Šta je novo?

Koji je domet Wireless-a B/G standard kroz vazduh bez prepreka?

radulle

Čuven
Učlanjen(a)
24.02.2002
Poruke
527
Poena
620
Znaci sa onim njihovim malim antenicama (pendrecima). Da li je probao neko, kontam da zavisi od modela do modela ali interesuje me otprilike... Jel moze da dobaci 30m sa prolazom kroz samo 2 fasadna zida... Cisto da znam da li da pokusavam...
 
Pa zavisi od mnogo faktora, prvo navedi koje uredaje hoces da koristis pa da ti ljudi kazu svoja iskustva.

U svakom slucaju, ja sam probao sa linksys wrt54gs, wap54 i integrirana wifi na laptopu. Znaci sa fabrickim malim antenicama, bez problema singnal prolazi kroz dve kuce i najmanje 2 velika gusta drveta, ili otprilike 100~150 m.

Pritome nije nista modificirano niti firmware ni jacina signala AP, znaci sve defolt a sam Ap je stavljen bukvalno na kucistu kompjutera. Ovako pokrivam ceo blizi komsiluk i sve fercera odlicno i dan danas.

Pozdrav.
 
Pa... Pitam zato sto tek treba da se odlucim za opremu... Ja cu agitovati da se uzme neki linksys za AP/Ruter WRT54G samo ne znam gde sada da nadjem verziju koja nije 5.0 posto vidim da je mnogo slabija od ranijih, neka me ispravi neko ako gresim... Postoji li neko jeftinije, a opet dobro resenje za ap/ruter a da moze da ima neku vrstu QoS-a, odnosno da se ne desava da jedna osoba zapleni celu vezu a ostalima net da mili (ruter ce da ide na adsl)... E sada za WiFi kartice, ne znam, skupe su Linksys-ove dosta, razmiljam o Gigabyte-u i TP-Link-u, kakav je TP-Link? Moze li se naci sto bolje? U pitanju su dve zgrade na udaljenosti od oko 28m, fasadni zidovi su dvoslojni, spolja zuta fasadna cigla a iznutra malterisani stiropor (Cerak Vinogradi). Takodje, da li bi wireless-om mogao da probijem (da imam kvalitetan signal) kroz jedno 6 spratova, jedan prijatelj bi se rado povezao ali je visoko, a provlacenje kablova kroz zgradu je problem za stanare? Tavanice su armirano-betonske (cini mi se cak i prednapregnute) kasetirane, podovi su hrastov lamelni parket. Eto toliko... Svaki savet bi bio dobrodosao.
 
Ja imam Belkin wireless mreznu opremu. Eksterne mrezne kartice sa "pendrecima" (koje su velicine podmetaca za solje, i kace se na usb) dobacuju na otvorenom (bez prepreka izmedju njih) 150 metara, ali cas rade, cas - ne rade. Znaci nije stabilan signal uopste na razdaljini vecoj od stotinak metara. Imam i Belkin wireless router, situacija sa dometom je ista.

U zatvorenom (tacnije u mom stanu :) ) sve radi kao podmazano, znaci zidovi nisu nikakav problem. Mozes bez ikakvog problema da pokrijes razdaljinu od tridesetak metara sa nekoliko zidova izmedju :)

Jedini problem je sto se Belkin oprema relativno tesko nalazi kod nas...
 
Eh, a da li bi moglo proci kroz podove/tavanice i to oko 5 komada...
 
decepticon je napisao(la):
Ja imam Belkin wireless mreznu opremu. Eksterne mrezne kartice sa "pendrecima" (koje su velicine podmetaca za solje, i kace se na usb) dobacuju na otvorenom (bez prepreka izmedju njih) 150 metara, ali cas rade, cas - ne rade. Znaci nije stabilan signal uopste na razdaljini vecoj od stotinak metara. Imam i Belkin wireless router, situacija sa dometom je ista.

U zatvorenom (tacnije u mom stanu :) ) sve radi kao podmazano, znaci zidovi nisu nikakav problem. Mozes bez ikakvog problema da pokrijes razdaljinu od tridesetak metara sa nekoliko zidova izmedju :)

Jedini problem je sto se Belkin oprema relativno tesko nalazi kod nas...

Belkin oprema je maltene ista kao Linksys. Cak nekad moze i isti firmware da se koristi. ;)
 
Aj ovako, linksys se prilicno kupovao bas zbog custom firmware koje postoje za njih po netu. Ovaj firmware koji dolazi sa njim ima Qos ali je to pa skoro neupotrebljivo, zato potrazi po netu koji firmware bi ti najvise odgovarao.

Situacija kod mene je bila da kad jedan pocne da skida nesto sa neta preko nekog p2p programa onda drugi korisnici jos imaju net ali veoma spor. Meni koji cesto igram onlajn tad bi mi ping otisao u pm i nisam mogao da igram. Resenje ovog problema je bilo da smo se komsijama dogovorili u koje vreme moze da skida sa neta preko p2p, a kada nemoze. I onda je sve radilo odlicno. Plus sav taj hype oko skidanja filmova je splasnuo posle nekoliko meseci tako da sada svi koriste net za igranje online, normalno sufranje i malo downloada. Cak smo se dogovrili da sve sto im je potrebno skidam ja na mojem komou pa posle razdelim, otprilike svake nedelje dobijam spisak sa most wanted mp3, filmovima i sl :)
Tako da mozete kulturno da se dogovorite oko ovog problema, razume se da ako su ti komsije kulturne. Kod mene je bio jedan nevaspitan koji se nije drzao usvojenog dogovora pa smo njega posle nekoliko opomena iskljucili iz sistema :)

U vezi sa udaljenosti te dve zgrade u tvom slucaju mislim da sa tim zidovima neces imati problem. A i ako imas, onda mozes da same AP-ove stavis sa untrasnje strane dva najbliza zida i da dobijes dobar signal. Samo uzmes dovoljno dugacak mrezni kabel i gotovo. Kod mene najlosi slucaj koji smo imali je da signal bukvalno prolazio kroz dve kuce i dva velika gusta drveta.

U vezi tvog prijatelja koji je 6 sprata iznad, tu mozeta samo da prvo probate sa opremom koji cete uzeti za tebe i tvoje komsije iz susedne zgrade, pa ako nece da radi da probaste sa eksternim antenama, pojacanje signala i sl.

Nadam se da sam barem malo pomoga i izvinjavam se za ovako dug post.

Pozdrav.
 
Evo da i ja kazem svoj komentar, bez opticke vidljivosti i samo sa AP-ovima pa makar to bili i WRT-ovi neces imati preteranovelike brzine u mrezi, za internet ce biti zadovoljavajuce, ali ako hoces nesto bolje onda obavezno jaca usmerena antena.
A za tog sto ej u istoj zgradi bolje i jeftinije ti je da kroz prozor do njegovog bacis 50-tak metara UTP kabla :)
 
Nazad
Vrh Dno