Šta je novo?

Rezultati: Uticaj OC-a procesora na fps u igri

srkiller

Čuven
Učlanjen(a)
25.08.2004
Poruke
1,120
Poena
535
Citajuci review-ove o novim grafickim kartama, u velikoj vecini slucajeva nemamo
uvid kako bi to radilo sa slabijim ili brzim CPU-om,
jer test sistemi obicno imaju i brze ili OC-ovane procesore...

...te sam sproveo mali test sa 7800GT grafickom, i igrom za koju se moze reci da je nove generacije
i u kojoj je lako izmeriti prosecan fps, Doom3, u razlicitim uslovima.

Prvo sam CPu postavio na 290x7 = 2.03GHz (sto bi predstavljalo npr. A64 3200+ na defaultu),
izmerio fps u 3 rezolucije, sa i bez 4AA,
i posle clockgenom digao na 300x10 = 3.00GHz (sto ne bi mnogo predstavljao :D )
i zapisao rezultate.

Znaci razlika u kloku procesora je 48%, dok su latencije memorije, klokovi graficke i sve ostalo isto.
U igri pod advanced options za grafiku je sve na ON, osim VSynca.
Rezultati su zanimljivi.

Doom3
Rezolucija 800x600
--------------------------
MHz --- noAA --- 4xAA
2030 --- 100.3 --- 99.9
3000 --- 145.2 --- 136.1
--------------------------
dobitak --- 45% --- 31%


Rezolucija 1024x768
--------------------------
MHz --- noAA --- 4xAA
2030 --- 103.6 --- 93.4
3000 --- 144.9 --- 110.1
--------------------------
dobitak --- 40% --- 18%


Rezolucija 1280x1024
--------------------------
MHz --- noAA --- 4xAA
2030 --- 88.1 --- 71.6
3000 --- 126.9 --- 77.7
--------------------------
dobitak --- 44% --- 8.5%


Kao sto se vidi iz tabela, jaka graficka sama po sebi zahteva i brz CPU, ako ocete da se razmase.
Sa druge strane, moze se reci da ko igra u native TFT rezoluciji 1280x1024 i ukljucenim 4xAA
njemu brz CPU i ne znaci mnogo.

Siguran sam da ce neko od upucenijih da objasni sa tehnicke strane zasto su rezultati takvi kakvi su.
Bilo bi lepo kad bi neko sa slabijom kartom sproveo iste testove, da se vidi koliko tu CPu igra ulogu...
 
Poslednja izmena:
CP je bitan u igrama koje iovako lete, da podignes FPS sa 80 na 100 sto ti je zapravo i svejedno koliko daje, ali u onim igrama gde imas 30 i gde bi it znacilo ubrzanje, tamo skoro da i nema uticaja, prema toma manje vise jedino graficka je bitna, naravno pod predpostavkom da nije bas neki jako slab procesor.
 
Lep testic... :)
Mogao si istestirati i kako je sa AF i bez, a mozesh i josh neku igru, poshto kod nekih cpu ima vishe kod nekih manje uticaja na promenu fps, tako kazu...
 
Evo ti primer na mojoj konfiguraciji.

Kada radi na 3.2ghz u CSS VST-u dobijam 112 fps u 1280x960 sa 0xAA i 0xAF sve na high. Kada radi na 3.8ghz dobijam 114 fps

Doom3. Dobijam 9 frejmova više na 3.8ghz. U rezolucijama ispod 1024x768.
U višim rezolucijama ne dobijam ništa.

U 3d marku 2k5 290 markova više.

Tako da tih 600mhz u igricama baš ništa ne znače. Sve što nije osetno brže nije ni vredno. Jedino se učitavanje osetno ubrza kao i sve RW operacije sa diskom.

Tako da je kod mene u igricama dobitak minimalan odnosno nikakav.

[Edit: Greška u kucanju.]
 
Poslednja izmena:
@alex Pa shta bi ti. Tih (sh)Intelovih 600 MHz ne znache nishta, pogotovo shto si ga digao sa 3,2 na 3,8 to ti je u procentima mnogo manje u odnosu na ono gore, a i grafichka ti je slabija jedno 3x. Njoj je dovoljno i Intelovih 3Giga da pokaze maximum.

edit. Pozdrav za srkillera, jedinog RUR kvejkera koji je imao pojma da igra.
 
Poslednja izmena:
demios je napisao(la):
edit. Pozdrav za srkillera, jedinog RUR kvejkera koji je imao pojma da igra.

E hvala, nekad bilo, sada samo singleplayer kad se stigne. :p
Otpozdrav :wave:

@DJoleNS
Probacu tako i COD2, igru gde se CPU najmanje pita. :smash:
 
Poslednja izmena:
Ja sam testirao uticaj procesora na igrama Republic Comando, Pro Evo 5, NFS Most Wanted, Counter Strike Source. Sve ove igre su na default brzini Sempron 2500+ = 1400 mhz, radile priblizno isto, kao kada je procesor bio overklokovan na 2500 mhz, 3-4 frejma vise Most wanted, Pro Evo skoro isti frajme rate razlika 1-2 frejma, counter strike test takodje par frejmova, jedino sto Republic Comando nije mogao da se igra na podesavanjima na kojima je glatko radio na 2500 mhz, znaci to sve zavisi od igre do igre, ali naravno uvek je bolje da je procesor sto brzi. Kasnije kada sam memoriju shibnuo na 446 onda se vec primecuje malo razlike, a ovako kada je samo procesor u pitanju onako je kako sam gore naveo.
Grafika 6600GT i 1gb rama Geil 3200
 
demios je napisao(la):
edit. Pozdrav za srkillera, jedinog RUR kvejkera koji je imao pojma da igra.
Nemo' da se vređamo sada :D
Doduše meni je uvek bolje ležao CTF od DM-a :p
 
Ljudi pa ne znam sta vam nije jasno.Kada dignete detalje i rezoluciju,graficka karta postaje bottleneck,ona gusi frame rate.Nista drugo.Dzabe A64 na 3Ghz ,kada grafika gusi(cak bila i 7 generacija,Black&White je dobar primer).
A procesor treba drzati sto vise :D :D :D ,to je svima jasno.Razlika se da vrlo osetiti u radu(a da nisu igre :) )
 
Dandy je napisao(la):
Nemo' da se vređamo sada :D
Doduše meni je uvek bolje ležao CTF od DM-a :p

:) Kad se setim samo kako nam je lepo bilo za vreme bombardovanja, nikad se lepshe nije gemalo. Malo gledash vatromet, malo peglash CTF, dok napon pada li pada, i samo molish boga da se ne resetuje (ili zvekne) komp. Nadam se da se secate nas [MiB]-ovaca :d .

Malo je offtopic, al' shta da se radi, navrle uspomene. :bottle:
 
demios je napisao(la):
Nadam se da se secate nas [MiB]-ovaca :d .

JE*ACH [MIB]?

(nick koji se ne zaboravlja) :D

@Dandy
I ja sam vise voleo CTF, ali odbranu, ti vise napad. :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno