Šta je novo?

Izbor banke i kreditne kartice

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

a c a

Uticajan
Učlanjen(a)
04.11.2003
Poruke
6,209
Poena
1,625
Moja oprema  
Laptop
HP 8570p
Mobilni telefon
Realme 8
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Sta izabrati?
1. varijanta: najbolji kreditni aranzman u zemlji
2. varijanta: najbolji moguci kreditni aranzman u zemlji plus mogucnost placanja preko Interneta i otvaranja raznih servisa tipa Bidpay i sl. za kupovinu na eBay-u i sl.
 
Raifessen Visa Revolving je najbolja za placanje na netu a ima i podjednake uslove kreditiranja kao Mastercard ili Vise drugih banaka. Kod same banke me jedino nervira to shto sve poslovnice rade do 17h, pa morash da idesh ili na trg Nikole Pashica ili u Merkator ako ti treba kasnije da neshto uplatish. Za isplatu se mogu koristiti automati. Ostalo je sve "na nivou", brzina uplata, redova ima kao i svuda, ali su vrlo brzi pa nikada nema mnogo chekanja. Uz tekuci rachun dobijesh i mogucnost elektronskog placanja...
 
Moram da se u potpunosti slozim za ovo, mada cekam da odem po Revolving, ali super radi jedino je mana sto para nikad dosta uvek je malo/
 
a kakva je procedura da mi neko u inostranstvu uplacuje pare na racun? :)
ono, ja ovde otvorim (recimo u pomenutom rajfajzenu neki devizni racun, uzmem kreditnu karticu, sta bi vec moglo da bude potrebno) i onda mi neko u inostranstvu uplacuje na racun (a ja trosim, je li :)). jel moze to uopste?
 
driver je napisao(la):
Za isplatu se mogu koristiti automati.

Mogu se korisititi, ali se ne isplati, jer su velike provizije, iz razloga da je kartica namenjena plaćanju roba i usluga, a ne podizanju gotovine. Uz sve to ide isplata max od 40% dozvoljenog kreditnog limita mesečno, odnosno 20% nedeljno.
 
jel bih mogao ja da izvadim mastercard i koja banka bih bila najbolja????
 
Mora da moze,ti imas racun sa koga placas karticom i cim legnu pare mozes da trosis....a pare moze da ti uplati bilo ko,ko ima broj tvog racuna ;)
 
Heinz je napisao(la):
Mogu se korisititi, ali se ne isplati, jer su velike provizije, iz razloga da je kartica namenjena plaćanju roba i usluga, a ne podizanju gotovine. Uz sve to ide isplata max od 40% dozvoljenog kreditnog limita mesečno, odnosno 20% nedeljno.

pojam velike provizije je relativna stvar (ono sto je nekome veliko ne znaci da je i drugima pogotovu ako mu je preko potrebno, uh al sam ovo srocio :zgran: ) i ovi uslovi nisu isti u svim bankama :-devil-:


Raiffeisen Bank
Mesečno održavanje računa 150 CSD
Transakcije
Podizanje gotovine -bankomati RBSM min 100 CSD ili 3%
Podizanje gotovine - bankomati u Srbiji min 150 CSD ili 3.25%
Podizanje gotovine -bankomati u inostranstvu min 3 EUR ili 3.00%
Podizanje gotovine -šalteri banaka u Srbiji min 200 CSD ili 3.33%
Podizanje gotovine - šalteri banaka u inostranstvu min 4 EUR ili 3.33%
Plaćanje roba i usluga u inostranstvu 1.00%
Plaćanje roba i usluga u zemlji bez naknade

PS
ako nekoga jos interesuje o Visa Virtuon karticama (moj prethodni post)
http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=92641
 
Poslednja izmena:
Ma provizija je u svim bankama slichna, osim toga shto recimo Delta (Banca Intesa) dere kada podizesh sa njihovih automata isto kao i sa tudjih, shto je bezobrazluk. U stvari, sva iskustva u vezi delte su mi losha (zena ima kod njih tekuci vishe godina), nikad nishta nije proshlo kako treba, i svako od zaposlenih tamo radi drugachije, odnosno vecina njih uopshte ne zna shta treba da radi.
 
