Šta je novo?

ideja za budzenje ploce

BigJoe

Slavan
Učlanjen(a)
17.12.2005
Poruke
2,046
Poena
380
Ovako evo neke ideje za budzenje vase ploce...
Ideje su zasnovane na DFI LP nF4 ploci.

1) Svi znamo da memorija na visokim voltazama ume dobro da se zagreje, pa iako imate hladnjake pozeljno je dodatno hladiti. Icicemo s tim da je potrebno hladjenje za svaki dan, a ne neke extremne ideje za obaranje rekorda. ABIT je uz svoje ploce imao OTES dodatak za hladjenje memorije, zasto da malo ne pokrademo kad je korisno??
Sami se snadjite kako ce te pricvrstiti ventilatore iznad memorije (mozete razvuci neke dodatne limove kroz kuciste). Mozete koristiti dve fena od recimo 6cm ili jos lakse jedab od 8cm (osmica nece duvati bas preko celog modula, ali je efekat odlican). Prilozena slika...

2) Verovatno vam se desilo da morate da uradite clear CMOS, ume da nervira prespajanje jumper-a. Kod ortaka na MSI K8N SLI sam video umesto jumpera elegantni mikro prekidac, pritisnes, pustis i gotovo... Odmah sam se setio da na mojoj ploci odradim nesto slicno. E sad posto nisam zeleo nista da lemim na ploci uradio sam sledece:
- Nadjite neki stari ventilato koji ima tro pinski konektor (zuta, crvena, crna zica), znaci sa kontrolom broja obrtaja...
- Od ventilatora odsecite konektor i ostavite iz njega zice proizvoljne duzine
- Utvrdite pozicije jumpera na ploci (koja je default koja clear)
- nadjite mikro prekidac tropinski naravno
- unimerom utvrdite koja su dva pina aktivna dok je u normalnom polozaju (oni idu na zice koje se kace na default poziciju jumpera), a koja se dva pina aktiviraju pritiskom na prekidac (naravno oni idu na clear cmos). Jedan pin je naravno zajednicki i on se kaci na srednju zicu tj. srednji pin jumpera.
- Zice koje vire iz konektora (crna, zuta, crvena) zalemite na prekidac
- isprobate prekidac unimerom
- Prikacite na plocu i imate clear CMOS na dugme
 

Prilozi

  • shema.GIF
    shema.GIF
    4 KB · Pregleda: 112
  • 2.gif
    2.gif
    25.9 KB · Pregleda: 127
Eh, ja ocekivao neko "budzenje"... Ipak za neka ce biti lepa i korisna tvoja ideja
 
Na mojoj ploci nema sta budziti mnogo, vecina stvari je fabricki tu :)
 
Mnogo posla ni oko chega. Clera Cmos sam uradio jednom na mom kompu za hm ops nisam niti jednom uradio :)
A shto se tiche ventilatora za memoriju pa bratac stavi neki fen sa strane kucista i gadjaj na memoriju.
 
Ima ljudi koji cesce rade Clear CMOS kojima ce ovo mozda znaciti....
Mnogo je efikasniji ventilator direktno iznad meme.
 
ja imam neku staru mashinu kojoj chesto moram ClearCMOS, pa sam vetj stavio tako neshto. Stara je plocha pa nema 3 pina nego samo 2 koja se prespoje da bi se uradio ClearCMOS, pa je i reshenje jednostavnije - iskoristio sam najobicniji taster :)
 
apsolutno to, varijacije na temu...
 
Nazad
Vrh Dno