Šta je novo?

Tft Vs. Crt

darkoko

Čuven
Učlanjen(a)
10.03.2004
Poruke
210
Poena
620
Ajde da razjasnimo malo koje su prednosti a koje mane jednih i drugih i to direkntno ih poredjujuci.
 
1. TFT je dosta skuplji a CRT jeftiniji
To je to i to je najvaznije!!! Nikad necu kupiti TFT dok su CRT jeftiniji! CRT cak ima i bolju sliku po meni! To sto zraci je samo problem ali sta da radim! :S:
 
Drastichno manje zracenje TFT-a u odnosu na CRT!
 
boja, brzina, rezolucija na vecim crt-ovima nemaju konkurenciju u odnosu na tft
 
TFT je mnogo bolji za oči od CRT-a i to je jedan od glavnih razloga zbog kojeg razmišljam da ga uzmem u skorije vreme. Ono što me nervira je loša interpolacija u niže rezolucije (da bih se igrao kao čovek na njemu moram i da uradim upgrade grafike), što i dalje postoje "duhovi" na većini monitora koje sam video (mada se čovek brzo na to navikne), i dalje ne baš sasvim verna reprodukcija boja i naravno cena.
 
Ja imam 9600XT i problema sa ocima (nosim sociva) i jako se brzo umorim, doduse kad stavim osvezavanje na monitoru na 100Hz onda nesto duze mogu da izdrzim...
Znaci da bih sa TFT mogao duze da radim a da se ne umorim, sto mi je nakako cudno jer TFT u glavnom ima 75Hz max osvezavanje. Mada sam citao da osvezavanje kod TFT monitora nije ni bitno jer je slika "stalna, ne ponavlja se", ili sam ja to lose razumeo?
 
Ja mogu dosta da izdrzim na CRTu, nekad i po citav dan, ali sutra obicno sam umoran ili me boli glava. Ovaj Samsung 753s je katastrofa za oci, planiram da ga zamenim sa nekim TFT-CRT, a ako se sakupe parice i neki bolji LCD. Meni se NE svidjaju LCD monitori, prvenstveno zbog malog refreshrate-a i ugla vidljivosti, ali ovi preko 250-300 evra... e to je vec diskutabilno. Drug ima Samsunga (ne znam oznaku) sa senzorom umesto dugmeta, a tek kakve boje daje :D Takodje kod tog modela mi se svidja sto je skoro pun ugao vidljivosti (178 stepeni, tako pise u spec) i sto nenormalno dobro izgledaju igre na velikim rezolucijama.
 
TFT je mnogo zahvalniji za oci, nema zracenja, nema treperenja, savrsena geometrija, kao da covek cita knjigu. Mnogo manje mesta zauzimaju na stolu, trose manje struje, nisu osetljivi na magnete. CRT monitori su jednostavno prevazidjeni i njihovo vreme je proslo.
 
Batalite tft, cista moda.
 
Otkako sam presao na TFT bez obzira koliko gledam u monitor niti jednom me nije zabolela glava niti su mi zasuzile oci, sto mi se redovno desavalo na CRT monitorima.

Dao bih i tri puta vise para za TFT jer zdravlje nema cenu.
 
Ja sam se preporodio kad sam preshao na TFT! :crash:
 
Takodje - ranije mi je bio zamucen vid do te mere da novine nisam mogao da citam bez naprezanja ociju... Sada imam oko sokolovo :D Pesma leta!

Mana TFT monitora je nesto sporiji odziv, s tim sto je kod novijih modela i to reseno (sa odzivom od 4ms i 8ms), vernost boja i problem sa prikazivanjem crne zbog lampi za osvetljavanje.

