Šta je novo?

Dosadni Barton, da li je moguce?

kaptoxic

Slavan
Učlanjen(a)
29.12.2005
Poruke
35
Poena
309
Dosta sam trazio i citao po forumu (i drugim forumima) i naucio mnogo toga u vezi OC procesora. Posto imam velike probleme sa OC mog Bartona, a konkretne odgovore ne mogu nigde da nadjem odlucio sam otvoriti topic. Za sve koje imaju iskustva molim vas pomagajte jer stvarno ne znam u cemu je stos... Izvinite text je dugacak ali molim vas imajte snage i procitajte...

Konfa: MSI K7N2Delta-L, AMD XP Barton 2500+, TTVolcano7+(Cu hladnjak), 2x512mb Kingston VR, napajanje je Mercury 350W (dobio sa kucistem)...

Problem je sledeci: Nedavno sam zamenio moj BOX kuler sa gorepomenutim Volcanom. Sa BOX kulerom nisam mogao da podignem magistralu vise od 170Mhz a da sistem radi normalno. Sav srecan instalirao Volcano 7 (cak sam zrtvovao, iskljucio DVD-Rom posto nisam imao slobodan molex konektor :p ) i nadao se nekom ozbiljnijem overkloku. Posle instaliranja kulera resio sam da podizem magistralu pa stavio sam prvo 170, 175, 180 i tu negde preko 175 vec sam morao da podizem napon na procesoru jer sistem nije bio stabilan (nije ni usao u windows). Znaci da navedem sve: FSB/CPU 1:1, tajminge opustio na 3,5,5,10, CPU Interface na High-Performanse (ne znam da li ovo ima veze), napon DDR 2,6 i 2,7. Posle vise erora i resetovanja BIOS-a (da napomenem da nisam resetovao jumperom ClearCMOS jer po uputsvu pise da treba jumper za FSB da se vrati na vrednost 100Mhz ako se dogodi greska tokom overkloka, znaci stavio na 100mhz usao u BIOS ucitao default vrednosti, vratio jumper na 133/166 i pokusavao klokovati).

Saznao sam da sistem nije stabilan ni sa FSB na 195 pri setovanom naponu procesora 1,8V (pri citanjima iz PCHealth cak 1,85V!!!) a na 200Mhz nece ni u windows da udje. Temperatura CPU nije prelazila 50C (menjao sam i brzine obrtaja sa 3000 na 4000, mislim da temperatura nije problem). U nekim slucajevima kada udjem u windows ne prepoznaje graficku MSI 5200TD (probao sam i zakljucavanjem AGP frekcencije na 66Mhz). Verzija BIOS-a 6.00PG (flashovao pre par dana).

Procesor mi je otkljucan, jer u biosu mogu da menjam CPU Ratio i cim sam instalirao kuler probao sam i 12*170 i radilo je. Posle vise sati testiranja, menjanja vrednosti BIOS-a, reseta BIOS-a probao sam da spustim FSB da dignem mnozioc i zatekao problem! U BIOS-u sam menjao 11.5 i 12 dok procesor radi na 11*166, kao da nisam ni promenio!

WTF?! Vecina vas kaze da svaki barton moze da tera @3200+ sa BOX-om a Stormbringer je uspeo @3200 sa 1.575V! Pomagajte ako boga znate posto se dvoumim da razlupam ovu krsinu sa cekicem :crash:
 
imas los primerak procesora... batali...
 
kaptoxic je napisao(la):
Procesor mi je otkljucan, jer u biosu mogu da menjam CPU Ratio i cim sam instalirao kuler probao sam i 12*170 i radilo je. Posle vise sati testiranja, menjanja vrednosti BIOS-a, reseta BIOS-a probao sam da spustim FSB da dignem mnozioc i zatekao problem! U BIOS-u sam menjao 11.5 i 12 dok procesor radi na 11*166, kao da nisam ni promenio!

