Šta je novo?

Serviserske cake

_kiza_ je napisao(la):
Tokom drugog svetskog rata, englezi su imali problem sa radio stanicama i maglom. Redovno. Generalima je dojadilo i angazovali su tim da resi taj problem i tako je nastao WD40. Ako niste rocket scientist ili serviser koji ima speijalizovanih sredstava za ciscenje WD40 ce pomoci, narano, ne treba uzeti npr DIMM modul sa dva prsta i okupati ga WD-om i tako masnog zabiti u plocu nego na krpicu lepo malo prsnuti i ocistiti kontakt.

Radio stanice su vidimo uspeli da poprave a magle se ni do danas nisu rešili. Kontakte na memorijskim modulima i karticama možete čistiti i izopropil alkoholom.
 
Ovo je za ne verovati mada ja i dalje neverujem (a video sam). Prijatelj konstatuje da mu je neispravna memorija i pozove me da vidim šta da radi. Dođem pogledam i imam šta da vidim. Štampana ploča na memoriji ispod jednog kontakta je nagorela i kontakt površina onako lebdi u vazduhu. Tj. odvojena od štampe uzmem je u ruku i odvoji se ili ti spadne kontakt. Kazem mu da uzme da baci taj modul i naravno kupi novi. Sutra me lik zove i kaze sto me zajebavaš da bacim kad može da se popravi ili ti radi mu modul. Trknem da vidim šta je uradio. Kad ono lik SAMO prilepio kontakt super lepkom u nastavku voda naravno dodiruje vod koji vodi do njega. Ubacimo modul detektuje ga normalno stabilnost na nivou. Ja se samo smejem i ne mogu da verujem. Čovek samo prilepio bez ikakvog lemljenja ili nečeg sličnog i to šljaka bez problema.
 
Shljaka dok mu se ne zabode na pola igre negde kad zakorodira taj deo.
Vazno da se snashao..i napravio dobru poshtapalicu.
 
WD40 mozda radi to sto radi, ali sadrzi MAST koja ostaje na mestu gde je poprskan cak i kada sve ostalo ispari, a na koju se posle nekog vremena zalepi sva shtroka koja uleti u kompjuter. Znaci, WD40 dalje od elektronike, postoje odlicna nemasna sredstva za ciscenje.
I moj glas za izopropanol (izopropil-alkohol), koji sam svojevremeno kupovao u Jugolaboratoriji u velikim kolicinama. Veoma brzo isparava (skoro kao aceton) i zato je odlican za najsitniju elektroniku jer se nece dugo zadrzavati na nezeljenim mestima i time izazvati nezeljene elektricne spojeve. Mada moram priznati da nisam uveren da je primenjiv svuda, mozda ce negde bolji posao obaviti sprejevi namenjeni za ciscenje kontakata.
Da se vratim na pocetak teme, ovo sa olovka-gumicom mi izgleda sjajno, ne mora uvek hemija. I preciznije je, potrefis tacno tamo gde zelis.
 
ivica je napisao(la):
Ma kakva magla..ljudi na 33-38 stepeni...Ako memorija ne radi...kontakte uhatila patina..samo ili onom olovkom sa optichkim/staklenim vlaknima ili sa finom shmirglom...vodena..P2000..mozda i jache. Ja skoro shmirglao S3 triov64+ koji je sav "zardjao"...:D
Ma i gumica na kontaktima odradi posao mnogo suptilnije.
 
Poslednja izmena od urednika:
Jednom prilikom se zateknem na prezentaciji Kirbi usisivača i lik koji je to demonstrirao sav važan me pita kako čistim tastaturu pokazujući mi kako taj usisivač moze da izduva prašinu iz nje... Kada sam mu odgovorio da je ja izduvavam kompresorom bacio sam ga u bedak :-devil-:

Bez zezanja, za uklanjanje prašine iz kompjutera najbolji je kompresor. Moj podigne pritisak do 6 Bar-a, i nema šanse da će se otkinuti neki kondenzator ili nešto drugo jer da ima meni bi se to već desilo :D

Samo treba paziti da prašine ne dospe u oči jer se može ,,zaraditi'' gadna infekcija...
 
Kompresor je zaista veoma dobar, mada ne isplati se kupovati kompresor samo zbog ciscenja racunara.
Imaju jak pritisak i nema sanse da ce ijedna krpa or something uraditi posao kao kompresor.
Ali ja sam imao i jedno negativno iskustvo, stavio sam pritisak na 10 bar-a i polomio sam perca na kuleru. Sreca sto je bio box kuler, pa i nije bila velika steta.
 
