Šta je novo?

CDex vs AudioGrabber Lame - NEOBIČNO!

wiz011

Guest
Učlanjen(a)
18.12.2004
Poruke
4,710
Poena
440
Izuzetno neobična situacija!

U igri su CDex 1.51, AudioGrabber 1.83 i njegova modifikovana test verzija, lame_enc.dll i lame.exe 3.97b2

Kad se novi Lame 3.97b2 DLL stavi u CDex dobije se i još jedno novo setovanje (koje preporučuju na HA forumu):

--alt-preset fast standard

što je identično sa

-V2 --vbr-new

E sad da počnem priču iz početka...

Pojavila se test verzija AudioGrabber-a koja modifikacijom INI fajla omogućava da se koriste Lame preseti (testovi su pokazali da je ovo nepotrebno, jer sa setovanjem pokazanim u attachmentu dobija do u bit isti rezultat kao sa modifikovanom test verzijom i AltPresetStandardFast setovanjem u INI).

Da bih poredio rezultate koristio sam identičan WAV fajl i prvo ga iz CDex-a kompresovao sa setovanjem --alt-preset fast standard.

Zatim sam isprobavao različite kombinacije u AudioGrabber-u (interni Lame enkoder, eksterni, modifikovani exe, originalni exe...) i pokazalo se da postoje samo uobičajene minimalne razlike u headerima između fajla kompresovanog DLL-om i eksternim Lame.exe, dok su sa istim enkoderom (lame_enc.dll ili lame.exe) fajlovi bili identični do u bit. Međutim...

Međutim, svi fajlovi kompresovani u AG su se drastično razlikovali od MP3 fajla kompresovanog u CDex-u, sa istim alt-preset setovanjem!

Ovo je bilo vrlo neobično i da bih presudio koji program brlja isti VAW sam kompresovao iz lame.exe, bez ikakvog frontend-a, direktno iz komandne linije. I dobio sam fajl do u bit identičan onom koji je kompresovao AG sa eksternim Lame-om.

Drugim rečima, CDex strahovito brlja. :S:
 

Prilozi

  • ag.gif
    ag.gif
    14.1 KB · Pregleda: 138
Samo da te uputim, sa novim lame-om 3.97b --alt-preset standard je zamenjen samo sa --preset standard, možda je tu greška?
 
Alexandar je napisao(la):
Samo da te uputim, sa novim lame-om 3.97b --alt-preset standard je zamenjen samo sa --preset standard, možda je tu greška?
Nije. Lame jednako prepoznaje stare svičeve kao i nove, ovo je provereno i u dokumentaciji i u praksi (kao što rekoh, -V2 --vbr-new je identično sa --alt-preset fast standard).

Inače, --alt-preset standard i --alt-preset fast standard su preseti koje nudi sam CDex dropdown menu. --alt-preset fast standard nije postojalo kada je bio instaliran Lame 3.90.3, što znači da je taj preset sam CDex pročitao iz dll-a.

Očigledno je da CDex preporučeni --alt-preset fast standard ne prosleđuje ispravno internom lame enkoderu. Mene mrzi da istražujem koje mu parametre zaista prosleđuje (pretpostavljam --alt-preset standard), ali je važno znati da CDex, nažalost, ne enkodira onako kako je setovan, i to baš greši kad je primenjeno podešavanje koje HA i MP3 zajednica danas preporučuju kao default za lame 3.97b2.

Dakle, ako koristite ovo setovanje ili zaobiđite CDex, ili koristite eksterni Lame.

Inače, ako niste primetili, CDex home page je zamenjen samo stranom sa apelom da neko nastavi taj projekat. Dakle, CDex projekat je za sada mrtav. Isto tako, ako niste primetili, A. Faber, autor CDex-a, već je neko vreme deo Lame razvojnog tima. Čovek je očito sasvim izgubio interesovanje za CDex.
 