Sto se osvezavanja tice... 75 Hz - 75 slika u sekundi, svaka ima kasnjenje od 4ms... Znaci refresh rate se uopste ne primecuje, cak ni na jako svetlim povrsinama! (Ovo je samo moje razmisljanje, verujem da je tacno - neka me neko ispravi ako gresim)
 
Moj samsung 730bf ima odziv 4ms i odlichan kontrast.Imam i CRT Viewsonic g810-21 inch.Ja sam gore lepo pisao o zracenju a ne o naprezanju ociju.Oni koji imaju boljitak kod naprezanja vida prilikom prelaska sa crt na tft,su ocigledno imali lose CRT monitore.Nije to strasno imao sam ih i ja.Neki samsung nize klase mi je doveo do pucanja kapilara u oku posle par sati.Kada sam uvezao ovaj CRT problema sa naprezanjem nisam imao.Tada sam video razliku kod kvaliteta monitira.
Istina je sledeca:Obzirom da imam izvanredan crt mnitor on mi manje zamara vid od tft-a.Ali vishe zrachi pa na svakih sat vremena idem na terasu da se raspolarizujem.Kod tft nemam "vrelo chelo" i slicno.Ali zato malo vise zamara ochi na skoro svim setovanjima.Po danu je tata-mata.Ali uveche...eh-da..ovaj tft nema duhove...
 
Ja mislim da je problem sa nasim CRT monitorima sto su niza klasa u odnosu na one na zapadu. Recimo uopste nije neobicno da se naletina Samsung 755dfx sa zamucenom slikom...
 
Dorry je napisao(la):
Drug ima Samsunga (ne znam oznaku) sa senzorom umesto dugmeta, a tek kakve boje daje :D Takodje kod tog modela mi se svidja sto je skoro pun ugao vidljivosti (178 stepeni, tako pise u spec) i sto nenormalno dobro izgledaju igre na velikim rezolucijama.

Upravo danas uzeh taj model (970p), i komentar je sledeci: nikad vise CRT!
Pored njega sada stoji moja stara Nokija sa Sony Trinitron ekranom, mislim smesno je uopste porediti... Znam da je ovaj monitor medju najboljim TFT 19cama trenutno, ali bas zato je utisak jos jaci. Stari CRT ce mi stojati pored njega samo zbog dual view-a, posto radim 3D pa nije lose imati koji program startovan na drugom ekranu.

Odlicne boje, ugao vidljivosti, cak su i slike mnoooogo lepse od onoga sto sam ocekivao, preplasen ovim temama o dihteringu i 6-bitnim paletama! Jedino sto su ipak filmovi lepsi na CRT-u, ali meni je i onako komp povezan sa TVom pa i nije neka frka. Igrice - sta reci, sad picim Half Life 2 i uzivam u 1280x1024, ionako sam je ranije igrao na Ti 4200 pa sad povlacim sve sto sam rekao za grafiku. :D

Meni je najveca mana sto TFT zahteva alu od grafike, mogu se igre igrati i na manjim rezolucijama ali prava stvar je native 1280. Recimo NFS Most Wanted mi secka na medium podesavanjima sa 6600GT, to pogotovo sto nema smisla igrati igre bez nekog AA.

Ali sve u svemu, ne da mi nije zao tih 500tinjak evra, nego :banana: :,,: :cigar: :smoke:
 
Sylvester je napisao(la):
Takodje - ranije mi je bio zamucen vid do te mere da novine nisam mogao da citam bez naprezanja ociju... Sada imam oko sokolovo :D Pesma leta!

Mana TFT monitora je nesto sporiji odziv, s tim sto je kod novijih modela i to reseno (sa odzivom od 4ms i 8ms), vernost boja i problem sa prikazivanjem crne zbog lampi za osvetljavanje.

Sto se osvezavanja tice... 75 Hz - 75 slika u sekundi, svaka ima kasnjenje od 4ms... Znaci refresh rate se uopste ne primecuje, cak ni na jako svetlim povrsinama! (Ovo je samo moje razmisljanje, verujem da je tacno - neka me neko ispravi ako gresim)

Koliko ja znam TFT nemaju refresh rate nego samo odziv piksela u milisekundama. To bi znacilo da pikselu treba na primer 4ms da promeni status. Ne mogu da se uporede refresh rate i odziv.
 
