Šta je novo?

Bezicno umrezavanje sa komsijama ispod?

truba2000

Čuven
Učlanjen(a)
27.04.2003
Poruke
847
Poena
630
Sta mi treba da se umrezim sa komsijama sprat ispod mene?

Samo mi treba da share-ujemo jedan folder i to je to.
Koja oprema, koliko ce to pouzdano raditi i koliko ce da kosta???
 
otprilike sta god da uzmes ce ti raditi. jedino moze da ti pravi problem ako su ti ap i komp po dijagonali dosta udaljeni(recimo 7m i vise) a jos je i zid (pod) deblji beton ili imas vise zidova izmedju. uglavnom ako imas taj problem ispremestas malo ap i sve ce biti ok;) imas b i g standard , b je do 54mb/s a g do 108mb/s , naravno teoretski (trebalo bi da moze svaki g ap da radi i na b standardu , ipak proveri kada budes kupovao). ako je recimo losija veza radice stabilnije na b standardu ili nekom sporijem podesavanju od preporucenog.
uglavnom, najverovatnije ces imati samo problem da ne mozes da ostvaris bas pun protok , ostalo ce raditi...

poz

ps kada je wireless u pitanju jedini nacin da dobijes bas precizne podatke o protoku i ponasanju je da probas datu opremu u datoj situaciji ...
 
Ako ti je vec komsija(e) ispod bolje da se umrezite kablovima, jefitnije je i pouzdanije tj. manje ces se nervirati + sto nisi izlozen jos jednom izvoru zracenja :d. Ako imas samo jednog komsiju koji hoce da se umrezi dovoljan ti je jedan crossover (ukrsteni) kabel (trazis u prodavnici gde ga nabavljas da ti naprave) odredjene duzine i dve mrezne kartice koje verovatno imate na plocama ako su novije ili ako ne ondak 2 komada 10 eur :D.
Bolja varijanata, sto se tice buducih ulaganja tj ako jos neko iz zgrade bude hteo nekada da se poveze sa vama, je da uzmete i jedan swich - 20ak eur (u tom slucaju vam treba direct kabel tj direkt kabel :d umesto ukrstenog). Tako ce moci bilo ko iz zgrade da se umrezi sa vama a sve sto mu treba je kabel do swicha (sto je jeftinije od wireless varijante).
 
Poslednja izmena:
ne treba veci broj komsija

samo nas dvoje, ali ipak ovo je iznajmljeni stan i ne bih da puno burgijam.

Koja oprema i koliko bi najjeftinije to bilo?
 
Ako bas hoces wireless trebaju ti dve wireless PCI kartice (najjeftinija varijanta). Uz njih idu antenice (mali pendreci). Polovne mozes da nadjes za 15-20 eur, znaci ukupno te izadje oko 30-40 eur ali koliko dobro ce to da radi nikad se ne zna.....
 
samo to?
dve kartice?

naravno, morao bih prvo da uzmem da probam da li ce da radi...
 
da samo dve bezicne kartice i uz njih ide antenica. Trebalo bi da radi kroz 1 sprat mada meni kad sam neku jeftinu netiksovu stavljao kur moj je radila preko 3 metra bez optichke vidljivosti (:)
al tehnichki to je sve shto ti treba
 
da samo dve bezicne kartice i uz njih ide antenica. Trebalo bi da radi kroz 1 sprat mada meni kad sam neku jeftinu netiksovu stavljao kur moj je radila preko 3 metra bez optichke vidljivosti (:)
al tehnichki to je sve shto ti treba mada ako si freal kupish wireless router pa ono krenesh da se mangupirash i povezesh ako treba naknadno koga otjesh a i platish boga mi 10 x para
 
ne znam kako bi ti radilo ovo sa dve kartice , sem ako su ti kompovi jedan iznad drugog . uglavnom mozes da prodjes jeftinije ako uzmes ap i jednu wireless karticu a ap povezes kod sebe na komp kablom (50€+25€+2-3€ , otprilike )... gore sam napisao da je protok 54mb/s i 108 a evo kako ide : Data rates up to 54Mbps in Wireless-G (802.11g) mode, and up to 11Mbps in Wireless-B (802.11b). s tim sto sam ja svojevremeno koristio gigabyte-ov ap koji je b/g standard ali moze da radi na 108 Mb/s (uz odgovarajuce kartice). naravno, ove brzine su ti teoretske , u praksi moze da ti se desi i da ide ispod 1 Mb/s...

poz
 
koristim wireless vec neko vreme i mogu ti reci da mogu da se umrezim kablom (makar i sa 50m kabla, razvucenog po zgradi) nema sanse da bi ostao na wirelessu.
 