Poslednja izmena:
Pređi na Exact Audio Copy, ionako je imao bolji rip engine od CDex-a, a sa njim pravilno radi Lame
 
Zbunjujuće je to što ja ni sa jednim setovanjem, ne samo sa presetima, ne uspevam da postignem u CDex-u uporediv rezultat sa eksternim enkoderom setovanim na isti način. Izgleda da je po sredi debela nekompatibilnost CDex-a sa novim build-ovima Lame-a i lako može biti da je to razlog što je CDex praktično sklonjen sa Sourceforge sajta (strane postoje, ali nisu više dostupne ni na kakav suvisli način).

Očigledno je vreme da se CDex sasvim penzioniše. Šteta, voleo sam taj program. :(
 
Poslednja izmena:
No, evo ga "workaround" za CDex:

Umesto npr. AAC Astrid/Quartex encodera stavite putanju do lame.exe, npr:

C:\Program Files\CDex\lame.exe

Parameter string: %1 %2 -V2 --vbr-new
Bitrate: 320 kbps (ovo je verovatno nebitno)
File extension: mp3

Nema potrebe da dodajete svičeve za tagove, CDex ume da ih sam kako treba prosledi eksternom Lame-u.

Možete sakriti DOS Box ("Hide DOS box window") i jedina vidljiva razlika u odnosu na interni Lame DLL biće to što neće biti infoa o tome dokle je kompresija stigla.

Koga ne mrzi može i Resource Hackerom da promeni string "AAC Astrid/Quartex encoder" u "External Lame Encoder".
 
svi fajlovi kompresovani u AG su se drastično razlikovali od MP3 fajla kompresovanog u CDex-u, sa istim alt-preset setovanjem!
cdex pored onog --alt preset dodaje i minimalni i maksimalni bitrejt (i eventualno još po nešto :D) a ag ne, pa verovatno otuda i razlika.
ja nemam ag, pa ti probaj kod cdex da staviš min bitrate na 32 kbps.
takođe probaj u ag quality na normal ali i na high.
trebalo bi da razlika bude minimalna.

evo ja sad probah sa eac i cdex i razlika je uglavnom u zaglavlju, i to što kod eac-a na svakih 98 bajtova javlja broj 64 (hex), a kod cdex-a 60.
ostalo je indentično.

meni je bilo zanimljivo da kod lame externog enkodiranja cdex kaže qval=3 a eac qval=2 ;)
pogledaću šta je.
 
Probao sam tada svakojake kombinacije (ne bi me iznenadilo da sam probao sve moguće kombinacije, čak mislim da jesam) i nisam uspeo da pronađem ništa što bi dalo iole sličan rezultat onom koji je dao command line Lame. Trenutno me mrzi da se s tim zamajavam, a i nije mi bitno. Pronašao sam problem, pronašao sasvim zadovoljavajuće rešenje problema, tu je za mene priča najvećim delom završena.

Ako ne grešim, preset ima apsolutni prioritet. Drugim rečima, šta god da se doda iza preseta ne bi smelo da ima ikakvog efekta.

Osim toga, sasvim je moguće (u to je Voodoo posumnjao tamo) da i EAC brlja. Kompresuj command line Lame-om sa presetom (bitno je ne samo da bude ista verzija, nego i da su oba kompajlirana na istom "izvoru", skini verziju preporučenu na HA) pa onda upoređuj ono što su napravili EAC i CDex sa tim.
 
Poslednja izmena:
Ovo postaje sve zanimljivije... Sad sam isprobavao CDex 1.70 beta 2 i zaista stvar ima veze sa minimalnim bitrateom, ali nisam stavio na 32 nego na 96 (mada, možda je isti rezultat i sa 32, nisam još probao), i tada se dobija skoro identičan fajl kao sa command line Lame-om. Razlika je, kao i kod tebe, 60 i 64. Kod mene command line Lame daje 64, a lame_enc.dll u CDex takođe daje 60.

Očigledno je da EAC daje isto što i Lame.exe, trebalo bi dokučiti šta znači ta razlika 60 i 64 i koliko je to bitno, te da li se nekakvim setovanjem i kod CDex-a može dobiti 64.

DOPUNA: otkrio sam šta znači razlika između 60 i 64. Ako je 60 to znači da nije setovan "original" flag, a 64 znači da jeste. Drugim rečima, u CDex 1.70 beta2 identičan MP3 onom sa command line Lame-om se dobija sa setovanjima kao na priloženoj slici (moguće da isto važi i za 1.51, nisam još probao).

