Šta je novo?

LOW FPS on TFT monitor !!!!

petarst

Čuven
Učlanjen(a)
24.05.2002
Poruke
307
Poena
619
Ovako imam monitor HP 17 TFT native res 1280x1024!
Eh sad problem je u tome sto sve igre imaju sad u toj rezoluciji FPS oko 40 pa i manje nego sa 1024 x 768 gde su oko 80 FPS na ATI 850 PE!
Kad se smanji rezolucija ta slika nije dobra i nije to to!
I sta sad , jedino pitanje koje mi ostaje je ili TFT ili FPS ?
 
Pa kakav odgovor ocekujes. Visa rezolucija, manje fps i obrnuto. Licno, ne vidim preveliki gubitak u kvalitetu slike u igrama, kada se rezolucija spusti ispod native rezolucije na TFT-u.

pozdrav.
 
vidakm je napisao(la):
Pa kakav odgovor ocekujes. Visa rezolucija, manje fps i obrnuto. Licno, ne vidim preveliki gubitak u kvalitetu slike u igrama, kada se rezolucija spusti ispod native rezolucije na TFT-u.

pozdrav.
Zavisi od igre. Kod nekih nema neke veze, ali negde se bas primeti i jako zivcira.
 
Probaj da igras u 1024x768 sa ukljucenim AA, ili eventualno 1280x960 ako igra podrzava.
 
pa ocekujem odgovor ono tipa znam nesto sto moze da ti pomogne i tako.
ovo je ocaj, dao sam preko 1000 evra za komp i ne mogu da igram u full-u sve. Sve je to teska prevara, sve to kompjuterska industrija namerno radi.
Zato su i izmislili sli ili crossfire mode jer je sve glatko na 1024 x 768, ali ne i na 1280 x 1024 ili 1600 x 1200.
:wall: :wall: :wall: :wall:
 
petarst je napisao(la):
pa ocekujem odgovor ono tipa znam nesto sto moze da ti pomogne i tako.
ovo je ocaj, dao sam preko 1000 evra za komp i ne mogu da igram u full-u sve. Sve je to teska prevara, sve to kompjuterska industrija namerno radi.
Zato su i izmislili sli ili crossfire mode jer je sve glatko na 1024 x 768, ali ne i na 1280 x 1024 ili 1600 x 1200.
:wall: :wall: :wall: :wall:

Zato necu preci na TFT nikada, trenutno imam Samsung 957p ali jurim neku iiyamu 22" jer srecom imam mesta.
 
Uzmi TFT zbog zdravlja, ne zbog pomodarstva ili nekog drugog razloga!
 
Pazi znam da ce debilno zvucati, ali tft u nenativnim nizim rezolucijama nekad radi za dz antialiasing :D U voznjama, akcijama i sl, razlika je nebitna... strategije i sl ... jebiga

edit: mozda bi bilo zgodno da neko ako zna objasni zasto na tft monitorima postoji nativna rezolucija, odnosno, zasto nije kao na crt monitorima? Sa tehnicke strane naravno
 
Poslednja izmena:
Nesto tu nije u redu. Ako je kartica X850 XT PE ,trebao bi da imas veci fps od 40 u skoro svim igrama.
 
Misko78 je napisao(la):
Zato necu preci na TFT nikada, trenutno imam Samsung 957p ali jurim neku iiyamu 22" jer srecom imam mesta.
A koju rezoluciju koristis na 957p 800*600 mozda? :p

@petarst Ma prodaj ti to i iskoristi pare za ps3+lcd tv kako bi driver rekao :)
 
Poslednja izmena:
ljudi cesto nisu svjesni da je razlika izmedju 1024*768 i 1280*1024 veca nego izmedju 800*600 i 1024* 768:

1024x768 = 786432 pixela
1280x1024 = 1310720 pixela

To ti je 1.66 X vise tacaka za render, dakle ako si prije imao 80 fps sad ces imati 48 fps (ako do kraja pojednostavimo racun i gledamo samo broj pixela). Jos kad dodas da u vecoj rezoluciji treba vise memorije za frame bufer, i ako imas ukljucen AA i sl..., frame rate se lako prepolovi.
 
možeš da kažeš kartici da ti zadrži pixel ratio i da ti u slučaju prebacivanja u niže rezolucije samo "cropuje" sliku. Da i dalje bude 1 prema 1, ali onda imaš efektivno manju rezoluciju. Na 244T imam i tu mogućnost, jer ni 7800gtx ne može baš da istera 1920 x 1200 u svim igrama, a sam monitor ima mod 4:3 koji daje 1600 x 1200 i imam dve crne štrafte sa strane i onda kao da vozim 20 inch monitor što je ok, a i niže rezolucije 1280 x 960 i 1024 x 768, koje su isti aspekt izgledaju vrlo dobro.... To što 1024 x 768 na TFT-u sa native rezolucijom izgleda loše, je zbog toga što je njemu odnos stranica 5:4, a interpolira 4:3 modove. Da su TFT napravili da ima odnos 4:3 ( a do danas se čudim čemu 5:4 i ko je to izmislio), odnosno 1280 x 960 (kao što su 15, 20 i 21 inch modeli) ne bi bilo tih problema...
 