Nocna ptica je napisao(la):
...
Ali ja sam imao i jedno negativno iskustvo, stavio sam pritisak na 10 bar-a i polomio sam perca na kuleru. Sreca sto je bio box kuler, pa i nije bila velika steta.

E, to sam zaboravio da napomenem: prilikom izduvavanja OBAVEZNO prstom zadrzati rotor ventilatora da se ne okrece jer se lako moze desiti da se pretera sa sa brojem obrtaja, a onda :lupko: ali i paziti da se ne duva direktno u pera da ne bi opet bilo :lupko:
 
DARK SIDE je napisao(la):
:d...znam neke koji su tako odvaljivali ceo cooler- sa grafulje:D


Taj mora da je koristio kompresor sa hoverkrafta :p
Samo stavis srafciger da se cooler ne okrece i odradis to onoliko pazljivo kao da je tvoj komp u pitanju ali bez preterivanja u paznji i to je to.
 
Ovo sto mi se desilo je bas zato sto nisam drzao rotor u mirujucem polozaju, zurio sam pa rekoh samo da produvam... i produvah ga posle.
 
Usisivac u jednu ruku, cetkicu u drugu i polako. Na taj nacin neces razbacivati prasinu po sobi, a i ocistices komp. Napraviste nauku od ciscenja kompa :D
 
ma imas einhelove kompresore za cca 100 eura, prodavnica se nalazi kod BAS-ove stanice.A Lomnica, sta ce ti B&D, pa nisi ti profesionalac, treba ti da nesto izduvas, neki put nesto ofarbas i to je to.Za to ce posluziti i neka losija marka.
 
Uvek popularni Einhell kompresor... cena 8000 din. Nemam rengenski pogled ko supermen pa da kazem sta je unutra, ali ovo se dosta kupuje, garancija godinu dana, sto je dovoljno da ofarbate sve zivo i ne zivo po kvartu.

I ima otvor za sipanje ulja!

Gde se moze kupiti:
http://www.wobyhaus.co.yu/slike/akcija/avgust4_v.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Ako neko nije dobro razumeo, serviserske cake su vezane iskljucivo za racunare, a ne za automehanicare, autolimare... :trust:
Smorili ste sa kompresorima :smash: :mad:
 
Crni je napisao(la):
Ako neko nije dobro razumeo, serviserske cake su vezane iskljucivo za racunare, a ne za automehanicare, autolimare... :trust:
Smorili ste sa kompresorima :smash: :mad:
konacno se neko setio:d
 
Ocigledno da vecina vise nije zainteresovana za serviserske cake :mad:

Drzite se teme, a ako nemate nista korisno da dodate suzdrzite se od komentara :crash:
 
Poslednja izmena:
Tema je ponovo otključana, molim vas da racionalno trošite prostor u temi. Pogledajte prvi post i potrudite se da ubuduće postovi na to liče, što je i bila cela ideja.
 
Ono sto ja koristim za uklanjanje prasine je fen za kosu i cetkica (na terasi ili u kupatilu), sve se fino izduva i ocisti bez bojazni da ce nesto da se osteti a nema buke kao kod recimo usisivaca.
Jos jedna caka, kada graficke pocnu da brljave, npr, pocnu da daju losu sliku sa straftama a jos uvek rade. Obicno je problem sa memorijskim lemovima ili uopste lemovima koji se vremenom stvrdnu. Uzmete neki jaci fen (najbolji je onaj profi za skidanje farbe), i vrlo je lako moguce da se stvar popravi.
 
ciscenje ventilatora??

da li neko moze da me posavetuje cime da ocistim ventilator u kucistu, posto je poceo da zuji prilikom paljenja racunara, posle par minuta prestane i radi normalno. Da li moze sa wd40 da se malo nasprica ili ima i neki drugi nacin?
 
Imas dosta topic-a o temi podmazivanja ventilatora. Evo ti npr. ovaj. Pro-search-uj malo :)

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
da, da, moj topic :) Inace, preporuka da ga podmazes sto prije, jer ako ode osovina, nema mu spasa bez podmazivanje svaki drugi dan (moje iskusvo).
 
