Šta je novo?

LFS + aDSL = "Lag" (???)

Daki77

Čuven
Učlanjen(a)
07.01.2004
Poruke
188
Poena
620
Pre svega jedna napomena (i eventualno izvinjenje) moderatiroma - nisam bio siguran gde da smestim ovu temu...na kraju se ipak odlucio za ovaj podforum (iako bi tema mogla da bude i u nekom drugom...)...ukoliko joj ovde nije mesto, nadam se da ce biti prebacena...jos jednom uz veliko izvinjenje!

Napomena-2: Sem problema koji cu dole navesti, napominjem da vec neko vreme nemam apsolutno nikakvih problema sa aDSL internetom (provider je Sezam), sa protokom, pingovima, konektovanjem...dakle, sa te strane gledano, sve je u najboljem redu.

Probacu da budem sto detaljniji, jer polako ostajem bez nerava, a vec sam ostao bez ijedne ideje kako bih mogao da resim problem, tim pre sto apsolutno niko od ljudi sa kojima "vozim" nema ovakav problem, niti sam guglanjem mogao da pronadjem ista slicno u vezi sa bilo kojom online igrom... Dakle, radi se o online igranju Live for Speed-a i pojavom "beskonacnog" lag-a (ne znam kako bih ga drugacije opisao...) posle izvesnog vremena. Pri konektovanju na neki domaci LFS server, ping je sasvim korektan i otprilike ISTI kao kod vecine drugih korisnika - 30-40 ms. Sve radi "bez greske" do nekih, PO PRAVILU, 35-50 minuta (znaci problem se pojavi UVEK u ovom vremenskom "prozoru"). Tada pocinju ostali korisnici da mi laguju (naravno, i ja njima...), i to traje mozda minut ili dva, posle cega se svi potpuno "izgube" i u samom LFS-u mogu ocitavati lag sa svim igracima (to ide 10....100...ako imam dovoljno strpljenja docekam i 1000 SEKUNDI...!!!!!). Dakle, meni NIKADA ne pukne veza sa serverom, ja OSTAJEM KONEKTOVAN na server, ali jednostavno vise ne "vidim" nikoga u "igri", niti iko "vidi" mene! Meni se prikazuje kao da SVI ostali "beskonacno" laguju, a zapravo je problem kod mene...a s'obzirom da je ovo u oba smera, lag se ocigledno javlja i pri upload-u i pri download-u podataka (opet napomena - koristim izraz "LAG" samo u odsustvu nekog boljeg, jer realno ovo prestane da bude lag (kasnjenje), jer podaci o pozicijama na stazi drugih igraca UOPSTE ne stizu, niti drugim igracima stizu podaci o mojoj "poziciji"! Ipak, ovo je samo delimicno, jer "chat" sa ostalim korisnicima radi normalno, podaci o mojim postignutim vremenima rade normalno...kada prodjem kroz "cilj", moje ukupno vreme voznje se svim ostalim korisnicima prikazuje normalno! Malo sam sada ovo konfuzno srocio...ponovicu - UOPSTE nema "razmene" podataka o POZICIJI na stazi, ali svi ostali podaci idu normalno! Ovo se desava SA SVIM serverima, ne samo domacim na kojima najcesce i "vozim" (organizacija u LFS-u je takva da postoji jedan master server i puno "lokalnih" koji su povezani sa masterom...ne znam kakva je organizacija u ostalim igrama, stvarno nista drugo ne igram, ali pretpostavljam da nije mnogo drugacije od ovoga...). Pokusao sam da u command prompt-u pingujem ip adrese kako domacih "lokalnih" servera na kojima vozim, tako i master servera, ali i posle visecasovnog pingovanja, na ovaj nacin se problem NE javlja - npr. ping do gore pomenutog servera je bio oko 30ms i posle 5 sati! Kada ovaj problem nastane u samoj igri, pokretanjem BWMeter-a mogu videti da neki protok podataka i dalje postoji...imam utisak da je on manji nego kada je "sve u redu" (u prvih pola sata) ali za ovo vec nisam siguran, jer LFS generalno zahteva jako mali ukupni protok. Resenje je JEDINO da se diskonektujem sa servera, i cim se ponovo konektujem, sve je ponovo u najboljem redu, do narednih pola sata, kada sve ponovo pocinje (ovo je dovoljno uraditi BEZ ponovnog pokretanja internet konekcije)!

