliko cesto, dabogda ako imaju po 20-30 punjenja.
 
Puniš li I neke lion baterije u tom punjaču ili samo nimh?
 
Sad je kasno za tu vrstu saveta, ali samo za nimh je bilo boljih rešenja što se tiče punjača...ali svejedno, problemi i kvarovi se dešavaju...
 
dosta ljudi ovde je kupilo japcell bc-4001 sa nkona i to je jedan od (naj)boljih punjača za nimh baterije...e sad, i on je rebrandovani opus punjač, ne znam koliko si sad ljut na opus kao firmu :)

neke alternative za te pare i sa tim funkcijama praktično i nema...
 
Posedujem punjač Opus Bt-c3100 v2.2 pa me interesuju čemu služe i kada se koriste te dodatne funkcije, discharge refresh, charge test, quick test....pretpostavljam da bi se baterija učinila boljom i produžilo njeno trajanje ali kada je najpametnije koristiti ponuđene opcije?
735b7021ce6e5b1b5e50295e77fedb71.jpg
 
Poslednja izmena:
za nove baterije nema potrebe raditi bilo šta od toga, osim ako neke baš krenu brzo da prave probleme...

za neke starije baterije kreneš najpre od quick testa...on pokazuje unutrašnji otpor koji baterije razvijaju vremenom...ako je do 50 to je ok, a kažu da je i do 100 baterija u redu...ako imaju veću vrednost onda može da se uradi refresh koji bi trebalo da ujedno i smanji ir vrednost...charge test se radi kad hoćeš da proveriš kapacitet baterija...
 
Dobro, a kod charge testa po kom parametru i gde čitam kapacitet, on meni uradi kao u opisu, napuni do kraja( oko 1,5), isprazni( oko 1) i opet napuni nakon čega napiše FULL, šta su meni tu rezultati testa, tj kapacitet?
 
Cvrknes display (taster, ne ekran :d) par puta i izbacice ti po celiji (bateriji) koliki je bio discharge kapacitet...
 
A kod quick testa, izbacuje mi četvorocifrene vrednosti bez tačke i zareza, npr. 2022 i 9804, koja je to ustvari vrednost? U smislu manje ili veće od 50 i 100
 
Nazad
Vrh Dno