WTF?! Vecina vas kaze da svaki barton moze da tera @3200+ sa BOX-om a Stormbringer je uspeo @3200 sa 1.575V! Pomagajte ako boga znate posto se dvoumim da razlupam ovu krsinu sa cekicem :crash:

Odgovor je kratak i jasan: tvoj Barton nije otkljucan. I kod zakljucanih procesora imas mogucnost da u BIOS-u menjas mnozilac ali nakon reseta ce se on uvek vratiti na nominalnu vrednost na kojoj je i zakljucan, kao i tvoj.
Znaci, jedino sto ti ostaje je da dizes samo FSB sto ce naravno, kao sto si i sam primetio, rezultirati u manjim vrednostima OC-a koje mozes da postignes. Savetujem da u tvom slucaju ipak nepetljas sa naponom.
Ako ti je za utehu, nisu razlike izmedju 2500+ i 3200+ tako spektakularne...
 
imas los primerak procesora... batali...
Toliko o tome da SVAKI braton 2500+ moze bez frke @3200... Izgleda da sam imao srece sa procesorom :mad:

Odgovor je kratak i jasan: tvoj Barton nije otkljucan. I kod zakljucanih procesora imas mogucnost da u BIOS-u menjas mnozilac ali nakon reseta ce se on uvek vratiti na nominalnu vrednost na kojoj je i zakljucan, kao i tvoj.
Kada sam menjao CPU Ratio siguran sam da sam uzeo digitron i pomnozio FSB*mnozilac i dobio 11.5 i 12...
 
danijel00 je napisao(la):
imas los primerak procesora... batali...

...i jos goru plocu verovatno :d salim se (ili ne) ali ni meni ta ploca nece na 200FSB, najvise sto sam postigao stabilno je 196Mhz, a meni procesor jeste otkljucan i naravno da bi mi radio na 230x10 da moze, ali ploca se na 200mhz ponekad probudi, a najcesce samo zaglupi,kad se koristim jumperom kao i ti :)

inace sto se tice tvoje situacije, smejao sam se kad sam citao sta imas u kompu: drug mi je imao doskoro identicnu situaciju: K7N2 deltaL, barton 2500+, 2x256MB TwinMOS + V data i takodje napajanje 350W mercury - naravno CPU nije hteo na 200FSB nikako, cak mu se desavalo da se resetuje i na 166x11 - onako nasumicno. Posle je zamenio i napajanje (razmisli o toj investiciji, makar za buducnost) i uzeo LC 550W (nije bas chieftec, CM ili nesto slicno, ali je dobro) i sad mu barton radi na 3200+ bez problema. nije sve u hladjenju (usput on koristi obican TT Volcano 7 - znaci bakar+aluminijum, temperature idu do 55C), vazno je i napajanje i naravno ploca da bi se postigao cilj - 3200+

inace ploca je neopevani krsh, samo mi je zao sto to nisam ranije znao :(
 
kaptoxic je napisao(la):
Kada sam menjao CPU Ratio siguran sam da sam uzeo digitron i pomnozio FSB*mnozilac i dobio 11.5 i 12...

Ja sam te shvatio, da koji god mnozilac stavio u BIOS-u, da se opet sve vraca na nominalne vrednosti, tj 11 (mnozilac) x 166 (FSB) a to su vrednosti na kojima "radi" Barton. E sada, koliko se ja secam, BIOS vrati samo mnozilac na nominalnu vrednost a FSB ne dira zato ti stoji 166 posle restarta. Nakon clear CMOS-a, FSB ide na 100. Dakle, proveri otkljucanost tako sto ces staviti 12 x 166 i nakon restarta odmah opet udji u BIOS i vidi da li je ostalo na 12 ili se vratilo na 11, tako ti je najjednostavnije. Ako je ostalo na 12 onda je verovatno u pitanju ovo sto je u postu(vima) iznad...
 
Poslednja izmena:
Posle je zamenio i napajanje (razmisli o toj investiciji, makar za buducnost) i uzeo LC 550W (nije bas chieftec, CM ili nesto slicno, ali je dobro) i sad mu barton radi na 3200+ bez problema

'Ladno procesor "propevao" posle menjanja napajanja... Pa onda mozda ovo upali i kod mene... A i sumnjao sam u ovo "cudesno" napajanje :mad: .