Ja ti ipak predlazem da nadjes mesto za tu jednu rupu kroz koju bi kabel za mrezu izasao napolje, mnogo ces ustedeti i zivaca i para :d.
Ne znam kakav ti je zid i drvenarija ali kasnije eventualno mozes zakrpiti rupu tj zagipsati zid i mozda plastelinom odgovarajuce boje zakrpiti rupu na drvenariji, naravno rupu pravis na sto manje upadljivom mestu (sam donji cosak vrata npr) :smash:
 
Ako stvarno hoces wireless,
uzmes dva AP clienta (2 * 70-100 e)
dve grid 24db antene (2 * 50 e)
par metara HDF400 kabla (20ak e)
konektore, itd (ukupno cirka 350 e)
instaliras, postavis, usmeris,...
i to bi VEROVATNO radilo :d :wave: :laugh: :beat: :lupko: :wall: :crash: :smack: :cuss: :hair:
 
cekajte, a sta ako komsija ima ispod laptop koji ima wireless

znaci treba mi samo jedan access point?
 
U najjeftinijoj varijanti PCI kartica i antenica (pendrek) koju dobijas uz nju. :D
 
ljtruba je napisao(la):
cekajte, a sta ako komsija ima ispod laptop koji ima wireless

znaci treba mi samo jedan access point?

tacno tako , nego sto odmah ne kazes da ima laptop. pa onda moze da pomera laptop koliko treba i ti mozes da namestis ap na najbolju poziciju i sigurno nemas problema. znaci ako uzimas ap treba da ga prikljucis na tvoj komp sa kablom i to je sve sto ti treba. mozda bi ti u tom slucaju obavila posao i samo jedna pci wireless kartica , kao sto su ti vec rekli , jer njegov racunar nije fiksiran pa moze da ga stavi na pravo mesto (ala sam ovo rekao ;) ). naravno sve to ukoliko ste jedan ispod drugog... a inace ap mozes da koristis i kao router za zicno povezivanje, imas , recimo , modele sa 4 lan prikljucka, pa mozes da umrezis jos neki racunar zicno.

poz
 
Sa pendrek antenicom nema sanse da uradis bilo sta kroz betonski zid, licno sam probao sa dve gigabyte kartice. Mozda to jeste najeftinija varijanta ali i najgora. Sa jednima AP-om bi verovatno i uspeli nesto da uradite. Naravno da je kabl najbolje resenje, i stvarno ne razumem zasto je toliki problem jedna rupica u stoku od 5-6mm, verovatno je veci problem komsija koji ima laptop, stvarno bi bilo malo glupo da bude vezan kablom za jedno mesto. Savetujem ti da pozajmis od nekoga opremu i da probas najbolje resenje. Ne znam odakle si ali mogao bih da ti nabavim karticu da probas sa pendrekusom, cisto da razbijes sumnje. Znam kako ti je i ja sam imao slicnih problema, i pokusavao svasta i na kraju resio problem sa obicnim UTP kablom. KABL je pravo resenje za te stvari. Pozdrav :wave:
 
Kabel je zakon. Zaboravi na bežične varijante. A i finansijski je najbolje.
 
Pa znam da to ne mere bez kabla, ali em moram da busim zid koji nije moj, em moram da vezem komsiju za jedno mesto da ne mrda laptop
 
Mnogo ti je taj komsija razmazen! :d Ako nameravate i da se igrate samo cete dobro istrenirati zivce....
 
Postoji i oprema za umrezavanje preko postojecih strujnih i telefonskih kablova, ako neces da busis rupe za upt kabl. Pogledaj HomePNA i HomePlug standarde i opremu. Znaci samo ubodes modem u steker, komsija isto i eto vam mreze. Svakako sigurnije resenje nego 2.4Ghz kroz beton sa malom snagom.
 
