Šta je novo?

hladjenje hard diska

Sve se greje ali elektronika ponajvise.Zato jedna 8-ca dole ili sa strane i nema da mislis.
Kada senzor na hardu, koji je inace ispod elektronike kaze 40 stepeni to znaci da je na cipovima 70-ak.
 
raw je napisao(la):
@Misko

stavljao sam ventilator ispred, iza , iznad, i od dole , i pri tom sam stavljao prst na chipove :)

najhladniji su bili kad je vent duvao u chipove od dole

s obzirom da su najvetji heat source na HDD bash ti chipovi, zbog toga se i hard zagreva toliko

izvinjavam se ako sam se loshe izrazio , mislio sam da NEMA potrebe da se hladi sa obeju strana nego je optimalno resenje da se hladi od dole

By the way ovo sam radio sa maxtorom koji je otishao na SUPERNOVA temperature :)

seagate koji imam se ne greje toliko , ali sam ipak stavio vent da duva, bez lepljenja aluminijuma na chipove (garancija, garancija)


Ok tako vec moze, mada moje je misljenje da je HDD-u svejedno bitno je da nesto pirka preko njega dal je od dole ili bilo kako dugacije nije toliko bitno.
 
Tesko da je HDD-u svejedno ili mu nije svejedno, jer on ni ne kapira sta se desava :d

Kod mene diskovi stoje ovako sabijeni (ovo je neka slicica od ranije, pa je "izvrljana") i ispred njih se nalazi TT "osmica". Kada ukljucim ventilator, temperatura za donja dva diska (SATA) je 31 (donji je sistemski), a za gornji (ATA) je 26. Pod opterecenjem temp ide do do nekih 35 (za sve diskove). Pod "opterecenjem" podrazumevam kopiranje sa diska na disk u kontinuitetu vise desetina GB.

Kada iskljucim ventilator, sve temperature idu na 42+/-2.

Do nedavno nije bilo "srednjeg" diska i temperature su bile oko 5C nize u svakom slucaju (opterecenje/idle, fan/no fan).

Da, znam, podici cu jedan HDD gore, ispod FDD- ;)
 

Prilozi

  • IMG_0035.jpg
    IMG_0035.jpg
    38.4 KB · Pregleda: 145
Evo ga i moj lepotan. Naravno plu jedna osmica od dole

47571bc.jpg


Mislim da pasivno hladjenje+kuler puno vishe puta efektivnije od obichnog kulera koji duva u chipove.............
 
Steamroller je napisao(la):
Mislim da pasivno hladjenje+kuler puno vishe puta efektivnije od obichnog kulera koji duva u chipove.............

Mislim da je i obichan kuler i vise nego dovoljan da drzi hard disk na pristojnoj temperaturi, ali ako volish da se igrash majstora... :d
 
eatmyshorts je napisao(la):
Mislim da je i obichan kuler i vise nego dovoljan da drzi hard disk na pristojnoj temperaturi, ali ako volish da se igrash majstora... :d


Obican cooler je i previse :d LOL. Nista ti vise ne treba, kakvo secenje, naravno k'o voli da se zeza sa tim to da ne, ali neka brza varijanta. Samo jedan 80x80
 
PJ je napisao(la):
Kod mene diskovi stoje ovako sabijeni (ovo je neka slicica od ranije, pa je "izvrljana") i ispred njih se nalazi TT "osmica".

Budi bez brige, te temperature su okej, samo ostavi napred osmicu da cepa stalno, nemoj da je gasiš. 35 stepeni i jeste neka radna temperatura, a kritične temperature su 40+.

Ja tu ništa ne bih dirao.
 
kakvi su ti ovo hladnjaci? jesi sam nesto sekao ili si kupio?

Veliki sa desne , je neki fabrichki , iz stare 486ice....
Ova dva mala sam ja rezbario. Iz mrtvih napaljanja sam vadio aluminium
i seko. Samo shto sam ih ofarbao auto lakom. Stavish ih na neshto , pa sa
donje strane ostane neofarbano taman da ga dobro zalepim.....
 
za ovaj veliki sam i pomislio da sa nekog matorog procesora. fino izgleda.
 
A sta mislite o ovakvim varijantama?
vista1..jpg

Zalman ZM-2HC2
 
Ja imam Spire dual fan HDD cooler, zadovoljan sam sa njim, temperatura na Hitachi 160GB Sata mi je 26 u idle a pod opterecenjem ne prelazi 30 stepeni
 
Steamroller je napisao(la):
Evo ga i moj lepotan. Naravno plu jedna osmica od dole

47571bc.jpg


Mislim da pasivno hladjenje+kuler puno vishe puta efektivnije od obichnog kulera koji duva u chipove.............
Koliko se temperature kod tebe? Ovo mi izgleda interesantno pa bih mozda i ja odradio tako nesto :)
 
ja sam polepio one male cooler master hladnjake. fino rade posao.
 
Meni je bilo neverovatno koliko jedan 80x80 fan moze da smanji temperaturu harda. Kada sam u jednu masinu montirao neki Maxtor 120Gb bio je vruc, a ponekad i vreo na dodir,nisam proveravao temperature.Ispod njega sam stavio jedan ventilator 80x80mm i to na 5V a ne 12V zbog buke u kucistu,disk je posle toga na idle bio hladan a kada radi jedva mlak.Od tada na svaki hard od 80 pa navise stavljam jos jedan ventilator da duva,neverovatno je koliko to pomaze...
 
Imam isti onaj odozgo palavi TITAN i nemam zamerke. Na speedfun-u mi pokazuje 16C sada dok sam na netu.
Naravno razumem ljude koji prave ovakve stvari. I sam sam takav, kad zamislim nesto, sklopim u glavi i ostvarim. Svaka cast za ideje.
 
n_131 je napisao(la):
Meni je bilo neverovatno koliko jedan 80x80 fan moze da smanji temperaturu harda. Kada sam u jednu masinu montirao neki Maxtor 120Gb bio je vruc, a ponekad i vreo na dodir,nisam proveravao temperature.Ispod njega sam stavio jedan ventilator 80x80mm i to na 5V a ne 12V zbog buke u kucistu,disk je posle toga na idle bio hladan a kada radi jedva mlak.Od tada na svaki hard od 80 pa navise stavljam jos jedan ventilator da duva,neverovatno je koliko to pomaze...

koja osmica moze na 5v ? mislis 7v
 
Nazad
Vrh Dno