Ja sam te shvatio, da koji god mnozilac stavio u BIOS-u, da se opet sve vraca na nominalne vrednosti, tj 11 (mnozilac) x 166 (FSB) a to su vrednosti na kojima "radi" Barton. E sada, koliko se ja secam, BIOS vrati samo mnozilac na nominalnu vrednost a FSB ne dira zato ti stoji 166 posle restarta. Nakon clear CMOS-a, FSB ide na 100. Dakle, proveri otkljucanost tako sto ces staviti 12 x 166 i nakon restarta odmah opet udji u BIOS i vidi da li je ostalo na 12 ili se vratilo na 11, tako ti je najjednostavnije. Ako je ostalo na 12 onda je verovatno ovo sto je u postu(vima) iznad...
E pa sad mi vraca mnozilac, stavim na 11.5 odmah nakon reseta udjem u BIOS on u settings stoji na 11.5 ali kada izracunam ispostavi se da je na 11 :wall: !

Btw koje napajanje preporucujete? Neka je >350W posto imam dosta kartica, 4 IDE uredjaja, planiram dodatne ventilatore i prelazak na neku 6800...
 
ne znam sta fali tom LC-u? evo imam ga i ja, nije mnogo skupo, u toku rada je hladno, ne cuje se, tesko je, a imam isto gomilu kartica (zvucna, modem, wireless), a dodacu i veci HDD i verovatno TV karticu i opet nece biti problema :)
 
Nikad mi nece biti jasna logika "kupujem jeftiniji procesor da bih ga overklokovao i postigao brzinu skupljeg", a onda kad se na to doda cena dobrog hladjenja, napajanja, ... ispadne maltene skuplje nego da se u startu covek otvori za brzi CPU.
 
ne znam sta fali tom LC-u? evo imam ga i ja, nije mnogo skupo, u toku rada je hladno, ne cuje se, tesko je, a imam isto gomilu kartica (zvucna, modem, wireless), a dodacu i veci HDD i verovatno TV karticu i opet nece biti problema
Razmatram naravno kupovinu ovog napajanja ali svako neka kaze svoje misljenje pa da lepo uporedimo, razmotrimo... tnx man btw :wave:

audiofreak je napisao(la):
Nikad mi nece biti jasna logika "kupujem jeftiniji procesor da bih ga overklokovao i postigao brzinu skupljeg", a onda kad se na to doda cena dobrog hladjenja, napajanja, ... ispadne maltene skuplje nego da se u startu covek otvori za brzi CPU.
Slazem se potpuno sa tobom. Ja imam ovaj komp vec neku godinicu i vishe tako da sam se tada dosta "otvorio" za procesor.... ;) A sada mi vise nego dobro dodje overklok.
 
Poslednja izmena:
Ako imas priliku, pozajmi od drugara neko kvalitetnije napajanje, recimo chieftec 300/360w, pa onda probaj... Barton 3200+ ipak trosi dosta W. Meni je bez problema radio na Chiefu 300w, ali sam tada u kompu imao samo graficku TI4200, i hdd i cdrw.
Znaci, drugo napajanje, sigurno ces moci vise da oc, ako ne, onda te mozda ploca zeza, tako da mozes da probas Bartona kod nekog ko ima NF7/NF7-S, ili na nekom Epoxu 8RDA+, 8RDA3+, i slicno.
 
Poslednja izmena:
prvo, promeni PSU, stavi kvalitenije/jache ( kao shto ljudi kazzu, LC Power je sada dobar izbor)

drugo, kad dizzesh FSB, na kom mnozziocu drzzish CPU? probaj prvo sa nekim niskim, tipa 8x, onda 10x, pa onda ako hocce i 11x...
mozzda cce i memorija mocci na vishe od default 200MHz ( nisi rekao, ali pretpostavljam da je DDR400), pa probaj i to.. s druge strane, dokle god je ispod svog fabrichkog takta nemash razloga da dizzesh napon na njoj..