Poslednja izmena:
kimi je napisao(la):
a kakva je procedura da mi neko u inostranstvu uplacuje pare na racun? :)
ono, ja ovde otvorim (recimo u pomenutom rajfajzenu neki devizni racun, uzmem kreditnu karticu, sta bi vec moglo da bude potrebno) i onda mi neko u inostranstvu uplacuje na racun (a ja trosim, je li :)). jel moze to uopste?

U banci otvoris devizni racun i trazis im instrukcije za slanje novca iz inostranstva (SWIFT ...), ondak taj papir posaljes (fax, mail) tome u inostranstvo i on sa tim odlazi u svoju banku i prebacuje ti novac na racun. E sada kreditnu karticu mozes da uzmes samo za dinarski tekuci racun, i to mislim jedino ako si u radnom odnosu tj. imas redovne prihode na tom racunu. Sa deviznog racuna kartice mislim da novac mozes da trosis jedino u inostranstvu i to sa debitne platne kartice (a mozda i ovo mora sa dinarskog, nisam bas siguran).
E sada mozda mozes da odes u banku pa da vidis ako imas npr. redovan devizni priliv, neko izdrzavanje ili penzija iz inostranstva koja ti redovno stize na devizni racun, pa ondak oni to da ti automatski transferisu na dinarski za koji uzmes kreditnu karticu.
 
Račun za VISA Revolving kartice može da se plati i u pošti uz proviziju od 1% (za uplatu od 3000 dinara pošta uzima 30 dinara).

Možda glupo pitanje, ali kako se podiže lova sa ove kartice na automatu? Rečeno mi je da može, ali nikad nisam ni probao...
 
skydiver je napisao(la):
U banci otvoris devizni racun i trazis im instrukcije za slanje novca iz inostranstva (SWIFT ...), ondak taj papir posaljes (fax, mail) tome u inostranstvo i on sa tim odlazi u svoju banku i prebacuje ti novac na racun.
I čim ti novac stigne odeš u opštinsku poresku upravu i prijaviš prihod iz inostranstva uz plaćanje 20% dobijene sume na ime poreza. Ili ti pošalju iz inostranstva overenu potvrdu da se radi o poklonu, rodbini... ne znam tačno kako to ide...

Što se tiče kartica, ako imaš dinarski i devizni tekući račun možeš plaćati karticom i ovde i napolju, ako na odgovarajućem računu zafali para banka prebaci sa onog drugog, tako je bar u mojoj banci. Iako se ne može konvertovati bez ličnog prisustva sa dinara u devize to iz nekog razloga rade automatski ako platiš napolju a ovde imaš samo dinare. Obrnuto ide bez problema, čak ni kurs nije zelenaški...

Gorepomenuta ograničenja su vezana za neke propise oko pranja novca, poreza na prihode i sl.
 
Zar to neko proverava za fizicka lica?
 
uh bre sad ste me napalili na Raiffeisen - VISA revolving kreditnu karticu :)
sad sam pricao sa operaterima i naravno sve je bajno i sjajno, ali me interesuju vasa iskustva!
kolika je kamata na ostatak duga koji se prenosi od prethodnog zaduzenja?
p.s.
dobro mi je sto se pored osnovne kartice dobijaju i dve dodatne ;)
 
Ima jedan zaje* koji vam ne kazu a iskusio sam ga na sopstvenoj kozi. Naime u inostranstvu a pogotovo u Americi (tamo sam imao prilike da je koristim) kartica nekad radi a nekad i ne.
Ali, svaki pokusaj naplate, pa makar i neuspesan se racuna. Naime, banka onda ta sredstva smatra rezervisanim i skida sa limita narednih deset dana dok nije sigurna da transakcija nije obavljena. Tako vam kartica na kojoj imate novca ostane u rukama kao beskorisno parce plastike.
A tuzno je posmatrati ostale kojima kartice ferceraju bez greske.
 
