Šta je novo?

Ubuntu instalacija programa i win particija

CamBieL

Slavan
Učlanjen(a)
05.04.2005
Poruke
891
Poena
320
Mozda zvuci glupo, ali instalirao sam Ubuntu, i posto sam se malo namucio dok sam shvatio da trebaju dve particije da se naprave (swap i root) i mislio sam da su muke gotove...

Ne mogu da pristupim particijama na kojima je instaliran Win i drugom hard disku, kao nemam dozvolu... jedini sam user...

Ne znam kao da instaliram aplikaciju, nasao sam nesto gde mogu da unesem liniju texta i kad je unesem opet kaze da nemam privilegije...

Potrazio sam na forumu, ali izbacuje mi previse hit-ova...
Znaci, samo ako moze na brzinu, kao da instaliram aplikacije i kako da vidim particije druge... mislim vidim ih ja ali ne mogu da im pristupim...
Kaze "you do not have permissions necessary to view the contents of hd1"...
Video sam kod ortaka na Suse-u da on vidi sve particije, a kao i ja iz Windowsa ne vidi linux particiju... to mi odgovara...
Net sam namestio bez problema...

KAKO SLJAKA FIREFOX POD LINUXOM!!!!!

Pozdrav...
 
Poslednja izmena:
Znaci da bi video win particije kao ne-root user treba da editujes linije u gore pomenutom /etc/fstab fajlu koje se odnose na win particije tako da izgledaju nesto tipa:

/dev/hda5 /wind vfat auto,uid=1001,ro 1 0

Najbitnija stvar ovde ti je uid = 1001 gde je 1001 user id korisnika koji je kod tebe mozda drugaciji i mozes ga naci izmedju ostalog i preko kuser programa. Auto znaci da ce se particija auto mount-ovati pri boot-ovanju(to je po defaultu) a ro znaci ces imati read-only privilegiju.

poz.
 
Poslednja izmena:
Uh, kada sam ja to hteo da uradim sve sto se tice mountovanja particija sam nasao u help fajlu ubuntu-a, ide ono otvoris konzolu, pa ono sudo mount... dosta stvari se svodi na sudo. A pre svega se ulogujes kao root i tek onda dobijas dozvolu...
A za instalaciju programa se nisam nesto preterano uspesno snasao.

Hocu da kazem da to sto ti treba imas u help-u ubunta, samo citaj i citaj i citaj, pa probaj.
 
On prvo treba da nauči kako lin funkcioniše i da nauči osnovne komande. Mountovanje particija je nešto najprostije i linu, a čovek ne zna ni kako da izmeni etc/fstab
Jer to iz shell-a ne može da uradi kao običan user nego kao su. Pa onda treba da nauči osnovni komande za rad sa vi editorom (bar ja s njim radim :D), jer neće znati kako da edituje fajl, kako da sačuva izmene, kako da ga zatvori (ja u početku nisam znao :D)...

A muke sine tek kreću. Ništa ti mountovanje ne vredi kad mali milion stvari u linu treba da se podesi. Bez neke dobre knjige, teško ćeš se ti snaći sa kupusarom :D
 
Pharos je napisao(la):
On prvo treba da nauči kako lin funkcioniše i da nauči osnovne komande. Mountovanje particija je nešto najprostije i linu, a čovek ne zna ni kako da izmeni etc/fstab
Jer to iz shell-a ne može da uradi kao običan user nego kao su. Pa onda treba da nauči osnovni komande za rad sa vi editorom (bar ja s njim radim :D), jer neće znati kako da edituje fajl, kako da sačuva izmene, kako da ga zatvori (ja u početku nisam znao :D)...