Dakle, da zaključimo, ko hoće da mu CDex daje tačno ono što bi trebalo da daje preset -V2 --vbr-new trebalo bi da postavi setovanja kao na slici dole. Očito će biti neophodno da se odgovarajuća setovanja u CDex-u na sličan način pronađu i za ostale presete.

Mislim da je problem u osnovi do kraja razjašnjen, a izgleda da je tvoj doprinos bio ključan.

:banana:
 

Prilozi

  • cdex.gif
    cdex.gif
    39.3 KB · Pregleda: 111
Poslednja izmena:
Ovo postaje sve zanimljivije... Sad sam isprobavao CDex 1.70 beta 2 i zaista stvar ima veze sa minimalnim bitrateom, ali nisam stavio na 32 nego na 96 (mada, možda je isti rezultat i sa 32, nisam još probao), i tada se dobija skoro identičan fajl kao sa command line Lame-om.
kod lame.exe -alt preset *** ne definiše se minimalni bitrejt, dok cdex i eac pored toga dodaju i -b svič koji definiše minimalni bitrejt pa od tuda razlika.

trebalo bi da cdex setovaja za min=32 i max=320 daju "odrešene ruke" enkoderu i da se dobije rezultat kao sa lame.exe --alt preset *** setovanjima.

evo npr eac (eksterni lame) prosleđuje:
lame.exe -h -v -b min bitrejt [additional cl settings] "ulazni fajl.wav" "izlazni fajl.mp3"

Mislim da je problem u osnovi do kraja razjašnjen, a izgleda da je tvoj doprinos bio ključan.
ode moj ego do neba :D:D:D
 
Darth Zool je napisao(la):
trebalo bi da cdex setovaja za min=32 i max=320 daju "odrešene ruke" enkoderu i da se dobije rezultat kao sa lame.exe --alt preset *** setovanjima.
Da, to bi moglo biti opšte rešenje za presete pod CDex-om i EAC-om. Treba još malo testirati ali čini se da je stvarno rešen problem.

Mislim da je ovakav pristup greška autora programa, Lame tim je definisao presete posle ogromnog broja testova i to treba ostaviti tako. Drugim rečima, i EAC i CDex bi morali po aktiviranju preseta namestiti ostala polja da budu zasivljena i ne prosleđivati enkoderu nikakve dodatne parametre. Ideja preseta je upravo u tome da se oni ne budže dalje, kome preseti nisu dovoljni on će zadavati sopstvene parametre. Ovakav mix gde se izabere preset a onda se unose dodatne modifikacije jednostavno mislim da nije legitiman i s njim preseti gube smisao.

BTW, tokom jutra sam se setio (zato sam i krenuo u nove testove) da ja nisam onomad isprobavao kombinacije donjeg i gornjeg limita, nego VBR X kombinacije (uzgred budi rečeno, i ovo bi moralo biti zasivljeno kad se izabere preset).
 
dobrooooo....i?
a sad za nas ostale objasnjenje po cemu je ovo otkrice toliko bitno....
 
Filo je napisao(la):
dobrooooo....i?
a sad za nas ostale objasnjenje po cemu je ovo otkrice toliko bitno....
Kome je bitno on zna i zašto mu je bitno. Ko ne zna zašto je bitno njemu i nije bitno. :d
 
znaci vama obojici je bitno? ;)
 
Citiram korisnika: wiz011
Mislim da je ovakav pristup greška autora programa, Lame tim je definisao presete posle ogromnog broja testova i to treba ostaviti tako. Drugim rečima, i EAC i CDex bi morali po aktiviranju preseta namestiti ostala polja da budu zasivljena i ne prosleđivati enkoderu nikakve dodatne parametre. Ideja preseta je upravo u tome da se oni ne budže dalje, kome preseti nisu dovoljni on će zadavati sopstvene parametre. Ovakav mix gde se izabere preset a onda se unose dodatne modifikacije jednostavno mislim da nije legitiman i s njim preseti gube smisao.
ni ja nešto ne kontam zašto nisu omogućili da se pojedini parametri jednostavno isključe, naročito kada izabereš neki od preseta.

ovako treba biti stvarno upućen u materiju pa ne za***ati nešto.
evo ako sam dobro video ZoNi je postavio gornju granicu na 224kbps, što je za q2, tj. vbr~192kbps, malo bez veze.