Poslednja izmena:
@petarst:
Koji je monitor u pitanju?
Ovaj moj Viewsonic izuzetno dobro interpolira (reskalira u) sve nize rezolucije od 1280x1024. Ako tvoj to radi losije (jer je na primer neki jeftiniji model) vidi da li ti video karta podrzava mogucnost da ona radi reskaliranje umesto monitora (nVidija moze, ne znam za ATI) pa ce ti mozda 1024x768 izgledati bolje. Ako je monitor neki bolji vidi da li ima neku kalibraciju, Auto Image Adjust ili slicno.
 
audiofreak je napisao(la):
@petarst:
Koji je monitor u pitanju?
Ovaj moj Viewsonic izuzetno dobro interpolira (reskalira u) sve nize rezolucije od 1280x1024. Ako tvoj to radi losije (jer je na primer neki jeftiniji model) vidi da li ti video karta podrzava mogucnost da ona radi reskaliranje umesto monitora (nVidija moze, ne znam za ATI) pa ce ti mozda 1024x768 izgledati bolje. Ako je monitor neki bolji vidi da li ima neku kalibraciju, Auto Image Adjust ili slicno.


lamer question :S:
Kako se ovo namesta? Da li moze da se namesti da npr. ako igram u manjoj rezoluciji, da ni monitor ni graficka ne "razvlace" sliku tj. da na monitoru bude kao u prozoru. Imam nV6800GT i Samsung 713N, drajveri 82.12 ako nesto znaci...
 
UH polako momci, evo sad ovako monitor je HP1702 i ima auto adjust opciju.
Ne shvatam uopste o cemu pricate i jednostavno kad smanjim rezoluciju kao da se slika zamuljavi i sve postane onako neostro i bledo. Ne shvatam sta mogu da uradim da bih to promenio? Gde se vrsi reskaliranje i kako kod ATI-ja?
 
Poslednja izmena:
petarst je napisao(la):
Ovako imam monitor HP 17 TFT native res 1280x1024!
Eh sad problem je u tome sto sve igre imaju sad u toj rezoluciji FPS oko 40 pa i manje nego sa 1024 x 768 gde su oko 80 FPS na ATI 850 PE!
Kad se smanji rezolucija ta slika nije dobra i nije to to!
I sta sad , jedino pitanje koje mi ostaje je ili TFT ili FPS ?

A šta, malo ti 40 fps? Ljudsko oko ne može da registruje razliku između 30fps i 25000fps, tako da nemaš brige dok ne primetiš seckanje.
 
Non-Amateur je napisao(la):
A šta, malo ti 40 fps? Ljudsko oko ne može da registruje razliku između 30fps i 25000fps, tako da nemaš brige dok ne primetiš seckanje.

Ajde sad lepo izbaci iz svog nicka taj prefix "Non-" jer si sad lupio i ostao ziv. Milion puta je bilo rasprave na ovu temu, nemoj mesati framerate kod video zapisa, televizijskog signala i igara. Medicinski je dokazano da ljudsko oko razlikuje framerate do 81FPS, sve preko toga je isto.
 
A možda za neko vreme evoluiramo i do 120fps uz sve te PT, XT, GT, ULTRA zveri? U čemu je poenta? Razlika između 30 i 80 fps je toliko zanemarljiva da može da se dokaže samo medicinskim testiranjem. Sve dok u praksi nema vidljive razlike ne treba se opterećivati frame rate-om, 30fps je sasvim dovoljno za normalno igranje.
 
A-ha, al' kad bi se zezali. 85Hz i obavezna sinhronizacija tj. Frame Sync je jedini recept za potpuni uzitak. Svako ko se ne slozi sa tim ili jos uvek ima nVidia TNT grafiku (ili GeForce MX200) sa nekom krs 15-icom, ili je slep. Drugog objasnjenja nema!