I mene to malo buni, koja je razlika izmedju 60 ili 75Hz ? Ja je ne vidim, ali bas nikakvu, dok kod CRT vrlo lako razlikujem 75 i 100Hz
 
Probaj sledecu stvar: Menjaj refresh rate, 60 pa 75 pa 85 ali svaki put gledaj pored monitora, ne direktno u njega. Videces treptanje slike na 60 sto posto, dok se na 85 ne vidi sigurno. Na 75 vec zavisi od oka ali ja vidim.
 
Pa ja rekoh da kod CRTa to odlicno primetim, zato me i buni 60 i 75Hz kod TFT-a, posto licno ne vidim nikakvu razliku...
 
Pa i ne primećuje se neka razlika, osim što sam ja primetio da nekim TFT-ovima ne leže određeni refresh rate-ovi, tj. imaju mutnu sliku... nemam pojma zašto ali tako je. Čim se vrati u refresh rate koji mu odgovara sve je ok (konkretno sam video kod Samsunga 913n).
Btw, malo mi je truba što nema većih refresh rate-ova, i dalje mi je glatkije kada igram nešto u 1024x768@100Hz nego na 60 ili 75Hz na TFT-u, primeti se nedostatak frejmova pod uslovom da grafička može da izgura 100FPS.
 
Koliko ja znam TFT nemaju refresh rate nego samo odziv piksela u milisekundama. To bi znacilo da pikselu treba na primer 4ms da promeni status. Ne mogu da se uporede refresh rate i odziv.
Samsung 730bf
Dijagonala 17 inch
Rezolucija 1280x1024
Veličina tačke 0,264 mm
Osvetljenje 300 cd/kvm
Kontrast 600 : 1
Vreme odziva 4 ms
TCO Standard TCO 99
Osvežavanje 60 Hz 56-75Hz
Ugao gledanja - horizontalno 160 °
Ugao gledanja - vertikalno 160 °
 
Poslednja izmena:
sta se ovde da procitati...

po ko zna koji put: na tft izmedju 60 i 75 razlika ne postoji. Moj fsc w19-1 i lg 1730b rade iskljucivo na 60 hz (preko dvi u optimalnim rezolucijama), lg1730s radi i na 75, ali mu je slika znacajno losija nego na 60 (lepo pise da ga treba terati na 60). dakle to povecavanje refresha je cista glupost, jer nema potrebe... komsija ima 730b ni na njemu nsiam video prednost 75hz u odnosu na 60.
ja sam cak sebi kupio nov tft i odneo stari lg na posao koliko nisam mogao da izdrzim da buljim u crt od 100eu |[ toliko o mom misljenju na ovu temu. smatram da je bolje dati 300eu za monitor nego 150eu za naocari... (btw provodim pred ekranom 16-18 sati dnevno vec godinama, a nemam dioptriju, mislite o tome)
i dosta vise, nije kao pre 10 godina kad su tft monitori bili neko cudo tehnike koje crkava na sve strane i ne moze da se igra/gledaju filmovi na njemu... padnem sa stolice svaki put kad procitam ove "strucne" argumente tipa los refresh, spor odziv, loshe boje ili los ugao gledanja... mislim osim ako cete se baviti profesionalnom foto obradom pri 100fps pod uglom od 160 stepeni ni jedna od ovih stvari vas ne bi pogodila...

jedini koji stoji je cena: kod nas su sad 3 puta skuplji od crt-a, ali to samo zato sto se uvoze skoro iskljucivo krs crtovi, a cene tfta su naduvane kod nas... realna cena za 17" treba da bude oko 200eu, a 19" oko 300 (pricam o nekim obicnim modelima, ne high end).
@worf kiselo je grozdje...
 