pozdrav
 
nemozes da dobijes 200fsb zbog ploce, a ne zbog procesora!! ovo tvrdim zbog iskustva koje sam imao: moj bart je na msi kt4v radio na 181 fsb, kad sam ga zabo na abit nf7/s stvar je bila sasvim drugacija, radio je na 207 fsb ( obe ploce su napajane sa cieftec 420w)!!! sto se mnozioca tice nije to prva ploca koja kao prihvati promenu i nista. skini cpu-z u njemu ces imati stvarne vrednosti fsb, napona itd.
 
dobro, jeste MSI mushichav shto se tiche OC-a i ne mozze mnogo, ali K7N2Delta-L je NF2 plocha..


pozdrav
 
Imam i ja Bartona, ali plocu asus a7v8xx i mislim da to mnogo menja. Imam utisak da me dosta ogranicava ova ploca. Kada sam ga uzeo bio je 1.83, a sada je konstantno na 2.0. Promenio je sam sebi default vrednost mnozioca. Sada je konstantno 12x.
Nisam probao sa povecanjem napona, jer mi se ne zeza toliko sa ovom plocom.
 
I na kraju ces da kupis novo napajnje, plocu, memoriju, pastu... I skontaces da tvoj Barton ipak ne moze da ide na 2.2 Ghz, sto uopste nije cudno, bilo je mnogo slucajeva...

Ako imas kinte, kupi s754 platformu, a ako ne, nemoj nista da radis, ostavi na 2500+ i vozi ;)
 
Slazem se sa Zokom. Definitivno je plocha. Ja moj 2600+ barton na toj plochi nisam mogao normalno da teram preko 176MHz sada na abitu nf7-s radi 210 na def. naponu bez problema, sem ploche sve ostalo isto. Skini kuler pogledaj na procu kad je izashao i sve ce ti biti jasno. Jednostavno ta MSI ploca je 166 i tachka.
 
prvo, promeni PSU, stavi kvalitenije/jache ( kao shto ljudi kazzu, LC Power je sada dobar izbor) drugo, kad dizzesh FSB, na kom mnozziocu drzzish CPU? probaj prvo sa nekim niskim, tipa 8x, onda 10x, pa onda ako hocce i 11x...
mozzda cce i memorija mocci na vishe od default 200MHz ( nisi rekao, ali pretpostavljam da je DDR400), pa probaj i to.. s druge strane, dokle god je ispod svog fabrichkog takta nemash razloga da dizzesh napon na njoj..
Trenutno sam u potrazi za nekim dobrim napajanjem kod mojih drugara... Naravno prvo cu da probam neko napajanje pa ako proradi onda cu da predjem na kupovinu da ne bacam pare bezveze :p. Sto se tice smanjenja mnozioca nisam probao, jer sam se mnogo iznervirao sto sistem nije izdrzao sa postojecim setovanjima :wall: . Inace sry nisam napomenuo memorija je DDR400 (a BIOS defaults mi ucita odmah napon memorije 2.7V)

nemozes da dobijes 200fsb zbog ploce, a ne zbog procesora!! ovo tvrdim zbog iskustva koje sam imao: moj bart je na msi kt4v radio na 181 fsb, kad sam ga zabo na abit nf7/s stvar je bila sasvim drugacija, radio je na 207 fsb ( obe ploce su napajane sa cieftec 420w)!!! sto se mnozioca tice nije to prva ploca koja kao prihvati promenu i nista. skini cpu-z u njemu ces imati stvarne vrednosti fsb, napona itd.
Moze veoma lako da bude i ovaj slucaj (iako je NF2), ali moze da bude cisto do napajanja (suicide_samurai je resio problem menjanjem napajanja). Btw CPU-Z imam najnoviju verziju od pre par dana 1.31 (diskutabilno koliko je mereni napon CPU tacan u ovom programu)...

Imam i ja Bartona, ali plocu asus a7v8xx i mislim da to mnogo menja. Imam utisak da me dosta ogranicava ova ploca. Kada sam ga uzeo bio je 1.83, a sada je konstantno na 2.0. Promenio je sam sebi default vrednost mnozioca. Sada je konstantno 12x.
Koliko sam ja informisan, bolje je da teras FSB sto vise a mnozioc da ostavis cak i da smanjis, no neznam kako se u tvom slucaju ponasa sistem (ako te ne mrzi eksperimentisi sa setovanjima i probaj u 3dMark).

