Šta je novo?

hw ruter vs. winxp komp?

Bahati [SiD]

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
03.09.2000
Poruke
2,300
Poena
680
do skoro sam imao kablovski modem i 3 masine udenute u switch i sve su imale pristup netu. a od kad je sbb promenio politiku imam dve opcije:

1) da kupim ruter i samo ga stavim umesto switcha, s kojim posle ne znam sta cu. a uzeo bi linksys WRT54GL.

2) nakacim kablovski na usb cetvrte (matore) masine, a mreznu do switcha, kao i ostale tri. i onda (predpostavljam) bridge-ujem kablovski i mreznu na toj cetvrtoj masini. time ona postaje ruter jel da? sve jedno, uradim sve sto treba da bi postala ruter. :d

e sad, zanima me sta (bitno) gubim/dobijam u oba slucaja sto se funkcionalnosti tice. ili bilo cega.

cilj je, naravno, da prve tri masine mogu na net nezavisno jedna od druge i po mogucstvu bez ogranicenja u pogledu servisa koji se mogu koristiti.

i pliz, nemojte sugerisati linux, siguran sam da bi to radilo mnogo bolje, al sad nemam ni vremena ni zivaca. :D
 
Ja sam od skoro prešao sa USB modema na ADSL ruter, i čini mi se da je ruter komfornije rešenje.

Koliko vidim, problem na SBB je što smanjuju broj IP adresa? Sa ruterom sve 3-4 mašine bi imale izlaz na net, bile bi iza NAT-a, security i firewall se podrazumevaju. Dalje, ruter teško da može da se zabaguje (osim Voćku :)), i nekako mi je pozdanije rešenje od krš mašine :)

Jedino se postavlja pitanje cene, pošto koliko sam ja video nisu baš jeftini, osim u mom slučaju jer sam uzeo na revers od Beotela.
 
cena nije specijalno bitna, al pade mi napamet da za tih 100-tinak eura kolko kosta ruter mogu lepo da doteram staru masinu. svakako nije na odmet imati jedan komp koji ce stajati u nekom budzaku da ne smeta i da downloaduje po celu noc. :)

a ako je lepo doteram moze da posluzi i kao multimedija centar - za muziku, fimove & stuff. da ne pricamo kol'ko je zgodno za serovanje u mrezi.

enivej, jasno je da je najlakse i najkomfornije samo da zamenim switch ruterom, al' mene brine da ne izgubim nesto od funkcionalnosti hw rutera. tipa da ne radi mula, ili da je drasticno manje bezbedno...
 
Sa router-om ce ti raditi magarac :) bez problema (podesi se port forwarding i nema sta da ne radi), al' ti od srca preporucujem posebnu masinu za svlacenje sa neta (komp mi je totalno zablentavljen i samo za to sluzi :d), samo racunaj na to da ta masina ne sme biti previse slaba, tj. ispod 1GHz i 512Mb glupi eMule jedva hoce da se "igra".
 
bajati, ja sam uzeo 4-portni iz istih razloga, TL-R420M. Radi sve normalno :)
FW ima na njemu al ono je za mene spansko selo, nisam nista ni dirao samo mi upaljen ovaj winFW, valjda radi posao :)
 
Poslednja izmena:
Ruteri ne kostaju 100njak evra, mislim da ih ima i za ispod 50.

Ne znam sta je WRT54GL ali ne moze da bude mnogo drugacije od WRT54G sto je Wireless Ruter, dakle u sebi ima i Wireless 802.11 b/g acces point mogucnost sto naravno podize cenu.

Cist ruter, 4portni kosta par desetina evra, tek nesto vise od switcha.

Sigurno je da stand-alone ruter radi bolje od Windows masine koja sheruje net ili bridguje dve konekcije (isti djavo). Linux je vec druga prica, ali ne znam koliko bi se sa njime snasao oko podesavanja.

Ako ti je masina za DL/Divx/MP3 zanimljiva opcija, svakako moras da ides na komp koji ce tome sluziti, ali ja bi u toj varijanti opet uzeo poseban ruter. Mnogo je jednostavna, nije previse skup i radi bre posao extra :).

Pozdrav!
 
Ako vec pricate o ruterima, moze li i neka preporuka (za ADSL, jer ovaj od Sezama se cesto zaglupi)?
Nesto do 50-60e. Video sam OvisLink ARM-104v2, Linksys BEFSR41, AusLinx AL-2008P i neki USR u ovoj kategoriji ali ima li neko konkretna iskustva sa njima?
 