TV KARTA NATEGNE PLOCU DO BOLA
Posto sam promenio plocu,i ubacio TV Karticu(znate vec kako mogu robusno da izgledaju) u PCI Slot,ista toliko nategne plocu kada se usrafi na kuciste,da podigne plocu na tom kraju za pola santimetra.To me je totalno zapanjilo i resio sam da je ne kacim vise....
Kuciste je kvalitetno,Big Tower,ploca micro ATX,naleze idealno na nosacima na kucistu,usrafljena sa 4 srafa.
Pa da li se zaista neko zlo moze naneti ploci ovakvim natezanjem?Ili je to nesto uobicajeno i nece skoditi?
 
nije bas preprucljivo da ploca stoji nategnuto
duze vreme

probaj da skines plocu i da ispod postavis one mesingane drzace
ili pogledaj da li srafovi koji drze plocu nisu malo popustili
 
To ne sme da se događa. Ili je kućište krš, ili je loše sklopljen računar - tj. stavljena ploča. Sve mora da bude pod konac. Odavno nisam morao da krivim kartice, natežem i turpijam ploče i slotove, što je gotovo bilo običaj sa ISA i VLB slotovima. PCI je doneo mnogo lepih stvari i malo bolja kućišta (ako zaboravimo period sa vertikalnim napajanjima. Da mi je samo znati koji debil je to tako projektovao).
 
To ne sme da se događa. Ili je kućište krš, ili je loše sklopljen računar - tj. stavljena ploča. .
Kuciste je iz 2001.Ne bih rekao da je krs,ne znam koje je marke,prvo napajanje koje je bilo kupljeno u kompletu sa kucistem je bilo MSI(ako to ima ikakve veze),i ovo je cetvrta ploca koju stavljam u ovo kuciste i nikada pre nije bilo problema....Ali je ovo prva a da je micro ATX ploca (MSI) sa dva PCI Slota.Narocito mi odgovara to sto je Big Tower...
Ploca je dobro postavljena,srafovi su zategnuti....
Verovatno je resenje ovo sto kaze KIBLA`s da se postave mesingani drzaci.
Najbitnije mi je to sto potvrdjujete da ploca ne sme biti nategnuta,pa hvala na odgovorima.
 
Poslednja izmena:
Kuciste je iz 2001.Ne bih rekao da je krs,ne znam koje je marke,prvo napajanje koje je bilo kupljeno u kompletu sa kucistem je bilo MSI(ako to ima ikakve veze),i ovo je cetvrta ploca koju stavljam u ovo kuciste i nikada pre nije bilo problema....Narocito mi odgovara to sto je Big Tower...
Ploca je dobro postavljena,srafovi su zategnuti....
Verovatno je resenje ovo sto kaze KIBLA`s da se postave mesingani drzaci.
Najbitnije mi je to sto potvrdjujete da ploca ne sme biti nategnuta,pa hvala na odgovorima.

Ako ne mozes bolje da postavis plocu ( tako da PCI kartice mogu lepo da "legnu" ) - mozes da malo "obradis" kuciste sa zadnje strane ( ako ti nije zao da ga malo iskrivis ) - ja sam to morao da uradim na jednom kucistu - jer nije bilo drugog resenja. Cak sam malo i zasekao lim da bih mogao da ga priblizim ploci. Davno je to bilo - tako da ne mogu da postujem sliku.
 
Poslednja izmena:
Kuciste je iz 2001.Ne bih rekao da je krs,ne znam koje je marke,prvo napajanje koje je bilo kupljeno u kompletu sa kucistem je bilo MSI(ako to ima ikakve veze),i ovo je cetvrta ploca koju stavljam u ovo kuciste i nikada pre nije bilo problema....Ali je ovo prva a da je micro ATX ploca (MSI) sa dva PCI Slota.Narocito mi odgovara to sto je Big Tower...
Ploca je dobro postavljena,srafovi su zategnuti....
Verovatno je resenje ovo sto kaze KIBLA`s da se postave mesingani drzaci.
Najbitnije mi je to sto potvrdjujete da ploca ne sme biti nategnuta,pa hvala na odgovorima.

Probaj da otpustis ove srafove i mrdnes-ubodes kartu,pa onda tako ubodenu u pci slot dotegnes...;) Ako nece turpijanje ovih rupa u odgovarajucem pravcu...:wave:
 

Prilozi

  • SwitchCard 1.JPG
    SwitchCard 1.JPG
    70 KB · Pregleda: 281
Jel neko od servisera imao slucaj da se CD medija razletela
u paramparcad ?
Posto se pominjalo otvaranje CD-ova i servisiranje.
Mislim da tom nikaka servis ne bi pomaogao pa sam
ga razvalio iz znatizelje.
Mnogo sam se namucio.
Izvinjava se ako je oftopik ali zanima me jel to cesta pojava
da se rasprsti CD medija ili sam neverovatan maler.
 
Poslednja izmena:
pa i nije cesta pojava
 
Nazad
Vrh Dno