Poslednja izmena:
A mogu li da budu vise racunara u mrezi samo sa mreznim karticama ili je neophodan router ili nesto trece? Dakle na primer racunar, notebook i PDA i jos jedan racunar, dakle PDA i notebook imaju integrisani WIFI a ako bih na ova dva racunara dodao neku obicnu WIFI karticu da li bi to tako radilo tj. da li bi svi mogli da se vide medjusobno u mrezi istovremeno?
 
Poslednja izmena:
joj, koliko offtopica u ovoj temi

stvarno mi je tesko da vas pratim

po neki put na Benchu dobijem glasan i jasan odgovor, ali ovo ovako "komsija ti je razmazen" bas ume da nervira.
narocito kada je ova dosadna kisa napolju
 
Ne dobijes konkretan odgovor!? Pa ti kao da nisi citao postove sa pocetka!? Sve ti je lepo receno na pocetku, imas dve opcije i ne znam sta bi ti sad hteo ?! Recene su ti prednosti i mane i jedne i druge opcije! Fazon za wireless je da niko ne moze da tvrdi da ce nesto sigurno da radi zato sto male promene u okruzenju mogu jako da uticu na vezu narocito u zgradi!
 
da li mi treba ruter ako uzmem acc point?
Mislim da postoje verzije 2 u 1..
 
@ljtruba: a da tvoj komshija uzme svoj laptop u ruke i dodje do tebe da se igrate. Ovo će vas koštati 2-3m UTP kabla, bagatela.
Ako se samo vas dvojica umrežavate, nema svrhe da uzimate wireless. Igranje će biti interesantno 2-3 nedelje. Posle će da dosadi obojici, nije interesantno uvek ubijati istu osobu (ako je pucačina u pitanju).

Možda je najbolji savet da uzmete svako po jednu karticu i obojica da se prikačite na net. Najverovatnije ćete moći da se igrate u Wireless LAN-u, koristeći provajderov Access Point, a kad vam dosadi, onda obojica igrate nešto online, zajeno naravno.

Pozdrav,
Daniel
 
Covek je rekao da hoce da share-uju jedan folder i to je to...
 
Tacno tako.
DAkle treba mi nesto za moju masinu, a komsija vec ima sve u laptopu.

probati, pa ako radi kupiti

Hvala
 
Ako komsija ima laptop, mislim da moze prosto da se resi na dva nacina.
prvi nacin:
1. U svoj komp stavis karticu (Netiks, Imtel, 20-30 EUR)
2. Antenu skines, kupis produzni kabl za antenu koliko ti treba: 5-10m. Recimo odes u Kanibal sa sve antenicom u dzepu i kazes: treba mi toliko metara kabla da povezem ovo. Cena oko 10 EUR
3. na kraju kabla mozes da zakacis tu istu antenicu ili da napravis neki biquad recimo. Za ove uslove mozes i drasticno da isfusiras, improvizujes taj biquad, ali dosta je rekao bih antenica koju dobijes sa karticom.
4. spustis karticu do visine komsijinog prozora i ond akomsija ima opticku vidljivost sa tvojom antenom.

1. kupis USB wireless adapter (Netiks, Imtel, 20-30 EUR)
2. kupis produzni USB kabl (Logo na Bulevaru, 200-300 din)
3. provuces kroz proz do komsijinog prozora.
Ovde je problem spoljna temepratura i sl. jer je elektronika napolju. Zato je bolja varijanta da komsija onda to ubaci kroz svoj prozor unutra, da adapter bude u njegovoj sobi. Mozete i da uzmete kutijicu, neku od onih plasticnih iz ´sve za 80 din´, da u njoj lepo termicki izolujute adapter osim sa strane koja je na prozoru, recimo bas na staklu, potrudite se d ato i hermeticki malo zatvorite zbog vlage i sl, pa onda to lepo pricvrstite na prozor. Nista vas ne sprecava da slicno uradite i sa antenom, tj da je ubacite unutra, a spolja ne morate da izolujete nego smao pricvrstite na spoljni dao prozora da ne visi okolo.
Na ovaj nacin, ostaje ti samo da resis kako ces da proturis kabl od antene ili USB kabl (slicna debljina) kroz prozor do komsijinog prozora, ali to je malo lakse pogotvo sto ide lepse vreme, a malo provetravanja i nije tako losa stvar ,)
 
Nazad
Vrh Dno