Cekajte, ja imam priliku da izvadim Master i Vizu Alternu kod Societe General, hoce li to moci da se koristi za online placanja?
 
skydiver je napisao(la):
Zar to neko proverava za fizicka lica?
Po zakonu fizičko lice koje prima prihod iz inostranstva podleže oporezivanju. Čuo sam za momka koji je pisao strancima softver, neko vreme ga niko nije dirao, pa je onda platio kaznu 300k dinara. Ne verujem da je to nešto redovno ali treba se raspitati i bar obezbediti potvrdu da je poklon u pitanju... a mislim da za par stotina dolara i ne podleže toj obavezi.

Znam kako je za prihode od kapitalne dobiti (verovatno je slično): prijavljuju se u roku od 15 dana, ako se ne prijave pa te ulove plaća se kazna 20-50k dinara plus sav zaostali porez uvećan za rast cena na malo u međuvremenu. Još mogu teoretski da nabace neprijavljenu delatnost, firmu, prostor, telefon... svašta se zbiva u ovoj državi.
 
Revolving Mastercard kod Nacionalne Stedionice. Odlicno funkcionise na netu, minimalni iznos za uplatu je 10% od potrosenog... naknada za podizanje na bankomatima je 1,7% ako se podizu dinari, a mislim 3% ako je na bankomatu neke druge banke. To i nije bas toliko strasno. Ako primate platu preko Nacionalne, limit je 3 prosecne zarade i uvecava se ako cesto koristite karticu (meni se za 10 meseci koriscenja limit uvecao za dobrih 100 evra). Kamata je nesto oko 2% mesecno (izadje ispod 2%). Transakcije u devizama se obracunavaju po srednjem kursu na dan kada uplacujete racun (zaduzenje).

Ax, da ako ste deponent Nacionalne Stedionice, treba vam samo zahtev, zadnji tel. racun (naravno racuna se da primate platu preko njih) i dobijate karticu besplatno, za oko 14 radnih dana... nikakvi troskovi za odrzavanje, nikakva clanarina i sl.
 
Poslednja izmena:
ako vas nesto interesuje za nacionalnu stedionicu pitajte radim tamo. :d
 
face je napisao(la):
Cekajte, ja imam priliku da izvadim Master i Vizu Alternu kod Societe General, hoce li to moci da se koristi za online placanja?

Hoće.

Ali bolje je da u tu svrhu izvadiš kod njih Visa Classic karticu. Naime, sa Masterom i Visa Alternom neko ko se dokopa broja kartice može da te ojadi do visine ukupnog limita.

Sa Classic Visa karticom, međutim, transakcija uspeva samo ako imaš para na tekućem deviznom računu. Njega možeš da držiš na nuli, a da devize prebacuješ sa deviznog štednog računa (preko Vocalia servisa) onda kada nešto nameravaš da kupiš.
 
ZorMi je napisao(la):
I čim ti novac stigne odeš u opštinsku poresku upravu i prijaviš prihod iz inostranstva uz plaćanje 20% dobijene sume na ime poreza. Ili ti pošalju iz inostranstva overenu potvrdu da se radi o poklonu, rodbini... ne znam tačno kako to ide...

Što se tiče kartica, ako imaš dinarski i devizni tekući račun možeš plaćati karticom i ovde i napolju, ako na odgovarajućem računu zafali para banka prebaci sa onog drugog, tako je bar u mojoj banci. Iako se ne može konvertovati bez ličnog prisustva sa dinara u devize to iz nekog razloga rade automatski ako platiš napolju a ovde imaš samo dinare. Obrnuto ide bez problema, čak ni kurs nije zelenaški...

Gorepomenuta ograničenja su vezana za neke propise oko pranja novca, poreza na prihode i sl.

Meni mesechno lezu devize na Zepter rachun i nishta ne oporezuju, placam 30 din na 100 evra ako podizem u evrima, u dinarima nishta.

Shto se tiche ovog placanja u inostranstvu, ne postoji domaca kartica koja radi svuda, pogotovo je glupo ochekivati da radi u americi bez problema. Po evropi radi i obichan maestro recimo, ali USA je druga pricha. Ali bitno je da se revolving moze koristiti za placanje na netu, i od 5-6 totalno razlichitih sajtova nisam problema nikakvih imao, ukljuchujuci i paypal...
 
Poslednja izmena:
Toxic, uslovi su ok. Barem što se mene tiče, za druge ne znam.

LM, ja imam limit od 25000. Kamata na ostatak duga je do sad bila 2%, a od početka godine (tačnije, od početka ovog obračunskog perioda) povećana je na 2.5%. Minimalna uplata iznosi 10% potrošenih sredstava i može da se uplati kako u RB poslovnicama, tako i na šalterima Pošte. Provizije kod Pošte je 1% uplaćenog iznosa.

Primjer: ja na 20630.55 dinara imam ukupno 472.60 "pretplate", od čega je naknade za vođenje računa 150.00 dinara, redovne kamate 85.42 dinara i zatezne kamate 237.18 dinara.

E, sad ako je to nekome mnogo, onda...

Još par informacija. Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje kartice ne mora se otvarati tekući račun kod RB-a, a isto tako se ne može ni saznati koji iznos će ti odobriti. Žena koja je meni završila karticu mi je rekla da ne postoji pravilo kod određivanja iznosa - u prevodu koliko je nekome bio dobar dan, toliko ćeš i ti dobro da prođeš. Kaže da se dešavalo da ljudima koji mjesečno primaju preko 50000 dinara plaće, odbiju karticu ili im odobre 10, 15 ili 29 hiljada dinara, ali isto tako su ljudima koji imaju plaću 10 hiljada odobrili 25000 dinara "kredita".

Primjer: Ja sam na 16000 dinara plaće dobio 25000 dinara "kredita".
 
@Castor
limit je obicno 1/3 plate puta 12 meseci sto nije pravilo tako da je tvoj limit potcenjen ako nisi podizao kredite i ako nisi nekome zirant za kredit jer ti sve to ulazi u limit :)))))))))

@ZorMi
Sve transakcije preko 10000€ (i u din ali mislim po kursu kad je odluka donesena nesto preko 600000din) se prijavljuju tj banka je duzna da ih prijavi pa ako je taj programer imao neku uplatu vecu od toga onda i nije cudo sto je nagrabusio

placanje u dezivama samo u inostranstvu jer kod nas je to zabranjeno :))))))), a ako placas devizama iza grane oni ti skidaju sa deviznog racuna ako imas a ako ne onda sa dinarskog po kursu po kom i prodaju devize. Kamate umeju da budu razlicite za razlicite klijente :))))), a siguran sam da zmaj011 ima manju kamatu nego klijenti nacionalne stedionice :D :O

uz svaku kreditnu karticu mozes dobiti i dodatne kartice (do 2 komada) samo je pitanje da li banka naplacuje izdavanje istih (obicno 300din) i da li si toliko hrabar da jos dvema osobama das da ti arce racun :smash: :wall:
 
Poslednja izmena:
alde ljudi nemojte spamovati !
izbor banke i vrste kredita, tj. kreditne kartice je svakako (barem kod nas) moderna tekovina i time smo jednu stepenicu blize evropi i svetu !!

Izabrati istu, sa najmanjom kamatnom stopom i najboljim uslovima za otplatu kredita je nesto sto ti kasnije moze doneti ustedu prilikom kupovine, pa zamisli sta, hardware-a !!

Mislim da je tema usko vezana za IT !
 
Što se tiče uplata iz inostranstva, dva najčešća slučaja: neki gastarbajter šalje pare (proveriti ono oko potvrde za poklon) ili lokalni programer radi za strance neki web dizajn i slično a oni mu šalju honorar.

E ovaj drugi slučaj je vrlo vezan za IT i forum. Banka neće odbiti porez na takav priliv (automatski odbija samo na isplatu kamata) nego mora posebno da se prijavi u opštini, ili bar kome to treba neka se dobro obavesti kakvi su rizici. Uplate (ne samo iz inostranstva) preko 10k evra se zaista automatski prijavljuju organima, ali i sitni prilivi spolja ostavljaju neke tragove za koje se poreska uprava može zainteresovati.
 