A muke sine tek kreću. Ništa ti mountovanje ne vredi kad mali milion stvari u linu treba da se podesi. Bez neke dobre knjige, teško ćeš se ti snaći sa kupusarom :D

Pa dobro, nije bas toliko tragicno. Sva sreca pa postoji X u kome se npr. kwrite kao najbanalniji editor uopste ne razlikuje od notepad-a, pa ce posle, sami od sebe, doci vi, emacs, pico i ostali :). A forumi bas i sluze da se zaobidju neke dosadne radnje kao sto je listanje ogromnih knjiga ako si pocetnik.

poz
 
Poslednja izmena:
Pico (Nano) i eventulano Joe su sve što početnik treba od editora :)
Vi dolazi standardno na svakoj linux/unix distribuciji ali nije baš za za nekog tko prvi put kreće u lin vode :bottle:
 
Call me a n00b, al' ja najviše volem onaj što dolazi ugrađen u MC :)
 
Za vi mu ne treba više od 15 min da nauči, a izuzetno je brz i koristan. S njim lako skočiš na npr. 15-tu liniju teksta. Kad X padne, šta će onda?
Može on da uđe u GNOME, KDE kao root user i da sve klikće, ali da li će to stalno raditi kada mu je potrebno da mountuje disk ili da pokrene kppp ili...?
Da nauči osnovne lin komande, rad sa vi editorom i gde se otprilike šta nalazi, ne treba mu više od 2 sata u vrh glave. Eto čisto da zna kako da mountuje disk. Ali sa mountovanjem ne dobija ništa, kad on o linuxu ne zna ič. Ni kako da instalira mp3 player (ne znam dal ga ubuntu ima, radim sa Debian-om), neće znati ni kako neki program da instalira, ni da podesi prava pristupa određenim fajlovima, ništa...
Na linuxu se ne radi tako što te mrzi da pročitaš knjigu nego pitaš na forumu.
Ne krivim čoveka, već mu kažem da će mu korišćenja lina bez neke dobre literature biti košmar. A inače dok sve namestiš na kupusari počev od krš modema pa do krš štampača, možeš da napišeš svoj OS :D Konsultovaćeš ti forum još kako, al' za te osnovne stvari, stvarno trebaš sam da zapneš. I konstanto da ga učiš bar jedno mesec dana. Prelazak sa vindoze nimalo nije naivan.
Inače sa linom ne možeš da budeš ravnodušan. Ili će da ti se svidi ili će da ti se ogadi za čitav život.
Meni se iskreno zgadio. Ima stvarno dobrih stvari, sve je to fino osmišljeno ali s nekim os ne može da se meri. Neću da kažem koji da ne bude flame.

pOz
 
Poslednja izmena:
Pharos je napisao(la):
Za vi mu ne treba više od 15 min da nauči, a izuzetno je brz i koristan. S njim lako skočiš na npr. 15-tu liniju teksta. Kad X padne, šta će onda?
Može on da uđe u GNOME, KDE kao root user i da sve klikće, ali da li će to stalno raditi kada mu je potrebno da mountuje disk ili da pokrene kppp ili...?
Da nauči osnovne lin komande, rad sa vi editorom i gde se otprilike šta nalazi, ne treba mu više od 2 sata u vrh glave. Eto čisto da zna kako da mountuje disk. Ali sa mountovanjem ne dobija ništa, kad on o linuxu ne zna ič. Ni kako da instalira mp3 player (ne znam dal ga ubuntu ima, radim sa Debian-om), neće znati ni kako neki program da instalira, ni da podesi prava pristupa određenim fajlovima, ništa...
Na linuxu se ne radi tako što te mrzi da pročitaš knjigu nego pitaš na forumu.
Ne krivim čoveka, već mu kažem da će mu korišćenja lina bez neke dobre literature biti košmar. A inače dok sve namestiš na kupusari počev od krš modema pa do krš štampača, možeš da napišeš svoj OS :D Konsultovaćeš ti forum još kako, al' za te osnovne stvari, stvarno trebaš sam da zapneš. I konstanto da ga učiš bar jedno mesec dana. Prelazak sa vindoze nimalo nije naivan.
Inače sa linom ne možeš da budeš ravnodušan. Ili će da ti se svidi ili će da ti se ogadi za čitav život.
Meni se iskreno zgadio. Ima stvarno dobrih stvari, sve je to fino osmišljeno ali s nekim os ne može da se meri. Neću da kažem koji da ne bude flame.

pOz

OK... Sto se tice drajvera, zato sam i izabrao Ubuntu i srecan sam jer je sve bez greske pronasao... Nametio sam internet, i za pocetak je i samo instaliranje bilo interesantno...

Ne mrzi mene da citem vec, sam samo zeleo da dok ne naucim da radim nesto dobijem kratku instrukciju da instaliram samo proklete drivere za graficku da bih ako je to moguce promenim REFRESH RATE jer cu poludeti od treperenja... IMAM i komandu za instaliranje... nisam nenormalan samo sam hteo par malih saveta dok ne savatam konce... I nadao sam se kratkom ...klikni tu i tu ti je to... treba da budes logovan kao.... loguje tako sto... To ce vam uzeti pet minuta vremena top...

komanda ide nesto kao...
sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-8178-pkg1.run
nasao sam neki djavo i tamo sam uneo... isto kao sto ste vi rekli lici na notepad i odma sam znao da je to....GNOME Terminal 2.12.0

znaci samo par recenica... skinuo sam kodeke neke i tako to i to cu da probam da instaliram....

izvinjavam se nisam znao da je neki problem...
:(
 
uspeo sam da instaliram "nesto" za graficku komandom:

sudo apt-get install nvidia-glx
sudo apt-get install nvidia-settings
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf_backup
sudo nvidia-glx-config enable
sudo gedit /usr/share/applications/NVIDIA-Settings.desktop

i ne znam sta je uradio, ali bar mi screensaver-i ne seckaju tako da znam da nesto radi ;)
i svidja mi se onaj reboot bez restartovanja na ctrl+alt+backspace :)
 
Za podešavanje refresh rate-a kucaj: xvidtune
 
zaboravih da napisem, a hteo sam ...
izmenio sam xorg.conf ili slicno i namestio refresh rate rucno :)

ali mi mountovanje hardova i dalje ne ide :)
ako namestim vise se ne vracam u windows :)
 
Auto mounting script

Skini diskmounter i kucaj:
sudo su
chmod +x diskmounter
./diskmounter

Ovaj i vidakm-ov post bi trebali da ti pomognu oko mount-ovanja.
 
CamBieL je napisao(la):
1. ali mi mountovanje hardova i dalje ne ide :)
2. ako namestim vise se ne vracam u windows :)
1. ako još uvek nisi uspeo da rešiš, pogledaj ovaj link, provereno rade upustva.
2. podržavam. Evo ja već 2 meseca nemam windows na hardu :eyebrows:
 
@thunder:

uradio sam tako i izgleda da se nista nie promenilo...
Izgleda da me niste razumeli... ovo je komanda za mount-ovanje hdd particija i cvrstih diskova...

Meni zanima kako da im pristupim?
Stoje shortcut-i na desktop-u... ali kada pokrenem neku dobijem sledecu poruku:
"The folder contents could not be displayed. You do not have the permissions necessary to view the contents of "hdb1"."

to isto dobijam kada hocu nesto da iskopiram "rucno" na hard na disk gde je linux....
jer postoji neka moguscnost da mi se omoguce pravapisanja i brisanja... video sam na nekim drugim forumima ali ne pomaze... Inace onaj http://www.ubuntuguide.org/ je krajnje koristan :)))

pozdrav i fala svima :)
 
/dev/hda1 /media/hda1 ntfs dmask=0227,fmask=0337,uid=offline,gid=users 0 0
/dev/hdb1 /media/hdb1 ntfs dmask=0227,fmask=0337,uid=offline,gid=users 0 0

pise negde da to treba da se promeni u /etc/fstab ;
problem je sto dobijam sledecu poruku:
sudo mkdir /media/windows
sudo mount /dev/hda1 /media/windows/ -t ntfs -o nls=utf8,umask=0222

i prvo mi je pokazvao neku gresku:sudo mkdir /media/windows
sudo mount /dev/hda1 /media/windows/ -t ntfs -o nls=utf8,umask=0222,
posle je kao odradio i napisao da je vec montova :)
pozdrav
 
Nazad
Vrh Dno