Ja imam Ovislink ARM-104v2 i prezadovoljan sam. Posle buđavog asus ADSL modema ovo je otkrovenje.
 
Ako se odlucis za ruter, obrati paznju da li podrzava nesto poput QoS, tj. da mozes da ogranicis brzine po kompjuterima, da se ne bi desile situacije kada jedan komp navali na download, da potpuno zagusi konekciju ostalima, pa da ne moze nista da se radi na njima, online igre i tako to.

Ne znam kako ovi jeftiniji ruteri stoje po ovom pitanju.
 
Sasa je napisao(la):
Ako ti je masina za DL/Divx/MP3 zanimljiva opcija, svakako moras da ides na komp koji ce tome sluziti, ali ja bi u toj varijanti opet uzeo poseban ruter. Mnogo je jednostavna, nije previse skup i radi bre posao extra :)
sad mi se ipak vise svidja varijanta sa ruterom, fak smaranje s win-om, u pravu ste. :)

linksys sam hteo da uzmem da ne bih razmisljao o featureima - verujem da s pravim firmwareom moze i da zavija sarme. :d plus ima wireless, sto ce mi verovatno trebati uskoro.

u obzir dolaze jos ovo sto je ji pomenuo: http://www.tp-link.com/product/show.asp?ProductNO=391
i http://www.ovislink.com.tw/IP-1000R.htm

al opet me brinu p2p, IM, gayming i sl. "egzotika", tj. sto nije http, ftp i mail. jel moze da se desi da pazarim neki od jeftinijih i da nesto nece da sljaka? zato se nekako uzdam u linksys, a opet tih 50+€ razlike moze dobro da dodje za ubijanje suma u matoroj masini.

nisam pametan...
 
Bahati [SiD] je napisao(la):
2) nakacim kablovski na usb cetvrte (matore) masine, a mreznu do switcha, kao i ostale tri. i onda (predpostavljam) bridge-ujem kablovski i mreznu na toj cetvrtoj masini. time ona postaje ruter jel da? sve jedno, uradim sve sto treba da bi postala ruter. :d
Ne moras na USB uopste da kacis kablovski. Mrezna karta ciju MAC adresu prvu pokupi DHCP ce biti na netu, a posle mozes da instaliras neki softver koji radi kao ruter, npr. proxy+ , koji ima svoj admin interfejs i koji moze da ti obezbedi sve internet servise.
Druga varijanta ti je Microtic, koji je mocniji i komplikovaniji i koji moze svasta.
 
Bahati [SiD] je napisao(la):
al opet me brinu p2p, IM, gayming i sl. "egzotika", tj. sto nije http, ftp i mail

za p2p ne znam, torrent sljaka ok (svejedno s koje masine) igranje takodje (bf i bf2), IM isto bez problema i ispada, sve radi cak i bolje nego u ovom prelaznom periodu 15.01-15.02. Mada, meni iz rutera ide kabl u GB switch pa tek posle u kompove, a ti bi kolko sam skapirao iz rutera pravo u kompove, sto vec isto nisam pametan. Mada, nisam ni iz prve ni ja bio pametan, nego zvao gedzu i reko daj mi nesto da mi radi i dao mi ovo :d
 
uzeh linksys na kraju. za sad sve sljaka, a kad naletim na problem ji ce mi biti kriv! :d

hvala svima za savete! :beer:
 
Matthias je napisao(la):
Ako vec pricate o ruterima, moze li i neka preporuka (za ADSL, jer ovaj od Sezama se cesto zaglupi)?
Posle update firmware Sezamov Conexant - Hasbani (Firmware Version: CX82xxx_4.1.0.13) radi ok...
 
Samo da napomenem da QoS kod jeftinijih router-a bas i ne radi ono sto bi trebao da radi, tj. vise stoji kao ukras... :S:
 
ikap je napisao(la):
Posle update firmware Sezamov Conexant - Hasbani (Firmware Version: CX82xxx_4.1.0.13) radi ok...

Čime si ga apdejtovao i koja ti je sad verzija? Meni je CX82xxx_4.1.0.13 i takvog sam ga i dobio pre godinu dana.

U međuvremenu su počeli da dele i neke s novijom verzijom, isto Conexant Hasbani, ali umeju da ažuriraju sat sa servera, a imaju i neku podršku za DynDNS. Ne znam da li postoji i neka hardverska razlika, niti da li se ovaj stari može flešovati tako da postane "novi".

Anyone?
 
Ji 4Tze je napisao(la):
za p2p ne znam, torrent sljaka ok (svejedno s koje masine) igranje takodje (bf i bf2), IM isto bez problema i ispada, sve radi cak i bolje nego u ovom prelaznom periodu 15.01-15.02. Mada, meni iz rutera ide kabl u GB switch pa tek posle u kompove, a ti bi kolko sam skapirao iz rutera pravo u kompove, sto vec isto nisam pametan. Mada, nisam ni iz prve ni ja bio pametan, nego zvao gedzu i reko daj mi nesto da mi radi i dao mi ovo :d
Udjem, izadjem, gotovo. Racunaj da si zatrudneo. :d
Ovaj TL-R420M radi bez problema i do sada nisam nailazio ni na kakve probleme. Ima sva klasicna podesavanja za rutere, cak i vise nego sto treba za klasicne korisnike i za mreze do 4 kompa je za svaku preporuku, pogotovu sto kosta oko 35e.
 
Gedza je napisao(la):
Udjem, izadjem, gotovo. Racunaj da si zatrudneo. :d
Ovaj TL-R420M radi bez problema i do sada nisam nailazio ni na kakve probleme. Ima sva klasicna podesavanja za rutere, cak i vise nego sto treba za klasicne korisnike i za mreze do 4 kompa je za svaku preporuku, pogotovu sto kosta oko 35e.

Jesi li ga probao terorisati sa vise torrenta ili sa eMule? Ako se ne zaglupi od tih silnih konekcija ima da ga uzmem, mada za TP-Link kao firmu i nisam nesto puno cuo (a ni na site-u nemaju neki detaljan opis proizvoda kao npr.kod OvisLink-a).
Moze li se znati gde ga ima?
 
balsa je napisao(la):
Čime si ga apdejtovao i koja ti je sad verzija? Meni je CX82xxx_4.1.0.13 i takvog sam ga i dobio pre godinu dana.

U međuvremenu su počeli da dele i neke s novijom verzijom, isto Conexant Hasbani, ali umeju da ažuriraju sat sa servera, a imaju i neku podršku za DynDNS. Ne znam da li postoji i neka hardverska razlika, niti da li se ovaj stari može flešovati tako da postane "novi".

Anyone?

Firma je Sparkcom: model BBPNR04
BootCode Version: BC_CX82xxx_4.1.0.28
Firmware Version: CX82xxx_4.1.0.34

Ranije se mogao naći fimware, a sad moraš da registruješ product na sajtu: http://www.nexsis.co.uk/drivers.asp, i ja ga čekam...
 
ikap je napisao(la):
Firma je Sparkcom: model BBPNR04
BootCode Version: BC_CX82xxx_4.1.0.28
Firmware Version: CX82xxx_4.1.0.34

Ranije se mogao naći fimware, a sad moraš da registruješ product na sajtu: http://www.nexsis.co.uk/drivers.asp, i ja ga čekam...

Koji Product code treba izabrati kad se ode na link
 
ivo.r je napisao(la):
Koji Product code treba izabrati kad se ode na link
MADSLR04AC ADSL Modem Router 4 Port, mada ako ti registruje neki drugi, u View/ Edit your details, možeš izabrati ovaj naš...
 
ikap je napisao(la):
MADSLR04AC ADSL Modem Router 4 Port, mada ako ti registruje neki drugi, u View/ Edit your details, možeš izabrati ovaj naš...

Hvala za info, mada u međuvremenu sam odustao kad sam video onaj upitnik. Mislim pitanja tipa "Place of Purchase", "Price", "Invoice/Reciept No".... to mi na Sezamu nisu rekli kad sam preuzimao ruter ;)
 
ivo.r je napisao(la):
..to mi na Sezamu nisu rekli kad sam preuzimao ruter ;)

Ko sa đavolom tikve sadi... :d
 
ima ruter-swich-AP neki asus preko puta pravnog (dijagonalno). Kosta oko 5500 i ne znam kako radi taj asus ali je lepo da je sve u jednom...
 
Nazad
Vrh Dno