Šta je novo?

Bezbedni overklok Sempron-a 2400+, potrebno par saveta

mikele

Čuven
Učlanjen(a)
09.02.2002
Poruke
424
Poena
620
Moja devojka me je zamolila da iz njene vremesne konfiguracije izvucem jos malo performansi jer je ona, jelte kao i svako zensko, jako nervozna kad joj racunar radi sporo, i tada se mnogo nervira :p .
Graficku Asus 9550 GE/TD sam bez problema podigao do 420/280 ali je drzim na 400/250, cisto radi moje savesti kojoj je tako lakse. Maticna ploca je Abit NF7, a memorija PQI ddr 400.
Procesor sam podigao na 10x200 Mhz. Iako sam mu napon podigao za 2 stavke u BIOS-u (1,65 V) ploca overvoltuje pa su ocitavanja u MBM 1,67-1,69. Memoriji sam digao napon na 2.7 V da bih bio sigurniji da ce da radi na 400 Mhz 2.5-3-3-7 bez problema (Memtest kaze da hoce).
Problem je u tome sto nimalo nisam zadovoljan stabilnoscu procesora sa podesavanjima koje sam gore naveo. Windows mi se ucita, radi fino, ali cim krene neka igra, radi jedno 5 minuta pa pukne, Prime puca posle par minuta na Blend testu ali 3d mark 2003, zanimljivo, prolazi. Pretpostavljam da napon treba podignuti na minimum 1,7 ili cak vise volti (ukljucujuci onaj overvolt koji daje ploca) da bi procesor radio stabilno. Temperatura procesora sa Primeom u relativno hladnoj sobi na 1,65 V je oko 44 stepena sto znaci da bi sa 1,7 V to sigurno otislo na 50 i vise. Letos je temperatura procesora na default frekvenci u igrama dolazila i do 59 stepeni, pa mogu i da zamislim kako ce se grejati na 1,7 V. Ne bih ovoliko gnjavio ali ne poznajem dokle socket A Sempron moze da ide i sta moze da izdrzi, pa me zanima da li da ga cedim na 10x200 ili da ga ostavim na 10x190 kako sada ternutno radi. Potrebno je naglasiti i sledece: kuler je Box i nece se menjati, napajanje je NEO kinez od 300w od kojeg me je strah kad ga pogledam, nema dodatnih ventilatora u kucistu niti ce ih biti zbog buke (ah, te zene :eyebrows: ), i racunar treba da radi overklokovano i stabilno i da ne ne crkne. Dakle ako ima svrhe da cedim ovog Semprona na 10x200 na 1,7-1,75 volti i da on to moze da podnese, voleo bih da znam od nekog ko ima vise iskustva s tim.
Jos jedna stvar, odnosno pitanje: Sa Semprono-m 10x200 na Abit NF7 i Asus 9550 GE/TD 400/250 dobijam u 3d Mark-u 3434 poena. Konfiguracija mog brata, Barton 2500+ 10x200 na Abit NF7-S sa Sapphire 9550 128 bit 400/250 ne moze da izvuce preko 3070 poena. Isti je operativni sistem, ista verzija drajvera (Catalyst 5.11). Da stvar bude jos cudnija, taj Barton 2500+ u peformansama (Everest) pojede tog Semprona 10x200 kad je i sam klokovan na 10x200, na defaultu je priblizno istih peformansi. U cemu je stos, mozda u razlicitoj memoriji na grafickim kartama? Ati tool je nasao priblizno isti maksimum za obe, mozda su latence u pitanju? Ne znam sto se performansi tice, ako je taj Asus bolji za klokovanja a ocigledno da jeste, kvalitet prikaza slike na Sapphiru je daleko bolji. U svakom slucaju, razika u performansama nije mi jasna pa bih voleo neko objasnjenje, ako ga ima.

Pozdrav
 
Тај семпрон може радити на 2.2-2.4 гига ладно, тако да то није проблем, али ће морати да се испрси за напајање...Једино не знам како ћеш јој то објаснити ако је плавуша :d
 
Jes, u pravu si, stvarno je plavusa.... :S:

Znaci, moze Sempron bezbedno 10x200Mhz na 1,7-1,75 V a da ne ode u vecna lovista? Znaci, samo da gledam da temperatura ne ode visoko, ostalo nije problem?
Inace, hvala na odgovoru, vec sam pomislio da mi se niko nece javiti.
 
Overklokuj ga, ali nemoj da preteruješ, ipak svaki procesor imaju svoje granice do kojih možeš da ih klokuješ, ako preteraš, preteruješ na sopstvenu odgovornost i naravno za to nema garancije! To kaži i svojoj devojci!
 
