Šta je novo?

Serviserske cake

savrseno!da li postoji neko zastitno sredstvo koje ce da spreci ponovnu oksidaciju?
 
chowa je napisao(la):
<snip>
svi znamo sto se takvi stvari tice (racunara) da najmanje greska moze da dovede do kolapsa sistema, i jos da napomenem da WD "provodi struju" kao i vjerovatno ostali kontakt sprejevi , samo sto za raliku od njih , on jako tesko ili nikako NEISPARAVA, znaci i poslije dobrog brisanja, pitanje da li ce da prenese ili nece odredjenu struju, neki inpuls ili neznam sta vec, izmedju kontakata i slijedi znamo svi sta vec , ali da nebi gatali drzimo se propisa, deklaracija, i ispitanih svari i neizmisljajmo toplu vodu
<snip>

WD40 nije provodnik, naprotiv, samo je veoma higroskopan i na racun toga omogucava da pokvaseni visokonaponski vodovi prorade posle prskanja.

Sto se price o optickim vlaknima tice, postoje specijalne olovke sa vlaknima veoma malog precnika i koriste se za "radiranje" crteza i sl. Bilo nekad da se kupi u prodavnicama kancelarijskog materijala, ne znam da li jos uvek ima. Meni stara jos uvek nije potrosena...:)
 
Poslednja izmena:
nidza je napisao(la):
Sve što vam je potrebno od alata je tvrda gumica za brisanje. Preporučujem onu u obliku olovke sa četkom na drugoj strani. Ova moja se već toliko ozbiljno skratila od rešavanja sličnih problema da će joj biti uskoro vreme i za zamenu. :)
Nežno gumicom prebrisati kontakte RAM memorije. Da se primetiti da će dobiti potpuno drugu boju nakon što se skine gornji oksidovani sloj. Ne silujte po celom modulu, samo lagano preko kontakata da ne počupate pasivne elemente u blizini kontakta.
Probao i uspelo! Godinama radim i popravljam računare, ali ovo mi nikada ne bi palo na pamet da nisam pročitao! Uvek sam dobro čistio računare, ali nikada sa gumicom, ovoga puta sam izbrisao memoriju gumicom i proradila je! Ko zna koliko sam delova pre bacio, a da ovo nisam probao! Hvala na ovako dobrom savetu! :banana:
 
samo kratko
WD nikako
Kontakti su u principu kod losijih kartica i ploca losi i najbolja je gumica
Posto je materijal kontakta los, on ce ponovo da oksidira i tu nema spasa
kad ce ponovo zezati, nikad se nezna
 
kada stavljam plocu kod srafova stavi komade kartona tako da kiliko god je sranej kuciste to radi.:)
 
Ostoja je napisao(la):
Caka 1: Kad god nesto lemite (ukoliko je moguce) posle lemljenja dobro operite to mesto izopropil alkoholom i cetkicom. Ponekad ostane poneki opiljak koji ispadne iz vakuum pumpice, a zna da napravi pichvajz (eng. "mudra breskva" :d).
dobro si me podsetio
gde moze da se nabavi izopropia alkohol?
poceo je da mi ponestaje
 
Lepak od nalepnica se najbolje cisti apotekarskim benzinom.
 
Obicno ulje najbolje skida lepak od nalepnice ;)
 
Ja lepljive povrshine prosto obrishem obichnom shkolskom gumicom....prvo se malo lepi a onda pochne da se razvlachi tako lepljiva povrshina i nakraju celi lepljivi komadi otpadaju u vidu lepljivih gumenastig grudvica....Ovo je dobro kad posle skidanja nekog stigera ili bilo chega drugog a povrshina ostane lepljiva...Obichno lepkova koij su slichni selotejpu i sl.

Npr. Lepili ste neshto selotejpom i posle ste odlepili...a od selotejpa je otao lepljiv trag(ako je dugo bilo zalepljeno selotejpom)....koji navlachi na sebe svu prljavshtinu....onda uzmem lepo gumicu i obrishem taj lepljivi trag....Nema grebalja i sl. Jedino moze od gumice da ostane belichasti trag ali on se lako skida...Opet sve zavisi kakavu gumicu imate..neka ostavi trag neka ne...ali trag je manje bitan kad se vishe nishta ne lepi..

A shto se tiche chishcenja lemova posle lemljenja a i pre (kad se shasija ne vidi od prashine...TV serviserske cake) ..moze i Nitro razredjivach. Ma opere shtampu samo tako.