I na kraju ces da kupis novo napajnje, plocu, memoriju, pastu... I skontaces da tvoj Barton ipak ne moze da ide na 2.2 Ghz, sto uopste nije cudno, bilo je mnogo slucajeva...
Napajanje najverovatnije (ne samo zbog procesora vec sam se uverio da je kvalitetno napajanje isplativo i da pruza sigurniji rad svih komponenti - ispravite me ako gresim?), plocu cu da kupim najverovatnije sa novim procesorom (kada budem imao vremena -iliti para :D ), memoriju necu tako skoro da menjam(Kingston VR je izvanredan u poredjenju sa PQI modulima sa kojima su neki bez problema isli @3200+), pastu - AS5 stavljao neposredno pred :wall: (overclocking) zajedno sa Volcano 7+, sve lepo hladi...
 
Koje napajanje preporucujete?
 
mozda sam subjektivan ali preporucujem chieftec 420w. sto je sigurno, sigurno je. pricao mi ortak koji je serviser da je imao priliku da vidi spaljen gotovo ceo komp. zbog kvara na nekom napajanju 17 kategorije.....
 
zbog kvara na nekom napajanju 17 kategorije.....

Evo prvog (sigurno ne jedinog) primera da kvalitetno napajanje ipak utice na sigurnost i stabilnost. Svaka subjektivna a i objektivna misljenja su dobrodosla....
 
Jednostavno ako imas para kupi Chieftec ili Cooler Master. Jace od 400W jer posle kasnije kada budes radio upgrade mozes da ga zadrzis i dalje, a ako nisi u bas sjajnoj finansijskoj situaciji uzmi LC 550W ili neko i slabije. Meni radi moj barton i asus a7n8x-e/dl sa napajanjem od 350W (LC Super silent) pa ceo dan i noc i to bez ikakvih problema. A imam jos i 9800pro,DVDRW,DCRW,SATA 160Gb ...
 
H.U.D. je napisao(la):
dobro, jeste MSI mushichav shto se tiche OC-a i ne mozze mnogo, ali K7N2Delta-L je NF2 plocha..


pozdrav

da, ali nije abit (look in my sig :smoke: )

audiofreak je napisao(la):
Nikad mi nece biti jasna logika "kupujem jeftiniji procesor da bih ga overklokovao i postigao brzinu skupljeg", a onda kad se na to doda cena dobrog hladjenja, napajanja, ... ispadne maltene skuplje nego da se u startu covek otvori za brzi CPU

i najskuplji cpu moze jos :-devil-:

Stormbringer_bg je napisao(la):
Znaci, drugo napajanje, sigurno ces moci vise da oc, ako ne, onda te mozda ploca zeza, tako da mozes da probas Bartona kod nekog ko ima NF7/NF7-S, ili na nekom Epoxu 8RDA+, 8RDA3+, i slicno.

slazem se, prelaskom na LC 550 dobio sam i veci OC i stabilniji rad

Baraba je napisao(la):
Koje napajanje preporucujete?

CM ili LC
moj LC gura OC bartona, 3 hdd-a, 2 optike, 3 pci kartice, oc-ovan 6600, memorijama sam povecao radni napon (sto znaci i vece opterecenje napajanja) i ne znam koliko jos ventilatora. temp merim aerogate-ovom sondicom na resetki, pozadi (vazduh koji izlazi) i ne prelazi 30-31C :p
uostalom, vidi sta mi pise u sig-u.

:wave:
 
Poslednja izmena:
Sada ste me ubedili da je najbolji upgrade ustvari samo napajanje.
Ja imam 300w nemam pojma tacno koje.
 