U pocetku sam mislio da je problem sa mojim net-om...onda sam skinuo poslednju verziju LFS-a i problem je nestao....na 10 dana (tada sam mislio da je bio bug i softveru, koji je u novijoj verziji ispravljen)...nakon tih 10 dana se sve ponovo javilo! Probao sam sa ponovnim instaliranjem te poslednje verzije u nadi da ce sve to nestati makar na neko vreme, kao sto se i prvi put desilo, ali ne - i pored nove instalacije igre, problemi su ostali. Kako je rekao jedan moj prijatelj, onako laicki posmatrano, kao da se posle tih 35 ili koliko vec minuta "nesto napuni" i onda pocinju problemi! Sada vise ne znam sta da mislim....da li je problem u softveru, mojoj konekciji, mom internetu generalno, nemam pojma...kao sto vec rekoh, potpuno sam bez ideje i bez resenja!

Jos par napomena:
-OS je Windows-XP Pro, SP-1
-procesor je Intel Pentium na 2.4GHz; 512MB RAM
-koristim Conexant-ov USB aDSL modem
-imam instaliran Zone Alarm Security Suite (ver.5.1.011.000) koji aktiviram samo kada mi je to potrebno - nijedan od ZA procesa NE RADI u pozadini
-imam instaliran Norton Antivirus 2002 koji aktiviram samo kada mi je to potrebno - nijedan od NA procesa NE RADI u pozadini (ili bar ne radi kao zaseban proces - mozda jedino u okviru nekog "obaveznog" win procesa, sto meni nije poznato...)
-svaki od programa (Hijack This, Spybot S&D, Adware...) pokazuje da je sistem "cist"....takodje NA ne prijavljuje bilo kakve viruse (definicije redovno update-ujem)

Svaka ideja, predlog, savet kako da pokusam ovo da resim je dobrodosao... Pitanje: sta da pokusam, sta da "testiram" kako bih uopste zakljucio u cemu je sustina problema?! Potpuno je frustrirajuce kada vam u sred trke svi odjednom nestanu sa staze, ili vas hiljadu puta pitaju "a gde si ti, ne vidimo te..." i onda ja hiljadu puta moram pisati sve ovo sto sam i ovde napisao, svakome pojedinacno objasnjavati... Da ne pominjem da postoje i trke koje se voze i po vise od sat vremena, pa je za mene ucesce na ovakvim trkama nemoguce (mislim, MOGUCE je, ali posle pola sata ja postanem "duh", iz mog ugla gledano vozim sam na stazi, i na kraju se moje postignuto vreme "obracuna" u ukupnim rezultatima, ali to je bas ono sto NIJE svrha bilo kog online igranja)!!!

Hvala unapred svima...
 
Za početak.

Probaj da instaliraš najnovije driver-e za tvoj ADSL modem.
Ako ne pomogne, probaj da zameniš modem nekim drugim...

Zašto ne koristiš Windows XP SP2?

Probaj da uradiš format c:, pa snimi samo lfs i testiraj...
To što si rekao da je radilo 10-ak dana pa je počelo da zeza liči na neki problem sa software-om (drivers). Instalirao si u međuvremenu nešto što mu smeta...
 
Poslednja izmena:
Probati drugi modem!

Veoma je moguće da je problem hardverske prirode!!! :crash:

Nema tu mnogo filozofije, ponekad radi ponekad ne radi, ako je neki hardware-ski bug sve je moguće. Kako nesrulz reče, OBAVEZNO probaj ADSL modem nekog drugog proizvođača. Testiraj par dana da bi bio siguran da li se problem i dalje javlja ili ne javlja.

Možda da pokušaš sa nekom fiksnom varijantom modema, uzajmi od nekog modem pa probaj preko fiksne telefonske linije. Vidi kako se ponaša u tom slučaju.

Nemoj više testirati OS, firewall-e i ostale đakonije redom, posveti se malo dijagnostici samog hardware-a.

Pozdrav
Mare

SeRT rules!!!
 
gp2scg je napisao(la):
...Probaj da uradiš format c:, pa snimi samo lfs i testiraj...
Koliko sam ja shvatio iz dijaloga, i neposredno nakon format c: javljali su se isti problemi!? :wall:

Hm, ovo mi baš miriše na loš modem. Mislim, ako je OS iznova instaliran, pogašene napredne funkcije grafičke, sveža varijanta LFS-a pokrenuta... ne vidim u čemu bi drugom mogao biti problem!?
 
Još jedna stvar, ako se ispostavi da i sa drugim modemom imaš isti problem možda bi bilo dobro da se na tvojoj konekciji testira LFS sa tuđom konfiguracijom, npr. drugar donese kućište pa vidi šta se dešava (evo javljam se kao dobrovoljac... posle NG-praznika naravno:D). Ako se tada ne javi problem trebalo bi da je modem ispravan (ili da ispravno radi u "novim" uslovima).
 
Nazad
Vrh Dno