...

Nemoj gruvati voltazu na procesoru, 1.65 je sasvim dovoljno , ono sto daje nestabilnost je verovatno taj kinez od 300w.

moj sempron radi na def. naponu 200 FSB otvoreno kuciste i tem. nije veca od 43 u igrama.

i probaj malo da olabavis PQI
 
Ja imam semprona 2200 koji radi na 9X200 i corsair 512 koji radi na 5-3-3-2.5 sve je na default naponima i extra stabilno, do sada nije pukao nijednom, a tako radi od kad je procesor zbudzen u plocu, znaci vec vise od godinu dana. Imam Abit 9550 koja radi na 395/244 i daje oko 3300 poena u 3dmarku 03, ne secam se tacno radio sam ga davno. Zasto postoji razlika izmedju tog asusa i safira, ko zna :) Procesor pod loadom radi max 55 stepeni, inace je negde na 49, zatvoreno skroz kuciste. Jedino sto je stavljena pozadi jedna 12ica, glacialtech koja radi na 19dB i kao da je nema (ali bukvalno se ne cuje uopste). Ne bi bilo lose da nabacis jednu, nece ni da provali da si stavio ventilator. Ipak je plavusa :) Salim se naravno
 
Evo, probao sam da dignem voltazu procesora na 1,7v i procesor radi, koliko mogu da vidim, stabilno. Medjutim, nije mi se svidelo sto je temperatura u Prime-u skocila na 51 stepen i verovatno bi rasla i dalje da sam ostavio Prime da radi jos koji sat vise, tako da nema sanse da ovo bude setovanje za letnje vrucine. Otprilike da ovaj Sempron nije bas raspolozen za overklok, mada je i vrlo verovatno da je napajanje slabo, kako rece drug Mohikanac. Pricam ja o Coolermaster napajanju, al dzaba, plava kosa je to... :D
Salim se i ja malo, dobra mi je devojka, kad se setim koliko je znala o racunarima dok mene nije upoznala, a sad reze DVD, igra se Autogordian knot-om. edituje pdf...Dodje mi da sam sebe uramim u sliku za zasluge u prosvecivanju... :type:
Na stranu to, dakle procesor sam opet spustio na 10x190 i u bios-u ukljucio "Enable CPU interface" cime sam znacajno kompenzovao gubitak u performansama zbog manje megaherca, Everest orijentaciono kaze da su performanse pale za nekih 5%,a overall skor u 3d mark-u 2003 je sada 3361, dakle zanemarljivo manji. Pqi memoriju nisam obarao sto se latenci tice, jedino je ostao onaj napon podignut blago na 2,7V. HCI test za pola sata rada nije prijavio nikakve greske tako da cu je ostaviti da radi tako. Procesor je na default naponu od 1,6V mada zbog onog overvolta ploce se ocitava u Windows-u kao 1,62-1,64V. Ali i dalje mi nije jasno da je za samo procesorskih 100Mhz vise potebno onoliko da odvrnem voltazu.
Hvala svima, puno sam zahvalan na pomoci a naravno i plavusa... :wave:
 
Kao sto rece mohikanac ne pretjeruj sa voltazom!
Taj procesor bi trebao da radi 10X200 @1.6V (default) na toj ploci. Ako nece na 1.65V@10X200, jednostavno ub'o si los primjerak. Zaboravi na 1.7-1.75V! I jos na BOX kuleru!? Pa zar nije bolje 10X190 nego da ga spalis?
Ne razumijem ono "kuler je Box i nece se menjati"!? Zasto ne?

Napajanje ti je krsh, ali ako radi stabilno na 1.7V nije do njega vec vjerovatno do procesora!

Sto se tice tog PQI-a.
Koliki je ploci def. za Vdimm, kad kazes "Memoriji sam digao napon na 2.7 V"? Zar ta memorija ne radi na 2.75V (kod mene na 8RDA3I to joj je default,a sljedeca vrijednost je 2.9V)?

Moj slucaj:
Sempron 2400+, radi na 10X200 @ default 1.6V.
PQI DDR 400 @ 2.75V (2.5,3,3,11), ploca 8RDA3I i kinez 350W, kuler Titan TTC-9TB/Cu.

Stabilno radi na 10X220 @1.675V
PQI @2.75V by SPD (3,4,4,8)
:wave:
 
Poslednja izmena:
crossfire je napisao(la):
Kao sto rece mohikanac ne pretjeruj sa voltazom!
Taj procesor bi trebao da radi 10X200 @1.6V (default) na toj ploci. Ako nece na 1.65V@10X200, jednostavno ub'o si los primjerak. Zaboravi na 1.7-1.75V! I jos na BOX kuleru!? Pa zar nije bolje 10X190 nego da ga spalis?
Ne razumijem ono "kuler je Box i nece se menjati"!? Zasto ne?