PAL TV ima frame rate od 25, ali je mnogo vazniji Field rate koji je ustvari 1/50!!!
Dakle, slika na PAL TV-u se ustvar osvezava 50 puta u sekundi, ali po pola (svaka druga linija) i to je zapravo jedna pd prvih primenjenih (primitivnih) kompresija.
 
testthenext je napisao(la):
A-ha, al' kad bi se zezali. 85Hz i obavezna sinhronizacija tj. Frame Sync je jedini recept za potpuni uzitak. Svako ko se ne slozi sa tim ili jos uvek ima nVidia TNT grafiku (ili GeForce MX200) sa nekom krs 15-icom, ili je slep. Drugog objasnjenja nema!
Aha, znači ništa od uživanja na mom monitoru pošto je max. osvežavanje 75Hz. A dadoh silne pare za njega. Sa`ću da ga :crash:
 
Ovde je ipak subjektivni faktor presudan. Cinjenica jeste da je ogromna razlika izmedju 30 i 60FPS ALI nekome je 30FPS glatko igranje a nekome je, kao meni naprimer, 60FPS neki minimum za glatko igranje. Zato se neko zadovoljava sa ATI 9550 a nekome nije dovoljan ni 6800GT, opet ja kao primer :d


BTW. Ovo mi je 1000. post :cigar:
 
Non-Amateur je napisao(la):
Razlika između 30 i 80 fps je toliko zanemarljiva da može da se dokaže samo medicinskim testiranjem.

Neverovatno je koliko čovek može da trtlja o nečemu što tako lako može da proveri i uveri se koliko greši. Između 30 i 80 fps je subjektivna razlika ko dupe i oko, i to će 99% ljudi da primeti.
 
Falcon je napisao(la):
Ovde je ipak subjektivni faktor presudan. Cinjenica jeste da je ogromna razlika izmedju 30 i 60FPS ALI nekome je 30FPS glatko igranje a nekome je, kao meni naprimer, 60FPS neki minimum za glatko igranje. Zato se neko zadovoljava sa ATI 9550 a nekome nije dovoljan ni 6800GT, opet ja kao primer :d


BTW. Ovo mi je 1000. post :cigar:

Opušteno Sokole, u pravu si. Ja sam malo preterao jer više nisam ni izbliza gamer kakav sam bio. I dalje bacam pare na hardware, a igram svega par igara i to ne preterano zahtevnih pa i ne vidim razliku sa nekadašnjih 30fps i verovatnih 100 koje sada imam u PES 5, Fifi 2006, NBA2006 i par avantura koje igram. Inače imam već duže vreme ASUS 9800xt, koji piči isključivo na 1280x1024 (zbog 19" TFT-a), sa uglavnom svim mogućim detaljima, AA, AF uključenim, pa kad počne da secka ima da ga menjam.
 
Poslednja izmena:
Pa evo probao sam sad na counteru stavio max 30 a zatim 60,inache refresh rate monitora je 60hz,tako radi sa nvidia karticama u CS-u!
Na 30 fps-a ne moze da se igra na 60 je normalno,e sad me zanima,da li je kanter specifican ili ovo vazi za sve igre i bilo koji refresh rate,mislim na odnos fps/refresh rate,jer nisam do sada primetio da igre na 30 fps-a ovako seckaju kao kanter,a obicno igram na 85hz i 1024*768(ako igra dozvoljava 85hz)?!
 
Poslednja izmena:
Ja sam malo eksperimentisao i trenutno sve igre gde ima akcije igram u 1024x768 100Hz, osećaj glatkoće je neprevaziđen i ko god ne može da ga primeti je tjorav :)
Naravno, podrazumeva se da podesim detalje tako da mogu da izvučem tih 100FPS sa uključenim Vsync-om.
 
Somilic je napisao(la):
Pa evo probao sam sad na counteru stavio max 30 a zatim 60,inache refresh rate monitora je 60hz,tako radi sa nvidia karticama u CS-u!
Na 30 fps-a ne moze da se igra na 60 je normalno,e sad me zanima,da li je kanter specifican ili ovo vazi za sve igre i bilo koji refresh rate,mislim na odnos fps/refresh rate,jer nisam do sada primetio da igre na 30 fps-a ovako seckaju kao kanter,a obicno igram na 85hz i 1024*768(ako igra dozvoljava 85hz)?!
Recimo da se kod FPS igara to lako primeti jer su pokreti mnogo brzi. Nije ni cudo sto je osnovno pravilo kod snimanja kamerama da se kamera krece sto sporije, tj. koliko god da si planirao uvek 2x sporije. Podsecanja radi kamera snima 25 slika u sekundi i na TV-u ili u bioskopu samo spore scene izgledaju OK. Neki su se ovde cak zalili da im u bioskopu u nekim filmovima diskutabilnog kvaliteta usled brzog pokretanja kamere (hir novokomponovanih reditelja) slika "secka", tj videli su isti efekat kao ti u Counteru.
Ako si gledao film Doom u onom delu kada kamera predje u FPS primetices da se glavni junak krece jako sporo, da sporo gleda levo i desno, a sve zbog toga da ne dodje do tog efekta.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno