Šta je novo?

Par pitanja oko sledeceg: mp3 vs Audio cd

opusten

Slavan
Učlanjen(a)
15.08.2004
Poruke
261
Poena
320
Kada sam skoro prebacio cd audio u mp3 i reprodukovao takav zapis, dosao sam do zakljucka da je razlika u kvalitetu zvuka izmedju ova 2 zapisa ogromna (znao sam da razlika postoji ali sto je mnogo - mnogo je).
Generalno se radi o tome da bih hteo da audio diskove prebacim na neki prakticniji medij (DVD) ili u neki prakticniji oblik (mp3 ili slicno) a da ne izgubim toliko na kvalitetu zvuka.

Interesuje me sledece:

1. Postoji li nacin da se muzika prebaci u digitalni oblik (sa malo ili ni malo kompresije), a da se barem zadrzi veci deo kvaliteta zvuka sa cd-a? Postoji li neka kompresija (mp3 ili neka druga) koja bi bolje sacuvala kvalitet zvuka?

2. Da li je wav koji se napravi ripovanjem cd-a, istog kvaliteta kao na cd-u?

3. Da li je moguce i kako, prebaciti vise audio cd-ova na jedan dvd, a da se opet zadrzi kvalitet audio zapisa? Da li tako narezan disk moze da se cita u dvd citacu za racunar? Kakav je to onda zapis? DVD-Audio?

i jedno sporedno pitanje:
4. Ako sprovedem zvuk u digitalnom obliku do 5.1 zvucnih sistema (recimo preko spdif-a), dekoder pretvori digitalni signal u analogni i salje zvucnicima. Da li se ti dekoderi razlikuju po kvalitetu od sistema do sistema ili je to isto i kod sistema od 150 eura i kod sistema od 1000 eura?
 
1. postoji i to mozes da ucinis bez gubitaka pomocu FLAC- Fffffffnesto Loosless Audio Codec, ili monkey audio codec-a. Licno koristim FLAC jer nisam uspevao da nateram Winamp da radi sa MA.

2. Nije, javice se neko od audifila da ti objasni zasto kopija nikad nije ista sa originalom. (ima veze sa dinamikom zapisa)

3. Zavisi hoces li slusati taj DVD samo na racunaru ili hoces da ubacis disk u neki DVD player pa da slusas mjuzu bez kompa. U prvom slucaju samo iskopiras na DVD Flac file-ove koje napravis i slusas, drugi cini mi se da moze ali bolje sacekaj da ti neko drugi to potvrdi ili opovrgne.
 
Poslednja izmena:
Koji program koristis za prebacivanje u MP3 i koji bitrate? Lame MP3 encoder sa VBR high koji ne ide ispod 192Kbit je moj standard za prebacivanje u mp3, a ako zaista zelis lossless format, onda je i moja preporuka FLAC.
 
Poslednja izmena:
koristim winampov integrisani kompresor za mp3. Probacu FLAC.
 
Monkey's audio ( http://www.monkeysaudio.com/ ). U pitanju je losless kodek koji možeš da skineš sa njihovog sajta (besplatan je) i onda puštaš muziku iz čega hoćeš.
 
@bruyoni
Monkey ima malo bolji stepen kompresije i malo je brzi od Flac-a + ima fin korisnicki interfejs, a ne vidim nikakav problem sa WinAMP-om, tj. plugin (in_APE.dll) se instalira automatski kad instaliras Monkey Audio Compressor. Postoji i plugin za Nero (nxMyAPE.dll), tako da je pokrivenost odlicna. Uz CUE Player plugin za WinAMP i veliki APE, WAV, FLAC... fajlovi bivaju podeljeni na track-ove sa sve imenima pesama iz CUE sheet-a...


@opusten
1. Bilo koji lossless codec za kompresiju ocuvava 100% informaciju iz originalnog WAV-a, tj. iz kompresovanog formata moze da se povrati originalni WAV. Velicina kompresovanog materijala je od 40% originala kod klasike, do nekih 60% kod rock diskova. Monkey Audio (APE) mi se cini kao najbolje resenje i bas sam ovih dana narezao nekih 100+ kompresovanih image-a AudioCD-a na DVD-e. Koristio sam sledeci format: jedan veliki APE fajl + .CUE sheet sa imenima numera. Jako prakticno za koriscenje u WinAMP-u i rezanje AudioCD-a u Nero-u.

2. Generalno, poenta je u tome da Audio CD kao standard nema nikakav ECC (error correction codec) za detekciju i ispravljanje gresaka (na osnovu nekog parity-ja ili CRC-a), tj ne postoji nacin da se sa 100% sigurnosti utvrdi sta je na disku zabelezeno. To je tzv. RAW (sirovi) format koji sadrzi samo podatke i markere za pocetak i kraj track-a i diska. U praksi, ako je disk kvalitetan, razlika od nekoliko stotina, pa i hiljada bitova (ako je uopste i ima) nema sanse da se oseti.

3. Image-e AudioCD-a koje sam do sada vise puta pomenuo rezes na DVD kao obican data disk i koristis ih kao da na njima imas mp3 muziku, ali pravi kvalitet dobijas tek kad ih narezes na CD-e i slusas na nekom HI-FI CD plejeru.

4. DAC-ovi direktno uticu na kvalitet DA konverzije i ni pod razno nisu u svim uredjajima isti. Ta oblast je cela nauka...






Sto se tice MP3-jke, Lame codec na 192kbps VBR je prilicno dobar format i njegovim koriscenjem razlika izmedju mp3 i originala nije ni pod razno ogromna.

Na vecem bitrate-u Lame spada u "lossy" kompresore, tj. razlika u kvalitetu izmedju originala i kompresovanog materijala je vrlo, vrlo mala...
 
Ma znam za monkey da ima malo jacukompresiju ali nije mi o glavu ta 2% kad u flac bacam samo neke stvari zanimljivu klasiku, ambijental, Ninu Simone, Sabana Bajramovica i Boru Dugica i ostale moje tripove koje volim da cujem, za ostalu boraniju postoji Audi Catalyst i VBR na hi :p
Ma znam ja da on treba da se integrise sa winamp-om, on otvori fajl i krene da pusta muziku (vidim jer daje vreme) ali iz zvucnika tisina i nesto suma. Kad sam birao morao sam flac a sad me mrzi da se prebacujem. A sad se i onako nesto neckam na ADSL kod sezama pa videcemo mozda pocnem i u Flac i MA da skidam sa neta :guitar:
 
Poslednja izmena:
Ja koristim Wavpack. Jeste možda komplikovaniji za instaliranje (nije takav da samo pritisneš OK i sve instalirano, ima malko da čeprkaš), ali je sasvim u redu i mislim da nešto "jače" (reda veličine par procenata) i za nijansu brže kompresuje nego FLAC.

U suštini svi ovi lossless su slični formati, a zvuče isto - kao wav.


Ako 'oćeš da gomilu wav-ova prebaciš na jedan DVD (a da bude pritom čitljiv u standalone uređajima) ima i opcija za to. Ulead je napravio program, mada sam odustao da se bakćem i ispitujem kako šljaka. Najracionalnija varijanta za kompujter je lossless i foobar2000 kao plejer. Svira verovatno sve lossless formate koji postoje. Nije lep, nema skinove, ali je funkcionalan.
 
Poslednja izmena:
WavPack se meni vuce nenormalno...:trust: WinAMP-u treba >30 sekundi da pusti pesmu. Posle ide OK... Ne daj boze da je ceo CD skinut kao jedan fajl, to traje i vise od minut.
 
Jel? Čudno. Moj (običan) Athlon 1200 sa 384 MB RAM-a i novijim Winamp-om ih lagano i brzo pušta. Foobar2000, sa druge strane, naprosto uživa sa 24/96 formatom, bez problema.

Najzad FLAC, Wavpack, Ape... su stvari ličnih preferencija, sve bi to trebalo da je isto...
 
Nesto kod mene ne stima sa WavPack-om... :trust: Pazi nebuloze kad brisanje .WV fajla iz Total Commander-a zaglupi masinu i traje skoro minut??? :S: Ni sa jednim drugim tipom nemam tih problema...
 
Što bi se reklo: nešto ozbiljno ne valja sa tvojom instalacijom. Da li si probao novu verziju i da li si probao negde drugde da ga instaliraš, a javili se slični problemi? Ja nemam nikakvih, a dobra strana wavpacka je što postoji i plugin za Nero, za direktno rezanje u audio disk...
 
Poslednja izmena:
Nista nisam instalirao...
Skinuo sam sa neta plugin za WinAMP (kopnuo ga) i DOS softver za enkodovanje/dekodovanje, a to sa brisanjem i sa otezanim pristupom je bilo i pre svega toga... :trust:


Plugin za Nero/WinAMP postoji i za Monkey (APE) i za FLAC, pa to nije nikakva prednost, a APE ima bolju kompresiju. ;)
 
E, onda je to nešto novo, pošto ga ranije (plugina za direktno rezanje) nije bilo za FLAC.
Za Ape ne znam, nije mi se svidelo ime kompresora. :S:

Ovo su lepe vesti...

Pa ništa, da se sve to transkodovati. :eyebrows:
 
Poslednja izmena:
sve zavisi na cemu slusas, za vrh zvuk na vrh sistemu lossless sve ostalo... mp3
 
Nazad
Vrh Dno