Napajanje ti je krsh, ali ako radi stabilno na 1.7V nije do njega vec vjerovatno do procesora!

Sto se tice tog PQI-a.
Koliki je ploci def. za Vdimm, kad kazes "Memoriji sam digao napon na 2.7 V"? Zar ta memorija ne radi na 2.75V (kod mene na 8RDA3I to joj je default,a sljedeca vrijednost je 2.9V)?

Moj slucaj:
Sempron 2400+, radi na 10X200 @ default 1.6V.
PQI DDR 400 @ 2.75V (2.5,3,3,11), ploca 8RDA3I i kinez 350W, kuler Titan TTC-9TB/Cu.

Stabilno radi na 10X220 @1.675V
PQI @2.75V by SPD (3,4,4,8)
:wave:

Pa zato sto moja devojka ne zeli da daje jos para zbog overkloka procesora na bolji kuler, jace napajanje i dodatne ventilatore, jer ne shvata vaznost svega toga. Njena filozofija je: "Ma nek pregori ako hoce, bas me briga."
Ja sam u startu kad je kupljen racunar predlagao zamenu tog NEo napajanja za nesto bolje, jer je meni licno NEO napajanje spalilo stari Duron procesor, mada je izgledalo kvalitetnije i teze od bilo kog JNC-a i njemu slicnih.
Abit NF7 za memoriju kao default dodeljuje 2,6V, pa sam digao napon na sledecu stavku u BIOS-u, mislim nije mnogo, ali znaci za stabilnost. Mislim da se razlika izmedju 3-4-4-8 letence bas oseti u odnosu na 2,5-3-3-7, na bilo kojoj frekvenci, a Enable CPU interface opcija, koje inace mislim da nema na Epox nf2 plocama, a ne radi ni na Abit AN7 plocama, daje znacajan boost i na default-u ali smanjuje mogucnost maksimalnog overkloka. Izgleda da jesi u pravu, ovaj procesor nije bas raspolozen za overklok, sto mi jeste malo cudno, ipak je to Thoroughbred B jezgro.
Mada , ja sam ovog Sempron-a i testirao tako sto sam voltazu stavio na 1,675V u Bios-u, a on izbacuje 1,7-1,72v u MB monitoru.
 
...

E ako nece da kupuje novi kuler za CPU neka lepo otvori stranicu i to bi trebalo znatno da smanji tem.!! i resen problem od pregrevanja

bas mi cudno da imas los primerak semprona, ipak proveri napone za napajanje u nekom programu pa javi...
 
I ja sam slicno radio kod moje devojke, ploca je MSI nf2 ultra400 Diamond, memorija je Kinston HyperX DDR2700 (256Mb) i procesor radi na default voltazi sa matorim kinezom od 300W na 2.0Ghz radi extra stabilno. Temperatura full load ne prelazi 50C, a ukljucen je i onaj shit za smanjenje obrtaja ventilatora tako da za net i muziku itd fan radi na 1000rpm. Znaci tvoja devojka definitivno ima los primerak procesora... I naravno celo kuciste je zatvoreno a tu je jos i ATI 9200 sa pasivnim hladnjenjem koji se greje samo tako...
 
Дигни то колико може са нормалном температуром и нека буде срећна.

Ако не буде, ваљда има и других начина да је орасположиш ,)
 
mikele je napisao(la):
Abit NF7 za memoriju kao default dodeljuje 2,6V, pa sam digao napon na sledecu stavku u BIOS-u, mislim nije mnogo, ali znaci za stabilnost. Mislim da se razlika izmedju 3-4-4-8 letence bas oseti u odnosu na 2,5-3-3-7, na bilo kojoj frekvenci...
Izgleda da jesi u pravu, ovaj procesor nije bas raspolozen za overklok, sto mi jeste malo cudno, ipak je to Thoroughbred B jezgro.

Ja ti nisam rekao da stavis te latencije (3,4,4,8), vec da moja PQI memorija radi na 220Mhz (440) na 2.75V uz te latencije.
Znaci, ne bi trebalo da je do memorije ni do napajanja vec do samog procesora.

Koja ti je sledeca vrijednost za Vdimm u BIOS-u? 2.8V? Ako jeste probaj, mozda i njoj treba malo vise od 2.7V!
 
Nazad
Vrh Dno