Meni samo nije jasno koji crni porez ja moram da platim ako sam radio za strance preko nekog sajta.
Taj sajt mi uzima svoju proviziju, za svaki wire transfer placam $25 + koliko uzme moja banka. Kako da primam penziju iz inostranstva. Ne bi valjda morao i tad državi da plaćam porez. Nešto mi tu nije jasno.
 
E pa ovako drugari.

Posto sam zaposlen u Raiffeisenu (samo nemojte da me spamujete sada), evo malo zvanicnih informacija.

Od Nove godine za Visu Revolving kamata ce biti 2,5% na mesecnom nivou, mesecno se placa 10% od iskoriscenosti limita, dobijate SMS poruku kada izvrsite placanje o tome kolika je uplata i koliko vam je ostalo na racunu. Sto se tice dobijanja ukupnog limita, nema veze sa istinom da se on dobija na osnovu toga kome je kakav dan, vec se dobija tzv skoring sistemom koji u sebi sadrzi gomilu podataka (plata, mesto u firmi, ukupna dosadasnja zaduzenost itd).
Sto se primanja novca iz inostranstva tice, provizija je 0,3% ili 300 csd bez obzira na iznos i moze se podici odmah cim stigne. U normalnim situacijama novac stize za 2 dana.

Sto se tice nemogucnosti placanja u Americi, nema sanse, jer sam ja najnormalnije placao u USA, kao i neki moji drugari. Moguce je da je nesto bilo sa sistemom i da nije mogao da funkcionise kako treba.
Eto toliko. Ako imate jos pitanja, slobodno pisite.
PS. Ovim putem ne zelim da reklamiram mesto gde radim.
 
Pharos je napisao(la):
Meni samo nije jasno koji crni porez ja moram da platim ako sam radio za strance preko nekog sajta.
Nisam stručan niti sam to radio, pa evo prenosim citat od nekog ko se valjda razume:

- Otvoriš devizni račun
- Zatražiš od službenika da ti da SWIFT instrukciju za tvoj račun
- Pošalješ ovo poslodavcu i čekaš na rezultat

Ako je iznos iole veći (nisam siguran za limit, mislim da je preko 300$), banka je dužna da prijavi Narodnoj Banci Srbije ovakvu doznaku iz inostranstva. Pri tome, to može da se tretira kao:

1. Poklon, kada pošiljalac treba da dostavi potvrdu o tome na tvoju adresu (obično overenu u njegovoj opštini).

2. Honorar (ako nemaš gornju potvrdu)

2.1 Ako imaš potvrdu od poslodavca da je na taj honorar plaćen porez kod njega, i ako SCG ima ugovor sa tom zemljom o neplaćanju duplog poreza, onda super.

2.2 Ako nemaš, onda si dužan da u roku od 8 dana svojoj poreskoj upravi (u tvojoj opštini) platiš 20% primljenog iznosa na ime poreza na prihod (i eventualno na kraju godine još 10% na ono što je preko iznosa koji država propiše kao maksimum za neoporezivanje)

Recimo, Komercijalna banka redovno zove posle velikih uplata (> 500$) kući da te pita da li je to poklon ili prihod.

Inače, kada ti stigne prihod, plaćaš i neki procenat banci, za izvršenu uslugu.

Komercijalna: 0.5%
SocGen: 0.5% - 1%
Delta: trenutno 0% (promotivni period do septembra)
 
Pharos je napisao(la):
Meni samo nije jasno koji crni porez ja moram da platim ako sam radio za strance preko nekog sajta.
Taj sajt mi uzima svoju proviziju, za svaki wire transfer placam $25 + koliko uzme moja banka. Kako da primam penziju iz inostranstva. Ne bi valjda morao i tad državi da plaćam porez. Nešto mi tu nije jasno.

pa na svaku dobit se placa porez bilo da prodajes neku robu ili uslugu ia najbitnije je gde primas pare tj gde ti ih uplacuju, na penziju se ne placa jer si dosta placao dok si radio i to ti nije dobit nego uzivas u plodovima svog rada :p . Kao sto svako ko prima platu tj njegova firma najverovatnije placa porez na istu (bruto i neto plate i svi onio doprinosi i sl.) a naravno ako predjes famozni godisnji limit opet platis porez na dobit na kraju godine :-devil-:
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno