Šta je novo?

Serviserske cake

U mom prisustvu se pucanje diska u drajvu desilo dva puta, oba puta sam otvorio drajv, ocistio i lepo je radio...
maybe I'm just a lucky bastard
 
Meni se desilo pre 5 godina na DVD citacu, medij je bio iz PC casopisa (mozda zbog toga sto je bio deformisan ili naprsao), pa je to odjeknulo ko petarda!... Osim diska stradali su i neki unutrasnji delovi drajva pa je zamenjen drugim.
A drugi put mi se desilo sa nekim CD rezacem - u ovom slucaju rezac je prosao bez ostecenja, a disk koji je pukao je bio onaj mali 8cm.
 
Gospodo,
WD40 nikako, vec je receno zasto, postoje namenske stvari za to (koje ja usput ne koristim, a namensko moze da znaci profi, a vecinom koristi serviserima tipa "sam svoj majstor), a ono sto ce najmanje stetiti bilo kom materijalu, a narocito metalima na stampi (sto je opet najbitnije) jeste upravo famozna gumica. Staklene cetkice takodje NE KORISTITI kod ove vrste kontakta, jer cete sigurno ostetiti metalne kontakt povrsine. Te cetkice imaju potpuno drugu namenu. Ako se bas mora Isopropyl Alcohol je super stvar, a ono sto niko nije pomenuo, a nije nadrilekarstvo je trihlor etilen. Jako agresivan za neke vrste plastika, dok stampane ploce i komponente na njima cisti do savrsenstva i ne ostecuje ih. Naravno ovo podrazumeva proveru da neka plastika ne postoji na ploci kao zastita. Sama stampa se opere cetkicom od prirodnih dlaka ili vatom i dobijete plocicu "fabricki" cistu. Ima ga u apotekama, i mislim da je par hiljada dinara litar, sto traje neverovatno dugo ako niste profesionalac.
Sto se ti ce naleganja ploca i odstojnika, VEOMA VAZNO je da ploca lezi ravno i bez savijanja (ovo je toliko logicno da ne znam zasto se pita uopste), a sto se tice odstojnika, njihova uloga nije samo da drze plocu za kuciste, vec i da plocu raspregnu viska statickog elektriciteta koji eventualno moze da se stvori iz mnogo razloga. Sto ce reci, stavljajte sve odstojnike i sve srafite srafovima koji ce spojiti okalaisane povrsine oko rupe za montazu i odstojnik a samim tim i sasiju, jer moze doci i do kretanja istog statickog elektriciteta akumuliranog na jednom delu ploce gde recimo nema srafa, pa se samimm tim ne raspreze tu vec na sledecem kontaktu, a on je udaljen nekoliko komponenti dalje.....
Sve stvari su logicne i ne treba da budete Bizmark da shvatite kad moze da nastupi havarija.
Pozdrav
 
Kist za slikanje(četkica), neka mekanija, ima ih u svakoj knjižari i usisivač odrade posao uvek.
Cooler proca i ventilator na grafi se istom metodom čiste, s vremena na vreme se izvade, promeni pasta na proc. i to je to.
Nauka velika:p
 
sto se tice pucanja CD-a u drajvu,...meni se desilo da sam mi je u kolima ostala torbica sa CD-OVIMA a bila je bogami zima a posto se zurilo na vrat na nos odmah sam gurnuo CD u drajv,... Naravno zveknulo je kao petarda da sam mislio da je Nova godina ranije dosla,...

tako da hladan medij ne stavljajte pod laser!
 
Desilo se i meni par puta, ali samo jedanput je otišlo sve u... Honduras :). Delići dezintegrisanog CD medija su rasturili laser and sočivo.
 
glas za gumicu i narafski za profi kompresor ,mada ni cetkica za zube nije lose resenje
 
Znači da rezimiramo:

1. Gumica za brisanje gde može da dohvati (zato što je najjeftinija);
2. Kontakt sprej gde ne može gumica (zato što je pravljen za ovakve stvari);
3. WD 40 samo ako pokušavamo reanimaciju frankenštajna (zato što nije pravljen za ovakve stvari).

Bilo bi dobro da neko još navede koja je prosečna cena kontakt spreja i koju firmu preporučujete?

I još jedno pitanje, gde može da se kupi izopropil alkohol?
 
Poslednja izmena:
nisam probao, mada ne verujem, izopropil alokohol je sekundarni alkohol i nije bas uputan da se koristi u medicinske svrhe...
 
ima ga,mislim da se firma zove BEOLAB u Zemunu nemam broj tel.ali mogu da nabavim i tel.pa cu vam javiti
 
Poslednja izmena:
video sam pre par godina u servisu da se stampane ploce prskaju nekim sprejom, koji brzo ispari i ne steti, da li zna neko o cemu se radi?
 
video sam pre par godina u servisu da se stampane ploce prskaju nekim sprejom, koji brzo ispari i ne steti, da li zna neko o cemu se radi?

Najverovatnije obična bočica sa komprimovanim vazduhom koju koriste da izduvaju prašinu. Kada počneš da je koristiš stvara se kondenz koji brzo isparava, kao što si primetio. Zbog toga bi trebalo da prvi mlaz iz boce duneš u prazno, a tek zatim da kreneš da njime čistiš ploču, karticu ili kuler, šta več.
 
Ljudi :) Servisiranje je sada izdvojen forum, sto znaci da niste u obavezi da sve zive informacije o servisiranju i tips&tricks strpate u jednu temu :)
 
....Alcohol je super stvar, a ono sto niko nije pomenuo, a nije nadrilekarstvo je trihlor etilen. ....Ima ga u apotekama, i mislim da je par hiljada dinara litar, sto traje neverovatno dugo ako niste profesionalac....


Zna li neko gde se moze naci Trihlor Etilen (ili Tetrahlor) u Novom Sadu? Obishao sam par apoteka, farbara, cak i cuveni 'Vetprom' i nigde vise nema na prodaju.
 
Poslednja izmena:
A na faksu? U Bg-u bi ga sigurno mogao naci na Hemijskom fakultetu, jer oni jos imaju sve sto vise niko nema :d (e sad ne znam kako bi to mogao i dobiti). Verovatno je slicna situacija i u Ns.
 
Da ozivim ovu temu na kratko
trebam necije iskustvo
klinac uzeo i isprskao wd-40
maticnu plocu
sta dalje?
hvala
 
Isperi sa alkoholom, nekim koncetrisanim. WD40 je na bazi patroleja pa može da istopi zštitni lak.
 
Da ga bijes?!? [emoji12]

Kupi medicinski benzin i neku mekanu cetku pa polako, skida najbolje sve i isparava odmah...
 
Poslednja izmena:
Hvala puno
Dobice sigurno [emoji109][emoji2935][emoji2936][emoji16]

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
u je, tema i zadnji post iz prethodne decenije :d
 
(almost) 10 year challenge :d
 
karakurto, javi kako je proslo i koje si sredstvo odabrao. Koncentrisan etanol ili izopropanol (ovaj drugi brzo isparava) bi predstavljali dobro resenje.
@studiopvc, medicinski benzin brzo isparava, ali imas li iskustva sa njim na maticnoj ploci? Nije li previse agresivan pa da rastopi nesto?
 
Nazad
Vrh Dno