Šta je novo?

Kako povezati dva switcha

pailhead

Slavan
Učlanjen(a)
12.08.2004
Poruke
415
Poena
319
Na svom radnom stolu imam laptop i desktop kompjutere. U lanu su, i kad bi slao fajlove sa jednog na drugi cesto bi zavrsili koruptovani.
Povezani su na sledeci nacin:
Laptop je povezan sa matorim 8portnim hubom (star tipa 5-6 godina), desktop je povezan sa 4+1 switchem.
Hub i switch su povezani ali nisam siguran kojim kablom (ali siguran sam da je kabl u switchu bio ukljucen na taj dodatni port - port 0).

Pretpostavio sam da koriscenja i hub-a i switcha nije bas pametno, pa sam izasao i kupio 8portni switch i zamenio sa hubom. Ovaj switch ima samo protove od 1 do 8, nema nikakav dodatni.

Povezao sam sve, ali laptop mi sad ne vidi ostale kompjutere, moj komp (dhcp) ne moze da mu dodeli ip adresu, a kad pokusam manuelno opet se ne vide.

Jel mi moze neko objasniti kako bi trebalo ovi switchevi da se povezu.
Koliko sam razumeo, ako se imaju dva switcha sa obicnim portovima, onda se povezuju kao dve mrezne kartice - crossover kablom.
A ako se ima taj dodatni port na oba, onda straight. S obzirom da moj kabl koji je bio izmedju switcha i huba 99% nije crossover (pretpostavljam?), jel uopste moze da radi izmedju 4+1 i 8 switcheva, ili bi trebala oba switcha da imaju taj dodatni port?

Drugo resenje je pretpostavljam, da napravim crossover od tog kabla, i da ga stavim u 1 na jednom switchu i 1 na drugom.
 
Na stolu ti je desktop i laptop i jedan switch 4+1, recimo, vidi koji port na njemu je uplink, i njega vezuješ straight kablom za 8 portni switch, i ako imaš prekidač, stavi ga na uplink, a lap i desktop ubodi na 4+1 switch...
 
Kako tj kojim kablovima povezati 4 switch-a (direktno) koji prestavljaju vezu izmedju dve grupe racunara. U pitanju je razdaljina preko 200m pa bi trebalo to premostiti pomocu ovih switch-eva.

Svaki od njih ima uplink ali kako povezati switch izmedju druga dva, na koje portove i kojim kablovima?
 
Najkrace, sa jedne strane uplink a sa druge obichan port straight kablom. Ili obichan na obichan cross kablom. Switchevi koji nemaju uplink port su autosense i sami odredjuju mdi ili mdi-x u zavisnosti da li je trunk ili access port (uplink ili veza na PC). Dalje za vece distance, ako je indoor, mozesh da stavljash switch na svakih 100 metara, nemoj na duze razdaljine osim ako to nije neka mreza za zezanje a ne za neki posao. Ako je outdoor to je onda druga i dugachka pricha. Josh jedna varijanta su HPNA uredjaji koji sluze da povecaju ethernet segment na do 600 metara sa garantovanim protokom od 128Mb/s (mada kazu da radi i do 900). Uzmesh 2 ovakva uredjaja i povezesh ih jednom paricom iz utp kabla i idesh dalje u switcheve. Koshtaju oko 70 evra bez poreza chini mi se. Ja na jednoj lokaciji imam ovakvu situaciju, kabl je dugachak oko 300 metara, ide malo napolju malo unutra po zgradama dodushe kroz kanalice i radi bez problema. Uredjaj radi na prvom sloju tako da prenosi i informacije o VLanovima koji su meni bitni. Ja sam ove uredjaje uzeo u netiksu...
 
nickname je napisao(la):
Dalje za vece distance, ako je indoor, mozesh da stavljash switch na svakih 100 metara,

Tako je i postavljano na nekih 80 m, u zavisnosti od lokacije

Ako je outdoor to je onda druga i dugachka pricha. Josh jedna varijanta su HPNA uredjaji koji sluze ...

E ovo nisam znao, ali i onako ih je,firmu u kojoj je ovo postavljeno, neki drugi savetovao sta da uzmu, ali sam im ja kablirao i nesto sad ne radi . kablovi su straight i provereno ispravni, switchevi su AT sa autosensom tako da i to ne bi trebalo biti problem ali se jednostavno "gubi" komunikacija izmedju njih tako da sam poceo i sam da sumljam da mozda ne trebaju crossover kablovi
 
Pa onda mi smrdi na neispravan switch, probaj da im zamenish mesta ili da ubadash u druge portove. Nije nemoguce da je AT pokvaren, deshavalo mi se vishe puta da neobjashnjivo brlja, jednostavno malo radi malo ne radi, stavim drugi i sve ok.
 
Pa evo ovako.
Ako ne radi uplink varijanta, i bilo koji-bilo koji onda ne valja kabl :)
Switchevi se povezuju cross kablom, zato sluzi uplink jer je sam konektor u uplinku cross pa se onda povezu obicnim kablom. Cross cabl kad se stavi u uplink-uplink dobija se prakticno straight kabl ako me neko razume :)

Iz prakse sve switcheve koje sam povezivao (planet, 3 com, zyxel) isao je obican kabl na bilokoji-bilokoji i to je radilo. Sa cisko-neki drugi kombinacijom switcheva treba ti cross kabl.
 
Nazad
Vrh Dno