Citiram korisnika: Filo
dobrooooo....i?
a sad za nas ostale objasnjenje po cemu je ovo otkrice toliko bitno...
pa i nije toliko bitno FiLo ;)

možda malo smeta što dobijaš rezultat koji nisi tražio.
ili malo osakatiš mp3 fajl.
kada malo bolje razmislim možda i nije loše praviti lošije a veće mp3 fajlove.

Citiram korisnika: Filo
znaci vama obojici je bitno?
"poruka primljena, ali malo nejasna.
pojasniti molim.

potpis
..."
 
Poslednja izmena:
posto se samo vas dvojica dogovarate oko ovoga ocigledno je samo vama bitno.
jasnija poruka?
 
Darth Zool je napisao(la):
evo ako sam dobro video ZoNi je postavio gornju granicu na 224kbps, što je za q2, tj. vbr~192kbps, malo bez veze.
ne, ja sam uvek držao na 128k CBR... ovo je verovatno default podesavanje CDex 1.7b portable... ja to svakako nisam tako namestio :)

e, sad - kako bi trebalo da se namesti, da ne bude malo bez veze, tj. da bude malo s vezom? :)
 
Citiram korisnika: Filo
posto se samo vas dvojica dogovarate oko ovoga ocigledno je samo vama bitno.
jasnija poruka?
a ti se se javio povodom...?

Citiram korisnika: ZoNi
ne, ja sam uvek držao na 128k CBR... ovo je verovatno default podesavanje CDex 1.7b portable... ja to svakako nisam tako namestio

e, sad - kako bi trebalo da se namesti, da ne bude malo bez veze, tj. da bude malo s vezom?
osam postova iznad imaš sliku koju je okačio wiz011
s tim da ako hoćeš da aps podešavanja budu baš po propisu stavi za min bitrejt 32 umesto 96kbps.
output samplerate može i da ostane na auto

[savet]
jednostavno izaberi --alt-preset fast standard i trebalo bi da sam namesti: min 128kbps, max 320kbps, vbr quality: vbr 2
ako baš hoćeš možeš da koriguješ min bitrate sa 128 na 32, ali mislim da nemaš potrebu za tim.
... i to bi bilo to.
[/savet]

[ako te ne mrzi]
proveri ovo za automatsko setovanje u novoj verziji cdex-a, pošto je kod mene verzija 1.51.

znači podesi neke bez veze vrednosti za min, max bitrejt kao i kvalitet (npr min-32, max-32, vbr 9) pa onda samo izaberi --alt-preset fast standard i vidi da li će da vrati sve parametre na normalu.
[/ako te ne mrzi]
 
Darth Zool je napisao(la):
[savet]
možeš da koriguješ min bitrate sa 128 na 32, ali mislim da nemaš potrebu za tim.
[/savet]
Naprotiv, baš ima potrebu. Naime, sa 128 se dobija fajl koji se veoma razlikuje od fajla zaista kompresovanog sa presetom --alt-preset fast standard (isto važi i za --alt-preset standard). Koliko se sećam iz dokumentacije, kod ova dva preseta bitrate nikad ne ide ispod 96 pa bi trebalo da su podešavanja sa slike sasvim OK (moj test to potvrđuje, ali ne mogu 100% da tvrdim da generalno važi) pa je svakako vrlo bitno da stavi na 32 (ili barem na 96) ako želi da zaista iskoristi preset, a ne boga pitaj šta.
 
Da, mogu da potvrdim posle testova: Isključivo min. 32 max 320 daje rezultat identičan command line Lame-u.

Napominjem da je za -V 0 --vbr-new (= --preset fast extreme) dovoljno da se u podešavanjima sa gornje slike izabere "preset fast extreme". U tom slučaju će ostati VBR 2, ali na mom test fajlu to nije napravilo razliku. Ako hoćete da budete 100% sigurni da zaista snimate sa "-V0 --vbr-new" stavite VBR 0.
 

Prilozi

  • cdex-preset.jpg
    cdex-preset.jpg
    44.4 KB · Pregleda: 62
Poslednja izmena:
Citiram korisnika: wiz011
Citiram korisnika: Darth Zool

[savet]
možeš da koriguješ min bitrate sa 128 na 32, ali mislim da nemaš potrebu za tim.
[/savet]
naprotiv, baš ima potrebu. Naime, sa 128 se dobija fajl koji se veoma razlikuje od fajla zaista kompresovanog sa presetom --alt-preset fast standard (isto važi i za --alt-preset standard).
pa, da, razlikovaće se.

primer:
ono što min bitrate od 128kbps radi je da kada lame enkoder zaključi da nekoj deonici ne treba više od npr 64kbps, ipak enkoduje tu deonicu u 128kbps.
ovim se može dobiti nešto veći fajl i to je možda jedina mana.

dosta ljudi inače ograničava donju vrednost bitrejta.
eto na primer u eac-u moraš da izabereš 96kbps ili veću kao minimalnu vrednost.

sve u svemu verovatno nema neke preterane potrebe za tim ako je preset dobro optimizovan (a u preporučenoj verziji verovatno i jeste) ali ipak nije strašno ;)

Citiram korisnika: wiz011
Da, mogu da potvrdim posle testova: Isključivo min. 32 max 320 daje rezultat identičan command line Lame-u.
Citiram korisnika: Darth Zool
osam postova iznad imaš sliku koju je okačio wiz011
s tim da ako hoćeš da aps podešavanja budu baš po propisu stavi za min bitrejt 32 umesto 96kbps.
 
Poslednja izmena:
Darth Zool je napisao(la):
ono što min bitrate od 128kbps radi je da kada lame enkoder zaključi da nekoj deonici ne treba više od npr 64kbps, ipak enkoduje tu deonicu u 128kbps.
ovim se može dobiti nešto veći fajl i to je možda jedina mana.
Najverovatnije da je tako, ali ne mora značiti da je tako. Preset nije zamišljen tako da mu se prosleđuju dodatni parametri (štaviše, oni čak i ako se proslede ne bi trebalo da imaju nikakvog efekta, a vidimo da imaju) i mi ne znamo da li prosleđivanje dodatnih parametara izaziva još neku dodatnu zbrku. Sama činjenica da oni nešto menjaju je već sama po sebi neregularna. Ne verujem da je reč o propustu, verovatno ovako nešto treba ljudima koji prave Lame zbog dodatnih ispitivanja (pogotovu jer je oficijelno još reč o beti, ovo potvrđuje i činjenica da ovog problema nije bilo na nekim ranijim release verzijama na kojima sam radio iste testove, tada verovatno prosleđivanje dodatnih parametara zaista nije imalo nikakvog efekta na preset).

Ja i dalje mislim da preset treba da bude ono što je zamišljeno da bude, bez dodatnih modifikacija. Osim toga, ako nikad ne znam šta je kako enkodirano na osnovu čega da donosim svoj sud o kvalitetu?
 
Poslednja izmena:
wiz011 je napisao(la):
Najverovatnije da je tako, ali ne mora značiti da je tako. Preset nije zamišljen tako da mu se prosleđuju dodatni parametri...
...
Ja i dalje mislim da preset treba da bude ono što je zamišljeno da bude, bez dodatnih modifikacija. Osim toga, ako nikad ne znam šta je kako enkodirano na osnovu čega da donosim svoj sud o kvalitetu?
u principu se slažem.
uvek bi trebalo ostaviti mogućnost da se dodatni parametri uključe/isključe, što npr nije slučaj sa cdex-om i eac-om.
ovaj prvi se može namestiti da ne utiče na rezultat, dok kod eac-a ovo problematično zbog minimuma od 96kbps.
 
Pitanje da li su oni (autori CDex-a i EAC-a) uopšte razmišljali o tome, jer izgleda da ranije u final verzijama Lame-a to šta mu prosleđuju osim preseta nije ni imalo nikakvog uticaja. Faber (autor CDex-a) sasvim sigurno dobro zna kako stoji stvar sa lame-om, budući da je deo Lame tima, ali otkako je ušao tamo on se više CDex-om i ne bavi.

Ja nisam ranije primetio da je postojao ovakav problem, kao što rekoh, a i najsvežija verzija EAC-a je izbačena odavno, kada možda uopšte nije ni bio aktuelan ovakav problem.

Nažalost, stiče se utisak da ni na EAC-u ni na CDex-u više niko ne radi mnogo intenzivno i mala je verovatnoća da će se tu nešto promeniti.

Uzgred da napomenem da sam sve nove testove radio na CDex 1.70 beta 2 i ne znam da li se identično ponaša verzija 1.51 final, pretpostavljam da je isto.

Osim toga, i dalje nije nikakav problem da se u CDex Lame.exe postavi kao external encoder i da se čekira "Hide DOS box window". U tom slučaju bukvalno jedina vidljiva razlika u odnosu na lame_enc.dll će biti to što pokazivač (ona pokretna traka) neće pokazivati dokle se stiglo sa enkodiranjem. Za neke stvari ovo je i neophodno, jer CDex ne sadrži npr. preset --abr 56 -mm odnosno --preset voice.

A kad već toliko pričamo o tome, možda će nekome zatrebati i spisak novih Lame preseta (rade i oni stari sa "alt"):

Kod:
switch           equals preset        target kbit/s   bitrate range kbit/s

-b 320           = --preset insane          320       320 CBR
-V 0 --vbr-new   = --preset fast extreme    245       220-260
-V 0             = --preset extreme         245       220-260
-V 1 --vbr-new                              225       200-250
-V 1                                        225       200-250
-V 2 --vbr-new   = --preset fast standard   190       170-210
-V 2             = --preset standard        190       170-210
-V 3 --vbr-new                              175       155-195
-V 3                                        175       155-195
-V 4 --vbr-new   = --preset fast medium     165       145-185
-V 4             = --preset medium          165       145-185
-V 5 --vbr-new                              130       110-150
-V 5                                        130       110-150
-V 6 --vbr-new                              115        95-135
-V 6                                        115        95-135
-V 7 --vbr-new                              100        80-120
-V 7                                        100        80-120
-V 8 --vbr-new                               85        65-105
-V 8                                         85        65-105
-V 9 --vbr-new                               65        45-85
-V 9                                         65        45-85
--abr 56 -mm     = --preset voice            56        56 ABR
 
Poslednja izmena:
ja koristim eac+lame i otprilike izgubio sam mnogo vremena proucavajuci lame setovanja i mogu navesti par stvari koje ce mozda nekima biti korisne, kao to da je najbolje sam izabrati command line parameters, a pomoc imate u lame switchs.html fajlu, --vbr new se pokazao meni kao mnogo dobar i mnogo brzi od starog skoro identicnog kvaliteta, otprilike sada koristim sledece param.
--vbr-new -v 0 -m j
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Darth Zool je napisao(la):
a ti se se javio povodom...?
da pitam na cemu vi to slusate mp3 kad su ta podesavanja toliko bitna
i zasto mp3?
 
@Filo
pih, trebalo ti je sedam dana da se setiš :D
Filo je napisao(la):
da pitam na cemu vi to slusate mp3 kad su ta podesavanja toliko bitna...
ja imam lošu opremu.
Filo je napisao(la):
...
i zasto mp3?
zato što nemam bolju opremu :D
 
ma neeee.....
nego nisam svracao u vas kraj :p
a to: valjda na losoj opremi sve slicno zvuci
bez obzira na kvalitet i presete
dok na dobroj......
 
Filo je napisao(la):
ma neeee.....
nego nisam svracao u vas kraj :p
a to: valjda na losoj opremi sve slicno zvuci
bez obzira na kvalitet i presete
dok na dobroj......
a ako hoćeš da iscediš zadnji atom iz nekog krša ? :D:d
 
Nazad
Vrh Dno