Refresh rate ili vertical frequency, vertical scan rate, frame rate, vertical refresh rate.Ako stavish refresh rate na 75 to znachi da monitor iscrtava sliku 75 puta u sekundi.Shto vishe puta "iscrtavanja" to ekran manje treperi i manje zamaranja ochi.Mozak to ne registruje ali se ochi zamaraju vishe.Dokazano i potvrdjeno kako god hocete.Nebi VESA( Video Electronics Standards Association) postavljala sto vishe standarde za refresh rate da nije to u skladu sa zdravljem i kvalitetom rada.Ja sam to uvideo na crt monitoru.Obzirom da provodim od 4-8 sati dnevno za rachunarom ovo mi je jako bitno.A mnogo lagodnije radim na vishim refresh rate nego sa 60hz.
Kod tft-a je druga pricha.Refresh rate je tu nebitan.Responce time je vec bitan..:D
 
Poslednja izmena:
PS:malo pojasnjenje s' neta:This is because while a phosphor on a CRT will begin to dim as soon as the electron beam passes it, LCD cells open to pass a continuous stream of light, and do not dim until instructed to produce a darker color.
 
DARK SIDE je napisao(la):
PS:malo pojasnjenje s' neta:This is because while a phosphor on a CRT will begin to dim as soon as the electron beam passes it, LCD cells open to pass a continuous stream of light, and do not dim until instructed to produce a darker color.

I zbog toga frekfencija osvezavanja nije ni priblizno vazna kod TFT-a kao kod CRT-a, end of story. Ja mog Samsunga drzim na 60Hz, posto nisam ama bas nikakvu razliku video na 75Hz, a i preporucena je upravo 60Hz

Na CRT-u nema price, ja razliku primetim i izmedju 75 i 85, a kamoli recimo 70 i 100Hz
 
Imam crt i tft trenutno na stolu, svaki je 19" [viewsonic p95f+ i 930bf]. Prikljucheni su na jednu grafulju [x1300pro]. Kad uporedjujem boje, zbog oshtrine slike tft ovde preovladjuje. Kvalitet slike pri nizim rezolucijama je bolji na crt-u naravno [sama native rezolucija na tft monitoru koja bi prikazala najbolji prikaz je 1280x1024, i naravno treba imati hardver da bi se sve to poteralo kako treba kao shto kaze Dandy]. Tft shtedi prostor shto kod crt-a nije sluchaj. Za duzi rad tft je normalno preporuka. Zakljuchak - svako ko ima para nek kupi tft zbog zdravlja [tu se normalno podrazumeva kvalitetan tft, a ne fetish kojim je peplavljeno nashe trzishte], a za svaki skromniji budzet crt moze da posluzi [isto vazi pravilo da se gleda kvalitet].
 
Poslednja izmena:
posto ja imam viska stolova u sobi, pre bi kupio jedan CRT 21" ili 22" nego neki 19" TFT . naravno imao sam priliku da radim na TFT-u 19" (odziv 4ms) jeste to ok, lepo ... ali za te pare kao shto sam rekao, kupio bih ogroman CRT. ok kad bi imao kintu da ne znam shta cu sa njom, naravno da bi kupio TFT ali posto nemam za razbacivanje CRT mi ne gine!

poz.
 
sT4Lj|n je napisao(la):
Kad uporedjujem boje, zbog oshtrine slike tft ovde preovladjuje.
:d
Kakve veze imaju oštrina i boje? :) Mislio si na geometriju, verovatno, ili na ukupan utisak o prikazu...
 
TFT vs CRT sta je bolje za oci

Koliko je TFT monitor ustvari bolji za oci od CRT-a i zasto?
Planiram da predjem na TFT naj vise zbog navodnog manjeg zracenja koje utice na dioptriju..
Svi kazu da je TFT bolji za oci ,ali ako CRT ima bolji odziv,bolje i vernije boje, manji piksel itd kako je onda i zasto tft bolji ?

90% vremena za racunarom provodim u radu sa tekstom,internet itd pa me interesuje da li ce "izrazenija" pikselizacija na TFT pre da me ocoravi nego da ostanem na starom dobrom ViewSonic-u P90f ..(mada mi se oci prilicno zamaraju posle duzeg rada na njemu) :crash:
 
Nazad
Vrh Dno