Mada evo za shta je dobar izopropil alkohol.
http://en.wikipedia.org/wiki/Isopropyl_alcohol

Narochito zanimljiv pasos Uses...
 
Nema potrebe za "teskim" hemikalijama od cijih isparenja moze glava da boli. Sto se IT komponenti tice, ne bih preporucio nista agrsivno, pa ni previse cist alkohol.
Industrijski, u proizvodnji, stampane ploce se finalno peru blagim detergentima i vodom. Nakon toga ozbiljno i "brzo" susenje.
WD 40 je malo zastareli, hidrosolubilni sprej, koji je otklanjao vlagu iz "kombinacije" patina+vlaga, i to na "grubim" elektronskim komponentama i konektorima. Sto se tice kompjutera, deluje kao saka soli na tanjir supe. Ipak je magistrala uveliko na 200MHz.
Preporucujem "suve" metode (gumice, "olovke") i vazduh pod pritiskom (kompresori nisu vise skupi), ili suv vazduh u spreju (on je i dalje skup).
 
brisani prostor :)

eee, a meni se neki i smijali kad sam pominjao foru sa gumicom :S: Inace, foru sa gumicom koristim i sa SIM karticama kad mob pocne da gubi signal sam od sebe (a nekad pomaze za se na poledjini SIM kartice zalijepi nekoliko slojeva selotejpa, ako su se konektori suvishe povukli), a slicna fora pali i ako prekida punjach (recimo za SE telefone, isceprkam prljavstinu i patinu cackalicom). Radi na svima, od 628, pa t200 do pxx0 serije :)
 
Ostoja je napisao(la):
Caka 4: Ko ima "Sloboda - Cacak" usisivac sa okruglim izduvom, usrecio se mega-maximalno. Samo prebaciti crevo sa prednjeg na zadnji kraj usisivaca, zalepiti selotejpom cisto da dihtuje i dobili ste mini kompresor idealan za ciscenje naslaga prasine iz dubina racunara. Ne drzati usisivac upaljen duze od 2 min, da ne bi crkao od pregrevanja (ako vas ubije keva/sestra/zena zbog ovoga, negiracu umesanost :D )
Jes, pa kad ti oduva i kondenzatore, šta onda? :d
 
Nije za serviserske cake, vise za anegdote,ali sada sam se bas setio toga pa da napisem. Jelte prosle god mi dodje lik sa kompom koji je bio prepun prasine koja je krenula da se pretvara u neku cudnu masu :), naravno rekao sam mu da okrene usisivac kuci da lepo izduva komp posto je on rekao da ce to da uradi, ko da se ja ne mucim (zasto je to rekao ne znam ali hvala...), ja naravno u sali mu kazem da ode do benz. pumpe i na kompresoru izduva lepo prasinu......
Sledece sta se desilo je to da je lik dosao posle nekih sat vremena sa odvaljenim kulerom sa graficke kerte.....
Naravno servis....
 
Ja sve te kontakte perem vodom i nikada nisam ima nikakvih problema. Tako sam cak i "popravio" mobilni koji mi je dete ubacilo u cocacolu. Naravno, pozeljno je sto pre osusti opranu komponentu. Obicno za to koristim fen za kosu :)
 
ndushan je napisao(la):
Ja sve te kontakte perem vodom i nikada nisam ima nikakvih problema. Tako sam cak i "popravio" mobilni koji mi je dete ubacilo u cocacolu. Naravno, pozeljno je sto pre osusti opranu komponentu. Obicno za to koristim fen za kosu :)
nemoj fenom nije dobro, ako ti tako recimo mob upadne u neku tecnost samo izvuci bateriju odmah da ne bi doslo do sprovodjenja struje zbog tecnosti i samo ga operi vodom i nemoj fenom da susis jer fen ne isusuje vodu nego je tera tj duva u jednom pravcu i gomila je na jedno mesto, najbolje ostavis tako 24h da se susi, provereno i ima da radi, desilo mi se sa nekoliko telefona i daljinaca za uredjaje po kuci pa sam postupio tako i rade sad
 
e ljudi Vi korisrtite vodu pa to je nenormalno
znate sta ljudi izmislili izopropil alkohol a i njaobicniji alkohol iz apoteke je normalnije sretstvo za to nego voda
mislim!!!!!
jos sada recite da i lasere/sociva cistite vodom
UZAS
 
Poslednja izmena:
KIBLA`s je napisao(la):
e ljudi Vi korisrtite vodu pa to je nenormalno
znate sta ljudi izmislili izopropil alkohol a i njaobicniji alkohol iz apoteke je normalnije sretstvo za to nego voda
mislim!!!!!
jos sada recite da i lasere/sociva cistite vodom
UZAS
smejaces se kad ovo budem rekao ali laser ne treba cistiti alkoholom jer ostavlja onaj beli trag a ni vodom, moze destilovana, najbolje je pljuvackom mislim ne da se pljune na laser nego se pokvasi malo stapic za uvo, ovo provereno najbolje radi, to sam cuo jos kao mladji od coveka koji ima servis i popravio je tako milion cd playera. Bilo mi je cudno i smesno u pocetku ali je opasno efektivno
 
ima li neshto shto se ne chisti izopropilom kibla?
 
Onaj sistem sa gumicom je odlican stim sto obavezno koristite belu steadler gumicu!
 
Josh jedan glas za gumicu i narafski za profi kompresor :)
 
LJudi da li je neko imao iskustva sa Tečnim Srebrom BISON. Video sam u par radnji. Služi za lemljenje vodova na pločama i druge vrste lemova u elektronici. U kompletu dolazi 2gr. srebra i četkica za nanošenje. Ali je cena preko 1000 din. Pa se nisam usudio da kupim jer mi je nekako kalaj mnooogo jeftiniji. Ako neko ima iskustvo ne bi bilo loše da podeli sa nama. Dobre loše strane?
 
Antonio je napisao(la):
LJudi da li je neko imao iskustva sa Tečnim Srebrom

Obicno serviseri koriste tecno srebro za reparaciju naparenih vodova recimo na foliji. Tako nesto imas recimo u tastaturama. Naravno da se ne isplati popravljati tastature...ali recimo prospes coca-colu (nije reklama) na LapTop, osusis je i on ce da radi, ali posle nekog vremena secer ce da nagrize vodove na foliji i jedino ces moci da je popravis tako sto ces da ih ponovo "iscrtas" tecnim srebrom....
Poz.
 
Voodoo_NBGD je napisao(la):
Jes, pa kad ti oduva i kondenzatore, šta onda? :d

Dzampere i nekako, ali kondenzatore?

To sa usisivacem je malo ruralno. Bolje je kompresorom. Serviserska caka je; nabavi kompresor. Neserviserska caka, stavi komp u kola (pod misku ili na ledja) i na prvu benzinksu pumpu. tamo ce se naci kompresor za gume. lagano, u vise kratkih mlazeva izduvati prasinu.
 
To sa WDom nisam razmislajo koliko je lose za plastiku. Istina, koristio sam iskljucivo za srafove. Za podoboljsanje kontakta sam koristio laneno ulje. Tu caku sam snimio od muzicara. oni lanenim uljem mazu gitaru. laneno ulje je lako isparljivo i ne skuplja prasinu kasnije, a u porama na metalu se zadrzava i sprecava oksidaciju.

mada, ciscenje oksida jednom u 4 godine i nije neki problem, a impregnacijom lanenim uljem serviseri nece imati posla :)
 
Laneno ulje ? Najbolje ih lakiraj sigurno nece rdjati. Cini mi se da pravih servisera nema na ovoj temi, kriju svoje tajne.
 
Laneno ulje se koristi i u slikarstvu i nikako nije lako isparljivo. Nije mi jasno kako moze da se koristi za poboljsanje el. kontakta.
 
MickeyS je napisao(la):
ali posle nekog vremena secer ce da nagrize vodove na foliji

Od kad to secer nesto nagriza?!?

Prijatelju, u Coca-Coli imas ortofosfornu kiselinu, samo ona moze nesto da nagrize, secer tesko.

Ovo bre nisu ni "male tajne velikih majstora kuhinje", a kamoli neke serviserske cake. Sve neke gluposti osim onog sa gumicom i alkoholom.
 
Poslednja izmena:
sikili je napisao(la):
Laneno ulje se koristi i u slikarstvu i nikako nije lako isparljivo. Nije mi jasno kako moze da se koristi za poboljsanje el. kontakta.

navlazena krpa, ne natapanje ili zalivanje materijala koji se zasticuje.
 
nidza je napisao(la):
Sve to treba obaviti vrlo nežno da se nešto ne bi slomilo.

Sve je dobro napisano sem ovog dela, mislim da bi se trebao izbaciti. Ja iskreno mislim da je to veliki razlog zasto mnogi ljudi ne otvaraju svoje kompove jer misle da je sve to tako krhko pa se plase nesto da ne polome. Taj prvi korak, glavni bauk kod kompova treba da se izbegava, jer ce svi da pomisle ne znam ja to i odustati. :wave:
 
Nazad
Vrh Dno