Ajd i ja da zborim koju :D
Ja sam suicedeov prijatelj, i konfa je sledeca:
DFI NF2 U400S-AL; Barton 2500+;256V-data+256TwinMos (ddr400); Leadtek A6200TF@Ultrarom 6600;Nec 3540a;HDD Maxtor 80gb (j-Lo) LOL :D; Lucent Agere blah blah; Mx510; i od skoro LC Goldpower 550w Silent Giant V2. Cinimi se da je to to.
E sad pre toga sam imao gorepomenutog mercury-a od 350w, i nekim slucajem dodjem do Sky Star-a 2 cisto na koriscenje nebitno, i sobzirom da sam imao flat nisam gasio komp zbog heavy dl-a :D ali znam ko je gasio.
Kad mu udarim desable u Cpanelu za Skystar sve radi cim se malo optereti crash !!!
Pored toga overclock sa M350w oce radi kao ali prime nikako da prodje, mada ni stabilnost mu nije bila neka, tacnije oce da se loguje u win ali desava se da pukne i to vrlo cesto. Stoga ja pazarih tog cuvenog LC sto ga svi hvale i mogu ti reci da se nisam pokajao.
Procesor overclockovan na 2.2 stabilan ne bas extra, ali sumnjam na memoriju posto su cipovi krs. Racunar radi non stop zbog flat-a nije se blokirao, niti se resetovao znaci stabilnost je sto se toga tice besprekorna. U prime-u torture test hoce i radi nekih 45-50min onda se scuka ali to je najverovatnije zbog pomenutih modula. Cisto da napomenem sa Mercury-em test krene i posle minut max se scuka ili resetuje. Sto znaci cim je neko malo jace preopterecenje krk sistem pada.
Sta smo zakljucili: napajanje moze dosta toga da znaci a narocito zato sto imas kilo nekih uredjaja i logicno je da ne moze da izvuce jedno kinesko napajanje od 350w tako veliko opterecenje a kamoli OC. Nemoj pogresno da shvatis LC je daleko od vrh-a napajanja ali je za taj novac explozija znaci po meni nemas bolje. Svi ovde pricaju ener taj ener onaj, retko ko moze da izdvoji toliko para za tako nesto, sto znaci proveri prvo napajanje pa tek onda sumnjaj na losh primer bartona!!!
Eto toliko i nista vise ja ne znam, zoki kazi mi.... ljubsha livac :D
Pozdrav i vajda sam ti malo olaksao i pomogao oko problema!
o5 pozdrav
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanje.

Opasno ste me nalozili na jedno dobro napajanje. Imam svasta u kompu pa bi verovatno dobro doslo jedno dobro napajanje.
Imam 2 citaca, 2 hdd, graf., mod., 4ventilatora+1cpu.
Sta bi meni odgovaralo, recimo oko 40-50e.

I jedno glupo pitanje. Imam UPS. Da li ima veze snaga napajanja sa jacinom i snagom UPS-a? :D
 
Eno ga u oglasima Enermax 360W za 50evra... mislim da je to odlicna cena!
Pozuri dok ne ode.
 
Poslednja izmena:
Sada ste me ubedili da je najbolji upgrade ustvari samo napajanje.
U mnogo slucajeva se ispostavilo da jeste upravo ovako....

Eto toliko i nista vise ja ne znam, zoki kazi mi.... ljubsha livac
Znaci ti si Taj :D... Hvala sto si izneo i tvoj slucaj (mnogo slican mome). Spremam se sada za kupovinu novog napajanja tako da bi trebalo odskora da imam novo napajanje pa cemo da vidimo... Btw Ljubisha livac, 3 i po meeetra!!! LOL :D
 
Cemu uopste sluzi mnozilac i sta se njime postize? Koju on funkciju ima?
Znam ono za mnozenje sa fsb, ali nije valjda samo to? Ako je toliko vazna i fsb verovatno je i mnozilac.
 
Evo samo ukratko, ujutru rano ustajem (nemoj da mi zameris) a i neko ce valjda da ti detaljnije odgovori: Radna frekvencija procesora je proizvod FSB (iliti frekvencije magistrale) i CPU/BUS Ratio (iliti mnozioca). E sad koliko je koje vazno veoma je diskutabilno, neki podizu mnozilac (ako je otkljucan naravno) i cak smanjuju FSB da bi dobili vecu frekvenciju samog procesora, dok neki rade obrnuto - smanjuju mnozilac a dizu magistralu sto je moguce vise... Ovako overklokovani sistemi naravno ne daju iste rezultate u razlicitim uslovima (aplikacijama).
 
Nazad
Vrh Dno